Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 71
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Αυριο Παρασκευή 21 Δεκμβριου, οι Caballeros (ομαδα για τα εργασιακα δικαιωματα των deliveradων) καλει σε στάση εργασία από τη νυχτερινή βάρδια και νυχτερινή μοτοπορεία στην Αθήνα.
    Οι ανθρωποι αυτοί που εργάζονται στις χειρότερες συνθήκες, ανασφάλιστοι και χωρίς σχεδόν κανένα δικαίωμα χρειάζονται την αλληλεγγύη μας.
    Για να έχει καλύτερο αποτέλεσμα η απεργία τους αύριο δεν παραγγέλνουμε delivery.
    Δεν παραγγέλνουμε καθώς αυτός που θα μας φέρει το φαγητό εκ των πραγμάτων κάνει την απεργία λιγότερο οδυνηρη για τον εργοδότη των ντελιβεράδων (είτε είναι απεργοσπάστης, είτε δεν του "επετράπη" να απεργήσει, είτε δεν έμαθε για την απεργία- ή εν πάσει περιπτώσει δεν
    ήθελε).
    Ειναι απλό και αποτελεσματικό αν γίνει μαζικά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imgp0565.JPG 
Εμφανίσεις:  353 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 26899




  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Δεν αντιλέγω. Μαζί τους.
    Αλλά ο ντελιβεράς να προσέχει πως οδηγά στο δρόμο. Παραβίαση κόκκινου για την πλάκα, αντίθετα σε μονόδρομο κτλ κτλ.
    Έχουν καταντήσει κίνδυνος-θάνατος μερικοί με τις καγκουριές τους.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Μιλας για τη χειροτερη παστα οδηγων που εχω δει στο δρομο;

    Δεν υπαρχουν αρμοδια οργανα για καταγγελιες; Τι ανεκδοτα ειναι αυτα τωρα;

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR 9105
    To μεροκάματο στο δρόμο είναι σκληρό...

    δεν είναι ανέκδοτο...

  5. #5
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Έχουν δίκιο, έχω παραγγείλει (ώς αναισθητος) κάτι μέρες που είχε πλημμυρίσει ολόκληρη η Αθήνα...και χρειαζόσουν βάρκα για να βγείς.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν δίκιο, έχω παραγγείλει (ώς αναισθητος) κάτι μέρες που είχε πλημμυρίσει ολόκληρη η Αθήνα...και χρειαζόσουν βάρκα για να βγείς.
    καλα κ δεν μπορουσες να φας κατι αλλο?πχ ενα κρουασαν?επρεπε να παραγγελεις?εγω οταν βλεπω βροχη δεν παραγγελνω γιατι καποτε οταν ημουν φοιτητης εκανα 2 δουλειες κ απογευματα ειχα δουλεψει κουριερ κ καταλαβαινω τα παιδια..

  7. #7
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα κ δεν μπορουσες να φας κατι αλλο?πχ ενα κρουασαν?επρεπε να παραγγελεις?εγω οταν βλεπω βροχη δεν παραγγελνω γιατι καποτε οταν ημουν φοιτητης εκανα 2 δουλειες κ απογευματα ειχα δουλεψει κουριερ κ καταλαβαινω τα παιδια..
    Οχι δεν είχε τίποτα απολύτως μέσα στο σπίτι, και φυσικά δεν ήθελα να πεταχτώ ως το ψιλικατζίδικο μέσα στην βροχή.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τη δουλειά αυτή την έχουν επιλέξει,είτε συνειδητά,είτε από ανάγκη.

    Αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δουλέψουν με βροχή και χιόνι,έτσι είναι η δουλεία τους.Ο εναερίτης της ΔΕΗ,ή ο κάθε άλλος επαγγελματίας που δουλεύει κάτω από αντίξοες συνθήκες τι να πει τότε;

    Πως θα μας φαινόταν αν σε μια βλάβη της ΔΕΗ με κακοκαιρία,οι τεχνικοί δεν έβγαιναν να δουλέψουν;

    Ας κοιτάξουν πρώτα τα παλικάρια που κάνουν delivery να σέβονται τους υπόλοιπους στο δρόμο,να κυκλοφορούν σεβόμενοι επίσης τους νόμους και τον ΚΟΚ και μετά να διεκδικήσουν κάθε νόμιμο δικαίωμά τους.Θέλω να πω ότι για να μπορείς να απαιτείς να σε σέβονται και να διεκδικείς καλύτερες συνθήκες εργασίας,πρέπει πρώτα από την πλευρά σου να είσαι σωστός και να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου να λειτουργείς επαγγελματικά και σωστά.....

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αφού τονίσω οτι δεν είμαι μέλος της παρέας που οργανώνει την διαμαρτυρία [και η οποία δεν τυγχάνει της υποστήριξη των σωματείων εργαζομένων με βαρύγδουπους τίτλους σε στυλ ΓΣΕΕ, ΟΜΕ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...] , ας αναλογιστούμε μερικά πράγματα

    έστω οτι οι τύποι αυτοί με τα μηχανάκια λοιπόν οδηγούν αδιάφορα έως επικίνδυνα. Συμπέρασμα δικό σας δεν έχουν δικαίωμα για απεργία - κινητοποιήσεις. Συμπέρασμα δικό μου δεν ξαναπαραγγέλνω dilivery αφού έτσι συμβάλω στην διαιώνιση του προβλήματος.

    έστω οτι οι τύποι αυτοί έχουν όντως ως εύρως εργασίας και τις αντίξξοες συνθήκες. Δεν θα έπρεπε αυτονόητα να έχουνε και ασφάλιση; Γιατί κανείς απο τους αρμόδιους [ΙΚΑ , Επιθεώρηση εργασίας] μεχρί εμάς δεν αντιδρά;

    οι εναερίτες αν δεν τους έβγαλαν με τα τελευταία τεκταινόμενα ανήκουν στα βαρέα και ανθυγιεινά, οι delivery γιατί να ανήκουν στους ανασφάλιστους;

    Ξαναλέω οτι δεν με νοιάζει το τι θα γίνει αύριο, εδώ στο χωρίο έχω ξεχάσει την ιδέα του delivery έτσι και αλλιώς, απλά μερικούς προβληματισμούς εκφράζω!!




  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού τονίσω οτι δεν είμαι μέλος της παρέας που οργανώνει την διαμαρτυρία [και η οποία δεν τυγχάνει της υποστήριξη των σωματείων εργαζομένων με βαρύγδουπους τίτλους σε στυλ ΓΣΕΕ, ΟΜΕ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...] , ας αναλογιστούμε μερικά πράγματα

    η παρέα που αναφέρεις δεν θέλει την στήριξη από τα μεγάλα σωματεία γιατί αναρχίζουν.

    Αλλά παρεμπιπτόντως έχει συσταθεί πρόσφατα κλαδικό σωματείο courrier με σημαντική δράση στην πρόσφατη απεργία της ACS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 20-12-07 στις 21:02.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν έχω καταλάβει, όχι μόνο αναρχίζουν αλλά κάνουν και καταστροφές δημόσιας περιουσίας [κάμερες], έστω και στα ευρύτερα πλαίσια της θεωρίας των συγκοινωνούντων δοχείων στους χώρους αυτούς.

    και φυσικά δεν με βρίσκουν σύμφωνους κάθε είδους φθορές!




  12. #12
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Φίλος παραπάνω είπε ότι 'Έχουν καταντήσει κίνδυνος-θάνατος μερικοί με τις καγκουριές τους....' Καλά οι ντιλίβερι είναι κάγκουρες και φαντάσουν να ήταν emo τι θα γινόταν φιλε μου...
    Παντως δύσκολο το μεροκάματο και ακόμα χειρότερα τα δεκάδες ατυχήματα που έχουν συμβεί κατά την διάρκεια της εργασίας τους...

  13. #13
    Το avatar του μέλους ANDREbrux
    ANDREbrux Guest
    Πως ειναι δυνατον το ετος 2007 εργαζομενοι να ομολογουν δημοσια οτι εργαζονται ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ και ουδεις να συγκινειται?? Εστω μια ασφαλιση 4 ωρων για 2-3 μερες την εβδομαδα δεν κοστιζει πολλα χρηματα...Ειναι λαθος τους που δεν το απαιτουν...Και βεβαια λαθος της επιθεωρησης εργασιας που δεν κανει ελεγχο εκει που ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχει εισφοροδιαφυγη...

  14. #14
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Ανασφάλιστος και σε μηχανάκι είναι απαράδεκτο παντελώς ! Τέρμα και τελείωσε το θέμα !
    Γενικά εργαζόμενος ανασφάλιστος είναι απαράδεκτο αλλά και εργαζόμενος με δίκυκλο ; Αλλά οι εργατοπατέρες γιατί να συγκινηθούν ; Η ΓΣΕΕ και το ΕΚΑ τι κάνουν ; Μόνο πορείες όταν εξυπηρετούνται πολιτικές σκοπιμότητες ; Δεν είναι εργατικό ζήτημα η ανασφάλιστη εργασία ; Και τι σημαίνει αναρχίζουν no_logo ? Και ο αναρχικός αν είναι εργαζόμενος δεν χρειάζεται ασφάλιση ; και δή δικυκλιστής ; Μόνο όσους ανήκουν στο κόμμα στηρίζουμε στις κινητοποιήσεις τους ; Άλλο πράγμα η σωστή ή όχι οδική τους συμπεριφορά - υπάρχει τροχαία να τους γράψει και να τους συμμορφώσει, και άλλο ανασφάλιστη εργασία - όπου προφανώς ΔΕΝ υπάρχει απ ότι φαίνεται επιθεώρηση εργασίας για να ελέγξει τους εργοδότες τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mistral : 21-12-07 στις 01:02.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Απόλυτα σωστός ο mistral... Όσο για τους εργατοπατέρες της ΓΣΕΕ φαντάζομαι ότι είναι απασχολημένοι στο να φτιάχνουν θεμέλια για μελλοντική τους πολιτική σταδιοδρομία , στο δρόμο που χάραξαν οι προηγούμενοι.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 03:55
  2. Δημοσκόπηση Δεκεμβρίου
    Από papakion στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-07, 18:08
  3. Ποδηλατοπορεία (Αθήνα) Στις 10 Δεκεμβρίου
    Από Tony_Ts στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-06, 13:14
  4. Xbox 360 στις 2 Δεκεμβρίου
    Από Ducklord στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-05, 23:57
  5. Ερχεται η 17η Δεκεμβριου...
    Από George978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-04, 13:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας