Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παιδιά κ εγώ μετά από 6 μήνες χρήσης του gentoo, ύστερα από ένα αποτυχημένο emerge world όπου το σύστημα μου πραγματικά crashare και μετά από συζητήσεις κ αμέτρητα search στο gentoo forums, πήρα την απόφαση να ξανακάνω την εγκαταστάση του gentoo απ' την αρχή. Έλα μου όμως που και μόνο η ιδέα με έκανε ιδρώσω κ να κοκκινίσω πριν καλά καλά αρχίσω.
    Σκεφτόμουν τις αμέτρητες ώρες compile που είχα κάνει στο παλιό μηχανηματάκι με τον ταπεινό PΙΙΙ-600. Τα βράδια δεν μπορούσα να κοιμηθώ απ' το θόρυβο που έκανε για να κάνω εγκατάσταση λέμε τώρα apache2,mysql,php. Φαντάσου να ήθελα να βάλω και kde Ήμαρτον...
    Καλός χρυσός ο portage ρε παιδί μου αλλά δεν θέλω άλλο compile!!!

    • όχι πρέπει να βάλεις αυτή την USE FLAG στο make.conf
      αυτό το ebuild είναι σπασμένο, έπρεπε να το καταλάβεις
      είναι masked, δεν είναι masked
      και που δεν ρώτησα γιατί δεν μπορούσα να κάνω emerge την αρρωστημένη samba
      θέλεις αυτά τα dependencies
      πόση ώρα compile για ένα pciutils


    Όλα αυτά σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή και λέω δεν δοκιμάζω και debian, τι παραπάνω έχει αυτό το debian?
    Δεν μπορώ να πω, είχα δοκιμάσει κ ubuntu αλλά τελικά το debian είναι άλλο πράγμα...
    ρε παιδί μου ένα απογευματάκι αντί να πάω για καφέ έκατσα κ το έκανα install και μέσα σε χρόνο μηδαμινό είχα να τρέχουν samba, mysql, apache2, tomcat...

    Εκείνη τη στιγμή δεν ήξερα τι να κάνω να κλάψω ή να γελάσω!!!!!!

    Να με συγχωρέσουν οι φανατικοί οπαδοί του gentoo, δεν μπορώ να πω κ εμένα μου αρέσει ακόμα πιστέψτε με, (ανώμαλος βλέπετε!!!) αλλά αυτό το debian είναι ρε παιδιά λες και πήγαινες επί μια δεκαετία με ένα 45-50 ετών θυληκό και ξαφνικά πηγαίνεις με μια 25αρα...Ο νοον νοήτο!!!!!!!!!!!!!!!
    Αλλά θα μου πείτε περί ορέξεος κολοκυθόπιτα............

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Νομίζω οι του debian το λένε warm fuzzy feeling

    Εμένα πάντως έχουν αρχίσει να με κουράζουν οι διανομές και λέω να αρχίσω να κοιτάω προς FreeBSD, τώρα που βγαίνει κι η 7.0 προς το Γενάρη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvm : 13-12-07 στις 13:50.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Ένα έχω να δηλώσω: Συγχαρητήρια για τον τίτλο!
    Ευρηματικότατος!!!!!

    Εγώ gentoo ποτέ δεν κατάφερα να σηκώσω γραφικό περιβάλλον
    Βαριόμουν στη μέση
    Με το arch έχω βρει την υγειά μου
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    To Gentoo το στήνεις μια φορά. Αν σου σπάσει θέλεις μεγάλα ψυχολογικά αποθέματα να το ξαναβάλεις. Αλλά το άτιμο ειναι κόλλημα. Επίσης ενα backup που και που δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Κάθε δύο εβδομάδες περίπου εγώ του πέρνω ενα backup για να μην βρεθώ ποτέ σε άσχημη θέση

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Εγώ παραμένω σταθερός στο gentoo. Το μόνο που με απασχολεί είναι πως λόγω έλλειψης net στο μηχάνημα έχω να του κάνω update περίπου 3 μήνες και πραγματικά τρέμω τη στιγμή που θα χρειαστεί.
    Από εκεί και ύστερα αν ήταν να αλλάξω σε Arch θα πήγαινα.
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  6. #6
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Τρέχω το gentoo 2 χρόνια τώρα. Μπορώ να πω με την ταπεινή μου εμπειρία ότι χωρίς να διαβάσω σωστά το portage management έκανα 2 εγκαταστάσεις.

    Ξαφνικά ανακάλυψα εργαλεία όπως το revdep-rebuild, αρχεία όπως το /etc/portage/package.use για την καλύτερη διαχείριση του συστήματος

    και βέβαια πάντα χρησιμοποιώ -πια- την παρακάτω "αγία" τριάδα εντολών

    Κώδικας:
    emerge -uavDN world
    emerge --depclean
    revdep-rebuild
    Το σύστημά μου (x86 stable) από τότε είναι βράχος .

    Χρησιμοποίησα στην τελευταία εγκατάσταση κάποια USE flags που ήξερα στην αρχή, και με τον καιρό προσθέτω global flags στο make.conf, και για κάθε πακέτο ξεχωριστά στο /etc/portage/package.mask

    Τέλος σταμάτησα τους παλικαρισμούς με τον πυρήνα και αφήνω το genkernel να κάνει δουλειά (εντάξει αφαιρώ με το χέρι κάποια modules που ξέρω ότι δεν μου χρειάζονται).

    Θεωρώ πως δεν είμαι ο εμπειρότερος χρήστης PC και δουλεύω -τώρα πια- το gentoo απροβλημάτιστα, αλλά επιβάλλεται η γνωστή προτροπή.... RTFM.

    Η διανομή την οποία επέλεξες δεν την ξέρω αν και λέγεται ότι έχει καλό PCM, το οποίο είναι η πεμπτουσία του gnulinux

    Καλή επιτυχία με τη νέα σου διανομή.

    Θα εκτιμούσαμε σύγκριση αφού χρησιμοποιήσεις το debian όσο το gentoo.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Όντως κάπου το πήρε το μάτι μου για την καινούρια έκδοση του bsd.
    Η αλήθεια είναι πως η τελευταία μου επαφή με καθαρό Unix, όχι linux δηλαδή ήταν κάτι χρόνια πρίν στο τεχνικό λύκειο που ήμουν όπου ο ψυχάκιας τότε καθηγητής μας έκανε..
    Θυμάμαι είχε βάλει ως μήνυμα εισαγωγής με το που έκανες login:
    Καλώς ήλθες στην κόλαση, καλώς ήλθες στον κόσμο του UNIX!!!!

    Τι να το κάνεις όμως το bsd, πάλι compile compile compile...γι'αυτό πας να πάρεις υπολογιστή και θέλεις δε θέλεις παίρνεις & vista. Πέρα απ'την πλάκα όμως θέλω κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, να δω τι φρούτο είναι κ αυτό.....

    @avoulk: Από arch το μόνο που έχω να πω είναι πως ένα φιλαράκι μου έχει, κ κάποια στιγμή που χρειάστηκε βοήθεια κανείς μα κανείς δεν τον βοήθησε, τουλάχιστον να του απαντήσουν με ειλικρίνεια χωρίς να το βλέπουν αφ' υψηλού οι κύριοι <<pacman>>>.....

    Αν θέλεις να τρωως του υπόλοιπους θα πρέπει να έχεις και τα κότσια όμως..(βλέπε pacman logo)

    Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι πως μόνο μέσα σ' αυτό το forum ακούγεται κ γενικώς κινείται το arch. Σπάνια θα δω κάποια αναφορά κάπου αλλού, κ αν δω ιδιαίτερα σε ξένα blocks & forums όλοι το κράζουν και το έχουν για τον παραγιο του gentoo.
    Δεν ξέρω μπορεί κ να είναι η καλύτερη διανομή για κάποιους...
    Όπως είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.........

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Καταπληκτικός τίτλος

    Δεν έχω δουλέψει gentoo αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερο μπορεί να είναι από debian, zenwalk, arch.... που είναι πιστοποιημένα να τρέχουν χωρίς παρενέργειες στα νεύρα και στην ταχύτητα του συστήματος

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Σε λιγο θα γίνει ενα ωραιότατο flame Gentoo Vs All και θα γουστάρουμε άσχημα

  10. #10
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως κάπου το πήρε το μάτι μου για την καινούρια έκδοση του bsd.
    Η αλήθεια είναι πως η τελευταία μου επαφή με καθαρό Unix, όχι linux δηλαδή ήταν κάτι χρόνια πρίν στο τεχνικό λύκειο που ήμουν όπου ο ψυχάκιας τότε καθηγητής μας έκανε..
    Θυμάμαι είχε βάλει ως μήνυμα εισαγωγής με το που έκανες login:
    Καλώς ήλθες στην κόλαση, καλώς ήλθες στον κόσμο του UNIX!!!!

    Τι να το κάνεις όμως το bsd, πάλι compile compile compile...γι'αυτό πας να πάρεις υπολογιστή και θέλεις δε θέλεις παίρνεις & vista. Πέρα απ'την πλάκα όμως θέλω κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, να δω τι φρούτο είναι κ αυτό.....

    @avoulk: Από arch το μόνο που έχω να πω είναι πως ένα φιλαράκι μου έχει, κ κάποια στιγμή που χρειάστηκε βοήθεια κανείς μα κανείς δεν τον βοήθησε, τουλάχιστον να του απαντήσουν με ειλικρίνεια χωρίς να το βλέπουν αφ' υψηλού οι κύριοι <<pacman>>>.....

    Αν θέλεις να τρωως του υπόλοιπους θα πρέπει να έχεις και τα κότσια όμως..(βλέπε pacman logo)

    Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι πως μόνο μέσα σ' αυτό το forum ακούγεται κ γενικώς κινείται το arch. Σπάνια θα δω κάποια αναφορά κάπου αλλού, κ αν δω ιδιαίτερα σε ξένα blocks & forums όλοι το κράζουν και το έχουν για τον παραγιο του gentoo.
    Δεν ξέρω μπορεί κ να είναι η καλύτερη διανομή για κάποιους...
    Όπως είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.........
    Σίγουρα στο τελευταίο που λες έχεις δίκιο, ότι εδώ κυρίως κινείται, και όχι πολύ έξω..
    Τώρα για τη βοήθεια μάλλον έτυχε, καθώς τα παιδιά στο thread είναι πολύ εξυπηρετικά!
    Εγώ λίγο καιρό είμαι σε Arch οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βοηθήσω
    Σίγουρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ο κάθε χρήστης έχει τις ανάγκες του, και κάποια διανομή τον καλύπτει κάποια άλλη όχι. Για αυτό υπάρχουν και τόσες διανομές για να βρει ο καθένας αυτή που του ταιριάζει
    Τώρα είναι η αγαπημένη μου, μπορεί στο μέλλον να βρω κάποια άλλη που να ικανοποιεί καλύτερα τις εκάστοτε ανάγκες μου!
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @home Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρέχω το gentoo 2 χρόνια τώρα. Μπορώ να πω με την ταπεινή μου εμπειρία ότι χωρίς να διαβάσω σωστά το portage management έκανα 2 εγκαταστάσεις.

    Ξαφνικά ανακάλυψα εργαλεία όπως το revdep-rebuild, αρχεία όπως το /etc/portage/package.use για την καλύτερη διαχείριση του συστήματος

    και βέβαια πάντα χρησιμοποιώ -πια- την παρακάτω "αγία" τριάδα εντολών

    Κώδικας:
    emerge -uavDN world
    emerge --depclean
    revdep-rebuild
    Το σύστημά μου (x86 stable) από τότε είναι βράχος .

    Χρησιμοποίησα στην τελευταία εγκατάσταση κάποια USE flags που ήξερα στην αρχή, και με τον καιρό προσθέτω global flags στο make.conf, και για κάθε πακέτο ξεχωριστά στο /etc/portage/package.mask

    Τέλος σταμάτησα τους παλικαρισμούς με τον πυρήνα και αφήνω το genkernel να κάνει δουλειά (εντάξει αφαιρώ με το χέρι κάποια modules που ξέρω ότι δεν μου χρειάζονται).

    Θεωρώ πως δεν είμαι ο εμπειρότερος χρήστης PC και δουλεύω -τώρα πια- το gentoo απροβλημάτιστα, αλλά επιβάλλεται η γνωστή προτροπή.... RTFM.

    Η διανομή την οποία επέλεξες δεν την ξέρω αν και λέγεται ότι έχει καλό PCM, το οποίο είναι η πεμπτουσία του gnulinux

    Καλή επιτυχία με τη νέα σου διανομή.

    Θα εκτιμούσαμε σύγκριση αφού χρησιμοποιήσεις το debian όσο το gentoo.
    Προσυπογράφω αυτά που λέει ο φίλος @home, χρησιμοποιώ επίσης την "αγία τριάδα" εντολών, με την προσθήκη του etcportclean, ενα script παρμένο απο τα forums του gentoo το οποίο καθαρίζει τα /etc/portage/package.* απο άχρηστα entries. Επίσης παίρνω τακτικό backup υπο την μορφή stage4 tarball. Τα μοναδικά σοβαρά προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν προβλήματα hardware και οχι software, αλλά αυτό είναι και θέμα τύχης.
    Θα έλεγα καταλήγουμε στο γνωστό αξίωμα των compute-ραδων, που πας χωρίς backup ορέ Μήτσο??? Ένα stage4 traball δεν παίρνει πολύ ώρα ούτε πολύ χρόνο, και ζώζει ζωές! (και σπασμένα νεύρα )

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους λέει μια παροιμία....

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως έτσι και κολλήσεις το μικρόβιο των "δύσκολων" διανομών (βλ. Debian, Slack, Arch, Gentoo) δύσκολα ξεκολλάς. Εγώ ακόμα προτείνω το OpenSUSE σε όποιον ενδιαφέρεται να δεί τι είναι αυτά τα linux, αλλά δεν το ξαναέβαζα στο pc μου ποτέ.
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως έχουν αρχίσει να με κουράζουν οι διανομές και λέω να αρχίσω να κοιτάω προς FreeBSD, τώρα που βγαίνει κι η 7.0 προς το Γενάρη...
    Α, καλά! Εσύ θες να αρχίσεις να αυτομαστιγώνεσαι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    @avoulk: Από arch το μόνο που έχω να πω είναι πως ένα φιλαράκι μου έχει, κ κάποια στιγμή που χρειάστηκε βοήθεια κανείς μα κανείς δεν τον βοήθησε, τουλάχιστον να του απαντήσουν με ειλικρίνεια χωρίς να το βλέπουν αφ' υψηλού οι κύριοι <<pacman>>>.....

    Αν θέλεις να τρωως του υπόλοιπους θα πρέπει να έχεις και τα κότσια όμως..(βλέπε pacman logo)

    Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι πως μόνο μέσα σ' αυτό το forum ακούγεται κ γενικώς κινείται το arch. Σπάνια θα δω κάποια αναφορά κάπου αλλού, κ αν δω ιδιαίτερα σε ξένα blocks & forums όλοι το κράζουν και το έχουν για τον παραγιο του gentoo.
    Δεν ξέρω μπορεί κ να είναι η καλύτερη διανομή για κάποιους...
    Όπως είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.........
    Το arch για μένα έχει το καλύτερο binary pms! Όντως δεν ακούγεται πολύ. Κανένας από αυτούς που ασχολούνται με linux εδώ πέρα που βρίσκομαι, δεν το ήξερε. Ούτε και καθηγητής, φανατικός unixάς... Έχει δύο κακά για μένα το arch:
    1) Πολλά πακέτα τα έχει στο AUR repository -> compile -> πιθανή αποτυχία -> αρχίζεις το ψάξιμο. Συνήθως όμως είναι εντάξει τα πράγματα.
    2) Μέτρια κοινότητα, σε σχέση με Gentoo. Το παρών φόρουμ αποτελεί εξαίρεση!

    Προσωπικά τις παράτησα τις διανομές "φτιάξτο μόνος σου", γιατί βαρέθηκα να τα κάνω όλα με το χέρι. Έμαθα πολλά φυσικά και γι'αυτό έκατσα και ασχολήθηκα με αυτές. Πλέον όμως θέλω να κάνω εγκατάσταση σε 20' και να αρχίσω να δουλεύω και το σημαντικότερο να μη σπαζ@@ζομαι με κάθε στραβή που θα κάτσει. 'Aπειρες ώρες φάγαμε ξενυχτώντας με τα C flags, USE flags, mask/unmask, stable/unstable στο Gentoo... Έχουμε καλύτερες δουλειές να κάνουμε από το να προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να μας κάτσει η συνταγή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 13-12-07 στις 16:28.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #15
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Δεν έχω δοκιμάσει gentoo, αλλά η ευκολία του debian (LAMP και άλλα σε 1-2 ώρες χωρίς γραφικό περιβάλλον) δεν παίζεται. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το gentoo αν και θα το ήθελα κάποια στιγμή.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας