Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 74
  1. #31
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    INALAN 1Gbps
    Router
    zte F670L
    Καποτε ο bill gates ειχε πει οτι 640 kb μνημης θα ηταν αρκετα για καθε χρηστη,πριν 3 χρονια ημασταν ευτυχισμενοι με συνδεση 256,οι αναγκες αλλαζουν αστραπιαια!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    24-10-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15896/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Siemens ADSL SL2-141
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 25(dB)
    Σπάνια κάνω σχόλια, προτιμώ να διαβάζω (πολλά άτομα εδώ ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα από εμένα και επωφελούμαι μαθαίνοντας) αλλά τη φιλοσοφία κάποιων ατόμων απλά δε την καταλαβαίνω.Έχω παρατηρήσει nikgr ότι γενικά έχεις κάποιες απόψεις και δικαίωμα σου, πολλές από αυτές παρεπιπτόντως είναι και πολύ σωστές. Αλλά μερικές φορές όσο καλά και να είναι τα επιχειρήματα κάποιων δε φαίνεται να πείθεσαι . Θα κάνω μία προσπάθεια να σου δώσω λίγα παραπάνω επιχειρήματα... Καθώς και γιατί πρέπει να είναι και συμμετρικές οι γραμμές γιατί και αυτό κάπου το είχες θίξει αν θυμάμαι καλά


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα GBytes είναι αυτές οι διανομές Linux που δεν κατεβαίνουν με adsl2+ και πόσες βγαινουν κάθε μέρα?
    Όλοι τελικά διανομές Linux κατεβάζουν και δοκιμάζουν κάθε μέρα, παρ' όλο που το ποσοστό Linux είναι ελάχιστο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα CD είναι 700 περίπου ΜΒ και τα DVD 4,5 GB. Εκεί που κάνουν διαφορά τα Mbits είναι αν πρωτοξεκινάς και δοκιμάζεις ποια σου κάνει περισσότερο, εκεί μπορεί να γλιτώσεις ακόμα και μέρες.
    Σχεδόν καλύφθηκα από αυτήν την απάντηση, αλλά να σου πω και κάτι επιπλεόν. Έχω ένα σύστημα με UBUNTU και κάθε 6 μήνες βγαίνει καινούργια έκδοση περίπου 500ΜΒ για το update κατέβασμα και όσο γίνεται αυτό όλο το δίκτυο του σπιτιού γονατίζει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για backup μια χαρά είναι και τα dvds. Δε θα πληρώνω με το μήνα να μου τα φυλάνε...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Google θα βγάλει νέα υπηρεσία δωρεάν backup απ' ό,τι ακούγεται.

    Επίσης, αν θες backup σκληρών π.χ. 300 GB, δε θα προλαβαίνεις να γράφεις DVD οπότε καλύτερα να τα σκάσεις σε μία εταιρία που προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες.
    Καλύφθηκα πλήρως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί αρχεία θα στείλεις σε φίλο σου? Ταινίες ολόκληρες? Γιατί για μια φωτογραφία δε νομίζω να θέλει πάνω απο 1λεπτό.
    Εδώ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το upload και η ύπαρξη συμμετρικής γραμμής.
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα... Έκανα π.χ. διακοπές με μία παρέα και ο ένας φίλος μου ζει μόνιμα στη σουηδία και γεμίσαμε 2 256αρια στικάκια με φωτογραφίες και τραβήξαμε μία ταινία η οποία σε φόρμα DVD είναι 4GB (έστω οτί την κάνω XviD χωρίς απώλεια στην ποιότητα 1GB), για να του τα στείλω δηλαδή πρέπει να τα κάψω και να ταχυδρομίσω ενώ μπορεί να τα θεωρώ προσωπικά δεδομένα... Αν μπορώ να τα στείλω μέσω δικτύου θα το προτιμούσα. Τώρα χρειάζομαι μέρες για να το κάνω αυτό


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Online παιχνίδια δεν παίζω ευχαριστώ, και ούτε πρόκειται να καταντήσω σαν κάποιους "καμένους" που παίζουν 24ωρα.
    Όπως θέλεις αν και θίγεις ένα μεγάλο κοινωνικό φαινόμενο. Αν ο άλλος γουστάρει να παίζει τι θα του πεις, μη παίζεις...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια άλλη νόμιμη εφαρμoγή υπάρχει ή απλά για να λέμε ότι έχουμε 100MBits?
    Ένα παράδειγμα, το JOOST: http://en.wikipedia.org/wiki/Joost το οποίο είναι P2PTV καθ'όλα νόμιμη και με διαφημήσεις, όταν το δοκίμασα το σύστημα μου γονάτισε, όταν το δοκίμασα στο ΕΤΗ http://en.wikipedia.org/wiki/ETH_Zurich με το ζόρι τα έβγαλε πέρα...
    Και τέλος πες ότι είμαι γραφίστας θέλω να κατεβάσω το production studio της Adobe καμία 20αριαGB και δε θέλω να περιμένω να το φέρει ο τοπικός πωλητής και να περιμένω 3 μήνες...

    Αυτά τα ολίγα τουλάχιστον τώρα θα μπορείς να πεις ότι ακόμα δεν πείστηκες αλλά τα επιχειρήματα είναι αδιάσειστα. Επομένως πλέον θα μιλάμε για προσωπικό καπρίτσιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evoloution : 01-12-07 στις 23:27.

  3. #33
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω κανεις ενα λαθος. Το 1mbit φυσικα δεν ειναι αρκετο γιατι ερχονται και τα HD κτλ.

    Πανω απο τα 24 (πραγματικο βεβαια, οχι το μισο..) ομως σχεδον κανεις δεν το χρειαζεται πραγματικα.
    Κάνεις κι εσύ όμως ένα λάθος.
    Τα 24 δεν είναι συμμετρικά. Αν ήταν, θα άλλαζε το πράγμα...

  4. #34
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ρε παιδιά πώς θα γλιτώσω μέρες απ' τη διανομή του Linux των 700MB?
    Aυτή τη στιγμη έχω μια 18αρα γραμμή (καθαρή 16αρα) που μπορεί να κατεβάσει 5GB σε μια ώρα. Ή αλλιώς 7 Linux παράλληλα αν θέλετε. Πόσα linux θα κατεβάσω με την οπτική ίνα? Με την 20αδα θα τα κατεβάζω?

    Για το backup επίσης είναι αστείο το επιχείρημα. Δηλαδή θα αποθηκεύσω ολόκληρο σκληρο δίσκο στο internet? Και θα τους πληρώνω με το μήνα?
    Και πού ξέρω αν μια μέρα hackαρουν τον server και ένα ωραίο πρωινό δω όλα μου τα προσωπικά data σε κανα μουλάρι να τα κατεβάζει ο κάθε άσχετος?
    Προτιμώ όπως αναφέρθηκε να αγορασω μ' αυτά τα λεφτά μερικούς extra δισκους και να τους έχω δίπλα μου.
    Θελετε να μου πείτε δηλαδή ότι ο μέσος Έλληνας χρήστης κάνει υπερατλαντικά ταξίδια και χρειάζεται να έχει τα data του online ανα πάσα στιγμή έτσι?

    Φιλε evoloution ξέρεις εσύ καμια εταιρεία email να σου δίνει τη δυνατότητα να στείλεις με email attachments της ταξης των GBytes? Eγώ προσωπικά δεν ξέρω, αν και δεν είμαι σε θέση να το αποκλείσω. Εγώ ξέρω να έχουν ένα όριο γυρω στα 20MBytes που τα στέλνεις άνετα με 1MBps upload

    Για τα online games δεν έχω άποψη μιας και όπως είπα δεν παίζω. Μια χρήση που τη δέχομαι είναι να φτιάχνει ο καθένας απο έναν gaming server. Πόσοι είναι αυτοί που έχουν τέτοια κάψα?

    Το Joost το ξέρω και το έχω χρησιμοποιήσει. Με τη γραμμή του ΟΤΕ και μένα γονάτιζε. Με τα LLU όμως πίστεψέ με δε χρησιμοποιεί πάνω απ' το 1/10 της γραμμής μου. Άρα ούτε κι εκεί θα με οφελήσει η οπτική ίνα, εκτός αν κάποτε προβάλλονται κανάλια σε HighDefinition
    Για pay per view το βιντεοclub δίπλα είναι. Πετάγομαι τη νοικιάζω και κάνω και τη γυμναστική μου περπατώντας και λίγο.

    Yπάρχουν εφαρμογές όπως τηλεδιασκέψεις, ιατρική εξ αποστάσεως κλπ που ξεφεύγουν όμως απ' τον απλό χρήστη.

    Όταν οι περισσότεροι απλοί χρήστες δε μπορούν να εκμεταλλευθούν ούτε την ισχύ του adsl2+, κλαψουρίζοντας εδώ μέσα καθημερινά επειδή το test της backnet δεν τους βγάζει τα αληθινά αποτελέσματα, το μουλάρι δεν κατεβάζει όπως θα πίστευαν και το free RS δεν τους δίνει πάνω απο 300-400kbytes/sec που μπορεί να δώσει, πώς θα εκμεταλλευθούν τη δύναμη της οπτικής ίνας?
    Θα αρχίσουν και πάλι να κλαψουρίζουν γιατί το μουλάρι κατεβάζει με 50kbytes.

    Καλοδεχούμενη θα ήταν η αύξηση της ταχύτητας δε λέω. Αρκεί να υπάρξουν και τρόποι αξιοποίησής της πέρα απ' τα σημερινά νομιμα(?) ανεβοκατεβάσματα στα p2p.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 02-12-07 στις 00:24.

  5. #35
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]
    Αξιοποίηση οπτικής ίνας: Ο χρήστης ως δημιουργός περιεχομένου.

    Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #36
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Το γεγονος ειναι ενα... χρειαζομαστε μεγαλυτερο upload! Καλο ειναι να αρχισουν μερικες εταιριες να επενδυουν σε ftth. Ηδη η hol εχει στα σχεδια της να πλασαρει υπηρεσιες fttx.

  7. #37
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιοποίηση οπτικής ίνας: Ο χρήστης ως δημιουργός περιεχομένου.

    Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
    Μια λέξη: prosumer.

  8. #38
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  9. #39
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Ρε παιδιά πώς θα γλιτώσω μέρες απ' τη διανομή του Linux των 700MB?
    Aυτή τη στιγμη έχω μια 18αρα γραμμή (καθαρή 16αρα) που μπορεί να κατεβάσει 5GB σε μια ώρα. Ή αλλιώς 7 Linux παράλληλα αν θέλετε. Πόσα linux θα κατεβάσω με την οπτική ίνα? Με την 20αδα θα τα κατεβάζω?

    Για το backup επίσης είναι αστείο το επιχείρημα. Δηλαδή θα αποθηκεύσω ολόκληρο σκληρο δίσκο στο internet? Και θα τους πληρώνω με το μήνα?
    Και πού ξέρω αν μια μέρα hackαρουν τον server και ένα ωραίο πρωινό δω όλα μου τα προσωπικά data σε κανα μουλάρι να τα κατεβάζει ο κάθε άσχετος?
    Προτιμώ όπως αναφέρθηκε να αγορασω μ' αυτά τα λεφτά μερικούς extra δισκους και να τους έχω δίπλα μου.
    Θελετε να μου πείτε δηλαδή ότι ο μέσος Έλληνας χρήστης κάνει υπερατλαντικά ταξίδια και χρειάζεται να έχει τα data του online ανα πάσα στιγμή έτσι?

    Φιλε evoloution ξέρεις εσύ καμια εταιρεία email να σου δίνει τη δυνατότητα να στείλεις με email attachments της ταξης των GBytes? Eγώ προσωπικά δεν ξέρω, αν και δεν είμαι σε θέση να το αποκλείσω. Εγώ ξέρω να έχουν ένα όριο γυρω στα 20MBytes που τα στέλνεις άνετα με 1MBps upload

    Για τα online games δεν έχω άποψη μιας και όπως είπα δεν παίζω. Μια χρήση που τη δέχομαι είναι να φτιάχνει ο καθένας απο έναν gaming server. Πόσοι είναι αυτοί που έχουν τέτοια κάψα?

    Το Joost το ξέρω και το έχω χρησιμοποιήσει. Με τη γραμμή του ΟΤΕ και μένα γονάτιζε. Με τα LLU όμως πίστεψέ με δε χρησιμοποιεί πάνω απ' το 1/10 της γραμμής μου. Άρα ούτε κι εκεί θα με οφελήσει η οπτική ίνα, εκτός αν κάποτε προβάλλονται κανάλια σε HighDefinition
    Για pay per view το βιντεοclub δίπλα είναι. Πετάγομαι τη νοικιάζω και κάνω και τη γυμναστική μου περπατώντας και λίγο.

    Yπάρχουν εφαρμογές όπως τηλεδιασκέψεις, ιατρική εξ αποστάσεως κλπ που ξεφεύγουν όμως απ' τον απλό χρήστη.

    Όταν οι περισσότεροι απλοί χρήστες δε μπορούν να εκμεταλλευθούν ούτε την ισχύ του adsl2+, κλαψουρίζοντας εδώ μέσα καθημερινά επειδή το test της backnet δεν τους βγάζει τα αληθινά αποτελέσματα, το μουλάρι δεν κατεβάζει όπως θα πίστευαν και το free RS δεν τους δίνει πάνω απο 300-400kbytes/sec που μπορεί να δώσει, πώς θα εκμεταλλευθούν τη δύναμη της οπτικής ίνας?
    Θα αρχίσουν και πάλι να κλαψουρίζουν γιατί το μουλάρι κατεβάζει με 50kbytes.

    Καλοδεχούμενη θα ήταν η αύξηση της ταχύτητας δε λέω. Αρκεί να υπάρξουν και τρόποι αξιοποίησής της πέρα απ' τα σημερινά νομιμα(?) ανεβοκατεβάσματα στα p2p.
    γιατι βρε το κουραζεις; Εχω να σου πω 1000 τροπους να αξιοποιησω το upload, ποσο μαλλον το download. Επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα τωρα παει να πει οτι ειναι αχρηστο;

    Γιατι να χρειαζεται να κατεβασω μια ταινια νομιμη σε 3 ωρες και να μην την κατεβασω σε 3 λεπτακια; Eιναι αχρηστο;

    Θελω να κανω back up. Θα το γραψω σε δισκακια; Αστειο ειπες... Μπορει σε 5 μερες ολα τα δισκακια να ειναι αχρηστα - ασχετο ποσο θα κανω να τα ταξινομησω και να τα γραψω.....
    Aν φοβασαι οτι θα σου τα κλεψουνε κυπτογραφησε τα.

    Θελω HDTV, και να κατεβαζω τσυτοχρονα. Θα μου το δωσει το αναξιοπιστο adsl2+;

    Εγω πιανω μεχρι 4mbps με την adsl2+ γραμμη μου. Να μεινω εκει;

    Θελω να στειλω στον φιλο μου ενα DVD με το χτεσινο παρτυ που εκανα. Να το στειλω ταχυδρομικως;

    Να λες οτι δε χρειαζεται ταχυτητα, ειναι τοσο ουτοπικο οσο να λες το 1910 οτι τα αυτοκινητα δε χρειαζεται να τρεχουν με πανω απο 30 χαω.

  10. #40
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι βρε το κουραζεις; Εχω να σου πω 1000 τροπους να αξιοποιησω το upload, ποσο μαλλον το download. Επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα τωρα παει να πει οτι ειναι αχρηστο;

    Γιατι να χρειαζεται να κατεβασω μια ταινια νομιμη σε 3 ωρες και να μην την κατεβασω σε 3 λεπτακια; Eιναι αχρηστο;

    Θελω να κανω back up. Θα το γραψω σε δισκακια; Αστειο ειπες... Μπορει σε 5 μερες ολα τα δισκακια να ειναι αχρηστα - ασχετο ποσο θα κανω να τα ταξινομησω και να τα γραψω.....
    Aν φοβασαι οτι θα σου τα κλεψουνε κυπτογραφησε τα.

    Θελω HDTV, και να κατεβαζω τσυτοχρονα. Θα μου το δωσει το αναξιοπιστο adsl2+;

    Εγω πιανω μεχρι 4mbps με την adsl2+ γραμμη μου. Να μεινω εκει;

    Θελω να στειλω στον φιλο μου ενα DVD με το χτεσινο παρτυ που εκανα. Να το στειλω ταχυδρομικως;

    Να λες οτι δε χρειαζεται ταχυτητα, ειναι τοσο ουτοπικο οσο να λες το 1910 οτι τα αυτοκινητα δε χρειαζεται να τρεχουν με πανω απο 30 χαω.
    Περίεργο που είσαι προοδευτικός στο ένα (ταχύτητα) και συντηρητικός στο άλλο (cap/traffic shaping).

  11. #41
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthoula Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο που είσαι προοδευτικός στο ένα (ταχύτητα) και συντηρητικός στο άλλο (cap/traffic shaping).
    Καμια σχεση το ενα με το αλλο. Προοδευτικος ηταν εκεινος που ηθελε γρηγορα αμαξια; Εκεινος που αντι για radio ηθελε τηλεοραση; Αντι για ποταμι ηθελε πλυντηριο; Eξελιξη λεγεται and it happens.
    Οσον αφορα το cap μαλλον μισοακους τι λεω. Εχω μιλησει για 2 "προγραμματα".
    Pay more with no cap, pay less και παρτο cap....Eπισης αν καποιος καταφερει στο εγγυς μελλον να κανει 24/7 100% use μιας 100/100 γραμμης, θα του την πληρωνω εγω....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 02-12-07 στις 01:21.

  12. #42
    Εγγραφή
    24-10-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15896/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Siemens ADSL SL2-141
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 25(dB)
    @nickgr
    Δεν εννοούσα με mail, υπάρχουν άλλοι τρόποι, από απλούς (Skype) μέχρι στήσιμο FTPserver με χρήση dyndns. Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται.
    Αυτό με τις linux distribution που λες έχεις ενα δίκαιο δε λέω
    Το Joost όταν το πρωτοχρησιμοποίησα ήταν στα σπάργανα, και ίσως να μην είχε σταθεροποιθεί το δίκτυο και βελτιστοποιηθεί ο κώδικας οπότε επιφυλάσσομαι, μπορεί να έχεις δίκαιο. Αλλά όπως πολύ σωστά είπες, φαντάσου HD P2PTV
    Αυτό με τις τηλεδιασκέψεις και την τηλειατρική (εδώ δε φαντάζομαι βέβαια να χρησιμοποιούν συμβατικό δίκτυο, αν το κάνουν με απλή σύνδεση θα κλάψω από τα γέλια) μου είχαν ξεφύγει
    Πάντως σκέφτεσαι πρακτικά... αυτό στο αναγνωρίζω

    @A_gamer
    Σε νοιώθω

  13. #43
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pay more with no cap, pay less και παρτο cap
    Αυτό που λες υπάρχει ήδη και λέγεται Leased Line.
    Αλήθεια, στην Αστούρια έχουν cap/traffic shaping; (για το εσωτερικό δίκτυο έστω)

  14. #44
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthoula Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες υπάρχει ήδη και λέγεται Leased Line.
    Αλήθεια, στην Αστούρια έχουν cap/traffic shaping; (για το εσωτερικό δίκτυο έστω)
    Εχεις δει κανεναν ιδιωτη με leased line; Τι σχεση εχει; Καμια. Εσυ μιλας για εικοσαπλασσιο κοστος, εγω για μερικα € παραπανω.
    Οσο για το cap, παλι καμια σχεση. θεωρεις οτι δεν μπορουν να φιλτραρουν μονο τα παρανομα;
    Οι οροι χρησης θα ειναι ιδιοι με τις απλες adsl2+;

  15. #45
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.804
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Επισης μην ξεχνατε οτι καποια πραγματα σημερα ειναι απλως αδιανοητα λογω του overhead.. πχ το να εχεις ενα p2p δικτυο το οποιο αναδρομολογει τα πακετα 2-3 φορες και τα κανει σκληρο encryption προκειμενου να επιτυχει ανωνυμια, θέλει συμμετρικες συνδεσεις μεγαλων ταχυτητων (30 mbps+).

    Το remote storage οπως και τα remote applications τυπου vnc με web 2 & web 3 apps, θελουν και αυτα αρκετο bandwidth. Οταν εχεις το local storage στα 60 mbyte / sec, αναγκαστικα δομεις το μοντελο σου στο local γιατι ειναι χοντρικα 60Χ ταχυτερο σε σχεση με το adsl των 6mbit που δινει πες 600kbyte/sec. Μετα αναθεωρεις το μοντελο συνολικοτερα.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 16:25
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-08, 04:43
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 15:59
  4. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 00:18
  5. Η Ελλάδα στο 1 Mbps και η Ευρώπη ήδη στα 10 Mbps!
    Από Crosstalk στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-03, 05:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας