Σελ. 450 από 649 ΠρώτηΠρώτη ... 430440445448449450451452455460470 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.736-6.750 από 9724
  1. #6736
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα περίμενα 1η Ιουλίου να δούμε ποιες χώρες υιοθετούν όντως την πρόταση Επιτροπής ΕΕ για το πιστοποιητικό εμβολίου. Θυμίζω πως η Επιτροπή προτείνει εντός ΕΕ ελεύθερη κίνηση άνευ τεστ ή περιορισμών.

    Αυτή τη στιγμή πάντως νομίζω Γερμανία και Γαλλία έχει ήδη υιοθετηθεί (από μεγάλες χώρες) και νομίζω και Κροατία - πλην Ελλάδας εννοείται που πετάξαμε πρώτοι τη σκούφια μας
    Για τη Γαλλία όντως το άκουσα, και μας έβαλαν και στις πράσινες χώρες.

  2. #6737
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχει πάρει το μάτι σας καμία σελίδα με συγκεντρωτικές πληροφορίες για τις χώρες τις Ευρώπης;
    Ας πούμε δε θα με χαλούσε να έκανα κανένα ταξιδάκι σε Γαλλία, Ιταλία, Ελβετία ή γενικα επιτέλους μετά από 2 χρόνια να πάω κάπου.. Πιο πολύ με ενδιαφέρει για το τι συμβαίνει εκεί, αν χρειάζονται οι μάσκες παντού, και ας πούμε αν έχουν περιορισμό κυκλοφορίας μετά από κάποια ώρα και αν είναι κλειστά τα μαγαζιά.. μέχρι τέλος Ιούνη θα είναι πλήρως εμβολιασμένος και είμαι θηρίο σε κλουβί να πούμε…!!
    Αυτό;

    https://reopen.europa.eu/en

  3. #6738
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχει πάρει το μάτι σας καμία σελίδα με συγκεντρωτικές πληροφορίες για τις χώρες τις Ευρώπης;
    Ας πούμε δε θα με χαλούσε να έκανα κανένα ταξιδάκι σε Γαλλία, Ιταλία, Ελβετία ή γενικα επιτέλους μετά από 2 χρόνια να πάω κάπου.. Πιο πολύ με ενδιαφέρει για το τι συμβαίνει εκεί, αν χρειάζονται οι μάσκες παντού, και ας πούμε αν έχουν περιορισμό κυκλοφορίας μετά από κάποια ώρα και αν είναι κλειστά τα μαγαζιά.. μέχρι τέλος Ιούνη θα είναι πλήρως εμβολιασμένος και είμαι θηρίο σε κλουβί να πούμε…!!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post7035611

  4. #6739
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Τέλεια! Θα τα ρίξω μια μάτια μόλις μπορέσω! Σας ευχαριστώ πολύ!

  5. #6740
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια μια ερώτηση, αν καταλαβάινω σωστά από 1η Ιουλίου και με τη χρήση του πιστοποιητικού εμβολιασμόυ δεν θα χρειάζεται το έξτρα PCR τεστ τουλάχιστον με προορισμό προς Ελλάδα (που μας ενδιαφέρει) και εν συνεχεία σε όποιες άλλες ευρωπαϊκές ή μη χώρες υιοθετήσουν τον αντίστοιχο κανονισμό.

    Επίσης αν γνωρίζεται αυτή τη στιγμή για τις πτήσεις εσωτερικού, χρειάζεται επίσης αρνητικό PCR τεστ εντός 72 ωρών πριν την πτήση ή αυτό αφορά μόνο τις πτήσεις εξωτερικού.

    - - - Updated - - -

    Οκ, η απάντηση για το πρώτο ερώτημα δίνεται στο λινκ απο πάνω, και ουσιαστικά έχει ισχύ από 1η Ιουνίου:

    Entering this country with the EU Digital COVID certificate

    As of 1 June 2021, Greece is issuing "EU Digital COVID certificates" (DCC) and can verify DCCs issued by other countries. Citizens of the EU are therefore allowed to enter the country using the EU Digital COVID Certificate (DCC).

    Holders of "EU Digital COVID certificates" can enter Greece without being subject to further restrictions (testing or quarantine), at the condition that their certificate contains either:

    Proof of full vaccination. The vaccination is considered completed 14 days after the second dose of vaccine (for Johnson&Johnson, the vaccination is considered completed 14 days after the single dose has been taken).

    Accepted vaccines are: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson + Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
    The validity of the vaccination is 180 days.

    Proof of recovery from COVID-19 (valid for 9 months from the 20th day after the first positive result).

    Negative result to a COVID-19 test. Only PCR tests are accepted. The test must be taken within 72 hours prior to departure.

    Children under 5 years old are exempted from the testing or quarantine requirement.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  6. #6741
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια μια ερώτηση, αν καταλαβάινω σωστά από 1η Ιουλίου και με τη χρήση του πιστοποιητικού εμβολιασμόυ δεν θα χρειάζεται το έξτρα PCR τεστ τουλάχιστον με προορισμό προς Ελλάδα (που μας ενδιαφέρει) και εν συνεχεία σε όποιες άλλες ευρωπαϊκές ή μη χώρες υιοθετήσουν τον αντίστοιχο κανονισμό.

    Επίσης αν γνωρίζεται αυτή τη στιγμή για τις πτήσεις εσωτερικού, χρειάζεται επίσης αρνητικό PCR τεστ εντός 72 ωρών πριν την πτήση ή αυτό αφορά μόνο τις πτήσεις εξωτερικού.
    Μόλις συμπλήρωσα PLF για Ελλάδα και ναι ισχύει ότι αν δηλώσεις ότι είσαι εμβολιασμένος το μόνο που απαιτείται είναι η βεβαίωση εμβολιασμού.

    Σε πτήσεις εσωτερικού επίσης καλύπτεσαι από βεβαίωση εμβολιασμού.

    Τώρα για άλλες χώρες ΕΕ, ό,τι του φανεί του κάθε λωλοστεφανή και ενίοτε χωρίς να το ξεκαθαρίζουν. Γαλλία / Γερμανία πλέον αποδέχονται πλέον βεβαίωση εμβολιασμού π.χ., Βέλγιο που πάω μεθαύριο εξακολουθεί να ζητά PCR σε κάθε περίπτωση και ας είναι η 'καρδιά' των θεσμών ΕΕ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #6742
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ αναρωτιέμαι, τι είδους βεβαιώσεις εμβολιασμού δέχονται; Εγώ έχω μία κάρτα που μου έδωσαν στο φαρμακείο με τα στοιχεία μου, τις ημερομηνίες, και το είδος του εμβολίου. Αρκεί; Κάθε χώρα θα έχει κάτι δικό της ασφαλώς, πως θα ξέρουν ότι είναι γνήσιο; Μπορεί να εμφανιστείς στη χώρα και να σου πουν ότι δεν ξέρουν τι είναι αυτό και να μη σε αφήσουν να μπεις;

  8. #6743
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αναρωτιέμαι, τι είδους βεβαιώσεις εμβολιασμού δέχονται; Εγώ έχω μία κάρτα που μου έδωσαν στο φαρμακείο με τα στοιχεία μου, τις ημερομηνίες, και το είδος του εμβολίου. Αρκεί; Κάθε χώρα θα έχει κάτι δικό της ασφαλώς, πως θα ξέρουν ότι είναι γνήσιο; Μπορεί να εμφανιστείς στη χώρα και να σου πουν ότι δεν ξέρουν τι είναι αυτό και να μη σε αφήσουν να μπεις;
    Από ΗΠΑ; Δολλάρια να έχεις και καλωσήρθες - Ελλάδα τουλάχιστον

    Αλλά κι εδώ Ιρλανδία δέχονται κάθε βεβαίωση από ΗΠΑ. Τώρα, μην ξαναμιλάμε για φωτοσοπιές κλπ, ξαναλέω ότι τα λεφτά που έχω ξοδέψει σε PCR ανέτως μου έβγαζαν ένα 3ημεράκι γερό σε κανένα ελληνικό νησί (πλην Μυκόνου) αν ήθελα να κάνω διάφορα και ως τώρα στις 15+ φορές που έχω ταξιδέψει ούτε μία φορά δεν ελέγχθηκε τίποτε από πιστότητα, απλά ανάγνωση ονόματος / διαβατηρίου (το δεύτερο όχι πάντα) και αρνητικό του τεστ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #6744
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Καλησπέρα. Η δικια μου ερωτηση ειναι , που μπορούμε να βρουμε τι ισχυει σε καθε χωρα σε θεμα κανονων διαμονης και κυκλοφοριας , όχι ταξιδιου. Σε ταξιδι σε ΕΕ μετα την 1/7 ισχυει το πιστοποιητικο. Αλλα στην χωρα που θα παμε αν ισχυουν κανονες κυκλοφορίας, υποχρεωτικές μασκες κλπ που θα το βρουμε ?

  10. #6745
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath

  11. #6746
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ΗΠΑ; Δολλάρια να έχεις και καλωσήρθες - Ελλάδα τουλάχιστον

    Αλλά κι εδώ Ιρλανδία δέχονται κάθε βεβαίωση από ΗΠΑ. Τώρα, μην ξαναμιλάμε για φωτοσοπιές κλπ, ξαναλέω ότι τα λεφτά που έχω ξοδέψει σε PCR ανέτως μου έβγαζαν ένα 3ημεράκι γερό σε κανένα ελληνικό νησί (πλην Μυκόνου) αν ήθελα να κάνω διάφορα και ως τώρα στις 15+ φορές που έχω ταξιδέψει ούτε μία φορά δεν ελέγχθηκε τίποτε από πιστότητα, απλά ανάγνωση ονόματος / διαβατηρίου (το δεύτερο όχι πάντα) και αρνητικό του τεστ
    Και στην Ουγγαρία που πήγα μέσω Γερμανίας δεχτήκαν οι Γερμανοί το PCR test χωρίς πολλά πολλά και οι Ούγγροι το πιστοποιητικό εμβολιασμού οπότε δεν έκανα καραντίνα. Είμαι τυχερός φαντάζομαι που το γνήσιο πιστοποιητικό είναι στα Αγγλικά...

  12. #6747
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ αλλά δεν ήθελα αυτό. Ασε που δεν αναφέρει καν οτι η Ιταλια θα δεχτει το πιστοποιητικο εμβολιασμου. Ηθελα ενα site που να σε πληροφορει για τα μετρα που ισχυουν στη χωρα προορισμου. Οι φιλοι που ταξιδευουν πως ξερουν ποια μετρα ισχυουν στη χωρα προρισμου τους ? Και σε τελικη αναλυση , φετος κανουμε ενα ταξιδακι αναψυχης Ιταλια ή καλυτερα του χρονου να μην φοραμε και την ηλιθια τη μάσκα ? (δεν ειμαι αρνητης, ξερω την αξία της μασκας σαν μετρο , απλα δεν τη μπορω)

  13. #6748
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δες το λίγο καλύτερα. Τα γράφει. Το πιστοποιητικό θα το δέχεται από 1η Ιουλίου, και η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  62CAAD74-E89F-455B-BFFE-E22ED8D6E778.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  203,1 KB 
ID: 228213

  14. #6749
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η Ιταλία διάβασα ότι σύντομα θα ανοίξει το πράσινο πιστοποιητικό και αυτή.

    Θέλει λίγη προσοχή με το πόσες μέρες μετά τη 2η δόση δεν απαιτούν και αρνητικό τεστ. Εγώ που θέλω να πάω μια εβδομάδα μετά τη 2η δόση υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ και PCR γιατί κάτι είδα για 14 ημέρες για να θεωρείσαι ελεύθερος υπηρεσίας.


  15. #6750
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ιταλία διάβασα ότι σύντομα θα ανοίξει το πράσινο πιστοποιητικό και αυτή.

    Θέλει λίγη προσοχή με το πόσες μέρες μετά τη 2η δόση δεν απαιτούν και αρνητικό τεστ. Εγώ που θέλω να πάω μια εβδομάδα μετά τη 2η δόση υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ και PCR γιατί κάτι είδα για 14 ημέρες για να θεωρείσαι ελεύθερος υπηρεσίας.
    Iσχύει ότι θεωρείσαι πράσινος μετά τις 14 ημέρες οπότε ή αλλάζεις τις ημερομηνίες σου ή κάνεις PCR test.

Σελ. 450 από 649 ΠρώτηΠρώτη ... 430440445448449450451452455460470 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας