Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2007
    Περιοχή
    Νέα Ερυθραία
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Oxygen Gateway Router
    SNR / Attn
    31(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γεια και χαρά σε όλους,
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το asterisk για να κανει register αριθμούς evoice που είναι στο double play της HOL.
    Δηλαδή πιο αναλυτικά,
    Εχω μια σύνδεση HOL double play , Fritz!Box phone και ένα asterisk.
    Μπορώ να κάνω register τον αριθμό μου (αυτόν που έγινε φορητότητα 2106xx + αυτόν που δίνει η HOL 213xxx) απο το asterisk "παρακάμπτωτας" κατα κάποιο τρόπο το Fritz?
    Δηλαδή με λίγα λόγια αφου το Fritz!Box fon 7140 είναι και ΑΤΑ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ενας απλός DSL router και τα τηλέφωνα να συνδέονται κατευθείαν στο asterisk?

    Νίκος

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νίκο, η απάντηση είναι ότι μπορείς σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι ότι πρέπει το Fritz!Box να είναι ξεκλείδωτο, ώστε να μπορείς ν' αλλάξεις τις ρυθμίσεις στο κομμάτι ΑΤΑ του Fritz!Box.

    Επίσης, δεν θέλεις τα τηλέφωνα να κάνουν register στο Asterisk, αλλά το trunk που μεταφέρει τα τηλεφωνικά νούμερα (2106xxxxxx & 2130xxxxxx), ενώ θέλεις τα δυο FXS ports του Fritz!Box να κάνουν register στον Asterisk ως extensions.

    Αν το παραπάνω σενάριο είναι αυτό που έχεις κατά νου, αλλά δεν θέλεις να στήσεις τον δικό σου Asterisk, υπάρχουν και hosted λύσεις που διευκολύνουν κατά πολύ, κι έχουν πρόσθετα πλεονεκτήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yianniscan : 08-12-07 στις 23:02.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έχω κάνει με άλλη εφαρμογή.Πιστεύω ότι θα λειτουργήσει και σε αυτήν την περίπτωση η "παράκαμψη" που εννοεί ο φίλος παραπάνω.

    Στο λογαριασμό που θα ορίσεις στο Asterisk αντί για την πόρτα 5060 που είναι η default για το λογαριασμό sip,όρισε ότι είναι στην 5061 για παράδειγμα και κάνε port forward στο fritz την public port 5061( αυτή που θα ορίσεις στο asterisk) σε LAN port 5060 στην ΙΡ που θα ορίσεις τον asterisk server.

    Δοκίμασέ το και ενημέρωσέ μας αν λειτουργεί......

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Υπόψην ότι υπάρχει τρόπος να ανέβει asterisk στο ίδιο το 7140, το έχω κάνει αλλά όχι στη hol...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-08-2007
    Περιοχή
    Νέα Ερυθραία
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Oxygen Gateway Router
    SNR / Attn
    31(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, η απάντηση είναι ότι μπορείς σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι ότι πρέπει το Fritz!Box να είναι ξεκλείδωτο, ώστε να μπορείς ν' αλλάξεις τις ρυθμίσεις στο κομμάτι ΑΤΑ του Fritz!Box.
    Αυτό πώς μπορεί να το εξετάσει κανείς? αν είναι δηλαδή ξεκλείδωτο?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, δεν θέλεις τα τηλέφωνα να κάνουν register στο Asterisk, αλλά το trunk που μεταφέρει τα τηλεφωνικά νούμερα (2106xxxxxx & 2130xxxxxx), ενώ θέλεις τα δυο FXS ports του Fritz!Box να κάνουν register στον Asterisk ως extensions.
    Σωστό αυτό.. είναι το ιδανικό, ετσι ώστε να έχεις και δύο ακόμα αναλογικά πάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το παραπάνω σενάριο είναι αυτό που έχεις κατά νου, αλλά δεν θέλεις να στήσεις τον δικό σου Asterisk, υπάρχουν και hosted λύσεις που διευκολύνουν κατά πολύ, κι έχουν πρόσθετα πλεονεκτήματα.
    Έχω δικό μου asterisk που δουλεύω εδώ και κάποιους μήνες με i-call και voipdiscount. Απλά μιας και η Hol δίνει δωρεάν κλήσεις γιατί να μήν τις έχουμε και αυτές εκεί...
    Όσο για τις hosted λύσεις που λες δεν τις έχω να σου πω την αλήθεια υπόψη μου..


    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως..
    Νίκος

  6. #6
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ngoundras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πώς μπορεί να το εξετάσει κανείς? αν είναι δηλαδή ξεκλείδωτο?
    Απ' το web interface του router. Μπορείς ν' αλλάξεις τις παραμέτρους των FXS;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ngoundras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τις hosted λύσεις που λες δεν τις έχω να σου πω την αλήθεια υπόψη μου...
    Ενδεικτικά κοίταξε το pbxes.com καθώς κι άλλες συναφείς υπηρεσίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yianniscan : 09-12-07 στις 06:31.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-08-2007
    Περιοχή
    Νέα Ερυθραία
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Oxygen Gateway Router
    SNR / Attn
    31(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
    Θα τα δοκιμασω όλα μόλις γυρίσω σε full LLU και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα...
    Ευχαριστώ
    Νίκος

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2007
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    69543/10997
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από ότι έχω δει εγω, η VOIP τηλεφωνία του HOL Double-Play δεν μπορεί να λειτουργήσει παρά μόνο με
    το fritzbox και για να το πετύχει αυτό η HOL ανοίγει δευτερο VC (Virtual Circuit) με διαφορετικά IP από αυτό της σύνδεσης Internet (uses additional connection for Internet telephony via DSL(PVC)). Συγκεκριμένα χρησιμοποιεί circuit με VPI:8 και VCI:36 και bridged Encapsulation (Routed Bridged Encapsulation) χωρίς την χρήση κάποιου account, π.χ. σαν αυτό που έχουν οι χρήστες evoice ( δες RFC 2684 paragraph 5.2 και RFC 1483 paragraph 4.2).

    Το IP Scheme που πέρνει για το επιπλέον αυτό connection (PVC) είναι το δίκτυο
    10.193.152.0 με Subnet Mask 255.255.252.0 default gateway το 10.193.152.1 και DNS Servers τους:
    172.17.0.21 και 172.17.0.22 οι οποίοι μπορούν και κανουν resolve τον provider (Registrar) "fixed.voice" και χρησιμοποιώντας ως usernames τα line1 και line2 κάνει δυο SIP registrations στους Asterisk Servers της HOL, δίνοντας έτσι δύο VOIP γραμμές (η μία η πρώην του ΟΤΕ με την φορητότητα και αλλη μια της μορφής 213) τις οποίοες μπορεί ο χρήστης να αντιστοιχήσει σαν 2 διαφορετικά extensions στα ports FON1 και FON2).

    Οπως καταλαβαίνεις υπάρχουν (με το HOL double-play) περιορισμοί τόσο στην ίδια την τηλεφωνία της HOL όσο και στην χρήση (από τον τελικό χρήστη) άλλων VOIP υπηρεσιών...

    Με άλλα λόγια το VOIP που δίνει η HOL για το double-play δεν έχει καμμία σχέση με την υπηρεσία evoice.

    Επίσης παραπέμπω εδώ για παρόμοια περίτπωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeoG : 17-12-07 στις 16:10.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    Κοντά στο 127.0.0.1
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ***76/***4
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz! Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 16(dB)
    Ξεθάβω το θέμα γιατί ακόμα δεν έχω βρει λύση.
    Εδώ και 1,5 χρόνο που έχω double play παιδεύομαι με πολλά για το asterisk κλπ. Έχω βάλει elastix,asterisk, 3CX (windows) και της παναγιάς τα μάτια από PBXes. Αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Για παράκαμψη κάτι κατάφερα: Όρισα ένα εσωτερικό πχ 5001 το οποίο κάνει register στο fritz, και κάθε εισερχόμενη την κάνει forward μέσω του 5001 στο εσωτερικό που θέλω. Έτσι βέβαια, δε μπορώ να κάνω κλήσεις μέσω asterisk πχ από X-Lite και γενικότερα έχω περιορισμούς.

    Έχετε βρει καμία λύση; Κοιτάω τις ip που κάνει register κάθε φορά το router μέσω ενός μενού και τις ορίζω στο VoIP του αστερισκ αλλά τίποτα.

    Είμαι σε απόγνωση

    Θενξ

  10. #10
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αφού δεν τα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα, ας αρχίσουμε απ' το τέλος. Τι ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις;

    Χωρίς τις τεχνικές λεπτομέρειες, απ' το 213 νούμερό σου που θέλεις να δέχεσαι κλήσεις; Δοκίμασες να παραμετροποιήσεις το 213 ως trunk και το Fritz! ως extension στο PBXes?

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    Κοντά στο 127.0.0.1
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ***76/***4
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz! Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν τα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα, ας αρχίσουμε απ' το τέλος. Τι ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις;

    Χωρίς τις τεχνικές λεπτομέρειες, απ' το 213 νούμερό σου που θέλεις να δέχεσαι κλήσεις; Δοκίμασες να παραμετροποιήσεις το 213 ως trunk και το Fritz! ως extension στο PBXes?
    Λοιπόν..

    Έχω 2 αριθμούς, ένα 210 και ένα 213, τα οποία τα έχω σε double play Full LLU. Είναι VoIP.
    Προσπαθώ στο pc που έχω εδώ σπίτι, το οποίο μάλιστα έχω αφιερώσει σε Demo Pc για asterisk, να κάνω register το 210 και το 213 του Fritz. Από 'κει και πέρα έχω ένα ATA και δύο IP τηλέφωνα (Grandstream & Cisco). Με αυτά θα κάνω handling των calls, αφου πρώτα η κλήση έχει περάσει από το κέντρο. Π.χ.

    <?PHP:
    Router (210xxxxxxx 2130xxxxxx ) ---> Asterisk PC (Διαχείριση κλήσεων) ---> ΑΤΑ και IP -Phones 
    Πριν το double play το έκανα άριστα αυτό, δηλώνοντας τα 2 e-voice και το 1 i-call που είχα στο asterisk και μετά λάμβανα κλήσεις από το ΑΤΑ και τα Phones.

    Το PBXes το έχω δουλέψει αρκετά με αριθμούς VoIP. Π.χ. μπορώ να κάνω register το e-voice μου. Απο 'κει και πέρα αφού η HOL μπλοκάρει τα SIP το extension μου είτε είναι softphone, είτε ATA είτε IP - Phone, δε μπορεί να συνδεθεί.

    Και εμμέσως έκανα την εξής ερώτηση:

    1. Μπορώ με κάποια IP να δηλώσω στο Asterisk PC που έχω τα νούμερα που χρησιμοποιεί ο Fritz?

    Ευχαριστώ όλους

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 04:50
  2. Sms από asterisk μέσω ΟΤΕ
    Από kourakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 23:17
  3. Πρόβλημα στις εισερχόμενες με asterisk και evoice
    Από kourakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-07, 09:42
  4. Πρόβλημα εισερχόμενων κλήσεων σε Asterisk από i-Call SIP
    Από tasis στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 18:18
  5. Asterisk & ASterisk@HOME
    Από RaNd στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-06, 10:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας