Σελ. 360 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 340350355358359360361362365370380 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.386-5.400 από 9749
  1. #5386
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και Αθήνα - Μήλο να πετάς, πάλι χρειάζεσαι ταυτότητα...
    Προς τα που πετας μηλο ομως?
    Σοβαρα τωρα εαν θελω να παω πχ Ροδο
    τι σόι επιβεβαιωση να κανουν με ταυτοτητα του 1979 και χωρις διαβατηριο;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #5387
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Πριν λίγο έκανα check in σε εσωτερική πτήση Νορβηγίας και δε μου ζήτησαν κανένα έγγραφο ταυτοποίησης.

  3. #5388
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Εμένα πάντως το 2007 που υπηρετούσα Λέσβο ουδέποτε μου ήλεγξαν τη στρατιωτική ταυτότητα. Ούτε το 2010 που είχα πάει Θεσσαλονίκη και Σκύρο.

  4. #5389
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε κτέλ, τραίνα, πλοία ελέγχουν ταυτότητες και διαβατήρια? Γιατί να το κάνουν στα αεροπλάνα στις εσωτερικές πτήσεις ποιος ο λόγος?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5390
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς τα που πετας μηλο ομως?
    Σοβαρα τωρα εαν θελω να παω πχ Ροδο
    τι σόι επιβεβαιωση να κανουν με ταυτοτητα του 1979 και χωρις διαβατηριο;
    Το γεγονός ότι οι ελληνικές ταυτότητες είναι πατσαβουρόχαρτα (και χωρίς ημερομηνία λήξης) είναι άλλο θέμα. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι πριν την επιβίβαση πρέπει να ζητάνε ταυτότητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κτέλ, τραίνα, πλοία ελέγχουν ταυτότητες και διαβατήρια? Γιατί να το κάνουν στα αεροπλάνα στις εσωτερικές πτήσεις ποιος ο λόγος?
    Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Γιατί περνάς από security control στο αεροδρόμιο, ενώ στα κτελ δε περνάς;

    Τώρα αυτό που λέτε για τη Νορβηγία δεν το έχω συναντήσει γιατί δεν έχει τύχει να πάω κατά κει. Ίσως στις εσωτερικές πτήσεις τους να έχουν διαφορετικούς κανονισμούς ασφαλείας. Και μην ξεχνάτε ότι η Νορβηγία είναι μεν Σένγκεν αλλά δεν ανήκει στην ΕΕ - αν ήταν και ΕΕ ταυτόχρονα, τότε δεν υπήρχε περίπτωση να μην ακολουθεί τις ευρωπαικές οδηγίες ασφάλειας, ακόμα και στις εσωτερικές πτήσεις.

  6. #5391
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Γιατί περνάς από security control στο αεροδρόμιο, ενώ στα κτελ δε περνάς;

    Τώρα αυτό που λέτε για τη Νορβηγία δεν το έχω συναντήσει γιατί δεν έχει τύχει να πάω κατά κει. Ίσως στις εσωτερικές πτήσεις τους να έχουν διαφορετικούς κανονισμούς ασφαλείας. Και μην ξεχνάτε ότι η Νορβηγία είναι μεν Σένγκεν αλλά δεν ανήκει στην ΕΕ - αν ήταν και ΕΕ ταυτόχρονα, τότε δεν υπήρχε περίπτωση να μην ακολουθεί τις ευρωπαικές οδηγίες ασφάλειας, ακόμα και στις εσωτερικές πτήσεις.
    Για να αναφέρετε ότι συμβαίνει σε άλλες χώρες σίγουρα δεν είναι σύγκριση μήλα με πορτοκάλια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #5392
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Βρήκα ένα σχετικό νήμα που το επιβεβαιώνουν για τη Νορβηγία
    https://www.tripadvisor.com/ShowTopi...rt-Norway.html

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να αναφέρετε ότι συμβαίνει σε άλλες χώρες σίγουρα δεν είναι σύγκριση μήλα με πορτοκάλια.
    Σύγκρινες αεροπλάνο με κτελ-τραίνο-πλοίο, η σύγκριση αυτή είναι μήλα-πορτοκάλια.

  8. #5393
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σύγκρινες αεροπλάνο με κτελ-τραίνο-πλοίο, η σύγκριση αυτή είναι μήλα-πορτοκάλια.
    Δεν τα συγκρίνω ως "οχήματα". Τα συγκρίνω ως μέσα μεταφοράς. Δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο σε αυτό που αναφέρθηκε με την μή επίδειξη ταυτότητας? Αφού συμβαίνει και σε όλα τα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς. Μήπως η παράνοια έχει χτυπήσει ταβάνι ύστερα από τους δίδυμους πύργους?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #5394
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Upd: Ένας ρεπόρτες ταξίδεψε από Όσλο με όνομα James Bond
    https://translate.google.com/transla...r%2F8698014%2F

    - - - Updated - - -

    Και πριν από τους δίδυμους πύργους υπήρχαν αυστηροί έλεγχοι πάντα στα αεροπλάνα. Λίγο google και θα βρεις ένα σωρό ιστορίες από αεροπειρατείες κλπ.
    Μετά τους δίδυμους ήρθαν επιπλέον μέτρα όπως π.χ. θωρακισμένες πόρτες στο κοκπιτ, απαγόρευση υγρών κλπ (το τελευταίο κατά την άποψή μου είναι άχρηστο)
    Δεν είναι καθόλου παράνοια, είναι η πραγματικότητα, ο κάθε τρομοκράτης - τρελός - ληστής κλπ θα είχε ως στόχο το αεροπλάνο για να πετύχει αυτό που θέλει αν δεν υπήρχαν οι απαιτούμενοι έλεγχοι. Γιαυτό και δεν ακούς ποτέ να γίνει πειρατεία σε ΚΤΕΛ.

  10. #5395
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχουμε ζήσει διάφορα και με τα ΚΤΕΛ.

    Αλλά μην μένεις εκεί. Εγώ μίλησα γενικότερα για τα μέσα μεταφοράς και εσύ μου έκανες σύγκριση μήλα με πορτοκάλια. Ίσως έχεις κάτι διαφορετικό στο μυαλό σου για το αεροπλάνο αλλά δεν είναι κάτι παραπάνω από μέσο μεταφοράς κι αυτό.

    Ο κάθε... τρομοκράτης έχει στόχο οτιδήποτε περιλαμβάνει μέσα κόσμο και ίσως και περισσότερο, από μερικές δεκάδες σε εσωτερική πτήση. Ένα δυόροφο λεωφορείο, ένα τραίνο, ένα γεμάτο πλοίο στο αιγαίο αύγουστο μήνα. Ο κόσμος είναι πολλαπλάσιος σε αυτά αλλά δεν σε... ξεβρακώνουν πριν μπεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #5396
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε ζήσει διάφορα και με τα ΚΤΕΛ.

    Αλλά μην μένεις εκεί. Εγώ μίλησα γενικότερα για τα μέσα μεταφοράς και εσύ μου έκανες σύγκριση μήλα με πορτοκάλια. Ίσως έχεις κάτι διαφορετικό στο μυαλό σου για το αεροπλάνο αλλά δεν είναι κάτι παραπάνω από μέσο μεταφοράς κι αυτό.

    Ο κάθε... τρομοκράτης έχει στόχο οτιδήποτε περιλαμβάνει μέσα κόσμο και ίσως και περισσότερο, από μερικές δεκάδες σε εσωτερική πτήση. Ένα δυόροφο λεωφορείο, ένα τραίνο, ένα γεμάτο πλοίο στο αιγαίο αύγουστο μήνα. Ο κόσμος είναι πολλαπλάσιος σε αυτά αλλά δεν σε... ξεβρακώνουν πριν μπεις.
    Κάτσε λοιπόν και σκέψου γιατί παγκοσμίως (ακόμα και στη Νορβηγία) οι έλεγχοι στα αεροπλάνα είναι πολύ πιο αυστηροί σε σχέση με τους "όποιους" ελέγχους (αν υπάρχουν) στα πλοία, τρένα και λεωφορεία. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να στο αναλύσω παραπάνω. Στο κάτω κάτω βγες άμα θες και πες ότι τα τρις $ που κοστίζουν ετησίως οι έλεγχοι στα αεροδρόμια είναι πεταμένα λεφτά και θα πάρεις Νόμπελ Οικονομίας..

  12. #5397
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχει πλάκα να μιλάμε για ταυτοπροσωπία και ελληνική ταυτότητα, ενα έντυπο το όποιο μπορεί να γίνει παραχάραξη πολύ πολυ εύκολα, ή έχει ξεχαστεί η φώτο απο το λύκειο.

    Όσες φορές έχω πετάξει σε Ελλάδα ταυτότητα ζητήσανε στο check in, όχι στο security για τις πύλες, εκεί μόνο το Boarding pass είδανε.

  13. #5398
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει πλάκα να μιλάμε για ταυτοπροσωπία και ελληνική ταυτότητα, ενα έντυπο το όποιο μπορεί να γίνει παραχάραξη πολύ πολυ εύκολα, ή έχει ξεχαστεί η φώτο απο το λύκειο.

    Όσες φορές έχω πετάξει σε Ελλάδα ταυτότητα ζητήσανε στο check in, όχι στο security για τις πύλες, εκεί μόνο το Boarding pass είδανε.
    Ακριβώς. Είπαμε όμως το γεγονός ότι η Ελληνική ταυτότητα είναι πατσαβουρόχαρτο είναι "αλλού παπά ευαγγέλιο"...

  14. #5399
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε λοιπόν και σκέψου γιατί παγκοσμίως (ακόμα και στη Νορβηγία) οι έλεγχοι στα αεροπλάνα είναι πολύ πιο αυστηροί σε σχέση με τους "όποιους" ελέγχους (αν υπάρχουν) στα πλοία, τρένα και λεωφορεία. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να στο αναλύσω παραπάνω. Στο κάτω κάτω βγες άμα θες και πες ότι τα τρις $ που κοστίζουν ετησίως οι έλεγχοι στα αεροδρόμια είναι πεταμένα λεφτά και θα πάρεις Νόμπελ Οικονομίας..
    Εγώ να το σκεφτώ αυτό. Αλλά κάνε μου την χάρη να σκεφτείς και εσύ, γιατί αυτή η παράνοια δεν ακολουθείται σε ένα πλοίο με 2000 ψυχές πάνω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #5400
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να το σκεφτώ αυτό. Αλλά κάνε μου την χάρη να σκεφτείς και εσύ, γιατί αυτή η παράνοια δεν ακολουθείται σε ένα πλοίο με 2000 ψυχές πάνω.
    Είσαι επίδοξος τρομοκράτης ή ληστής. Κάτσε και σκέψου τι μπορείς να κάνεις πάνω στο πλοίο της γραμμής, και επιπλέον ποιες οι πιθανότητες να το πετύχεις αυτό. Απλές αρχές risk management. Προφανώς εσύ πρέπει να τα σκεφτείς αυτά και όχι εγώ γιατί εσύ είσαι που πας κόντρα στο παγκόσμιο status quo της ασφάλειας των αερομεταφορών. Δε μπορώ να πω κάτι παραπάνω.


    Μια και μιλάγαμε για ταυτότητες, δυστυχώς το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο στις αστυνομικές ταυτότητες. Το ίδιο εύκολα παραχαράξιμες είναι και οι στρατιωτικές ταυτότητες, τα παλιά διπλώματα οδήγησης κλπ. Με λίγα λόγια είμαστε 50 χρόνια πίσω στο θέμα αυτό.

Σελ. 360 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 340350355358359360361362365370380 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας