Σελ. 298 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 278288293296297298299300303308318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.456-4.470 από 9746
  1. #4456
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ίσχυε αυτό θα ήταν και εκτός σεζόν οι τιμές ακριβές, αλλά δεν είναι, παρόλο που οι πτήσεις γεμίζουν.
    Και εκτός σεζόν είναι οι τιμές υψηλές εάν πας να κλείσεις τελευταία στιγμή πτήση που έχει πληρότητα. Δεν είναι προφανές πως εκτός σεζόν, η ταχύτητα πλήρωσης είναι τελείως διαφορετική; Επίσης, φαντάζομαι γνωρίζετε πως μεγάλη μερίδα πρακτορίων κάνουν κρατήσεις από τα Χριστούγεννα.

  2. #4457
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν κανονικοποιώ τίποτα. Αλλά δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά όταν όλες οι εταιρίες εφαρμόζουν την ίδια πολιτική. Και το να τους κράξουμε στο φόρουμ δεν καταφέρνει και πολλά. Απλά θα γίνουμε ένα καφενείο των φιλάθλων και στο τέλος της μέρας θα πάμε να τους τα σκάσουμε.

    Ας προσέχουμε τι βάζουμε στο ευρωκοινοβούλιο και στα εθνικά κοινοβούλια.
    Ναι, σύμφωνοι, αλλά έχει σημασία και το πώς περνάει ως κανονικότητα. Άλλωστε, εδώ για παράδειγμα που το έχουμε θίξει σε ευρωβουλευτές κάνουν την πάπια αφού η Aegean μια χαρά τους εξυπηρετεί κάθε εβδομάδα.

    Ξαναλέω όμως ότι το θέμα θα το βρούμε όλοι μπροστά μας μιας και λόγω εξελίξεων που περιγράφονται και πιο πίσω ενισχύεται η θέση της Aegean στην ελληνική αγορά με ολοένα αυξανόμενη τη δεσπόζουσα θέση της.

    Αλλά, να το θέσω και αλλιώς: Καιγόμαστε σαν χώρα να είμαστε ανταγωνιστικοί στον τουρισμό, με τέτοιες τιμές πόσο μπορούμε να ανταγωνιζόμαστε π.χ. την Κροατία η οποία ολοένα και περισσότερο ανεβαίνει; Ή την Τουρκία που αργά ή γρήγορα (μάλλον πολύ γρήγορα) θα επανέλθει στο χάρτη ως τουριστικός προορισμός;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εκτός σεζόν είναι οι τιμές υψηλές εάν πας να κλείσεις τελευταία στιγμή πτήση που έχει πληρότητα. Δεν είναι προφανές πως εκτός σεζόν, η ταχύτητα πλήρωσης είναι τελείως διαφορετική; Επίσης, φαντάζομαι γνωρίζετε πως μεγάλη μερίδα πρακτορίων κάνουν κρατήσεις από τα Χριστούγεννα.
    Δεν μιλάμε για last-minute κρατήσεις, δεν μιλάμε για τίποτε τέτοιο. Δες τώρα π.χ. πτήσεις για Αύγουστο (βάλε Ιούλιο) Brussels προς Αθήνα. Με μόλις 10 λεπτά προσπαθειών και βλέπω έτσι ενδεικτικά ότι κάτω από €500 δεν πέφτει. Ναι, ΟΚ, δέχομαι την αυξημένη κίνηση αλλά εδώ μιλάμε για τιμές που δεν υπάρχουν. Όμοια και με μια πολύ πρόχειρη μελέτη Lon - Athens ίδια περίοδο

    Και προσθέτω και χρεώσεις σε καθίσματα - δλδ αυτό δεν είναι αισχροκέρδεια;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #4458
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    pop νομίζω ότι ο τουρισμός βασίζεται 99% (κατά την γνώμη μου) σε low cost και charter πτήσεις. Προσωπικά οτιδήποτε πάνω από 350 πήγαινε-έλα Θεσσαλονίκη-Μόσχα πονάει πολύ (μέχρι 300 το θεωρώ ok, normal)

  4. #4459
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σύμφωνοι, αλλά έχει σημασία και το πώς περνάει ως κανονικότητα. Άλλωστε, εδώ για παράδειγμα που το έχουμε θίξει σε ευρωβουλευτές κάνουν την πάπια αφού η Aegean μια χαρά τους εξυπηρετεί κάθε εβδομάδα.

    Ξαναλέω όμως ότι το θέμα θα το βρούμε όλοι μπροστά μας μιας και λόγω εξελίξεων που περιγράφονται και πιο πίσω ενισχύεται η θέση της Aegean στην ελληνική αγορά με ολοένα αυξανόμενη τη δεσπόζουσα θέση της.

    Αλλά, να το θέσω και αλλιώς: Καιγόμαστε σαν χώρα να είμαστε ανταγωνιστικοί στον τουρισμό, με τέτοιες τιμές πόσο μπορούμε να ανταγωνιζόμαστε π.χ. την Κροατία η οποία ολοένα και περισσότερο ανεβαίνει; Ή την Τουρκία που αργά ή γρήγορα (μάλλον πολύ γρήγορα) θα επανέλθει στο χάρτη ως τουριστικός προορισμός;

    - - - Updated - - -



    Δεν μιλάμε για last-minute κρατήσεις, δεν μιλάμε για τίποτε τέτοιο. Δες τώρα π.χ. πτήσεις για Αύγουστο (βάλε Ιούλιο) Brussels προς Αθήνα. Με μόλις 10 λεπτά προσπαθειών και βλέπω έτσι ενδεικτικά ότι κάτω από €500 δεν πέφτει. Ναι, ΟΚ, δέχομαι την αυξημένη κίνηση αλλά εδώ μιλάμε για τιμές που δεν υπάρχουν. Όμοια και με μια πολύ πρόχειρη μελέτη Lon - Athens ίδια περίοδο

    Και προσθέτω και χρεώσεις σε καθίσματα - δλδ αυτό δεν είναι αισχροκέρδεια;
    Εγώ για 14-21 Αυγούστου -στη τύχη- πχ βλέπω πήγαινε/έλα 255 ευρώ το άτομο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hVzvT8u.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  117,9 KB 
ID: 193139

    Το point μου είναι να μην φέρνουμε την καταστροφή χωρίς λόγο, και 21-28 βρίσκω με 290 ευρώ. Και εγώ ταξιδεύω αρκετά, και εσωτερικό και εξωτερικό, πολλές φορές δεν επιλέγω την οικονομικότερη πτήση λόγω ωρών, ωστόσο είναι επιλογή μου, ξέρω πως όσο πιο δημοφιλείς ώρες, τόσο μεγαλύτερη τιμή.

    Καλές τιμές βρίσκεις πάντα όταν κλείσεις 2+ μήνες πριν. Το έγραψα και πιο πρίν, οι τιμές πάνε αποκλειστικά με βάση τη ζήτηση.

  5. #4460
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. Έχεις ένα χ αριθμό θέσεων, όσο αυτές γεμίζουν, οι τιμές αυξάνονται μέχρι που συνήθως μένουν ελάχιστες θέσεις σε πολύ υψηλή τιμή ή βγαίνει sold out. Οι παράγοντες είναι αστάθμητοι, από ένα group που έκλεισε τη μισή πτήση εώς -κλασσικά- τουριστική περιόδος με full κίνηση.

    Εάν από Βέλγιο για Αθήνα υπάρχουν 2 πτήσεις την ημέρα συνολικά λόγου χάρην, δηλαδή περίπου 350 θέσεις, είναι προφανές πως τους θερινούς μήνες δεν επαρκούν συνεπώς οι τιμές θα είναι αυξημένες.
    Καμπύλες προσφοράς και ζήτησης καθορίζουν τις τιμές σε συνθήκες τέλειου ανταγωνισμού, αλλά και σε συνθήκες καρτελ. Η διαφορά ειναι οτι σε συνθήκες τέλειου ανταγωνισμού η τιμή καθορίζεται προς ώφελος του καταναλωτή, ενώ στο καρτελ προς ωφελος του παραγωγου. Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις υπαρχει η καμπύλη που προσφοράς και ζήτησης, οποτε αυτό που λες ετσι και αλλιως λαμβάνεται υπ' οψη ανεξαρτήτως τέλειου ή ατελούς ανταγωνισμου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για 14-21 Αυγούστου -στη τύχη- πχ βλέπω πήγαινε/έλα 255 ευρώ το άτομο.
    Καλές οι ασκήσεις επι χάρτου, αλλά το αγγούρι μπαίνει στο "Confirm" αφου έχουν συνειδητοποιηθεί οι πραγματικοί περιορισμοί

  6. #4461
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια συνενοχή;;;;; Όρεξη για τρολλάρισμα φαίνεται πως υπάρχει μην μιλήσω για κομπλεξισμό

    Διάβασε τι έγραψα - αν και στην τελική και η δική σου άποψη μάλλον με επιβεβαιώνει καθώς αν οι υψηλές τιμές σε αποτρέπουν από το να έρθεις Ελλάδα για διακοπές τότε μάλλον είσαι και εσύ θύμα της αισχροκέρδειας της Aegean.
    Δεν είμαι θύμα της αισχροκέρδειας εφόσον αρνούμαι να τα πληρώσω.
    Εγώ κάνω αυτό που μου αναλογεί, αρνούμενος να επιβραβεύσω την αισχροκέρδεια με τα € μου.
    Εσύ τι κάνεις; Ψάχνεις πελάτες να σου πληρώσουν τα εισιτήρια. Επομένως δίνεις στην αισχροκέρδεια αυτό που θέλει για να συνεχίσει να αισχροκερδεί. Δε βγαίνουν από τη δικιά σου τσέπη αλλά ο Βασιλάκης τα τσεπώνει.
    Επομένως μη μου κουνάς το δάχτυλο.
    Κούνα τον στον εαυτό σου και σε όλους όσοι σκάνε (γκρινιάζοντας ή μη) τα 300+ για να πάνε στο χωριό τους κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι έκανες και edit στο μήνυμά σου και απέκρυψες το κομμάτι που έλεγες πως "δεν με νοιάζουν οι τιμές Aegean, καθώς εγώ πάω διακοπές σε άλλες χώρες" προτιμώντας να μην τα σκάσεις στον Βασιλάκη
    Ήταν off-topic και το έσβησα.

  7. #4462
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Καμπύλες προσφοράς και ζήτησης καθορίζουν τις τιμές σε συνθήκες τέλειου ανταγωνισμού, αλλά και σε συνθήκες καρτελ. Η διαφορά ειναι οτι σε συνθήκες τέλειου ανταγωνισμού η τιμή καθορίζεται προς ώφελος του καταναλωτή, ενώ στο καρτελ προς ωφελος του παραγωγου. Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις υπαρχει η καμπύλη που προσφοράς και ζήτησης, οποτε αυτό που λες ετσι και αλλιως λαμβάνεται υπ' οψη ανεξαρτήτως τέλειου ή ατελούς ανταγωνισμου.
    Τώρα αλήθεια; Επί 2 σελίδες επιρρίπτεις κατηγορίες από εδώ και από εκεί, φωνάζεις για καρτέλ, λες για τους πάντες πως είναι απατεώνες, πως είναι μονοπώλεια και κάνει 500 ευρώ πηγαινε έλα στο Βέλγιο, και οι χαμηλότερες τιμές δεκαπενταύγουστο είναι ασκήσεις επί χάρτου;

    Μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο εδώ πέρα, ωστόσο δεν θα απολέσουμε και τη λίγη λογική που μας έμεινε. Enough.

  8. #4463
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αλήθεια; Επί 2 σελίδες επιρρίπτεις κατηγορίες από εδώ και από εκεί, φωνάζεις για καρτέλ, λες για τους πάντες πως είναι απατεώνες, πως είναι μονοπώλεια και κάνει 500 ευρώ πηγαινε έλα στο Βέλγιο, και οι χαμηλότερες τιμές δεκαπενταύγουστο είναι ασκήσεις επί χάρτου;

    Μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο εδώ πέρα, ωστόσο δεν θα απολέσουμε και τη λίγη λογική που μας έμεινε. Enough.
    Πρώτον μάλλον μπέρδεψες τα ποστ αλλά ας απαντήσω επειδή δεν διαφωνώ με τον KLG. Nαι, προσφορά / ζήτηση είναι και όντως πρόκειται για αισχροκέρδεια αν αυτή γίνεται σε μονοπωλιακούς όρους (εξ'ού και η απάτη που ισχυρίζομαι).

    Και επιμένω στην αισχροκέρδεια όπως επίσης επιμένω στο ότι όσο υπήρχε ανταγωνισμός στις Βρυξέλλες εκτός καρτέλ (Star Alliance) μπορώ να αποδείξω πως οι τιμές ήταν αρκετά έως πολύ φθηνότερες.

    Επίσης, επιμένω πως η Aegean στις πρακτικές της κάνει ακριβώς αυτό που οποιοδήποτε εγχειρίδιο Μικρο-οικονομικής λέει για συνθήκες μονοπωλίου, δλδ συνεχίζει να κάνει pricing out τους καταναλωτές.

    Από εκεί και πέρα, αν οι υπόλοιποι όσοι είναι καταναλωτές Aegean όλο αυτό το βρίσκουν φυσιολογικό και δεν χαλιούνται τότε πάσο από πλευράς μου ας είμαι εγώ λοιπόν ο γκρινιάρης. Στην τελική προσωπικά (όπως κακεντρεχώς κομπλεξικά ένας λέει παρπάνω) ευτυχώς η δουλειά μου πληρώνει τα εισιτήρια αλλά και να μην τα πλήρωνε, έχω την οικονομική ευρωστία να τα πληρώσω. Η διαφορά είναι πως δεν το θεωρώ φυσιολογικό και δεν το εξηγώ αφελώς σε όρους προσφοράς και ζήτησης (επειδή δεν εξηγείται σε τέτοιους όρους για όσους καταλαβαίνουν οικονομικά), όπως επίσης ότι έχω αποστείλει και σχετικές ερωτήσεις στην Επιτροπή Ανταγωνισμού.

    - - - Updated - - -

    Το δια ταύτα μου πάντως παραμένει.... Ξοδεύτηκαν τόνοι μελανιού για να έχουμε "ανταγωνισμό" ως καταναλωτές και να μην έχουμε τον βραχνά του μονοπωλίου της ΟΑ. Ως καταναλωτές είμαστε όντως καλύτερα; Έχουμε ανταγωνισμό που δεν είχαμε πριν; Απολαμβάνουμε καλύτερες τιμές; Η απάντησή μου είναι όχι επειδή κυκλικά καταλήξαμε σε ιδιωτικό μονοπώλιο - όσο είχαμε ενδιάμεσο ανταγωνισμό ΟΑ vs Αegean ήταν ίσως η μόνη περίοδος που πραγματικά 'κερδίζαμε'
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #4464
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αλήθεια; Επί 2 σελίδες επιρρίπτεις κατηγορίες από εδώ και από εκεί, φωνάζεις για καρτέλ, λες για τους πάντες πως είναι απατεώνες, πως είναι μονοπώλεια και κάνει 500 ευρώ πηγαινε έλα στο Βέλγιο, και οι χαμηλότερες τιμές δεκαπενταύγουστο είναι ασκήσεις επί χάρτου;

    Μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο εδώ πέρα, ωστόσο δεν θα απολέσουμε και τη λίγη λογική που μας έμεινε. Enough.
    Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα εισιτήρια που έκλεισε κάποιες τις μέρες που θέλει να ταξιδέψει για τον Χ Υ λόγο με τις υποθετικές μέρες στο ευρος μιας εβδομαδας και να λες "μα γιατί γκρινιάζεις, έχει ωραιότατα εισιτηριάκια". H γραμμή Βρυξέλλες - Αθήνα είναι διαβοήτη, μην προσπαθείς να το εκλογικευσεις, αλίμονο στους φοιτητές που πρέπει να τα πληρώνουν απο την τσέπη τους.

  10. #4465
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα εισιτήρια που έκλεισε κάποιες τις μέρες που θέλει να ταξιδέψει για τον Χ Υ λόγο με τις υποθετικές μέρες στο ευρος μιας εβδομαδας και να λες "μα γιατί γκρινιάζεις, έχει ωραιότατα εισιτηριάκια". H γραμμή Βρυξέλλες - Αθήνα είναι διαβοήτη, μην προσπαθείς να το εκλογικευσεις, αλίμονο στους φοιτητές που πρέπει να τα πληρώνουν απο την τσέπη τους.
    To be fair, δεν είχε να κάνει με κάποιο σχόλιο για "πήγαινε Αύγουστο που είναι φθηνότερα" αλλά επειδή εγώ είπα ότι και από τώρα να δει κανείς Αύγουστο είναι πανάκριβα. Βέβαια ας μην καθίσουμε τώρα να λέμε για ημερομηνίες καθώς π.χ. ο anderm δίνει μόνο 14 με 21 Αυγ, και τέλος πάντων δεν οδηγεί πουθενά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #4466
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Λίγο εκτός θέματος σ' αυτό που κουβεντιάζετε, αλλά αφού αφορά στην Aegean, κρατήστε το στα υπόψη:

    Κυριακή 15/5, σε πτήση επιστροφής , η γυναίκα μου δεν έκανε online τσεκιν, αν και μπήκε για να "αγοράσει" έξτρα βαλίτσα. Παρ' όλα αυτά, με την άφιξη στο αεροδρόμιο, ανακαλύπτει ότι η θέση της έχει πουληθεί ως υπεράριθμη σε άλλον ("Αφού δεν κάνατε τσεκίν" ήταν η ο-θεός-να-την-κάνει εξήγηση). Σημειώστε ότι η θέση του παιδιού-συνταξιδιώτη που είχε εισιτήριο "συνδεμένο" με το δικό της παρέμενε διαθέσιμη ( !!! ) Τελικά ταξίδεψαν, αλλά οι πρακτικές της Ae αρχίζουν και γίνονται χειρότερες κι από της R.

  12. #4467
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο εκτός θέματος σ' αυτό που κουβεντιάζετε, αλλά αφού αφορά στην Aegean, κρατήστε το στα υπόψη:

    Κυριακή 15/5, σε πτήση επιστροφής , η γυναίκα μου δεν έκανε online τσεκιν, αν και μπήκε για να "αγοράσει" έξτρα βαλίτσα. Παρ' όλα αυτά, με την άφιξη στο αεροδρόμιο, ανακαλύπτει ότι η θέση της έχει πουληθεί ως υπεράριθμη σε άλλον ("Αφού δεν κάνατε τσεκίν" ήταν η ο-θεός-να-την-κάνει εξήγηση). Σημειώστε ότι η θέση του παιδιού-συνταξιδιώτη που είχε εισιτήριο "συνδεμένο" με το δικό της παρέμενε διαθέσιμη ( !!! ) Τελικά ταξίδεψαν, αλλά οι πρακτικές της Ae αρχίζουν και γίνονται χειρότερες κι από της R.
    Δεν είναι και τόσο εκτός των όσων συζητούμε. Είναι όλα αυτά που λέω για μονοπώλιο που διαδέχθηκε μονοπώλιο κλπ Άλλωστε, υπάρχει και η άλλη καινούργια πρακτική της Aegean που χρεώνει την θέση εξτρά από τιμή εισιτηρίου (από μέση και προς μπροστά έξοδο) με surge pricing ενώ οι "δωρεάν" θέσεις πλέον δίνονται από το φτερό και πίσω.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #4468
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω καταλάβει τι συζητάτε

    Αμφισβητεί κανείς ότι η ύπαρξη κάποιου είδους μονοπωλίου είναι προβληματική;

    Τώρα η τιμολόγηση των αεροπορικών είναι μεγάλο ζήτημα (που δεν το γνωρίζω και ιδιαίτερα καλά) αλλά να έχετε υπόψιν σας ότι πρόκειται ουσιαστικά για ένα ιδιότυπο πλειστηριασμό. Αν έχεις πρακτορείο πχ όσες περισσότερες θέσεις ζητήσεις να κρατήσεις τόσο αυξάνεται η τιμή.

    Τέλος θα συμφωνήσω ότι αυτές οι χρεώσεις για την τάδε θέση ή την τάδε σειρά, για τις βαλίτσες, για το δικαίωμα γενικά να πέρδεσαι εντός αεροπλάνου έχουν γίνει κουραστικές. Από την άλλη βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουμε αρκετά μειωμένες τιμές εισιτηρίων και ανθρώπους που παλαιότερα δεν θα μπορούσαν να ταξιδέψουν να το κάνουν.


  14. #4469
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η EasyJet μου έκανε σκηνή για τις 2 πολύ μικρές τσάντες που ήθελα να πάρω μαζί μου στην καμπίνα, ενώ άφηνε άλλους με μεγάλες βαλίτσες, αλλά ένα τεμάχιο. Κρίμα και τους συμπαθούσα. Ακόμα μία εταιρεία που θα αρχίσω να αποφεύγω στο μέλλον. Αν χάσεις το σεβασμό, χάνεις τα πάντα.

  15. #4470
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως, το Boeing 777-300er που μπήκα μόνο 1 φορά, στο ταξίδι Αθήνα - Κωνσταντινούπολη, μου άρεσε περισσότερο από τα Airbus...
    Πρέπει να ειναι πολύ καλό πετούμενο με βάση πρόσφατη εμπειρία μου σε ταξιδι στο Dubai.
    Ανετο και σχετικά ήσυχο. Οταν πηγαίναμε ζορίστηκα λίγο καθότι οι 191 πόντοι μου δεν βολεύονται εύκολα (σε economy) αλλά στην επιστροφή η business της Emirates pays off.

    Aμα δεν είχαμε και το θέμα της Συρίας και ερχόμασταν "ευθεία" θα ήταν τέλεια..

Σελ. 298 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 278288293296297298299300303308318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας