Σελ. 2 από 268 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 4019
  1. #16
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά και να γράψεις...
    Permit εχω κάνει το winFah.exe τα αρχεία Fahcore_*.exe είναι αυτά που κατεβάζει από το Internet για να τα κάνει fold έτσι δεν είναι?

    Περιμένω οδηγό...
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  2. #17
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Βασικα μηπως να γραψω ενα οδηγο που εχω ασχοληθει με το αθλημα?
    Yes!

  3. #18
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    προσθέστε άλλον ένα. Παράτησα το UD.

    [ερώτηση] όταν το τρέχεις σε διαφορετικές μηχανές πρέπει να έχει άλλο machine id ? γιατί μπερδεύτηκα λίγο.... :o

  4. #19
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Ολα το βραδακι.
    panos72, machine id αλλαζεις οταν τρεχουν 2 κονσολες στο ιδιο pc. Οταν θελεις να ειναι ο ιδιος χρηστης σε αλλο pc καλο ειναι να βαλεις id2 αλλα πρεπει να αλλαξεις το userid στη registry.Το κλειδι ειναι στο Hkey local machine software Pande Group Folding@home name. Αντιγραφεις τα δεκαδικα απο το υπαρχον και στο νεο pc δημιουργεις νεο κλειδι και βαζεις τα δεκαδικα.
    Αν καταλαβα καλα τρεχετε ολοι τη γραφικη κονσολα ε? Εγω προσωπικα προτιμω την απλη...Αλλα ειπαμε ολα το βραδυ.

  5. #20
    Το avatar του μέλους TuRRiCaN
    Το μέλος TuRRiCaN δεν είναι συνδεδεμένο Αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα aDSLgr Honouree
    Εγγραφή
    08-05-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria
    καλο ειναι να βαλεις id2 αλλα πρεπει να αλλαξεις το userid στη registry.
    Πολύ σωστά, αλλά αυτό δεν ισχύει πια!
    Τώρα μπορείς να έχεις το ίδιο username

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Folding FAQ
    Note that in the past, one needed to append #1, #2, etc to the usernames. THIS IS NO LONGER NEEDED! Thanks.

  6. #21
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    TuRRiCaN, σχεδον το ιδιο πραγμα λεμε. Εσυ λες για μηχανηματα στο ιδιο δικτυο κι εγω για μηχανηματα σε διαφορετικο δικτυο. Πχ στο μηχανημα στο σπιτι επρεπε να το βαλω στη registry αλλιως δεν ανανεωνε τα stats μου. Τωρα αν αλλαξε τον τελευταιο μηνα κι εγω δεν πηρα χαμπαρι...
    Εχω στειλει ενα πρωτο κομματι του οδηγου στο Νεκτάριο γιατι ειχα προβλημα με τις εικόνες.

  7. #22
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Τι είναι το Folding@Home?
    Είναι ένα πρόγραμμα (όπως το SETI) που επεξεργάζεται τον τρόπο που «διπλώνουν» οι πρωτεΐνες. Το πώς διπλώνουν οι πρωτεΐνες είναι πολύ σημαντικό γιατί αρκετές ασθένειες όπως το Πάρκινσον και το Αλτσχάιμερ πιστεύεται ότι προκαλούνται από το λάθος δίπλωμα μιας πρωτεΐνης. Αν και το δίπλωμα μιας πρωτεΐνης γίνεται μέσα σε ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου ο ταχύτερος υπολογιστής μπορεί να επεξεργαστεί ένα νανοδευτερόλεπτο (ένα δισεκατομμυριοστό του δευτερολέπτου) σε μια μέρα. Έτσι η επεξεργασία μόνο μιας πρωτεΐνης θα έπαιρνε 30 χρόνια Τι θα γινόταν όμως αν η δουλειά μοιραζόταν σε 10.000 υπολογιστές?
    Έτσι σε κάθε χρήστη δίνεται μια μονάδα εργασίας (work unit) που αποτελεί ένα κομμάτι του διπλώματος μιας πρωτεΐνης. Οι χρήστες συμμετέχουν σε ομάδες για να βοηθούν ο ένας τον άλλο αλλά και για την ύπαρξη ενός υγιούς ανταγωνισμού ανάμεσα στις ομάδες.
    Είναι πανεύκολο!

    Κατεβάζετε την κονσόλα από εδώ http://www.stanford.edu/group/pandeg.../download.html
    Προσωπικά προτιμώ την απλή κονσόλα αλλά ας αρχίσουμε με την γραφική

    Τρέχετε το πρόγραμμα και κάνετε την εγκατάσταση. Την πρώτη φορά που θα τρέξετε το πρόγραμμα ανοίγει το Folding@home Control Panel. Στο tab user σας ρωτάει το username σας και τον αριθμό της ομάδας 36673.



    Στο tab Connection τσεκάρετε μόνο το Use Internet Explorer Settings εσείς που έχετε ADSL και εσείς με dial-up τσεκάρετε και το Ask before using Network.
    Στο tab Display



    βάζουμε όλα τα παραπάνω και στο κουμπάκι Choose new logo βάζουμε την εικόνα που κατεβάζουμε από εδώ http://www.adslgr.com/images/header/logo.gif
    Στο Advanced βάζουμε τα εξής:



    Το F@h χρησιμοποιεί την υπολειπόμενη cpu του υπολογιστή σας, δηλαδή όση δεν χρησιμοποιείτε εσείς ανά πάσα στιγμή. Καλό θα ήταν όμως, αν αμφιβάλετε για την ψύξη σας να ρυθμίσετε το CPU Usage Percent χαμηλότερα από το 100%, πχ στο 80%.
    Πατάμε οκ και αρχίζουμε!!!

    Για την απλή κονσόλα (no nonsense)
    Δημιουργείτε ένα φάκελο στο σκληρό σας με όνομα Folding (ή ότι θέλετε) και βάζετε μέσα την κονσόλα.
    Δημιουργούμε μια συντόμευση της κονσόλας μέσα στο φάκελο. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω στην συντόμευση και πατάμε Properties (Ιδιότητες).



    Στο κόκκινο πίσω από όλα τα άλλα βάζουμε τα arguments
    –local –forceasm –advmethods αν το μηχάνημα μας είναι Intel και
    –local –forceasm –advmethods –forceSSE αν είναι AMD
    Προσοχή στα κενά και στις παύλες!Η παράμετρος local μπαίνει πάντα αλλιώς θα χάσουμε πρωτεΐνες!!!
    Η παράμετρος advmethods είναι για να κατεβάζουμε μόνο gromacs core ή double gromacs core (συμφέρει!)
    Οι άλλες 2 είναι βελτιωτικές.
    Τρέχουμε την κονσόλα μόνο από την συντόμευση!Μόλις τρέξουμε την κονσόλα βάζουμε username, team 36673 και τα λοιπά



    Ομοίως αν δεν έχετε ADSL αλλά dial-up επιλέγετε στην τρίτη ερώτηση yes.

    Για να τρέχουμε 2 κονσόλες μαζί φτιάχνουμε και δεύτερο φάκελο και κάνουμε την ίδια διαδικασία αλλά στο Machine ID βάζουμε 2. Μπορούμε να τρέχουμε μέχρι 8 κονσόλες στο ίδιο μηχάνημα.

    Για να κρύψουμε την κονσόλα χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα ΕΜΙΙΙ. Το βρίσκουμε εδώ http://home.comcast.net/~wxdude1/emsite/download.html
    Κάνουμε unzip το πρόγραμμα και από το φάκελο του αντιγράφουμε τα αρχεία EMGetCPUInf.dll και speed.exe και τα πετάμε στο φάκελο του Folding. Τρέχουμε το speed.exe.
    Τρέχουμε το ΕΜΙΙΙ και πατάμε στο μικροσκόπιο πάνω αριστερά (1)
    Πατάμε το εικονίδιο του υπολογιστή
    (2) και βρίσκουμε την συντόμευση της κονσόλας. Μετά πατάμε το (3).
    Πάνω πάνω τσεκάρουμε το φάκελο μέσα στον οποίο είναι η κονσόλα και κάτω από το εικονίδιο (2) βάζουμε τις ίδιες παραμέτρους που βάλαμε στην κονσόλα και τσεκάρουμε.




    Κατόπιν πατάμε στα βελάκια πάνω δεξιά και επιλέγουμε τα παρακάτω, μετά πηγαίνουμε ξανά στο παραπάνω και πατάμε οκ.



    Το ΕΜΙΙΙ θα κρύβει την κονσόλα και θα τρέχει στην taskbar!!!

    Αυτά πρόλαβα! (ουφ!) Για τα υπόλοιπα το βράδυ!

  8. #23
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση:

    Εχω το winfah στο σπίτι. Αν το βάλω και στην δουλεια και βάλω απλά το ίδιο username θα ενημερώνει τα stats του δικού μου λογαριασμού?
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  9. #24
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Απο οσο ξερω οχι.Πρεπει να μεταφερεις στο μηχανημα της δουλειας το userID απο τη registry.Δες 4 μηνυματα παραπανω.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    δεν ξέρω αλλά αυτό το thread θα μπορούσε να λύσει πιθανόν απορίες
    http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=9993 - μην ξεχάσετε να κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές όπως τον αριθμό της ομάδας

  11. #26
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα Windows 2003 γιατι δεν μου δουλευει? Δοκίμασα σε 2 μηχανήματα.... και τπτ...
    Και ηθελα να το βάλω πάνω σε εναν dual xeon 3.0ghz
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  12. #27
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Δεν υπαρχει κονσολα για τα 2003, οπως δεν υπαρχει για Solaris, υπαρχει ομως για Unix, Linux. Σε dual xeon οχι απλα δουλευει αλλα μπορεις να αποδωσεις διαφορετικα WU σε καθε επεξεργαστη!Δοκιμασε με την απλη κονσολα αντι για την γραφικη.
    Does Folding@home run on dual processor machines?
    Yes, you can. Additional processors must run the console version (with the "-local" command-line argument if run on Windows). First, make additional directories for each processor and copy the FAH4Console executable file into each. Then configure them with the -config switch, filling in settings for each. It is very important to make sure that under the "Advanced Settings" option each copy is given a unique machine ID (from 1 to 4). The first copy will default to a machine ID of 1, so additional copies should be given IDs of 2, 3 and 4. Each may then be run out of their installed directory, using the -local switch on windows. Instances should be attached to different processors, using whatever mechanism your OS provides for this purpose (e.g. Task Manager on Windows).
    Κανεις την ιδια διαδικασια με το αν ετρεχες 2 κονσολες στο ιδιο μηχανημα και τις αποδιδεις με τον task manager σε καθε επεξεργαστη.
    Για περισσοτερες αποριες http://www.stanford.edu/group/pandeg...lding/faq.html
    αλλα κι εγω εδω ειμαι!

  13. #28
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99996/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Netgate SG-3100
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Και εγώ ξεκίνησα από εχθές και σήμερα τρέχω ένα γραφικό F@H και μια κονσόλα σε P-4 2.8 HT. Το γραφικό έχει Machine ID 1 και η κονσόλα έχει Machine ID 2.
    Και τα δυο έχουν το ίδιο username και user ID.

  14. #29
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    pakis_ch, τελεια!
    Αντε να φολνταρουμε!

  15. #30
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλα όλοι μαζί ??
    πάντως είναι το μόνο που έχω δει μέχρι τώρα που χρησιμοποιεί και το "δεύτερο" CPU στους P4 με HT
    μπράβο στην μαρία για τον οδηγό

Σελ. 2 από 268 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-04, 04:39
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-04, 05:10
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-04, 11:23
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-04, 23:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας