Σελ. 6 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 287
  1. #76
    Εγγραφή
    07-07-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Vivodi - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Εγώ πλέον δεν ελπίζω σε τίποτα. Πληρώνω MaXx10 και έχω μόνο 4 Mbps. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι και στα 24 Mbps να αναβαθμίσει η Vivodi εγώ πάνω από 4 Mbps δεν θα δω διότι τόσο σηκώνει η γραμμή μου.
    Πριν 4 μήνες μου έλεγαν ότι σηκώνει μέχρι 2 Mbps. Τελικά μετά από πίεση μου έδωσαν 4 Mbps.
    Ο router μου δείχνει τα παρακάτω: SNR / Attn: 20,5(dB) / 15(dB). Η απόσταση μου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι 1000 μέτρα. Η οικοδομή μου είναι καινούρια.

    Ρώτησα αν υπάρχει λύση και μου είπαν ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διακόψω και να κάνω νέα αίτηση. Αν είμαι τυχερός μπορεί να πέσω σε καλύτερο καλώδιο και να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν είμαι άτυχος μπορεί να έχω και χαμηλότερη ταχύτητα. Όμως θα μείνω χωρίς ADSL μέχρι την νέα ενεργοποίηση.
    Γενικά λέει ότι φταίει ο χαλκός του ΟΤΕ και δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα.

  2. #77
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Άρα τελικά γιατί να μειώσουν τις τιμές, αφού εξαιτίας των καλωδιώσεων δεν μπορούν, πρακτικά, να δώσουν μεγαλύτερες ταχύτητες.

  3. #78
    Εγγραφή
    24-11-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18366/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    HUAWEI HG530
    SNR / Attn
    12,6(dB) / (dB)
    Γιατί παίρνεις πρακτικά το ίδιο προιόν πολύ φτηνότερα από τους ανταγωνιστές

    Ας ήταν η μετάβαση από τον ένα πάροχο στον άλλον υπόθεση 1-2 ημερών και ήθελα να έβλεπα πόσους θα μετρούσαμε να φεύγουν ΣΗΜΕΡΑ!

  4. #79
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 16v_gsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πλέον δεν ελπίζω σε τίποτα. Πληρώνω MaXx10 και έχω μόνο 4 Mbps. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι και στα 24 Mbps να αναβαθμίσει η Vivodi εγώ πάνω από 4 Mbps δεν θα δω διότι τόσο σηκώνει η γραμμή μου.
    Πριν 4 μήνες μου έλεγαν ότι σηκώνει μέχρι 2 Mbps. Τελικά μετά από πίεση μου έδωσαν 4 Mbps.
    Ο router μου δείχνει τα παρακάτω: SNR / Attn: 20,5(dB) / 15(dB). Η απόσταση μου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι 1000 μέτρα. Η οικοδομή μου είναι καινούρια.

    Ρώτησα αν υπάρχει λύση και μου είπαν ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διακόψω και να κάνω νέα αίτηση. Αν είμαι τυχερός μπορεί να πέσω σε καλύτερο καλώδιο και να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν είμαι άτυχος μπορεί να έχω και χαμηλότερη ταχύτητα. Όμως θα μείνω χωρίς ADSL μέχρι την νέα ενεργοποίηση.
    Γενικά λέει ότι φταίει ο χαλκός του ΟΤΕ και δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα.
    Συγγνώμη, αλλά νομίζω πως μας δουλεύουν εκεί στη Vivodi. Με attenuation 15 και snr margin 20,5 η γραμμή αντέχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα, νομίζω πως είναι σαφές.

  5. #80
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 16v_gsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πλέον δεν ελπίζω σε τίποτα. Πληρώνω MaXx10 και έχω μόνο 4 Mbps. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι και στα 24 Mbps να αναβαθμίσει η Vivodi εγώ πάνω από 4 Mbps δεν θα δω διότι τόσο σηκώνει η γραμμή μου.
    Πριν 4 μήνες μου έλεγαν ότι σηκώνει μέχρι 2 Mbps. Τελικά μετά από πίεση μου έδωσαν 4 Mbps.
    Ο router μου δείχνει τα παρακάτω: SNR / Attn: 20,5(dB) / 15(dB). Η απόσταση μου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι 1000 μέτρα. Η οικοδομή μου είναι καινούρια.

    Ρώτησα αν υπάρχει λύση και μου είπαν ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διακόψω και να κάνω νέα αίτηση. Αν είμαι τυχερός μπορεί να πέσω σε καλύτερο καλώδιο και να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν είμαι άτυχος μπορεί να έχω και χαμηλότερη ταχύτητα. Όμως θα μείνω χωρίς ADSL μέχρι την νέα ενεργοποίηση.
    Γενικά λέει ότι φταίει ο χαλκός του ΟΤΕ και δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα.
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

    Σε κοροϊδεύουν, μια χαρά είναι η γραμμή σου!
    Θεωρητικά σηκώνει μέχρι 22Mbps, άρα τα 10 τα πιάνεις για πλάκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 12-01-08 στις 19:22.

  6. #81
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Ζωγραφου
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, αλλά νομίζω πως μας δουλεύουν εκεί στη Vivodi. Με attenuation 15 και snr margin 20,5 η γραμμή αντέχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα, νομίζω πως είναι σαφές.
    Παιδια, εμαθα οτι η Βιβο θα μετακομισει.. τα κεντρικα της γραφεια .... ομονοια πλατεια !!

    Τι ακουτε εσεις ???


    φιλικα...

  7. #82
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, εμαθα οτι η Βιβο θα μετακομισει.. τα κεντρικα της γραφεια .... ομονοια πλατεια !!

    Τι ακουτε εσεις ???


    φιλικα...
    Κακως... Προς Μεταξουργειο μερια, επρεπε να τα πανε... Ταιριαζει με το προφιλ της εταιρειας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος contime : 13-01-08 στις 21:26.
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  8. #83
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, εμαθα οτι η Βιβο θα μετακομισει.. τα κεντρικα της γραφεια .... ομονοια πλατεια !!
    Τι ακουτε εσεις ???
    φιλικα...

    Πάλι ;;;;
    Κάθε δύο χρόνια θα μετακομίζει; Με την προηγούμενη τουλάχιστο μετακόμιση, χάθηκαν αιτήσεις και πολλοί συνδρομητές.

  9. #84
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Ζωγραφου
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι ;;;;
    Κάθε δύο χρόνια θα μετακομίζει; Με την προηγούμενη τουλάχιστο μετακόμιση, χάθηκαν αιτήσεις και πολλοί συνδρομητές.
    Φιλε καλημερα,

    Κοιτα, ΔΕ νομιζω να φυγουν,....απλα....το μερος που λεμε ειναι χαρακτηριστικο του επιπεδου της εταιριας !!

    Ακουσες κατι για αλλαγες??


    φιλικα
    Νικος

  10. #85
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Εκτος οτι τα κανανε χαλια στο ιδιοκτητο, οπου εχει μεινει, δεν προσαρμοζουν ουτε τις τιμες στο ΑΡΥΣ οποτε τωρα νιωθω κοροιδο που πληρωνω 34.5 για 4μβιτ. Και τους περνω τηλεφωνο απειλω να την κανω για Οτε και αυτοι ουτε που τους νοιαζει. Θα περιμενω μεχρι μεσα Φλεβαρη ,μεχρι να τελιωσει η εξεταστικη (δεν θελω να μεινω χωρις νετ), αν μεχρι τοτε δεν εχουν αλλαξει τις τιμες την κανω αμεσως και ειναι κριμα γιατι ειμαι συνδρομιτης 4 χρονια και δεν ειχα σχεδον ποτε προβλημα.

  11. #86
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος οτι τα κανανε χαλια στο ιδιοκτητο, οπου εχει μεινει, δεν προσαρμοζουν ουτε τις τιμες στο ΑΡΥΣ οποτε τωρα νιωθω κοροιδο που πληρωνω 34.5 για 4μβιτ. Και τους περνω τηλεφωνο απειλω να την κανω για Οτε και αυτοι ουτε που τους νοιαζει. Θα περιμενω μεχρι μεσα Φλεβαρη ,μεχρι να τελιωσει η εξεταστικη (δεν θελω να μεινω χωρις νετ), αν μεχρι τοτε δεν εχουν αλλαξει τις τιμες την κανω αμεσως και ειναι κριμα γιατι ειμαι συνδρομιτης 4 χρονια και δεν ειχα σχεδον ποτε προβλημα.
    Από τη στιγμή που όλοι σχεδόν οι πάροχοι έφτιαξαν ή φτιάχνουν ιδιόκτητο είναι λογικό να μην τους ενδιαφέρουν πλέον οι ΑΡΥΣ. Μπορείς να το γυρίσεις στον ΟΤΕ που πλέον έχει ανταγωνιστικές τιμές ή να μπεις στο ιδιόκτητο. Πάντως σίγουρα δεν έχει νόημα να μείνεις στη Vivodi με ΑΡΥΣ!

  12. #87
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10430/701
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    15(dB) / 21(dB)
    Ρε παιδία... να κάνω μια ερώτηση???

    Η VIVO προσφέρει για cableTV 20MBps και για το φοιτητικό της 24Μbps - έστω και θεωρητικά-.
    Δηλαδή ο εξοπλισμός της (κόμβοι - dslam κλπ) σηκώνουν τέτοιες ταχήτητες... Σωστά???
    Τόσο δύσκολο της είναι δύσκολο να αναβαθμίσει τους πελάτες της στα 24????
    Αυτό θα είχε οικονομική επίπτωση???

    Είναι δυνατόν να έχεις δυνατότητα για 24/1 και να την δίνεις σε ένα πολύ μικρό μερίδιο της αγοράς (βλ. φοιτητές) και μάλιστα υψηλή ταχύτητα σε χαμηλή τιμή - 150€ για ένα χρόνο = 12,5€/μήνα παρακαλώ...

    Εγώ είχα Διοδος1024 και τώρα έχω κάνει αίτηση για MaxX10 + DSLphone.
    Μετακόμισα και έκανα την αίτηση Σεπτέμβριο και βέβαια ακόμα περιμένω... (Είμαι στο τελικό στάδιο αν και ήδη 2 φορές έχω φάει πόρτα από τον ΟΤΕ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος di_tlg : 14-01-08 στις 21:37.

  13. #88
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από di_tlg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδία... να κάνω μια ερώτηση???

    Η VIVO προσφέρει για cableTV 20MBps και για το φοιτητικό της 24Μbps - έστω και θεωρητικά-.
    Δηλαδή ο εξοπλισμός της (κόμβοι - dslam κλπ) σηκώνουν τέτοιες ταχήτητες... Σωστά???
    Τόσο δύσκολο της είναι δύσκολο να αναβαθμίσει τους πελάτες της στα 24????
    Αυτό θα είχε οικονομική επίπτωση???

    Είναι δυνατών να έχεις δυνατότητα για 24/1 και να την δίνεις σε ένα πολύ μικρό μερίδιο της αγοράς (βλ. φοιτητές) και μάλιστα υψηλή ταχύτητα σε χαμηλή τιμή - 150€ για ένα χρόνο = 12,5€/μήνα παρακαλώ...

    Εγώ είχα Διοδος1024 και τώρα έχω κάνει αίτηση για MaxX10 + DSLphone.
    Μετακόμισα και έκανα την αίτηση Σεπτέμβριο και βέβαια ακόμα περιμένω... (Είμαι στο τελικό στάδιο αν και ήδη 2 φορές έχω φάει πόρτα από τον ΟΤΕ).
    Στο φοιτητικό πακέτο η κίνηση δρομολογείται μέσω ΕΔΕΤ (τουλάχιστον των άλλων παρόχων) οπότε το κόστος είναι πολύ μικρότερο από ότι σε μια κανονική σύνδεση στα 24Mbps.

    Η αναβάθμιση ως διαδικασία είναι σχετικά απλή αν και θέλει χρόνο (βλέπε ΟΤΕ 768-->1024). Το θέμα είναι να το πάρουν απόφαση. Επίσης θα πρέπει να μεγαλώσουν τη διασύνδεση τους με το εξωτερικό αν τουλάχιστον θέλουν να κρατήσουν το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που έχουν ως εταιρία. Άρα υπάρχει και κόστος στη μέση αν και θα είναι μικρό το ποσοστό των γραμμών που θα συγχρονίσουν τόσο ψηλά.

  14. #89
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Μικρό το ποσοστό μπορεί να είναι, αλλά ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό θα πιάσει π.χ. 12-14 Mbps...Οπότε αφού έχει μείνει στα 10, είναι υπολογίσιμη η αλλαγή...Δεν συζητάω για όσους πιάσουν π.χ. 20+
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  15. #90
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρό το ποσοστό μπορεί να είναι, αλλά ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό θα πιάσει π.χ. 12-14 Mbps...Οπότε αφού έχει μείνει στα 10, είναι υπολογίσιμη η αλλαγή...Δεν συζητάω για όσους πιάσουν π.χ. 20+
    Σύμφωνοι αλλά όλοι αυτοί που συγχρονίζουν στα 24 κατεβάζουν και με τόσο;;; Η δική μου εμπειρία από δυο 24αρες είναι ότι συνήθως δεν πάνε πάνω από 10-12 πραγματικά. Φυσικά και δε τους κοστίζει τίποτα να μας πάνε όλους εως 24 αλλά έτσι θα χάσει το πλεονέκτημα (το μοναδικό ίσως) που έχει έναντι των άλλων. Είσαι στα 10 με τόσο κατεβάζεις...

Σελ. 6 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-08, 16:00
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-06, 00:43
  3. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-04, 00:24
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-03, 11:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας