Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Θέλω να συνδέσω 2 υπολογιστές στο internet μέσω του alcatel 530. Δοκίμασα να συνδέσω το ένα PC στην ethernet και το αλλο στη USB θύρα του 530, αλλα θα ήθελα να φτιάξω και ένα δικτυάκι ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία μεταξύ των υπολογιστών (και όχι όπως τώρα μέσω cds...)

    Πιστεύω ότι χρειάζεται ένα switch έτσι? Το hub τί διαφορά έχει?

    Σκέφτομαι να πάρω αυτό το 3com 5πορτο switch
    http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=166481 Καλό είναι?

    Θα πρέπει να συνδέσω τους 2 υπολογιστές και το 530 πάνω του έτσι?
    Από καλώδια τί θα χρειαστώ?

    Επίσης εκείνο που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να δώσω τα 30 euro για το 3com switch ή να έδινα άλλα 30euro για αγορά ενός νέου adsl router me 4πορτο switch (όπως το USR 9105 με 59,5euro...)

    Δεν έχω βέβαια ιδιαίτερα παράπονα απ' το 530 πέρα απ' τα p2p τα οποία το γονατίζουν παρ' όλο το qos που ενεργοποίησα... Πιστεύετε ότι ένα USR9105 θα ήταν καλύτερο στα p2p απ' το 530 ή είναι θέμα γραμμής ΟΤΕ?
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr
    Πιστεύετε ότι ένα USR9105 θα ήταν καλύτερο στα p2p απ' το 530 ή είναι θέμα γραμμής ΟΤΕ?
    Τα παιδιά που το χρησιμοποιούν λένε ό,τι αντέχει καλά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr
    να έδινα άλλα 30euro για αγορά ενός νέου adsl router me 4πορτο switch (όπως το USR 9105 με 59,5euro...)
    Αν μπορείς πάρε το,έτσι απλοποιείς τις συνδέσεις σου(από modem->switch->pc's σε router->pc's).
    Και η λύση του switch βέβαια θα σου δουλέψει μια χαρά,αν είναι router το 530.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Η διάφορα του switch από το hub είναι ότι το switch στέλνει το πακέτο μόνο στον υπολογιστή που πρέπει να πάει σε αντίθεση με το hub το οποίο αναμεταδίδει σε όλες τις συνδέσεις το πακέτο που του φτάνει. Συνεπώς με ένα switch έχεις λιγότερα «αδέσποτα» πακέτα. Τώρα αν θα δεις, σε ένα δίκτυο σαν το δικό σου, διαφορά αν βάλεις switch αντί για hub είναι υπό συζήτηση.

    Ακριβώς αυτό που θες να κάνεις έχω κάνει και εγώ. Έχω το Speedtouch 530 το οποίο συνδέεται με ένα switch. Πάνω στο switch είναι συνδεδεμένα και 3 μηχανήματα τα οποία όλα έχουν internet και ανταλλάσσουν αρχεία μεταξύ τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Θέλω να συνδέσω 2 υπολογιστές στο internet μέσω του alcatel 530. Δοκίμασα να συνδέσω το ένα PC στην ethernet και το αλλο στη USB θύρα του 530, αλλα θα ήθελα να φτιάξω και ένα δικτυάκι ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία μεταξύ των υπολογιστών (και όχι όπως τώρα μέσω cds...)
    Όταν συνδέεις τα pc στην ethernet και στην usb θυρα δεν βλέπονται μετακύ τους? Πάλι δίκτυο έχεις. Το 530 είναι adsl router και modem όχι απλά modem. Εκτός αν δεν θες με τίποτα να συνδέσεις το ένα στην usb.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ii_rama δοκίμασα να φτιάξω δίκτυο χρησιμοποιώντας μονο το alcatel 530 συνδέοντας το 1 PC με ehternet και το άλλο με USB2.
    Τα 2 pc βλέπουν το ένα το άλλο, αλλα η μεταφορά δεδομένων μου φάνηκε ΠΑΡΑ πολύ αργή...

    Δεν ξερω αν έχω κάνει κάτι λάθος, ή αν φταίει το ότι τα δεδεμένα μεταφέρονται από ethernet σε USB...

    Winxp sp2 και στα 2 μηχανήματα

  6. #6
    Εγγραφή
    02-06-2004
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Linksys WAG354G
    Το 3Com που διάλεξες είναι μια χαρά. Προτείνω να το πάρεις, να συνδέσεις τους 2 ΗΥ σου στο switch και το switch με το 530. Ρύθμισε σωστά τις ιδιότητες του δικτύου σε κάθε ΗΥ και θα είσαι ΟΚ.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Δοκίμασα να συνδέσω τα 2 PCs με το καλώδιο ethernet του alcatel (και το alcatel me to 1 PC με τη USB) αλλά δε δούλεψε, Θέλει ειδικό ανεστραμμένο καλώδιο ethernet για απευθείας σύνδεση των 2pc?
    Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr
    Θέλει ειδικό ανεστραμμένο καλώδιο ethernet για απευθείας σύνδεση των 2pc?
    Έτσι νομίζω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    NetFaster (IAD)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr
    Δοκίμασα να συνδέσω τα 2 PCs με το καλώδιο ethernet του alcatel (και το alcatel me to 1 PC με τη USB) αλλά δε δούλεψε, Θέλει ειδικό ανεστραμμένο καλώδιο ethernet για απευθείας σύνδεση των 2pc?
    Ευχαριστώ.
    Ναι. Οι καινουργιες καρτες βεβαια, δεν το χρειαζονται (ειναι "εξυπνες", δουλευουν με κανονικο). Το συνεστραμμενο καλωδιο ειναι:
    α) απο την μια μερια ειναι ασπρο-πορτοκαλι,πορτοκαλι,ασπρο-πρασινο, μπλε, ασπρο μπλε,πρασινο, ασπρο καφε και καφε
    β)απο την αλλη μερια ασπρο πρασινο,πρασινο, ασπρο πορτοκαλι,μπλε, ασπρο μπλε, πορτοκαλι, ασπρο καφε, καφε

    (Το κανονικο καλωδιο ειναι και απο τις 2 μεριες α) κοιτωντας το οχι απο την μερια του κλιπ)


    Δεν ξερω αν ταιριαζει εδω το ποστ μου, αλλα και εγω εχω 2 πισια, το ενα εχει xp και 2 καρτες δικτυου (η μια παει στο μοντεμ-530 και η αλλη στον αλλον υπολογιστη) και ο αλλος υπολογιστης εχει linux (πρωτα μου βηματα). Το μοντεμ εχει ip 10.0.0.138, η καρτα που συνδεεται πανω του 10.0.0.1, η καρτα που συνδεεται με τον 2ο υπολογιστη εχει 10.0.0.2 και ο 2ος υπολογιστης εχει ip 10.0.0.10. Ολα subnet mask 255.255.255.0 . Ολα δουλευουν μια χαρα μεχρι που θα αναψω τον 2ο υπολογιστη. Απαξ και αναψει, τοτε ΔΕΝ μπορω να κανω ping στο modem, ουτε το traffic monitor δουλευει. Ομως ειμαι κανονικα στο ιντερνετ και δουλευει. Πως θα τα καταφερω να τα συνδεσω να μπαινουν στο ιντερνετ και να δουλευουν σωστα ;

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avatar
    ο μοντεμ εχει ip 10.0.0.138, η καρτα που συνδεεται πανω του 10.0.0.1, η καρτα που συνδεεται με τον 2ο υπολογιστη εχει 10.0.0.2 και ο 2ος υπολογιστης εχει ip 10.0.0.10. Ολα subnet mask 255.255.255.0
    Θα πρέπει η δευτερη κάρτα δικτύου να έχει ip 192.168.0.1, ακόμα μεσα απο τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου να έχεις ενεργο το Internet connection sharing

    μετα το Linux το βάζεις ή στο αυτόματο ή με Ip 192.168.0.2, sub 255.255.255.0, gate 192.168.0.1, dns 192.168.0.1

  11. #11
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    NetFaster (IAD)
    sdkir, εκανα αυτο που μου ειπες (οπως το καταλαβα δηλαδη ) :

    -1ος υπολογιστης (xp): α) καρτα δικτυου που συνδεεται με το μοντεμ (αλκατελ) με ιp 10.0.0.1 και ενεργοποιημενο το ICS
    β)καρτα δικτυου με ip 192.168.0.1 που συνδεεται με τον 2ο υπολογιστη
    -2ος υπολογιστης (debian) : α) καρτα δικτυου με 192.168.0.2 , gateway 192.168.0.1
    ολα εχουν subnet 255.255.255.0

    Το προβλημα που υπαρχει ειναι το εξης : με τα παραπανω δεν μπλοκαρει τιποτα οπως πριν, το λινουξ βλεπει τα xp, ομως τα xp δεν βλεπουν τα λινουξ.. Τι μπορει να φταιει γμτ; Πριν τουλαχιστον μπορουσε και εβλεπε ο ενας τον αλλον.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avatar
    Το προβλημα που υπαρχει ειναι το εξης : με τα παραπανω δεν μπλοκαρει τιποτα οπως πριν, το λινουξ βλεπει τα xp, ομως τα xp δεν βλεπουν τα λινουξ.. Τι μπορει να φταιει γμτ; Πριν τουλαχιστον μπορουσε και εβλεπε ο ενας τον αλλον.

    Εχεις αλλάξει τα dns, hostname, στο linux? παλιότερα εβλεπάν τα xp το linux; με ip δοκιμασες, αντι πχ \\Linux \\192.168.0.2

  13. #13
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    NetFaster (IAD)
    Οσο εχω (το αλλαξα παλι να το εχω οπως πριν) στο pc με τα xp την Ip 10.0.0.2 (η καρτα δικτυου που συνδεεται με το λινουξ) και στα λινουξ την ip 10.0.0.10 βλεπονται. Αυτο που ηθελα να κανω ηταν να μπορω να κανω και remote desktop γιατι εχω μια οθονη (το εκανα με vnc οπως μου προτεινες και τα καταφερα, ομως με αυτες τις διευθυνσεις- τις 10.0.0.χ). Οταν αλλαξα και εκανα ICS στην συνδεση μου με το ιντερνετ και εγινε η καρτα δικτυου που συνδεεται με το λινουξ 192.168.0.1 δεν εβλεπαν τα λινουξ (του ειχα βαλει 192.168.0.2 του λινουξ). Τα λινουξ ομως εβλεπαν τα xp.


    Βασικα απο το λινουξ αλλαζω το /etc/network/interfaces και του βαζω address, netmask και gateway. Για το dns δεν το κοιταξα (σκετο dns 192.168.0.1 θα βαλω ; ). Ping κανω απο τον εναν στον αλλον με τις ip τους για να δω αν ζουν παντως (δεν επιασα την τελευταια ερωτηση σου).


    ΕΔΙΤ : την βρηκα την λυση τελικα, δεν ξερω για ποιον λογο, αλλα κανοντας ifconfig, βρηκα οτι εκτος απο το eth0 που ειχα φτιαξει κανονικα την Ip 192.168.0.2 υπηρχε και ενα sl0 με ip 192.168.0.1 (το οποιο δεν ξερω εν τελει τι ειναι...) και αυτο δημιουργουσε το προβλημα. Αλλαξα αυτουνου την ip και ολα πηγαν ρολοι. Τωρα ψαχνω να φτιαξω αυτα με τα dns για να μπαινει κανονικα ιντερνετ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avatar : 07-04-05 στις 12:15.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα!!! εχω internet με wirless usb(απο γειτονα κ το ξερει)τωρα που εφτιαξα 2ο pc θα πρεπει να παρω κ αλλο usb η υπαρχει καποια πατεντα?

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux+Speedtouch 530+Switch+Iptables
    Από julious_dean στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-06, 01:03
  2. Alcatel 530
    Από jasonpap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-04, 23:38
  3. Alcatel Speedtouch 510i Switch Need Help
    Από LeFoS-7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-04, 23:52
  4. ALCATEL SPEEDTOUCH 530
    Από grgr στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-04, 10:37
  5. Alcatel speedtouch over switch
    Από angelo στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-03, 18:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας