Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 74
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Intenet
    Σύμφωνα με δημοσίευμα της El País, 554 συνδρομητές χρησιμοποιούσαν το δίκτυο Asturcón στις 29 Νοεμβρίου. To δίκτυο Asturcón είναι ένα δίκτυο οπτικών ινών που κατασκευάζεται από την κυβέρνηση του Πριγκηπάτου της Αστούριας, στη βόρεια Ισπανία, με σκοπό να δώσει στους κατοίκους μικρών κωμοπόλεων πρόσβαση στο Internet σε πραγματικά γρήγορες ταχύτητες.

    Μέσω αυτού του δικτύου παρέχουν υπηρεσίες πρόσβασης διάφοροι ISPs. Ένας από αυτούς, η Adamo, παρέχει σύνδεση στα 100 Mbps συμμετρικά έναντι 49 ευρώ το μήνα.

    Το δίκτυο είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμο σε 15 κωμοπόλεις, και καλύπτει 28.000 κατοικίες. Μέχρι το τέλος του έτους αναμένεται να έχει καλύψει περίπου 32.500 κατοικίες, ενώ οι υπέθυνοι φιλοδοξούν να έχουν 7 χιλιάδες ενεργούς συνδρομητές στα τέλη του 2008.

    Η κυβέρνηση της Αστούριας προτίθεται να επεκτείνει το δίκτυο Asturcón σε κάθε οικισμό με περισσότερους από χίλιους κατοίκους. Μέχρι στιγμής έχει επενδύσει για την ανάπτυξή του περίπου 21 εκατομμύρια ευρώ.

    Πηγή: El País
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 01-12-07 στις 17:28.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ποσα απο τα λεφτα απο αυτα που εχει δαπανησει ειναι επιδοτουμενα; Σε ποιο βαθος χρονου αραγε θα κανει αποσβεση;

    Αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να τα στελνουμε αυτα στους παροχους....... Απο καπου δεν πρεπει να αντλησουν επιχειρηματικα πλανα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 01-12-07 στις 17:37.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    15997/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson_ST780(i)
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 21.0(dB)
    100mb συμετρικα 49 Ε ποσο μακρια ειμαστε γαμωτο...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Mπορεί να μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος τί τα χρειάζεται τόσα MBps ένας απλός χρήστης?

    Υπάρχουν κανάλια HighDefinition στην Ισπανια? Θα βλέπει πχ 10κανάλια ταυτόχρονα?

    Πειτε μου έναν νόμιμο τρόπο που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί μια τέτοια ταχύτητα απο έναν Έλληνα, αν ειχαμε ποτέ κι εδώ FTTH.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 01-12-07 στις 17:52.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα απο τα λεφτα απο αυτα που εχει δαπανησει ειναι επιδοτουμενα; Σε ποιο βαθος χρονου αραγε θα κανει αποσβεση;

    Αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να τα στελνουμε αυτα στους παροχους....... Απο καπου δεν πρεπει να αντλησουν επιχειρηματικα πλανα;
    Προφανώς η τοπική κυβέρνηση δεν ενδιαφέρεται να βγάλει κέρδος από αυτό το δίκτυο (εκτός βέβαια από το να εξασφαλίσει την επανεκλογή της), και αυτή είναι η βασική διαφορά από τους εμπορικούς ISPs.
    Είναι αδύνατο να γίνει τέτοια επένδυση σε επαρχιακές περιοχές και να περιμένει αυτός που την κάνει ότι θα βγάλει κέρδος.

    Όσο για το τι μέρος του ποσού καλύπτεται από επιδοτήσεις της Ε.Ε., δεν το γνωρίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 01-12-07 στις 17:49.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορεί να μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος τί τα χρειάζεται τόσα MBps ένας απλός χρήστης?

    Υπάρχουν κανάλια HighDefinition στην Ισπανια? Θα βλέπει πχ 10κανάλια ταυτόχρονα?

    Πειτε μου έναν νόμιμο τρόπο που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί μια τέτοια ταχύτητα απο έναν Έλληνα, αν ειχαμε ποτέ κι εδώ FTTH.
    Στο Online Gaming η ίνα κάνει σημαντική διαφορά στα ping, επίσης οι διανομές Linux κατεβαίνουν μέσα σε λίγα λεπτά με τόσα Mbps ταχύτητα downstream, μπορείς να χρησιμοποιήσεις εύκολα υπηρεσίες διαδικτυακού backup με τόσο μεγάλο upload (ενώ με τις συνδέσεις ADSL αυτό είναι πρακτικά αδύνατον, πόσες μέρες θα περιμένεις...; ), να στείλεις αρχεία σε φίλους μέσω διαδικτύου...

    Last but not least, ευνοείται πολύ το βαρύ... "multitasking" και σε επίπεδο δικτύου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 01-12-07 στις 18:00.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ποσα GBytes είναι αυτές οι διανομές Linux που δεν κατεβαίνουν με adsl2+ και πόσες βγαινουν κάθε μέρα?
    Όλοι τελικά διανομές Linux κατεβάζουν και δοκιμάζουν κάθε μέρα, παρ' όλο που το ποσοστό Linux είναι ελάχιστο.

    Για backup μια χαρά είναι και τα dvds. Δε θα πληρώνω με το μήνα να μου τα φυλάνε...

    Τί αρχεία θα στείλεις σε φίλο σου? Ταινίες ολόκληρες? Γιατί για μια φωτογραφία δε νομίζω να θέλει πάνω απο 1λεπτό.

    Online παιχνίδια δεν παίζω ευχαριστώ, και ούτε πρόκειται να καταντήσω σαν κάποιους "καμένους" που παίζουν 24ωρα.

    Κάποια άλλη νόμιμη εφαρμoγή υπάρχει ή απλά για να λέμε ότι έχουμε 100MBits?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 01-12-07 στις 18:13.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.753
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορεί να μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος τί τα χρειάζεται τόσα MBps ένας απλός χρήστης?

    Υπάρχουν κανάλια HighDefinition στην Ισπανια? Θα βλέπει πχ 10κανάλια ταυτόχρονα?

    Πειτε μου έναν νόμιμο τρόπο που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί μια τέτοια ταχύτητα απο έναν Έλληνα, αν ειχαμε ποτέ κι εδώ FTTH.
    Σηκώνεις IRC Server και μπαίνουν όλα τα έντομα που έχεις σπίτι, ξέρεις katsarida20 κλπ κλπ

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα GBytes είναι αυτές οι διανομές Linux που δεν κατεβαίνουν με adsl2+ και πόσες βγαινουν κάθε μέρα?
    Τα CD είναι 700 περίπου ΜΒ και τα DVD 4,5 GB. Εκεί που κάνουν διαφορά τα Mbits είναι αν πρωτοξεκινάς και δοκιμάζεις ποια σου κάνει περισσότερο, εκεί μπορεί να γλιτώσεις ακόμα και μέρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι τελικά διανομές Linux κατεβάζουν και δοκιμάζουν κάθε μέρα, παρ' όλο που το ποσοστό Linux είναι ελάχιστο.
    Δεν αμφιβάλλω ότι πιο μεγάλη διαφορά κάνουν σε copyrighted κατεβάσματα/ανεβάσματα (π.χ. HD υλικό), αλλά άλλο αυτό και άλλο να λες ότι για τους νόμιμους δε χρειάζονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για backup μια χαρά είναι και τα dvds. Δε θα πληρώνω με το μήνα να μου τα φυλάνε...
    Η Google θα βγάλει νέα υπηρεσία δωρεάν backup απ' ό,τι ακούγεται.

    Επίσης, αν θες backup σκληρών π.χ. 300 GB, δε θα προλαβαίνεις να γράφεις DVD οπότε καλύτερα να τα σκάσεις σε μία εταιρία που προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί αρχεία θα στείλεις σε φίλο σου? Ταινίες ολόκληρες? Γιατί για μια φωτογραφία δε νομίζω να θέλει πάνω απο 1λεπτό.
    Είπα για φωτογραφία; Μπορεί να θέλω να στείλω τα περιεχόμενα ολόκληρου σκληρού χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω εξωτερικό, εσένα τι σε κόφτει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Online παιχνίδια δεν παίζω ευχαριστώ, και ούτε πρόκειται να καταντήσω σαν κάποιους "καμένους" που παίζουν 24ωρα.
    Δε σου ζήτησα κάτι τέτοιο, το λάθος που επανέλαβες πολλές φορές στο post σου είναι ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, νομίζεις ότι επειδή δε θα σου χρησίμευαν (σεβαστό, δε λέω) η οπτική ίνα ή τα 100 Mbps εκτός αν κατέβαζες ταινίες, δε θα χρησίμευαν σε κανέναν.

    Ένα άλλο λάθος που διαπράττεις εδώ είναι ότι συνδέεις την ανάγκη για χαμηλό ping με το πολύωρο gaming.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια άλλη νόμιμη εφαρμoγή υπάρχει ή απλά για να λέμε ότι έχουμε 100MBits?
    Ίσως όχι απαραίτητα μία, αλλά πολλές ταυτόχρονα - οι συνολικές ανάγκες σε bandwidth αυξάνονται κατά πολύ, αλλά γλιτώνεις πολύ χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 01-12-07 στις 18:39.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    21 εκ ευρω / 554 χρηστες => 38k euros ανα χρηστη.

    21 εκ ευρω / 28.000 κατοικιες => 750 euro ανα κατοικια.

    Ειναι πολλα τα λεφτα ή μου φαινεται?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 01-12-07 στις 18:48.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    21 εκ ευρω / 554 χρηστες => 38k euros ανα χρηστη.

    21 εκ ευρω / 28.000 κατοικιες => 750 euro ανα κατοικια.

    Ειναι πολλα τα λεφτα ή μου φαινεται?
    Αλλά μέσα σε 4-5 χρόνια θα αρχίσει η απόσβεση πιστεύω.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Κακα τα ψεμματα τετοιες ταχυτητες ειναι υπερβολικα μεγαλες και αντε να χρειαζονται στο 1% των χρηστων. Για backup κτλ που ειπωθηκε οι τιμες των σκληρων εχουν εξευτελιστει οποτε δεν χρειαζεται να πληρωνεις καθε μηνα...

    Μια πραγματικη 20αρα γραμμη με 1-1.5mbit up με καλα pings ειναι αρκετη για ολους πιστευω. Αλλο αν μεχρι τωρα παιρνουμε "24αρα" αλλα το πολυ να ειναι 15αρα.

    Φυσικα οταν ερχονται τετοιες ταχυτητες με λογικες τιμες κανεις δεν θα πει: "Οχι δεν την θελω γιατι ειναι υπερβολη". Θα την αρπαξουμε και θα πουμε και ενα τραγουδι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 01-12-07 στις 19:54.
    No Justice - No Peace

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.Και εγώ όταν πρωτοέβαλα την ταπεινή και στανταρ τότε 384 ένιωσα άρχοντας.

    Oι εξελίξεις είναι ραγδαίες στον χώρο οπότε σε 5 (πολύ λίγα λέω) χρόνια μπορεί να είναι πιο αξιοποιήσημα τα Χ Mbps.Καλωδιακά κανάλια,pay per view ταινίες,αγώνες κτλ,βιντεοκλήσεις και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

    Εξάλλου η σημαντικότερη διαφορά με την adsl δεν είναι η 5πλάσια και βάλε διαφορά στο down,είναι η 100πλάσια και βάααααλε διαφορά στο up
    #41693

  14. #14
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    21 εκ ευρω / 554 χρηστες => 38k euros ανα χρηστη.

    21 εκ ευρω / 28.000 κατοικιες => 750 euro ανα κατοικια.

    Ειναι πολλα τα λεφτα ή μου φαινεται?
    Προφανώς είναι πολλά, αλλιώς θα έβαζαν και εμπορικοί ISPs GPON σε τόσο μικρές πόλεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΜΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορεί να μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος τί τα χρειάζεται τόσα MBps ένας απλός χρήστης?

    Υπάρχουν κανάλια HighDefinition στην Ισπανια? Θα βλέπει πχ 10κανάλια ταυτόχρονα?

    Πειτε μου έναν νόμιμο τρόπο που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί μια τέτοια ταχύτητα απο έναν Έλληνα, αν ειχαμε ποτέ κι εδώ FTTH.
    Σωστα το εθεσες το θεμα φιλε μου. Καλη η σκεψη σου

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 16:25
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-08, 04:43
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 15:59
  4. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 00:18
  5. Η Ελλάδα στο 1 Mbps και η Ευρώπη ήδη στα 10 Mbps!
    Από Crosstalk στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-03, 05:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας