Σελ. 647 από 651 ΠρώτηΠρώτη ... 627637642645646647648649 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.691-9.705 από 9759
  1. #9691
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Istanbul πρώτη φορά πάω αρχές Μαίου.
    Έχει κάποια μέρη να αποφύγω ή κάτι να προσέξω με χρήματα κλπ;
    Τον Σεπτέμβριο ήμουν εκεί, αλλά με γκρουπ.

    Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν περιοχές σαν την Ομόνοια. Απλά έχε το νου σου στα μέρη που υπάρχει συνωστισμός ή όταν βγαίνεις από ανταλλακτήριο συναλλάγματος.

    Επίσης, για αγορές προτιμούν τα μετρητά (για να φοροδιαφευγουν) και σου κάνουν καλύτερη τιμή. Δέχονται και ευρώ, αλλά σε σχέση με τη λίρα, σου κρατάνε λίγο παραπάνω.

    Σε γενικές γραμμές μοιάζει safe για τουρίστα. Τρομερή πόλη (ειδικά η ασιατική πλευρά και τα Πριγκηπόννησα), θα ξαναπήγαινα άνετα.

    Υ.Γ. Αν κι εμείς γυρίζαμε κυρίως με το πούλμαν, από εμπειρίες άλλων δεν θα έπαιρνα ταξί πάρα μόνο σε ανάγκη, γιατί εκτός του ότι ο μέσος Τούρκος οδηγεί χειρότερα από τον Έλληνα κάγκουρα (το είδα και το έζησα), μπορεί να σε χρεώσουν ό,τι θέλουν.


  2. #9692
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Σεπτέμβριο ήμουν εκεί, αλλά με γκρουπ.

    Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν περιοχές σαν την Ομόνοια. Απλά έχε το νου σου στα μέρη που υπάρχει συνωστισμός ή όταν βγαίνεις από ανταλλακτήριο συναλλάγματος.

    Επίσης, για αγορές προτιμούν τα μετρητά (για να φοροδιαφευγουν) και σου κάνουν καλύτερη τιμή. Δέχονται και ευρώ, αλλά σε σχέση με τη λίρα, σου κρατάνε λίγο παραπάνω.

    Σε γενικές γραμμές μοιάζει safe για τουρίστα. Τρομερή πόλη (ειδικά η ασιατική πλευρά και τα Πριγκηπόννησα), θα ξαναπήγαινα άνετα.

    Υ.Γ. Αν κι εμείς γυρίζαμε κυρίως με το πούλμαν, από εμπειρίες άλλων δεν θα έπαιρνα ταξί πάρα μόνο σε ανάγκη, γιατί εκτός του ότι ο μέσος Τούρκος οδηγεί χειρότερα από τον Έλληνα κάγκουρα (το είδα και το έζησα), μπορεί να σε χρεώσουν ό,τι θέλουν.

    Εγώ άκουσα το ανάποδο, ότι συνιστούν κυρίως χρήση ταξί για να μην μπλέκεις με ΜΜΜ, πορτοφολαδες, δυσκολία συννενόησης για στάσεις κλπ.
    Και πώς σας έκλεβαν στο ταξί;
    Δεν υπάρχουν εκεί εφαρμογές όπως BOLT ή UBER ; Περνατε τοπικά ταξί δηλαδή;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #9693
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ άκουσα το ανάποδο, ότι συνιστούν κυρίως χρήση ταξί για να μην μπλέκεις με ΜΜΜ, πορτοφολαδες, δυσκολία συννενόησης για στάσεις κλπ.
    Και πώς σας έκλεβαν στο ταξί;
    Δεν υπάρχουν εκεί εφαρμογές όπως BOLT ή UBER ; Περνατε τοπικά ταξί δηλαδή;
    Μάλλον τοπικά. Δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω προσωπικά ταξί, οπότε δεν γνωρίζω περισσότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 14-04-24 στις 13:10.

  4. #9694
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    τα ταξι στην Πολη ειναι κασκαντερ.Εχω ωραιες εμπειριες να θυμαμαι,μας πηγαινε ο αλλος με 180 μεσα στην πολη
    VAMOS ARIS

  5. #9695
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Διαβάζω ότι υπάρχει UBER και κάποιες τοπικές εφαρμογές Ταξί αν έχεις τουρκική Sim.
    Επειδή θα αγοράσω προφανώς και κάρτα θα παίξω μπάλα και με τις 2 και βλέπουμε. Πάντως διάβασα ότι χρεώνουν έξτρα αν περνάς πάνω από γέφυρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RASTAVIPER : 16-04-24 στις 11:00.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #9696
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Εγώ πήρα 2 φορές όταν είχα πάει με Uber γενικά είναι οκ. Την δεύτερη φορά όμως ενώ μου έλεγε θα πληρώσω 250 λίρες έφτασε 310. Όταν μπήκα στο ταξί είχε γράψει ήδη 30-40 από τον προηγούμενο. Δεν το έκανα θέμα γιατί πήγαινα προς αεροδρόμιο και είχα ταξίδι μπροστά κ δεν ήθελα να χαλιέμαι αλλά κάτι τέτοια τα κάνουν για πλάκα. Επίσης όντως οδηγάνε σαν τρελοί, παραβίαζε στοπ ο οδηγός κλπ

  7. #9697
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πήρα 2 φορές όταν είχα πάει με Uber γενικά είναι οκ. Την δεύτερη φορά όμως ενώ μου έλεγε θα πληρώσω 250 λίρες έφτασε 310. Όταν μπήκα στο ταξί είχε γράψει ήδη 30-40 από τον προηγούμενο. Δεν το έκανα θέμα γιατί πήγαινα προς αεροδρόμιο και είχα ταξίδι μπροστά κ δεν ήθελα να χαλιέμαι αλλά κάτι τέτοια τα κάνουν για πλάκα. Επίσης όντως οδηγάνε σαν τρελοί, παραβίαζε στοπ ο οδηγός κλπ
    Δεν έχεις θέμα, ούτε συζήτηση ούτε τίποτε με τον οδηγό, απλή αναφορά στην Uber και - τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση σε διάφορες διαδρομές - 100% έχεις αναπροσαρμογή της χρέωσης
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #9698
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις θέμα, ούτε συζήτηση ούτε τίποτε με τον οδηγό, απλή αναφορά στην Uber και - τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση σε διάφορες διαδρομές - 100% έχεις αναπροσαρμογή της χρέωσης
    Καλό είναι να έχεις φωτογραφία απ το ταξίμετρο
    Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο στην Κων/πολη. Ο οδηγός δήλωσε στην Uber μεγαλύτερη τιμή από αυτή που έλεγε το ταξίμετρο.

  9. #9699
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να έχεις φωτογραφία απ το ταξίμετρο
    Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο στην Κων/πολη. Ο οδηγός δήλωσε στην Uber μεγαλύτερη τιμή από αυτή που έλεγε το ταξίμετρο.
    Δεν έχει σημασία, στις υπερχρεώσεις και με δεδομένο ότι η Uber έχει δεδομένα, έχει και benchmarks για γενικά πλαίσια τιμών αλλά και δρομολόγια του κάθε οδηγού.

    Αν βέβαια βοηθάει και αν η διαφωνία είναι τέτοια (και αν ο οδηγός ταξί δεν φαίνεται απειλητικός ) ας υπάρχει και φωτό. Αλλά με εκατοντάδες διαδρομές Uber το μήνα, έχω τουλάχιστον 4-5 περιπτώσεις το χρόνο, με μερικές μάλιστα να είναι εκτός τόπου και χρόνου (κυριολεκτικά). Και πάντοτε έχω τύχει δίκαιης αναπροσαρμογής που - σε πολύ ακραίες φάσεις αν και σπανιότατες - την έχει μειώσει και 150%.

    Αλλά, πάμε πολύ offtopic
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #9700
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    'Ηρθα Σόφια για λίγες μέρες για ένα συνέδριο και έμεινα έκπληκτος που στο Μετρό δεν παίρνεις εισητήριο και πληρώνεις με NFC κατευθείαν όταν περνάς τις μπάρες.
    Κατά τα άλλα ξεκινάς με ήλιο και μετά βροχή χωρίς σταματημό. Ξενέρωσα με τη ζωή μου, τα μισά πλακάκια στο πεζοδρόμιο είναι στραβά και κάνει λίμνες το νερό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #9701
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ηρθα Σόφια για λίγες μέρες για ένα συνέδριο και έμεινα έκπληκτος που στο Μετρό δεν παίρνεις εισητήριο και πληρώνεις με NFC κατευθείαν όταν περνάς τις μπάρες.
    Κατά τα άλλα ξεκινάς με ήλιο και μετά βροχή χωρίς σταματημό. Ξενέρωσα με τη ζωή μου, τα μισά πλακάκια στο πεζοδρόμιο είναι στραβά και κάνει λίμνες το νερό.
    Γενικά ειναι επιλογή του εκάστοτε PTO (Public Transport Operator) αν θέλουν να έχουν ουσιαστικά πληρωμή εισιτηρίου απευθείας στο όχημα ή στον σταθμό. Πχ ο ΟΑΣΑ δεν θέλει. Στο Λονδίνο νομίζω με είχαν αναγκάσει να αγοράσω μια κάρτα το 2019. Το πρόβλημα ειναι ότι γενικά η πληρωμή είναι συνήθως πιο αργή από το εκάστοτε πρωτόκολλο που μιλάει με την κάρτα. Και αν γινεται χαμός κάθε χιλλιοστό του δευτερολέπτου μετράει. Νομίζω η Νέα Γιόρκη είχα κάνει ένα benchmark στο nfc και είχε φάει άκυρο λόγω ταχύτητας. Λογικό το βρίσκω. Στο Βέλγιο πχ μπορείς αλλά στα ΜΜΜ της φλάνδρας δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει busy γραμμή. Εχω φίλο οδηγό και του στέλω φωτογραφίες από Ελλάδα και δεν το πιστεύει ότι ανοιγει η πόρτα.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #9702
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.684
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στη Νέα Υόρκη υπάρχει και εισιτήριο και pay-per-ride με nfc, και σχεδιάζουν να καταργήσουν το εισιτήριο πολύ σύντομα.

  13. #9703
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Λονδίνο νομίζω με είχαν αναγκάσει να αγοράσω μια κάρτα το 2019.
    Από το 2012 στο Λονδίνο (για τα λεωφορεια) και από το 2014 για το μετρό υπάρχει pay as you go με πιστωτικες/χρεωστικές κάρτες

    TfL's contactless payment system was first launched on London's buses in December 2012 and expanded to cover Tube and rail services in London in September 2014.
    https://tfl.gov.uk/info-for/media/pr...nsport-network

    TfL was one of the first public transport providers in the world to accept payment by contactless bank cards
    TfL is now one of Europe's largest contactless merchants, with around 1 in 10 contactless transactions in the UK taking place on the TfL network in 2016
    https://en.wikipedia.org/wiki/Oyster_card

  14. #9704
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Νέα Υόρκη υπάρχει και εισιτήριο και pay-per-ride με nfc, και σχεδιάζουν να καταργήσουν το εισιτήριο πολύ σύντομα.
    Θυμάμαι πάντως που το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν, τότε που γενικά δεν είχαμε το pay as you go γενικά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 2012 στο Λονδίνο (για τα λεωφορεια) και από το 2014 για το μετρό υπάρχει pay as you go με πιστωτικες/χρεωστικές κάρτες

    TfL's contactless payment system was first launched on London's buses in December 2012 and expanded to cover Tube and rail services in London in September 2014.
    https://tfl.gov.uk/info-for/media/pr...nsport-network

    TfL was one of the first public transport providers in the world to accept payment by contactless bank cards
    TfL is now one of Europe's largest contactless merchants, with around 1 in 10 contactless transactions in the UK taking place on the TfL network in 2016
    https://en.wikipedia.org/wiki/Oyster_card
    Και τότε γιατί μου είπαν να πάρω την oyster card το 2019

    Δεν λέω ότι είναι λάθος η πληροφορία που παραθέτεις αλλά καμία φορά αναρωτιέμαι με τους υπαλλήλους.

  15. #9705
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.684
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι πάντως που το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν, τότε που γενικά δεν είχαμε το pay as you go γενικά
    Δεν ξέρω πότε διάβασες τι, αλλά αυτή η δυνατότητα υπάρχει εδώ και ίσως 3-4 χρόνια, αλλά μόνο τα τελευταία 1-2 είναι πραγματικά παντού διαθέσιμη. Δεν ξέρω πότε άρχισαν να συζητάνε για αυτή.

Σελ. 647 από 651 ΠρώτηΠρώτη ... 627637642645646647648649 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας