Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 59
  1. #16
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, σχετικά με συσκευές που είναι ADSL μόντεμ, ρούτερ, hub, ασύρματο access point, VOIP, έχουν και usb για NAS και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο κάθε κατασκευαστής.

    Κατά τη γνώμη μου, όλες οι τέτοιου τύπου συσκευές λειτουργούν οριακά, μόνο σε εργαστηριακές συνθήκες μπορούν να κάνουν με καλή απόδοση ΟΛΑ μαζί αυτά που λένε οι προδιαγραφές τους, και φυσικά ο λόγος είναι ότι για να μπορούν να πουληθούν, σε κάποια λογική τιμή, συνήθως μερικά Ευρώ παραπάνω από συσκευές που έχουν τις μισές δυνατότητες, τότε δεν είναι καθόλου περίεργο, μάλον αναμενόμενο είναι να λειτουργεί όπως λειτουργεί το κάθε τέτοιο εργαλείο.

    Μην ξεχνάμε κιόλας ότι στο 2play συνήθως παίρνεις το ρούτερ τζάμπα, για να μπορεί να γίνεται αυτό δεν μπορεί το ρούτερ να έχει επαγγελματικού επιπέδου επιδόσεις, γιατί τότε θα είχε και επαγγελματικού εργαλείου τιμή, και δεν θα συνέφερε.

    Σε πολλά πράγματα έτσι είναι η ζωή, ας μην πάμε μακρυά, ας σκεφτούμε τα πολυμηχανήματα με την χαμηλή τιμή, και τις πολλές θεωρητικά δυνατότητες, όμως σχεδόν όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν θα λειτουργεί αυτό το πράγμα και τόσο τέλεια στην πραγματική ζωή και σίγουρα όχι σαν να είχαμε όλες αυτές τις συσκευές ξεχωριστά, όμως πήραμε το πολυμηχάνημα γιατί ήταν φθηνό, έτσι δεν είναι;

    Τώρα αν το καινούργιο εργαλείο που θα αντικαταστήσει τον ΦΡΙΤΣ θα είναι τόσο πολύ καλύτερο, στοιχίζοντας το ίδιο ή μάλλον λιγότερο, θα δείξει το πράγμα, πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις πέρα από γνώσεις πληροφορικής και απαιτήσεις, είναι χρήσιμη και η κοινή λογική.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  2. #17
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε κιόλας ότι στο 2play συνήθως παίρνεις το ρούτερ τζάμπα, για να μπορεί να γίνεται αυτό δεν μπορεί το ρούτερ να έχει επαγγελματικού επιπέδου επιδόσεις, γιατί τότε θα είχε και επαγγελματικού εργαλείου τιμή, και δεν θα συνέφερε.
    Αν και καθημενος πολυ ορθως μιλησες... η ζευγας-ζευγας η παπας-παπας ειναι παντα καλλυτερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Να πω κι εγώ την γνώμη μου. Το θέμα φίλε μου είναι ότι αν θέλει κάποιος ποιό επαγγελματικό router τι θα κάνει? H HOL δεν ενημερώνει τον κακομοιρη που παίρνει το πακέτο ότι θα έχει VOIP και θα παίζει μόνο με το συγγεκριμένο μηχάνημα και αν χρειαστεί κάτι παραπάνω (π.χ. VPN) δεν θα μπορεί να έχει. Η πιο σωστή λύση θα ήταν να δίνει η HOL τα συμβατά μηχανήματα σε όσους θέλουν κάτι παραπάνω και να το πληρώνουν. Έτσι πρέπει. Και όχι να λέει δεν γνωρίζω δεν απαντώ......... Δεν είναι αυτό λογική. Λες και το Frintz η όπως αλλιώς το λένε είναι το τελευταίο μηχάνημα στον κόσμο.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    και τον κωδικο να ξερατε δεν θα επαιζε. δεν ειναι evoice.

    αυτο ειχα να πω και κακως που ο αλλος εβρισε τον υπαλληλο της ΤΥ

  5. #20
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου, όλες οι τέτοιου τύπου συσκευές λειτουργούν οριακά.
    Παρα πολύ σωστά είναι όλα αυτά που γράφεις , μπράβο σου που βρίσκεις τον χρόνο και δίνεις την δυνατότητα σε πολλόύς να ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα

  6. #21
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΙCALL MΕΣΩ HOL ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ
    ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ REGISTER ΠΧ 2 ΣΥΣΚΕΥΕΣ SPA-901 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ
    ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ HOL ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ

  7. #22
    Εγγραφή
    10-12-2005
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    18000/1024
    Router
    Φριντζ 7140
    Χμμμ, σύμφωνα με αρκετούς εδώ μέσα τόσο το φριτζ-7140 όσο και το netfaster (μάλλον όχι όλα) παρουσιάζουν κάποιες φορές το γνωστό "μπούκωμα" όταν τρέχουν p2p... Δηλαδή δεν σερφάρεις, δεν μπαίνεις στη σελίδα του ρούτερ κλπ και το ξεμπούκωμα γίνεται μόνο με reboot του ρούτερ. Φαντάζομαι τι θα γίνεται με την τηλεφωνία όταν μπουκώνει ο ρούτερ....

    Παράλληλα, γνωρίζω άλλους που έχουν καταφύγει σε αγορά επιπλέον access point, switch κλπ για να ξαλαφρώσουν το 7140 και να μπορούν να κάνουν τη δουλιά τους απροβλημάτιστα(?)...

    Μην ξεχνάμε ότι ένας κάτοχος DP μπορεί να θέλει να μιλάει στο τηλέφωνο, να σερφάρει, να τρέχει P2P, να έχει ασύρματη σύνδεση, να χρησιμοποιεί τον ρούτερ του για switch οικιακού LAN, να έχει επιπλέον VoIP, κλπ κλπ, και ίσως να θέλει και όλα τα ανωτέρω ταυτόχρονα...

    Πιστεύω οτι πλησιάζει η ώρα που όλο και περισσότεροι θα θέλουν καλύτερο ρούτερ για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά. To ερώτημα είναι: ΠΟΤΕ Η HOL ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΟΥ ΡΟΥΤΕΡ???
    Όλο και κάποιου θα του την καρφώσει να παει να σκάσει πχ 300€ να πάρει σούπερ ντούπερ router, και να σπάει @@ μέχρι η HOL να του παρέχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για την τηλεφωνία, είναι να γίνει η αρχή...

    πχ Αυτό το εργαλείο (edit, οχι αυτο το μοντελο, δεν έχει adsl, τελοςπαντων κατι αντιστοιχο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alala321 : 06-02-08 στις 11:58.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35400/4999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE ZXN H267A
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alala321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ, σύμφωνα με αρκετούς εδώ μέσα τόσο το φριτζ-7140 όσο και το netfaster (μάλλον όχι όλα) παρουσιάζουν κάποιες φορές το γνωστό "μπούκωμα" όταν τρέχουν p2p... Δηλαδή δεν σερφάρεις, δεν μπαίνεις στη σελίδα του ρούτερ κλπ και το ξεμπούκωμα γίνεται μόνο με reboot του ρούτερ. Φαντάζομαι τι θα γίνεται με την τηλεφωνία όταν μπουκώνει ο ρούτερ....
    Λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα η τηλεφωνία λόγω QoS

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alala321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράλληλα, γνωρίζω άλλους που έχουν καταφύγει σε αγορά επιπλέον access point, switch κλπ για να ξαλαφρώσουν το 7140 και να μπορούν να κάνουν τη δουλιά τους απροβλημάτιστα(?)...
    Ορθώς έχουν πράξει. Πάντως υπάρχει και άλλη λύση*

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alala321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε ότι ένας κάτοχος DP μπορεί να θέλει να μιλάει στο τηλέφωνο, να σερφάρει, να τρέχει P2P, να έχει ασύρματη σύνδεση, να χρησιμοποιεί τον ρούτερ του για switch οικιακού LAN, να έχει επιπλέον VoIP, κλπ κλπ, και ίσως να θέλει και όλα τα ανωτέρω ταυτόχρονα...
    * Αν έχεις ένα παλαιό PC με linux (ή BSD π.χ. pfSense), βάζεις το fritz επάνω και κάνεις παπάδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alala321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οτι πλησιάζει η ώρα που όλο και περισσότεροι θα θέλουν καλύτερο ρούτερ για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά. To ερώτημα είναι: ΠΟΤΕ Η HOL ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΟΥ ΡΟΥΤΕΡ???
    Όλο και κάποιου θα του την καρφώσει να παει να σκάσει πχ 300 να πάρει σούπερ ντούπερ router, και να σπάει @@ μέχρι η HOL να του παρέχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για την τηλεφωνία, είναι να γίνει η αρχή...
    Πιθανά να λυθεί το πρόβλημα όταν γυρίσει σε POTS η τηλεφωνία (ξεχνώντας βέβαια τη 2η γραμμή 213XXXXXXX, αν όπως σωστα είπες δεν δώσει κωδικούς η HOL)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billgout : 06-02-08 στις 14:18. Αιτία: auto mpaxalo post
    Δεν υπογράφω!

  9. #24
    Εγγραφή
    10-12-2005
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    18000/1024
    Router
    Φριντζ 7140
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billgout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα η τηλεφωνία λόγω QoS
    Απο τη στιγμή που το 7140 πχ οταν μπουκωνει δεν δεχεται ουτε telnet, ουτε ανοίγει τη σελίδα ρυθμίσεων στο browser, ίσως ουτε qos θα παιζει, αν καποιος το "μπουκωσει" ας κανει δοκιμες τηλεφωνιας να δούμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billgout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις ένα παλαιό PC με linux (ή BSD π.χ. pfSense), βάζεις το fritz επάνω και κάνεις παπάδες.
    Ναι. Όμως προσπάθησε να φανταστείς τον τυπικο χρηστη Double Play να χρησιμοποιεί BSD
    Άσε που αμα μπουκώσει ο ρούτερ ούτε μέσω του BSD θα μπορεί να σερφάρει **


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billgout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανά να λυθεί το πρόβλημα όταν γυρίσει σε POTS η τηλεφωνία (ξεχνώντας βέβαια τη 2η γραμμή 213XXXXXXX, αν όπως σωστα είπες δεν δώσει κωδικούς η HOL)
    Για αρκετούς αυτό θα ήταν ευχάριστη εξέλιξη, δεν χρειάζονται όλοι 2 τηλ. γραμμές

    ** Ωραιο εργαλειο το pfSence Βλέπω στα features περι incoming/outgoing load balancing pools, μαλλον δεν θα μπουκώνει ο φριντς... Α ρε HOL, μεχρι και dedicated m0n0wall/bsd/hydro-atomic-nuclear-server θα βάλουμε για πάρτη σου!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alala321 : 06-02-08 στις 14:53. Αιτία: add **

  10. #25
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικα ρε παιδια υπαρχει καποιος τροπος να δουμε απο το line1 & line2 τους κωδικους των γραμμων?
    εγω προσπαθησα να βαλω τις ιδιες ρυθμισεις στις συσκευες μου και για κωδικο για την line1 εβαλα line1 δεν εκανε register μεν αλλα ουτε μου εβγαζε καποιο fail οστοσο να προσθεσω οτι ειχα κανει deactivate την line1 για να κανω δοκιμες αλλα και παλι δεν μου εβγαζε καποιο λαθος

    τεσπα

    θα ρωτησω το εξης
    Το ιντερνετ με Hol Double Play το εχω στο σπιτι μου
    εγω μενω ομως στο σπιτι της κοπελας μου για να μην πω 30 μερες τον μηνα λεω 25
    ετσι λοιπον εχω ανεβασει 2 ασυρματες κεραιες και με ap και εχω ασυρματα ιντερνετ στο σπιτι τις κοπελας μου
    απο το σπιτι τις κοπελας μου θελω να μεταφερω τουλαχιστων την μια γραμμη πχ line1 πιστευετε οτι το linksys pap2 θα κανει ? αν ναι τι αλλο χρειζομαι ?

  11. #26
    Εγγραφή
    10-12-2005
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    18000/1024
    Router
    Φριντζ 7140
    @ibexwifi, χλωμο να βρεθούν οι κωδικοί, μια και στο αρχειο settings μαλλον εχει το αποτελεσμα hash-function, επεισης ακουγεται κατι για mac-address-filtering (για τη mac του router) αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει

    Το project που θες να υλοποιήσεις είναι βαρβάτο με την υπάρχουσα κατάσταση...
    Αν θες μονο να σε παρουν τηλ, κανεις μια εκτροπή απο τη line1->σπίτι φίλης σου (οκ, joke)
    Για να πάρεις/δεχεσαι όμως τηλ από σπίτι φίλης σου μέσω line1, μαλλον πρέπει να στήσεις σπίτι σου κανέναν asterisk σερβερ με καρτα τηλ (fxo?), να το συνδεσεις με το hol-router, να του ρυθμισεις SIP, και απο σπιτι φιλης σου να παιρνεις τηλ μεσω sip-client που εχει κανει register στον sip-server του asterisk κλπ κλπ (τρελες ιδεες ξεπηδουν )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alala321 : 06-02-08 στις 15:28.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Καλησπέρα.

    Διάβασα τα μηνύματα και θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι βλακεία.

    Είσαι αιχμάλωτος με το Fritz αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το VoIP σωστά ?
    Internet και κανονικό τηλέφωνο θα λειτουργούν και με άλλο router έτσι ?

    Έχω το Zyxel 660HW-D1 το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω αλλά δεν με ενδιαφέρει το
    VoIP.

    Ευχαριστώ.

  13. #28
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35400/4999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE ZXN H267A
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alala321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........................** Ωραιο εργαλειο το pfSence Βλέπω στα features περι incoming/outgoing load balancing pools, μαλλον δεν θα μπουκώνει ο φριντς... Α ρε HOL, μεχρι και dedicated m0n0wall/bsd/hydro-atomic-nuclear-server θα βάλουμε για πάρτη σου!!!!!!
    Δοκιμασμένες λύσεις Βέβαια έγω έχω MAC και κάνω τα κόλπα από εκεί (UNIX γαρ). Το pfSense έχει πολύ καλό user interface και παίρνει και πακετάκια με λίγο ψάξιμο (πχ. asterisk)
    Δεν υπογράφω!

  14. #29
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alala321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ibexwifi, χλωμο να βρεθούν οι κωδικοί, μια και στο αρχειο settings μαλλον εχει το αποτελεσμα hash-function, επεισης ακουγεται κατι για mac-address-filtering (για τη mac του router) αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει
    αυτο μπορει να ξεπεραστει ευκολα με τη χρηση router που εχει δυνατοτητα mac cloning

  15. #30
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Διάβασα τα μηνύματα και θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι βλακεία.

    Είσαι αιχμάλωτος με το Fritz αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το VoIP σωστά ?
    Internet και κανονικό τηλέφωνο θα λειτουργούν και με άλλο router έτσι ?

    Έχω το Zyxel 660HW-D1 το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω αλλά δεν με ενδιαφέρει το
    VoIP.

    Ευχαριστώ.
    Ναι, εάν (και όταν) γυρίσει η ΗΟΛ σε τύπου pstn...

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-08, 18:29
  2. Fritz!Box Fon WLAN 7140 & HoL double play
    Από valliant69 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-08, 22:06
  3. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-08, 00:31
  4. HOL Double Play και fritz
    Από hzaf στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 17:03
  5. Double play + Fritz
    Από george1978 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 10:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας