Σελ. 419 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 399409414417418419420421424429439 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.271-6.285 από 9746
  1. #6271
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ακύρωση πτήσης αυτόματα συνεπάγεται επιστροφή χρημάτων (ακόμα και σε περίπτωση ανώτερας βίας όπως ο κορώνα).
    Μπορείς απλά να ζητήσεις την επιστροφή των χρημάτων και τέλος.
    Πάντως όντως αυτό είναι εντελώς παράλογο, εδώ άλλες αεροπορικές για να μην κάνεις χρήση του παραπάνω δικαιώματος και να σου δωσουν ως κίνητρο να δεχτείς voucher σου δίνουν επιπλέον έκπτωση!
    Επιστροφή χρημάτων;
    Last Year

    Έχει γίνει χαμός που οι περισσότερες εταιρείες δίνουν voucher και όχι χρήματα παρόλο που τα ζητάει ο κόσμος.
    Έστειλα και σχετικό αίτημα και περίμενα βδομάδες για μια απάντηση και τελικά μου είπαν ότι λόγω του ιού δεν μπορούν να πιέσουν την αεροπορική για επιστροφή μετρητών.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #6272
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστροφή χρημάτων;
    Last Year

    Έχει γίνει χαμός που οι περισσότερες εταιρείες δίνουν voucher και όχι χρήματα παρόλο που τα ζητάει ο κόσμος.
    Έστειλα και σχετικό αίτημα και περίμενα βδομάδες για μια απάντηση και τελικά μου είπαν ότι λόγω του ιού δεν μπορούν να πιέσουν την αεροπορική για επιστροφή μετρητών.
    Διάβασε και ψάξτο καλύτερα - δικαούσαι 100% επιστροφή του ποσού σε περίπτωση που σου ακυρωθεί η πτήση

    https://www.forbes.com/sites/advisor.../#4872b179711e

  3. #6273
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστροφή χρημάτων;
    Last Year

    Έχει γίνει χαμός που οι περισσότερες εταιρείες δίνουν voucher και όχι χρήματα παρόλο που τα ζητάει ο κόσμος.
    Έστειλα και σχετικό αίτημα και περίμενα βδομάδες για μια απάντηση και τελικά μου είπαν ότι λόγω του ιού δεν μπορούν να πιέσουν την αεροπορική για επιστροφή μετρητών.
    Υπάρχει απλή σχετικά λύση που προτείνουν τουλάχιστον σε καταναλωτές στο ΗΒ: Επικοινωνία με τον χορηγό πιστωτικής κάρτας και αίτηση για ακύρωση πληρωμής και επιστροφή για λόγους μη εκπλήρωσης υποχρεώσεων.

    Στο ΗΒ λειτουργεί και στην τελική καμία αεροπορική εταιρεία δεν έχει απολύτως καμία βάση με το έτσι θέλω να δίνει voucher.

    Βέβαια, η Aegean διαπράττει ακόμα μεγαλύτερη αλητεία: Ακυρώνει πτήση και ζητά να πληρωθεί και επανέκδοση εισιτηρίου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #6274
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει απλή σχετικά λύση που προτείνουν τουλάχιστον σε καταναλωτές στο ΗΒ: Επικοινωνία με τον χορηγό πιστωτικής κάρτας και αίτηση για ακύρωση πληρωμής και επιστροφή για λόγους μη εκπλήρωσης υποχρεώσεων.

    Στο ΗΒ λειτουργεί και στην τελική καμία αεροπορική εταιρεία δεν έχει απολύτως καμία βάση με το έτσι θέλω να δίνει voucher.

    Βέβαια, η Aegean διαπράττει ακόμα μεγαλύτερη αλητεία: Ακυρώνει πτήση και ζητά να πληρωθεί και επανέκδοση εισιτηρίου
    Και μια μικρότερη αλητεία που κάνουν σε γνωστό μου.
    Είχε 2 κρατήσεις, που είχαν κοστίσει ας πούμε 100 και 200 ευρώ. Τώρα του έχουν δώσει 2 διαφορετικά vouchers που δεν μπορεί να τα συνδυάσει σε μια κράτηση αφού επιτρέπεται μόνο ένα voucher για κάθε νέα κράτηση.
    Έτσι αν θέλει να κλείσει τώρα ένα ταξίδι που κοστίζει 250€ μπορεί να βάλει μόνο το voucher των 200€ και πρέπει να πληρώσει επιπλέον 50€.
    Δηλαδή ενώ του έχουν κρατήσει περισσότερα λεφτά από το κόστος της νέας πτήσης, με το έτσι θέλω του λένε να πληρώσει και άλλα.
    Ξεφτίλες.

  5. #6275
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τα voucher τα δίνουν προφανώς γιατί οι εταιρίες βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση. Κατανοητό μέχρι ενός σημείου, όμως δε πρέπει να σε υποχρεώνουν ντε και καλά να πάρεις voucher. Το λογικό και τίμιο που κάνουν αρκετές εταιρίες είναι να σου δίνουν επιπλέον έκπτωση αν δεχτείς το voucher για μελλοντική πτήση (όπου σε αυτή την περίπτωση αυτόματα παραιτείσαι του δικαιώματος της επιστροφής χρημάτων).

  6. #6276
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα voucher τα δίνουν προφανώς γιατί οι εταιρίες βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση. Κατανοητό μέχρι ενός σημείου, όμως δε πρέπει να σε υποχρεώνουν ντε και καλά να πάρεις voucher. Το λογικό και τίμιο που κάνουν αρκετές εταιρίες είναι να σου δίνουν επιπλέον έκπτωση αν δεχτείς το voucher για μελλοντική πτήση (όπου σε αυτή την περίπτωση αυτόματα παραιτείσαι του δικαιώματος της επιστροφής χρημάτων).
    Πρέπει να είναι πολύ ευχάριστα στο μαγικό μέρος όπου ζεις.

  7. #6277
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To hint σας το έδωσα Επαφή με χορηγό της κάρτας (credit card issuer) και καταγγελία πληρωμής στην αεροπορική ως fraud. Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι το voucher είναι μονόδρομος. Κάτι ψιθυρίζει η Ευρ Επιτροπή επειδή έχει πέσει τρελό lobby και νομίζω κάποιες κυβερνήσεις το έχουν δεχτεί αλλά μέχρι η αεροπορική να επικαλεστεί σχετική διάταξη, είναι 100% παράνομοι.

    Αυτό θα κάνω για Aegean αν χρειαστεί, θέλω να πιστεύω πως θα το λύσουμε πιο κόσμια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #6278
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    To hint σας το έδωσα Επαφή με χορηγό της κάρτας (credit card issuer) και καταγγελία πληρωμής στην αεροπορική ως fraud. Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι το voucher είναι μονόδρομος. Κάτι ψιθυρίζει η Ευρ Επιτροπή επειδή έχει πέσει τρελό lobby και νομίζω κάποιες κυβερνήσεις το έχουν δεχτεί αλλά μέχρι η αεροπορική να επικαλεστεί σχετική διάταξη, είναι 100% παράνομοι.

    Αυτό θα κάνω για Aegean αν χρειαστεί, θέλω να πιστεύω πως θα το λύσουμε πιο κόσμια
    Περιμένω πάνω από 2 μήνες να μου επιστρέψει λεφτά η LOT. Θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο, και αν δεν δουλέψει, θα κάνω αυτό που λες.

  9. #6279
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω πάνω από 2 μήνες να μου επιστρέψει λεφτά η LOT. Θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο, και αν δεν δουλέψει, θα κάνω αυτό που λες.
    Aν έχουν αποδεχτεί να σε πληρώσουν και το έχεις εγγράφως τότε αυτό που προτείνω δεν λειτουργεί καθώς μπορούν να επικαλεστούν τη σχετική επικοινωνία - μπορείς βέβαια να πιέσεις έτσι

    Όπως το διάβασα σαν συμβουλή σε καταναλωτές, η καταγγελία στον issuer συμβουλεύεται σε περιπτώσεις που η αεροπορική αρνείται να επιστρέψει χρήματα και προτείνει μόνο voucher - που είναι και καρα-απάτη μιας και έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι και μπορούν να χρεώσουν από τώρα ό,τι γουστάρουν σε μελλοντικές πτήσεις καθιστώντας το voucher άκυρο σε αξία (ιδιαίτερα σε εισιτήρια που αγοράστηκαν σε προσφορές)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #6280
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι πολύ ευχάριστα στο μαγικό μέρος όπου ζεις.
    Δε ξέρω τι μπούρδες λες για μαγικούς κόσμους, εγώ πάντως λεφτά από ακυρωμενη πτήση Lufthansa τα πήρα στην κάρτα.

    PS πραγματικά απορώ πως έχει καταντήσει το adslgr με τέτοια τρολ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω πάνω από 2 μήνες να μου επιστρέψει λεφτά η LOT. Θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο, και αν δεν δουλέψει, θα κάνω αυτό που λες.
    Είναι λογικό να υπάρχει backlog, οι αιτήσεις για επιστροφή είναι άπειρες

  11. #6281
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι μπούρδες λες για μαγικούς κόσμους, εγώ πάντως λεφτά από ακυρωμενη πτήση Lufthansa τα πήρα στην κάρτα.
    Από τους τυχερούς είσαι. Η γυναίκα μου περιμένει από Lufthansa πάνω από δίμηνο επιστροφή από ακυρωμένη πτήση.
    Υπογραφή

  12. #6282
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν έχουν αποδεχτεί να σε πληρώσουν και το έχεις εγγράφως τότε αυτό που προτείνω δεν λειτουργεί καθώς μπορούν να επικαλεστούν τη σχετική επικοινωνία - μπορείς βέβαια να πιέσεις έτσι

    Όπως το διάβασα σαν συμβουλή σε καταναλωτές, η καταγγελία στον issuer συμβουλεύεται σε περιπτώσεις που η αεροπορική αρνείται να επιστρέψει χρήματα και προτείνει μόνο voucher - που είναι και καρα-απάτη μιας και έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι και μπορούν να χρεώσουν από τώρα ό,τι γουστάρουν σε μελλοντικές πτήσεις καθιστώντας το voucher άκυρο σε αξία (ιδιαίτερα σε εισιτήρια που αγοράστηκαν σε προσφορές)
    Δεν το έχω εγγράφως, αλλά σε 2 επικοινωνίες μου με την εταιρεία (άρα διαφορετικοί τηλεφωνητές) μου είπαν ότι βλέπουν στο σύστημα ότι η επιστροφή των χρημάτων εκκρεμεί. Δεν είναι ότι δεν τους πιστεύω, αλλά όταν ακύρωσα το εισιτήριο μου είπαν 6 εβδομάδες, και πλησιάζουμε τις 10. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχει συσσώρευση, αλλά με το χέρι τα κάνουν; Ένα κλικ είναι, πιο πολλές εργατοώρες ξοδεύουν οι τηλεφωνητές τους για να με εξυπηρετήσουν...

  13. #6283
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τους τυχερούς είσαι. Η γυναίκα μου περιμένει από Lufthansa πάνω από δίμηνο επιστροφή από ακυρωμένη πτήση.
    Δεν νομίζω να πιστεύει κάποιος ότι από εταιρίες όπως η Lufthansa δε θα πάρει τα χρήματά του πίσω. Σίγουρα καθυστερούν αρκετά αλλά προσωπικά μου φαίνεται απόλυτα λογικό.
    Αν τώρα κάποιος περιμένει επιστροφή από εταιρία που βρίσκεται στα πρόθυρα χρεοκοπίας τότε τα πράγματα αλλάζουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω εγγράφως, αλλά σε 2 επικοινωνίες μου με την εταιρεία (άρα διαφορετικοί τηλεφωνητές) μου είπαν ότι βλέπουν στο σύστημα ότι η επιστροφή των χρημάτων εκκρεμεί. Δεν είναι ότι δεν τους πιστεύω, αλλά όταν ακύρωσα το εισιτήριο μου είπαν 6 εβδομάδες, και πλησιάζουμε τις 10. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχει συσσώρευση, αλλά με το χέρι τα κάνουν; Ένα κλικ είναι, πιο πολλές εργατοώρες ξοδεύουν οι τηλεφωνητές τους για να με εξυπηρετήσουν...
    Ίσως και να το κάνουν εν μέρει επίτηδες για να μπορέσουν να διαχειριστούν το θέμα καλύτερα από οικονομικής απόψεως (ακόμα και σε αυτή την περίπτωση τους δικαιολογώ - με την προυπόθεση βέβαια ότι η εταιρία είναι φερέγγυα)

  14. #6284
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως και να το κάνουν εν μέρει επίτηδες για να μπορέσουν να διαχειριστούν το θέμα καλύτερα από οικονομικής απόψεως (ακόμα και σε αυτή την περίπτωση τους δικαιολογώ - με την προυπόθεση βέβαια ότι η εταιρία είναι φερέγγυα)
    Και εγώ αυτό πιστεύω. Μάλλον κρατάνε κάθε δολάριο όσο περισσότερο γίνεται, για να μη μηδενιστεί το αποθεματικό τους.

  15. #6285
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι μπούρδες λες για μαγικούς κόσμους, εγώ πάντως λεφτά από ακυρωμενη πτήση Lufthansa τα πήρα στην κάρτα.

    PS πραγματικά απορώ πως έχει καταντήσει το adslgr με τέτοια τρολ
    Keep calm and carry on τις προσωπικές επιθέσεις.

Σελ. 419 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 399409414417418419420421424429439 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας