Σελ. 306 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 286296301304305306307308311316326 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.576-4.590 από 9746
  1. #4576
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογουμένως χαμογελο απ τους Homeland δεν επεσε οχι. Οπως δεν επεσε ουτε απ το συνοριοφυλακα Γερμανο που περασα την πυλη για πτηση εκτος ΕΕ ετσι; Μεσα στην Αμερικη ομως οι ντοπιοι ειναι παρα πολυ εξυπηρετικοι και χαμογελαστοι.
    Εσεις νομιζετε πως οι δικοι μας ειναι καλυτεροι; και για υπαληλλους μιλαω αλλα και για αστυνομικους. Δε θα ξεχασω που πριν απο 10 χρονια γυρνουσα μεσω Ελβετιας στη Θεσσαλονικη και τοτε εμπαινες ουσιαστικα απο εκτος Σενγκεν πυλη, και μετα απο καθυστερηση φτασαμε 3 το πρωι, και ο Αστυνομικος στο Μακεδονια μου εκανε μανουρα για την ταυτοτητα μου.
    Κοινως θελω να καταληξω πως η εισοδος στο αεροδρομιο μιας χωρας δεν ειναι ποτε ενδεικτικο για το τι συμβαινει σε ολη τη χωρα.
    Προφανώς. Η συζήτηση είναι για το πόσο εύκολα περνάς τον έλεγχο διαβατηρίων στις διάφορες χώρες, όχι το πόσο φιλικοί είναι οι πολίτες τους. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ο έλεγχος στις ΗΠΑ είναι μακράν ο πιο εξονυχιστικός.

  2. #4577
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος! Καλοφάγωτα.
    Thanks!
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #4578
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Πρόσφατα πέταξα μέσω Τουρκίας για Γαλλία, έπαθα πλάκα με το Terminal του Ατατούρκ, τεράστιο, απίστευτος κόσμος αλλά τουλάχιστον σε transit ου ήμουν εγώ, ότι πιο εύκολο έχω κάνει (οκ, ήταν το μοναδικό transit που έχω κάνει).
    Όταν φτάσαμε από Ελλάδα, μόλις μας άφησε το λεωφορείο στο κτήριο, ακολούθησα τις πινακίδες για "transfer/international flights" και κάποια στιγμή απλά 2 υπάλληλοι τσέκαραν μόνο το boarding pass για να βεβαιωθούν ότι όντως πετάει για εκτός Τουρκίας. Δεν υπήρξε κάποιος άλλο είδους έλεγχος (διαβατηριακός ή ασφαλείας). Είχα 1 ώρα ανάμεσα στις πτήσεις μου και πρόλαβα άνετα και χωρίς άγχος. Το ίδιο πάλι στην επιστροφή από Γαλλία.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  4. #4579
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    btw σε αυτόν τον τομέα (του transit) έχουνε κάνει πολύ καλή δουλειά στο αεροδρόμιο της Βιέννης. Εγώ όταν γυρνούσα από το Λος Άντζελες, είχα 35 λεπτά transit, και είχα αγχωθεί και πίστευα πάρα πολύ πως θα χάσω την πτήση. Μετά που το έψαξα λίγο, το αεροδρόμιο τους το έχουν φτιάξει με ύψος, και τα τέρμιναλ τους είναι σε ορόφους, και δεν είναι φτιαγμένο στο πλάτος, οπότε πρακτικά αυτό σημαίνει πως αν πρέπει να πας σα να λέμε απ'το 1 τερμιναλ στο 3, δεν έχεις να τα διασχίσεις οριζόντια, απλά χρειάζεται να αλλάξεις ορόφους. Πραγματικά πολύ πρακτικό.

  5. #4580
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογουμένως χαμογελο απ τους Homeland δεν επεσε οχι. Οπως δεν επεσε ουτε απ το συνοριοφυλακα Γερμανο που περασα την πυλη για πτηση εκτος ΕΕ ετσι; Μεσα στην Αμερικη ομως οι ντοπιοι ειναι παρα πολυ εξυπηρετικοι και χαμογελαστοι.
    Εσεις νομιζετε πως οι δικοι μας ειναι καλυτεροι; και για υπαληλλους μιλαω αλλα και για αστυνομικους. Δε θα ξεχασω που πριν απο 10 χρονια γυρνουσα μεσω Ελβετιας στη Θεσσαλονικη και τοτε εμπαινες ουσιαστικα απο εκτος Σενγκεν πυλη, και μετα απο καθυστερηση φτασαμε 3 το πρωι, και ο Αστυνομικος στο Μακεδονια μου εκανε μανουρα για την ταυτοτητα μου.
    Κοινως θελω να καταληξω πως η εισοδος στο αεροδρομιο μιας χωρας δεν ειναι ποτε ενδεικτικο για το τι συμβαινει σε ολη τη χωρα.
    Όντως, πρώτη φορά πήγα Αμερική και στο αεροδρόμιο "ψαρώνεις" λίγο με τον αυστηρό έλεγχο. Όμως οι πολίτες που συνάντησα στον έξω κόσμο, δεν έχουν καμία σχέση με τους "φυλακισμένους ηλιθιους" που τους περιγράφει όλος ο πλανήτης και ειδικά η (κομπλεξικη) Ελλάδα...

    Μια χαρά μου φάνηκαν και πολύ πιο ευγενικοί/χαρούμενοι από τους Έλληνες στην Ελλάδα. Ειδικά οι δημόσιοι υπάλληλοι, πολύ εξυπηρετικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν όλες σου τις απορίες. Και οι Έλληνες εκεί έχουν καλύτερη συμπεριφορά από τους δικούς μας εδώ... Άλλος κόσμος.

  6. #4581
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Όμως οι πολίτες που συνάντησα στον έξω κόσμο, δεν έχουν καμία σχέση με τους "φυλακισμένους ηλιθιους" που τους περιγράφει όλος ο πλανήτης και ειδικά η (κομπλεξικη) Ελλάδα...
    Συμφωνώ ότι αυτή την εικόνα δίνουν οι τακτοποιημένοι μεσο- ή και μικρο- αστοί, ειδικά στα safe κομμάτια στις μεγάλες πόλεις. Όμως κάποιες σκηνές που είδα στα κλεφτά σε μικρά μέρη όπως το Πέιτζ, το Κίνγκστον ή ακόμη και έξω από το τουριστικό κομμάτι του Λας Βέγκας δημιουργούν πολύ διαφορετική εικόνα. Και δε νομίζω ότι το να μπουκάρουν κάθε τόσο πιτσιρικάδες με πολυβόλα στα σχολεία είναι δείγμα υγιούς κοινωνίας. Εγώ κι εσύ, ως περαστικοί, δεν ερχόμαστε σε επαφή με όλη την πραγματικότητα, οπότε κράτα καλύτερα μικρό καλάθι.

  7. #4582
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Γύρισα χθές από Σεούλ, με ενδιάμεση στάση Φρανκφούρτη.

    Lufthansa = ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

    Με το που μπήκαμε στο Α340-600, κοιτάω στη θέση μου, το διχτάκι που έχει μπροστά για να βάζεις τα πράγματα σου, παντελώς σκισμένο. Ρωτάω την αεροσυνοδό τι συμβαίνει, μου λέει συγνώμη και έτσι είναι. Της λέω πως το full ticket price δε δικαιολογεί να λείπουν βασικές παροχές, πόσο μάλλον για πτήση 11 ωρών και η απάντηση της ήταν πως δε φταίει αυτή και το νερό μου να το αφήσω στο πάτωμα (γιατί η φυσική μάλλον δεν παίζει μπάλα εκεί μέσα)

    Κατά την άφιξη, με 50 λεπτά διαθέσιμο χρόνο για να πάω από το gate Z στο gate B που έφευγε το τρανζιτ μου για Λονδίνο (επειδή η πτήση άργησε), η παρότρυνση τους ήταν απλά να τρέξουμε, και δε μας έδωσαν καμία προτεραιότητα αποβίβασης. Και είναι πολύ ωραίο να κάνεις σπριντ μετά από τόσο μεγάλη πτήση...

    Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, προλάβαμε το τρανζιτ (τελευταίοι), μπαίνουμε μέσα, και η θέση μου ήταν αλλαγμένη από ότι έλεγε το boarding pass μου, υποχρεώνοντας με να κάτσω σε ξεχωριστές με την κοπέλα μου επειδή... έτσι (το booking code μας ήταν ίδιο).

    Βρε ποτέ ξανά λέμε.

  8. #4583
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ ότι αυτή την εικόνα δίνουν οι τακτοποιημένοι μεσο- ή και μικρο- αστοί, ειδικά στα safe κομμάτια στις μεγάλες πόλεις. Όμως κάποιες σκηνές που είδα στα κλεφτά σε μικρά μέρη όπως το Πέιτζ, το Κίνγκστον ή ακόμη και έξω από το τουριστικό κομμάτι του Λας Βέγκας δημιουργούν πολύ διαφορετική εικόνα. Και δε νομίζω ότι το να μπουκάρουν κάθε τόσο πιτσιρικάδες με πολυβόλα στα σχολεία είναι δείγμα υγιούς κοινωνίας. Εγώ κι εσύ, ως περαστικοί, δεν ερχόμαστε σε επαφή με όλη την πραγματικότητα, οπότε κράτα καλύτερα μικρό καλάθι.
    Σίγουρα. Εγώ κυρίως στη Νέα Υόρκη γύριζα (Manhattan, Brooklyn, Staten Island) και δεν είδα τίποτα περίεργο. Μια φορά είδα μια άθλια γειτονιά, στην πολιτεία του New Jersey, κοντά στο κέντρο του Newark. Ήταν γεμάτη με βρώμα και μαύρους κατοίκους, που μας κοιτούσαν περίεργα... Ευτυχώς που ήμασταν σε αμάξι και φύγαμε αμέσως.

    Η Nevada (για την οποία μιλάς), είναι μια από τις χειρότερες πολιτείες σε εγκληματικότητα... Λογικά τα όσα είδες.

  9. #4584
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχερέ, έπιασες σε εξαίρεση. Έτσι και μου πεις ότι σου χαμογέλασε κιόλας, θα πάψω να σου μιλάω.
    Εμενα στο JFK με ρωτησαν ποιος ο λόγος του ταξιδιου και απαντησα honeymoon. O ντερέκης φρουρος μας είπε συγχαρητήρια και μας προτρεψε να παμε γρηγορα στο ξενοδοχείο να ξεκινήσουμε να κάνουμε παιδια. Right away Sir, Thank you Sir, have a good day Sir (η καταχρηση του Sir στην αμερική για μένα είναι μια κρυφή τρολια - ειδικά στους LEAs).

  10. #4585
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Right away Sir, Thank you Sir, have a good day Sir (η καταχρηση του Sir στην αμερική για μένα είναι μια κρυφή τρολια...
    Μήπως είσαι κρυφο-Ινδός, sir?

  11. #4586
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πηγαίνουν πακέτο με τα Airbnb που σε λίγο δεν θα έχουν αφήσει τίποτα όρθιο.
    Εμείς πάντως τα bnb μας τα δίνουμε τη μέρα Χ3- Χ5 φορές όσο τα εισιτήρια που προανέφερα.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  12. #4587
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και γω παω αμερικη πρωτα για 2-3 μερες βολτα μετα για συνεδριο και μετα για δουλεια για περιπου 2 μηνες(λιγοτερο απο 3 μηνες)..στο εστα που μπηκα να συμπληρωσω εχει πολλες ερωτησεις τυπου που θα μεινεις κλπ..τα βαζω unknown αν δεν τα ξερω ή δε θελω να απαντησω?

  13. #4588
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω παω αμερικη πρωτα για 2-3 μερες βολτα μετα για συνεδριο και μετα για δουλεια για περιπου 2 μηνες(λιγοτερο απο 3 μηνες)..στο εστα που μπηκα να συμπληρωσω εχει πολλες ερωτησεις τυπου που θα μεινεις κλπ..τα βαζω unknown αν δεν τα ξερω ή δε θελω να απαντησω?
    γνώμη ειναι οτι εαν ξέρεις που θα μείνεις να το γράψεις.

  14. #4589
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το θεμα ειναι ποιο απο ολα να γραψω..τις διακοπες, το συνεδριο ή τη δουλεια (διαφορετικα ξενοδοχεια, σπιτια κλπ)

  15. #4590
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εγώ πάντως όταν πήγα έγραψα την πρώτη διεύθυνση μου που έμενα στη Νέα Υόρκη, οπότε αν θες γράψε αυτό. Στην τελική όταν σε ρωτήσουν οι Homeland μόλις φτάσεις πες τους ότι πήγες για δουλειά αλλά θα συνδυάσεις και διακοπές.

Σελ. 306 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 286296301304305306307308311316326 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας