Σελ. 260 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 240250255258259260261262265270280 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.886-3.900 από 9746
  1. #3886
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάποιες θέσεις χρεώνονται extra πχ όσες είναι κοντά στις εξόδους κινδύνου. Δυνατότητα να παραγγείλεις κάτι εντός του αεροσκάφους σχεδόν δεν υπάρχει.
    Ίσως μόνο νερό. Ένας πραγματικός εφιάλτης αφού δεν υπάρχει χώρος ούτε για μια καρφίτσα. Οι πτήσεις είναι πολλών ωρών και πλήρης.

    Συνημμένο Αρχείο 185333 Συνημμένο Αρχείο 185334

    Air Asia X Seat map

    Για Air Asia X μιλάς τόση ώρα; Το διάβασα τελείως διαγώνια μάλλον.
    Και αναρωτιόμουν πως μπορεί να μην είχες να φας.
    Η Air Asia (και η X και η απλή χωρίς το X) είναι low-cost εταιρία. Λογικό να μην έχουν τζάμπα φαγητό, αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν είχαν πολλές επιλογές για να αγοράσεις φαγητό. Το business model αυτών των εταιριών συνήθως στηρίζεται στο ότι θα σε κόψει πείνα και θα αρχίσεις να αγοράζεις.

    Anyway, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπερδεύουμε τις Air Asia με την Malaysian Airlines.
    Στην Malaysian Airlines το φαγητό θα ήταν τουλάχιστον ΟΚ, αν όχι πολύ καλό. Και όσον αφορά την ασφάλεια, διαβάζω από Wikipedia:
    In 2014, Malaysia Airlines lost two aircraft - Flight 370 and Flight 17 - under unusual circumstances, less than five months apart. Prior to 2014, the airline had one of the world's best safety records - just two fatal accidents in 68 years of operation,[8] one of which was the hijacked Flight 653 in 1977.

  2. #3887
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Όταν είχε δύο τραγικά δυστυχήματα, άσχετα αν έφταιγε αυτή η όχι, μετά έπεσε έξω. Η ψυχολογία του λαού.

    Το ίδιο και μετά την 11/9 που φοβόντουσαν όλοι να πάνε Νέα Υόρκη... Μετά που είχε γίνει το μπαμ.

  3. #3888
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είχε δύο τραγικά δυστυχήματα, άσχετα αν έφταιγε αυτή η όχι, μετά έπεσε έξω. Η ψυχολογία του λαού.

    Το ίδιο και μετά την 11/9 που φοβόντουσαν όλοι να πάνε Νέα Υόρκη... Μετά που είχε γίνει το μπαμ.
    Ποιος έπεσε έξω;

  4. #3889
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αφήνοντας τη λογική στο... gate
    Η περιπέτεια του Νίκου Δεωνά και της φίλης του ξεκίνησε στο γκισέ του check-in, συνεχίστηκε στην πύλη αναχωρήσεων και κατέληξε στην αργοπορία του «ταξιδιού» των αποσκευών τους για δύο εβδομάδες.

    «Δεν θα έπρεπε να είχα μιλήσει. Εκεί καταλήγω. Δεν πιστεύω ότι έκανα τίποτα λάθος, αλλά δεν θα το ξανάκανα. Ο καθένας πρέπει να κοιτάει τη δουλειά του γιατί αλλιώς μπλέκει σε περιπέτειες». Ο Νίκος Δεωνάς το λέει και δεν το πιστεύει, βέβαια. Ξέρει ότι εάν και πάλι εκτυλισσόταν μπροστά του μια σκηνή σαν κι αυτή στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» πριν από λίγες ημέρες, δεν θα μπορούσε να μείνει με το στόμα κλειστό. Ομως, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
    Ο Νίκος ζει και εργάζεται στη Σιγκαπούρη τα τελευταία, πολλά, χρόνια. Είναι διευθυντής σε εταιρεία που κάνει ανάλυση πιστωτικού κινδύνου στον κλάδο της ενέργειας. Ταξιδεύει λόγω της δουλειάς του πολύ, είναι δηλαδή «θαμών» αεροδρομίων ανά τον κόσμο. Φέτος το καλοκαίρι πέρασε τις διακοπές του με την κοπέλα του στην Κρήτη, από όπου μέσα Ιουλίου γύριζαν με ένα σωρό αναμνήσεις, αλλά και... γραβιέρες, ελιές, παξιμάδια στις αποσκευές. Οι δυο τους περίμεναν στο γκισέ μεγάλης αεροπορικής εταιρείας στο «Ελ. Βενιζέλος» (Qatar) για να τσεκάρουν τις βαλίτσες τους. «Συμπτωματικά, στις ουρές που είχαν σχηματιστεί στα τρία γκισέ της εταιρείας βρίσκονταν πολλοί Ασιάτες. Πίσω από τις υπαλλήλους που έκαναν τα check-in, βρισκόταν ένας κύριος από το ground staff που τις επέβλεπε και είχε και ουόκι τόκι. Στα καλά καθούμενα, γυρνάει σε μία από τις κοπέλες και μιλώντας για έναν ταξιδιώτη τής λέει “γαμ... τον”. Ηταν προφανές ότι πίστευε ότι κανείς δεν μιλούσε ελληνικά. Οι τρεις κοπέλες δεν αντέδρασαν καθόλου. Γύρισα όμως εγώ και του είπα “δεν πρέπει να μιλάτε έτσι, οι άλλοι μπορεί να μη σας καταλαβαίνουν, αλλά σας καταλαβαίνω εγώ”». Ο υπάλληλος –πιθανότατα εταιρείας handling και όχι της αεροπορικής– του απαντά, σε... άπταιστο ενικό: «Κι εσύ τι είσαι, αστυνόμος;». «Εγώ συνέχιζα να του απευθύνομαι στον πληθυντικό, λέγοντάς του ότι δεν είμαι αστυνόμος, αλλά δεν είναι σωστό να μιλάτε έτσι για τους ανθρώπους που ήρθαν να κάνουν διακοπές εδώ και να αφήσουν τα ωραία τους λεφτά στη χώρα μας». «Να κοιτάς τη δουλειά σου», του απάντησε ο άλλος και το περιστατικό νόμισε ο Νίκος ότι έληξε εκεί.

    Το ζευγάρι βρέθηκε λίγο αργότερα στην πύλη. Συνηθισμένοι στη διαδικασία, δεν σηκώθηκαν να περιμένουν στην ουρά παρά μόνο όταν πέρασαν σχεδόν όλοι οι άλλοι επιβάτες. Τη στιγμή ακριβώς που η υπάλληλος της εταιρείας τους ελέγχει τα εισιτήρια και τους εύχεται καλό ταξίδι, εμφανίζεται ο παραπάνω κύριος με το ουόκι τόκι. «Μας σταματά και μας λέει “μισό λεπτό να ζυγίσουμε το carry on” (σ.σ. την τσάντα που θα έπαιρνε μαζί του ο Νίκος στο αεροπλάνο). Πράγματι, τη ζυγίζει και τη βρίσκει 13 κιλά όταν ο κανονισμός της εταιρείας, όπως θα μάθαινα αργότερα, δεν επιτρέπει πάνω από 8 κιλά. “Θες να πάθω εγκεφαλικό;” μου λέει. “Θα βάλεις 13 κιλά πάνω από τα κεφάλια των επιβατών μου; Αυτή η βαλίτσα δεν πετάει”». Ο κ. Δεωνάς του πρότεινε να μεταφέρει κάποια από τα προϊόντα της βαλίτσας του στο backpack του. «Απαγορεύεται να έχετε δεύτερη χειραποσκευή», του είπε ο άλλος. «Μόνο οι γυναίκες επιτρέπεται». Πολύ γρήγορα ο υπάλληλος του έδωσε τρεις επιλογές: ή να μην πετάξει καθόλου ή να φωνάξει την αστυνομία να καταστρέψει τη βαλίτσα επί τόπου(!) ή να πληρώσει πρόστιμο 650 δολαρίων. «Στο μεταξύ, η πτήση έχει καθυστερήσει εξαιτίας μας μισή ώρα. Οι υπόλοιποι υπάλληλοι μας κοίταζαν με το στόμα ανοιχτό, ενώ η κοπέλα μου είχε βάλει τα κλάματα. Τον εκλιπαρούσα, του έλεγα δεν είναι δυνατόν να με βάλετε ξαφνικά να πληρώσω 650 δολάρια. Δεν μου απαντάει, πιάνει το ουόκι τόκι και λέει “βγάλτε τις βαλίτσες τους έξω, δεν πετάνε απόψε”. Τον ρώτησα αν γίνεται να αφήσω την τσάντα εκεί για να έρθει η μητέρα μου να την πάρει, μου είπε ότι δεν γίνεται». Με τα πολλά, ο Νίκος πλήρωσε επί τόπου 650 δολάρια, επιβιβάστηκε με την κοπέλα του στο αεροπλάνο και ξεκίνησαν το ταξίδι της επιστροφής. Συμπτωματικά η επίμαχη βαλίτσα, η οποία είχε τοποθετηθεί στον χώρο των αποσκευών και όχι στην καμπίνα, δεν έφτασε μαζί τους, αλλά έπειτα από 24 ώρες. Ενάμιση μήνα μετά, δεν έχει φτάσει ακόμη μια άλλη βαλίτσα, αυτή της κοπέλας του. Φτάνοντας στον προορισμό τους και μετά το σοκ, ο κ. Δεωνάς προχωρά σε επίσημη καταγγελία στην αεροπορική εταιρεία.

    Η απάντηση από τα κεντρικά της εταιρείας είναι ότι ελέγχουν την καταγγελία και ότι λυπούνται για την ταλαιπωρία και τη δυσάρεστη εμπειρία τού επί 15 χρόνια επιβάτη τους. Το τελευταίο email από την εταιρεία ωστόσο είναι πιο αυστηρό. Ο κανονισμός λέει για 8 κιλά, μετέφερε 13 κιλά, όφειλε να πληρώσει πρόστιμο. «Δεν ζητώ αποζημίωση ούτε είναι θέμα τα 650 δολάρια. Ευτυχώς, είχα να τα δώσω. Μου κάνει εντύπωση όμως ότι δεν μπορώ να βρω δικαίωση γι’ αυτήν τη συμπεριφορά, η οποία ήταν εμφανώς εκδικητική λόγω της αντιδικίας που είχαμε στο τσεκ ιν. Είναι απίστευτο να μιλάει κάποιος έτσι και να εμφανίζει μια τέτοια πολεμική. Στα τόσα χρόνια που ταξιδεύω και με τη συγκεκριμένη εταιρεία ποτέ δεν είχα ξανασυναντήσει τέτοια συμπεριφορά». Μολονότι ο συγκεκριμένος υπάλληλος πιθανότατα εργάζεται για λογαριασμό εταιρείας handling, η καταγγελία, με το όνομα του εν λόγω υπαλλήλου, είναι εν γνώσει και των υπευθύνων της αεροπορικής εταιρείας στην Ελλάδα και βρίσκεται στο στάδιο της διερεύνησης.
    Κείμενο: Λίνα Γιάνναρου

    Πηγή Καθημερινή 18_08_2017
    Σύνδεσμος ανάρτησης: https://goo.gl/S43pmf


  5. #3890
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ποιος τα πιστεύει αυτά?

  6. #3891
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφήνοντας τη λογική στο... gate
    Η περιπέτεια του Νίκου Δεωνά και της φίλης του ξεκίνησε στο γκισέ του check-in, συνεχίστηκε στην πύλη αναχωρήσεων και κατέληξε στην αργοπορία του «ταξιδιού» των αποσκευών τους για δύο εβδομάδες.

    «Δεν θα έπρεπε να είχα μιλήσει. Εκεί καταλήγω. Δεν πιστεύω ότι έκανα τίποτα λάθος, αλλά δεν θα το ξανάκανα. Ο καθένας πρέπει να κοιτάει τη δουλειά του γιατί αλλιώς μπλέκει σε περιπέτειες». Ο Νίκος Δεωνάς το λέει και δεν το πιστεύει, βέβαια. Ξέρει ότι εάν και πάλι εκτυλισσόταν μπροστά του μια σκηνή σαν κι αυτή στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» πριν από λίγες ημέρες, δεν θα μπορούσε να μείνει με το στόμα κλειστό. Ομως, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
    Ο Νίκος ζει και εργάζεται στη Σιγκαπούρη τα τελευταία, πολλά, χρόνια. Είναι διευθυντής σε εταιρεία που κάνει ανάλυση πιστωτικού κινδύνου στον κλάδο της ενέργειας. Ταξιδεύει λόγω της δουλειάς του πολύ, είναι δηλαδή «θαμών» αεροδρομίων ανά τον κόσμο. Φέτος το καλοκαίρι πέρασε τις διακοπές του με την κοπέλα του στην Κρήτη, από όπου μέσα Ιουλίου γύριζαν με ένα σωρό αναμνήσεις, αλλά και... γραβιέρες, ελιές, παξιμάδια στις αποσκευές. Οι δυο τους περίμεναν στο γκισέ μεγάλης αεροπορικής εταιρείας στο «Ελ. Βενιζέλος» (Qatar) για να τσεκάρουν τις βαλίτσες τους. «Συμπτωματικά, στις ουρές που είχαν σχηματιστεί στα τρία γκισέ της εταιρείας βρίσκονταν πολλοί Ασιάτες. Πίσω από τις υπαλλήλους που έκαναν τα check-in, βρισκόταν ένας κύριος από το ground staff που τις επέβλεπε και είχε και ουόκι τόκι. Στα καλά καθούμενα, γυρνάει σε μία από τις κοπέλες και μιλώντας για έναν ταξιδιώτη τής λέει “γαμ... τον”. Ηταν προφανές ότι πίστευε ότι κανείς δεν μιλούσε ελληνικά. Οι τρεις κοπέλες δεν αντέδρασαν καθόλου. Γύρισα όμως εγώ και του είπα “δεν πρέπει να μιλάτε έτσι, οι άλλοι μπορεί να μη σας καταλαβαίνουν, αλλά σας καταλαβαίνω εγώ”». Ο υπάλληλος –πιθανότατα εταιρείας handling και όχι της αεροπορικής– του απαντά, σε... άπταιστο ενικό: «Κι εσύ τι είσαι, αστυνόμος;». «Εγώ συνέχιζα να του απευθύνομαι στον πληθυντικό, λέγοντάς του ότι δεν είμαι αστυνόμος, αλλά δεν είναι σωστό να μιλάτε έτσι για τους ανθρώπους που ήρθαν να κάνουν διακοπές εδώ και να αφήσουν τα ωραία τους λεφτά στη χώρα μας». «Να κοιτάς τη δουλειά σου», του απάντησε ο άλλος και το περιστατικό νόμισε ο Νίκος ότι έληξε εκεί.

    Το ζευγάρι βρέθηκε λίγο αργότερα στην πύλη. Συνηθισμένοι στη διαδικασία, δεν σηκώθηκαν να περιμένουν στην ουρά παρά μόνο όταν πέρασαν σχεδόν όλοι οι άλλοι επιβάτες. Τη στιγμή ακριβώς που η υπάλληλος της εταιρείας τους ελέγχει τα εισιτήρια και τους εύχεται καλό ταξίδι, εμφανίζεται ο παραπάνω κύριος με το ουόκι τόκι. «Μας σταματά και μας λέει “μισό λεπτό να ζυγίσουμε το carry on” (σ.σ. την τσάντα που θα έπαιρνε μαζί του ο Νίκος στο αεροπλάνο). Πράγματι, τη ζυγίζει και τη βρίσκει 13 κιλά όταν ο κανονισμός της εταιρείας, όπως θα μάθαινα αργότερα, δεν επιτρέπει πάνω από 8 κιλά. “Θες να πάθω εγκεφαλικό;” μου λέει. “Θα βάλεις 13 κιλά πάνω από τα κεφάλια των επιβατών μου; Αυτή η βαλίτσα δεν πετάει”». Ο κ. Δεωνάς του πρότεινε να μεταφέρει κάποια από τα προϊόντα της βαλίτσας του στο backpack του. «Απαγορεύεται να έχετε δεύτερη χειραποσκευή», του είπε ο άλλος. «Μόνο οι γυναίκες επιτρέπεται». Πολύ γρήγορα ο υπάλληλος του έδωσε τρεις επιλογές: ή να μην πετάξει καθόλου ή να φωνάξει την αστυνομία να καταστρέψει τη βαλίτσα επί τόπου(!) ή να πληρώσει πρόστιμο 650 δολαρίων. «Στο μεταξύ, η πτήση έχει καθυστερήσει εξαιτίας μας μισή ώρα. Οι υπόλοιποι υπάλληλοι μας κοίταζαν με το στόμα ανοιχτό, ενώ η κοπέλα μου είχε βάλει τα κλάματα. Τον εκλιπαρούσα, του έλεγα δεν είναι δυνατόν να με βάλετε ξαφνικά να πληρώσω 650 δολάρια. Δεν μου απαντάει, πιάνει το ουόκι τόκι και λέει “βγάλτε τις βαλίτσες τους έξω, δεν πετάνε απόψε”. Τον ρώτησα αν γίνεται να αφήσω την τσάντα εκεί για να έρθει η μητέρα μου να την πάρει, μου είπε ότι δεν γίνεται». Με τα πολλά, ο Νίκος πλήρωσε επί τόπου 650 δολάρια, επιβιβάστηκε με την κοπέλα του στο αεροπλάνο και ξεκίνησαν το ταξίδι της επιστροφής. Συμπτωματικά η επίμαχη βαλίτσα, η οποία είχε τοποθετηθεί στον χώρο των αποσκευών και όχι στην καμπίνα, δεν έφτασε μαζί τους, αλλά έπειτα από 24 ώρες. Ενάμιση μήνα μετά, δεν έχει φτάσει ακόμη μια άλλη βαλίτσα, αυτή της κοπέλας του. Φτάνοντας στον προορισμό τους και μετά το σοκ, ο κ. Δεωνάς προχωρά σε επίσημη καταγγελία στην αεροπορική εταιρεία.

    Η απάντηση από τα κεντρικά της εταιρείας είναι ότι ελέγχουν την καταγγελία και ότι λυπούνται για την ταλαιπωρία και τη δυσάρεστη εμπειρία τού επί 15 χρόνια επιβάτη τους. Το τελευταίο email από την εταιρεία ωστόσο είναι πιο αυστηρό. Ο κανονισμός λέει για 8 κιλά, μετέφερε 13 κιλά, όφειλε να πληρώσει πρόστιμο. «Δεν ζητώ αποζημίωση ούτε είναι θέμα τα 650 δολάρια. Ευτυχώς, είχα να τα δώσω. Μου κάνει εντύπωση όμως ότι δεν μπορώ να βρω δικαίωση γι’ αυτήν τη συμπεριφορά, η οποία ήταν εμφανώς εκδικητική λόγω της αντιδικίας που είχαμε στο τσεκ ιν. Είναι απίστευτο να μιλάει κάποιος έτσι και να εμφανίζει μια τέτοια πολεμική. Στα τόσα χρόνια που ταξιδεύω και με τη συγκεκριμένη εταιρεία ποτέ δεν είχα ξανασυναντήσει τέτοια συμπεριφορά». Μολονότι ο συγκεκριμένος υπάλληλος πιθανότατα εργάζεται για λογαριασμό εταιρείας handling, η καταγγελία, με το όνομα του εν λόγω υπαλλήλου, είναι εν γνώσει και των υπευθύνων της αεροπορικής εταιρείας στην Ελλάδα και βρίσκεται στο στάδιο της διερεύνησης.
    Κείμενο: Λίνα Γιάνναρου

    Πηγή Καθημερινή 18_08_2017
    Σύνδεσμος ανάρτησης: https://goo.gl/S43pmf

    Αν έχει τη συνομιλία ας την παραδώσει. Αλλιώς είναι ο λόγος του εναντίον του υπαλλήλου.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  7. #3892
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Πολύ μούσι η ιστορία.

    1. Είναι δυνατόν σε ελληνικό αεροδρόμιο να μη μιλάει κανείς ελληνικά;

    2. Είναι δυνατόν να καθυστερούσε η πτήση μισή ώρα για κάτι τέτοιο;

    3. Είναι δυνατόν να πλήρωνε 650 για μια βαλίτσα τη στιγμή που θα μπορούσαν να του την κάνουν check in όπως κάνουν όλες οι εταιρείες άμα δεν τους αρέσει η χειραποσκευή σου;

    4. Είναι δυνατόν ένας έμπειρος ταξιδιώτης να κουβαλάει χειραποσκευή 13 κιλά αν ξέρει ότι επιτρέπεται μέχρι 8?

    5. Πώς πέρασε ο υπάλληλος του check in στο gate? Εταιρίες σαν τη Qatar έχουν διαφορετικό προσωπικό παντού.

    6. Πώς έβαλαν ελιές και γραβιέρα στις βαλίτσες αφού, σε πολλούς προορισμούς τροπικου κλίματος απαγορεύεται να κουβαλάς φαΐ, φρούτα και φυτά;


    Κοινώς, μπούρδες για τους βλάκες να κάνουν κλικ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 19-08-17 στις 00:37.

  8. #3893
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    αγενέστατος και εκδικητικός υπάλληλος handling δεν θα με εντυπωσίαζε καθόλου πραγματικά μερικοί κάνετε λες και δεν έχετε δει από τι καραγκιόζηδες αποτελείτε η πλειοψηφία του προσωπικού εδάφους (δουλειά που το min. requirement είναι οι 2 αντίχειρες, ταχει αυτά )

    ο τύπος πάντως δεν φαίνετε fake https://www.linkedin.com/in/deonas/

    όποιος έχει απορίες για το άρθρο φαντάζομαι μπορεί να του στείλει ένα προσωπικό μύνημα.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  9. #3894
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Απορίες δεν έχω είναι σίγουρο ότι λέει μπούρδες.

    Ειδικά που λέει ότι καθυστέρησε μισή ώρα το αεροπλάνο (δηλαδή χάσιμο κάτι τρελά χιλιάρικα για να πάρει 650?).

  10. #3895
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η qatar χρεώνει στα 50$ το κιλό παραπάνω αν έχει δηλωθεί από πριν
    Αν δεν έχει δηλωθεί από πριν αν θέλει αποδέχεται το υπέρβαρο και τη χρέωση αυτή όπως αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους. Όπως τα λέει ο καταγγέλων μάλλον χρεώθηκε 13Χ50 $ όλο το βάρος και πλήρωσε τα 650$. Μπορεί βέβαια να υπερβάλει για το συμβάν αλλά.μου έχει τύχει και μένα κάπου όταν διαμαρτυρήθηκαν και ήταν όλοι Έλληνες σε δημόσια υπηρεσία που όλοι γνώριζαν Ελληνικά και έκαναν το Κινέζο όλοι. Σου λέει που να μπλέξουμε.

  11. #3896
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ακόμα και έτσι να είναι, τα παραπάνω κιλά θα πλήρωνε (=5), όχι όλα.

  12. #3897
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και έτσι να είναι, τα παραπάνω κιλά θα πλήρωνε (=5), όχι όλα.
    Δεν ισχύει.
    Εφόσον δεν την δέχονται να μπει στο αεροπλάνο ως χειραποσκευή πάει ολόκληρη στο hold και μετράει στο υπέρβαρο.

  13. #3898
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Σε αυτη την περιπτωση απλα γινεται check in σαν δευτερη βαλιτσα. https://www.qatarairways.com/en/baggage/excess.html

    Η στην τελικη αδειαζεις τα παραπανω κιλα που αποκλειεται να κανουν 650 και τα παρατας στο αεροδρομιο.

  14. #3899
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει η Air Berlin, ξεκίνησε διαδικασία πτώχευσης.
    Ανέβηκαν οι μετοχές όλων των αεροπορικών της Ευρώπης, αφού η Air Berlin έχει μεγάλο δίκτυο και συχνές πτήσεις, τις οποίες λειτουργούσε ζημιογόνες με τα λεφτά που έστελνε το Abu Dhabi. Πλέον θα αυξηθεί η ζήτηση στους ανταγωνιστές της.
    Το θετικό είναι ότι καμία πτήση δε θα χαθεί αφού έδωσε έκτακτο δάνειο η γερμανική κυβέρνηση. Το τι θα γίνει θα το μάθουμε στις επόμενες ημέρες, πιστεύω ότι η Lufthansa θα αγοράσει ένα μεγάλο μέρος, ειδικά τα αεροπλάνα που ήδη πετούσαν για πτήσεις της Lufthansa (πχ πρόσφατη πτήση μου στην Νορβηγία από το Αμβούργο ήταν Eurowings operated by Air Berlin). Ίσως κάποιο μέρος καταλήξει και σε Ryanair, easyJet, Wizz, Norwegian.
    H Ryanair κατηγορεί τη Γερμανία ότι έχει στήσει το κόλπο για να αποκτήσει η Lufthansa την Air Berlin απαλλαγμένη από χρέη, στα πλαίσια της υποστήριξης του εθνικού πρωταθλητή της.
    http://www.euro2day.gr/news/world/ar...eokopia-t.html

  15. #3900
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η στην τελικη αδειαζεις τα παραπανω κιλα που αποκλειεται να κανουν 650 και τα παρατας στο αεροδρομιο.

    Ειλικρινα τι πιο απλό???? Αφήνεις τα τυρο-λαδο-ντακους εκτός επιτόπου, κερνας και τον κόσμο εκεί ρακη και στο καλό..

Σελ. 260 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 240250255258259260261262265270280 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας