Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 110
  1. #1
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Χαιρετώ όλους του συμφορουμίτες λινουξάδες.
    --------------------------------------------------------
    Θα αφήσω το μπλα μπλα κ θα περάσω στο θέμα.

    Ύστερα από μια άσχημη πορεία με το gentoo, (το έχω αναλύσει σε πρόσφατο post), στο παλιό μου pc το οποίο το χρησιμοποιώ για λόγους server καθαρά, είχα debian stable και ύστερα από τόσα καλά λόγια από εσάς σε πολλά σας post είπα ν' ασχοληθώ κ να περάσω arch. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για πω εντυπώσεις αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, για παράδειγμα να έχεις ένα αρχειάκι όπου είναι όλες οι βασικές ρυθμίσεις είναι μεγάλη υπόθεση. Με λίγα λόγια το rc.conf είναι απλώς κορυφή. Η εγκατάσταση για κάποιον που έχει φτύσει αίμα να στύσει gentoo, είναι απλή κ κατανοητή.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ας περάσουμε στο κυρίως θέμα:
    ................................................
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγάλω το ubuntu από τον φορητό και να περάσω και εδώ είναι το ερώτημα σε arch ή σε debian stable or testing.
    Και αυτό είναι το ερώτημα μου...
    Από το ubuntu δεν έχω κάποιο μεγάλο παράπονο εδώ και ένα χρόνο αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν μου κάνει αυτό το κάτι (όπως λέει κ η Καιτούλα)!

    Είμαι δηλαδή ανάμεσα στις παραπάνω διανομές, μην μου πείτε για κάποια άλλη σας παρακαλώ!!! Το θέμα μου είναι ποια από τις δύο θα είναι πιο φιλική με τον φορητό μου και με την δικιά μου ψυχολογία. Τι εννοώ, με ποια δηλαδή θα αντιμετωπίσω τα λιγότερα προβλήματα όσον αφορά hardware του φορητού όπως ασύρματη κάρτα δικτύου, με τον οδηγό της κάρτας γραφικών, με λίγα λόγια με ποια από τις δύο θα έχω ένα πλήρες λειτουργικό περιβάλλον με gnome, openoffice, firefox, thunderbird και κάποια άλλα βασικά πραγματάκια όσο το δυνατό ανόδυνα χωρίς να ψάχνομαι για μέρες για τον λόγο ότι το laptop το χρειάζομαι σε καθημερινή βάση για δουλειές και δεν είναι να πειραματίζομαι.
    ----------------------------------------
    Η άποψη σας και τα επιχειρήματα σας ως μεγαλύτεροι λινουξάδες θα είναι τα κριτήρια για την επιλογή μου.
    Τυχόν παραδείγματα από δικές εμπειρίες από εγκατάσταση των παραπάνω διανομών σε φορητό υπολογιστή θα ήταν χρήσιμα.

    Ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το ubuntu δεν έχω κάποιο μεγάλο παράπονο εδώ και ένα χρόνο αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν μου κάνει αυτό το κάτι (όπως λέει κ η Καιτούλα)!
    Βάλε Vista και θα σου κάνει κούκου...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε Vista και θα σου κάνει κούκου...
    εεεεε, ασχολίαστο;!

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teslafun Εμφάνιση μηνυμάτων
    εεεεε, ασχολίαστο;!
    Ε μα συγγνώμη, αλλά όταν βλέπω ερωτήσεις του στυλ «έχω Ubuntu, αλλά δεν μου κάνει αυτό το κάτι», μόνο με απαντήσεις του δικού μου στυλ μπορούν να απαντηθούν. Λες και αν βάλει μια άλλη διανομή Linux, θα είναι τόσο μα τόσο διαφορετική ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο θα έχει επιπλέον, που θα του κάνει αυτό το κάτι. Ας βάλει Vista να του κάνει αυτό το κάτι.

    Σοβαρευτείτε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πιστεύω πως με Arch δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, μια και έχει πάντα τον πιο τελευταίο πυρήνα. Για Debian stable/testing δεν ξέρω. Ειδικά το stable δε γνωρίζω πόσο παλαιότερο πυρήνα έχει. Γιατί δεν κοιτάς και το Sidux; Debian unstable είναι στην ουσία...

    Πάντως νομίζω πως αν δεν είχες πρόβλημα με Ubuntu, δε θα έχεις πρόβλημα και με οποιαδήποτε άλλη διανομή με σχετικά πρόσφατο πυρήνα. Το μόνο που ίσως να σε παιδέψει με διανομές τύπου Arch/Debian/Gentoo, είναι η κάρτα wi-fi. Επίσης αν το laptop σου έχει καμιά ενσωματωμένη κάμερα με "περίεργο" chipset μπορεί να αντιμετωπίσεις κι εκεί κάποιο πρόβλημα.

    Ρίξε κι εδώ μια ματιά για το laptop σου: http://tuxmobil.org/ Το καλύτερο site για φορητές συσκευές και linux!

    Πάντως, ότι και να σου πούμε εμείς οι μεγαλύτεροι λινουξάδες , αν δε δοκιμάσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 23-12-07 στις 04:20.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Για να ξεκαθαρίσω αυτό το <<κάτι>> που είπα γιατί μερικοί το πήραν στην πλάκα, το ubuntu έχει πολλά πράγματα αυτοματοποημένα, και πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις γιατί το κάνει κ πως το κάνει, κ στην τελική τo βαρέθηκα το ubuntu και θέλω να περάσω σε κάτι άλλο γι' αυτό ζήτησα την γνώμη ορισμένων ανάμεσα σε δυο διανομές.
    Τώρα κάτι post του τύπου:
    Βάλε vista να σου κάνει κουκου, το μόνο που προσφέρουν είναι να ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης κ του θέματος, να προσβάλουν ορισμένους χρήστες που θέλουν να μάθουν κ να εκνευρίζει κάποιους άλλους.

    Ναι να πω φίλε Goofyx πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις διαφορές διανομές linux αν δεν το ξέρεις.
    Άλλο red hat άλλο debian.
    Άλλο gentoo άλλο slackware.

    Όποιος δεν έχει να αναφέρει κάτι, καλύτερα να μην ποστάρει, μην γεμίζει και η βάση με ανούσια posts.

  7. #7
    Το avatar του μέλους KNIK
    KNIK Guest
    Άν βάλεις debian κοίταξε αν έχει ανοιχτούς driver για το υλικό σου. Γιατί αλλιώς ξεκίνα να γράφεις make και modprobe

    Είναι λίγο ταλαιπωρία το debian... αλλά και το arch δεν πάει πίσω. Αφού θέλεις όμως να στο κάνει εύκολα και γρήγορα γιατι δεν βάζει ουμπούντου να τελειώνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KNIK : 23-12-07 στις 04:35.

  8. #8
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Δεν δίνεις πληροφορίες για το τι hardware έχεις.

    Εμπειρία από Debian και Arch δεν έχω.

    Έχω όμως εμπειρία από Linux Mint.

    Το Linux Mint βασίζεται στο Ubuntu, αλλά έχει καλύτερη αναγνώριση hardware απ' αυτό.

    Στο φορητό ενός φίλου μου καμία άλλη διανομή δεν αναγνώριζε σωστά υποσυστήματα όπως η κάρτα γραφικών και μια εξωτερική κάρτα δικτύου (Wi - fi). Το Linux Mint αναγνώρισε σωστά την κάρτα γραφικών (ATI) (είχε 3d επιτάχυνση) και την κάρτα δικτύου, μπορούσε από default να γράφει σε NTFS, είχε ενσωματομένο Beryl που το ενεργοποιούσες όποτε ήθελες και είχε γραφικό περιβάλλον GNOME.

    Του αξίζει μια ευκαιρία από μέρους σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Φιλοσοφικό το ερώτημα.

    Arch προτείνω για έναν λόγο. Γιατί να κατεβάζεις διπλά αρχεία; Θα έχεις κοινό repo για τις δύο εγκαταστάσεις σου.

    Σε τέτοια περίπτωση μπορείς να περάσεις την εγκατάσταση του σταθερού σου στον φορητό σου, αρκεί να θυμηθείς να αλλάξεις ip, ssh key, hostname, ... χμμ.. ξέχασα τίποτα άλλο;

    Επίσης, εφ' όσον οι εκδόσεις προγραμμάτων θα είναι ίδιες, μπορείς να μοιράζεις ρυθμίσεις του /home/ κ.ο.κ.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλοσοφικό το ερώτημα.

    Arch προτείνω για έναν λόγο. Γιατί να κατεβάζεις διπλά αρχεία; Θα έχεις κοινό repo για τις δύο εγκαταστάσεις σου.

    Σε τέτοια περίπτωση μπορείς να περάσεις την εγκατάσταση του σταθερού σου στον φορητό σου, αρκεί να θυμηθείς να αλλάξεις ip, ssh key, hostname, ... χμμ.. ξέχασα τίποτα άλλο;

    Επίσης, εφ' όσον οι εκδόσεις προγραμμάτων θα είναι ίδιες, μπορείς να μοιράζεις ρυθμίσεις του /home/ κ.ο.κ.
    Σωστό κι αυτό!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστερα από μια άσχημη πορεία με το gentoo, (το έχω αναλύσει σε πρόσφατο post), στο παλιό μου pc το οποίο το χρησιμοποιώ για λόγους server καθαρά, είχα debian stable και ύστερα από τόσα καλά λόγια από εσάς σε πολλά σας post είπα ν' ασχοληθώ κ να περάσω arch. Είναι πολύ νωρίς ακόμα για πω εντυπώσεις αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, για παράδειγμα να έχεις ένα αρχειάκι όπου είναι όλες οι βασικές ρυθμίσεις είναι μεγάλη υπόθεση. Με λίγα λόγια το rc.conf είναι απλώς κορυφή.
    Έτσι ακριβώς φίλε μου.

    Το Arch κάνει απλά τα πράγματα, χωρίς "ετσιθελικούς" "αυτοματισμούς" και "πρωτοβουλίες" "για το καλό σου".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγάλω το ubuntu από τον φορητό και να περάσω και εδώ είναι το ερώτημα σε arch ή σε debian stable or testing.
    Και αυτό είναι το ερώτημα μου...
    Από το ubuntu δεν έχω κάποιο μεγάλο παράπονο εδώ και ένα χρόνο αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν μου κάνει αυτό το κάτι (όπως λέει κ η Καιτούλα)!

    Είμαι δηλαδή ανάμεσα στις παραπάνω διανομές, μην μου πείτε για κάποια άλλη σας παρακαλώ!!! Το θέμα μου είναι ποια από τις δύο θα είναι πιο φιλική με τον φορητό μου και με την δικιά μου ψυχολογία. Τι εννοώ, με ποια δηλαδή θα αντιμετωπίσω τα λιγότερα προβλήματα όσον αφορά hardware του φορητού όπως ασύρματη κάρτα δικτύου, με τον οδηγό της κάρτας γραφικών, με λίγα λόγια με ποια από τις δύο θα έχω ένα πλήρες λειτουργικό περιβάλλον με gnome, openoffice, firefox, thunderbird και κάποια άλλα βασικά πραγματάκια όσο το δυνατό ανόδυνα χωρίς να ψάχνομαι για μέρες για τον λόγο ότι το laptop το χρειάζομαι σε καθημερινή βάση για δουλειές και δεν είναι να πειραματίζομαι.

    Τυχόν παραδείγματα από δικές εμπειρίες από εγκατάσταση των παραπάνω διανομών σε φορητό υπολογιστή θα ήταν χρήσιμα.

    Ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων!!!!
    Το Debian Stable για οποιαδήποτε χρήση πέραν ενός σέρβερ απλά ΞΕΧΑΣΕ το. Είναι ΑΡΧΑΙΟ.

    Το Debian Testing δεν θα το συνιστούσα πλέον για καμμία desktop χρήση (είτε σε φορητό είτε σε αφόρητο) γιατί λόγω επιλογών του Κόμματος δεν φτιάχνουν πακέτα για τους closed-source drivers καρτών γραφικών. Επίσης δεν ενημερώνεται τόσο γρήγορα όσο το Arch, και αυτό το γεγονός ειδικά σε φορητό σε ενδιαφέρει (καινούριος kernel, καινούρια ALSA, καινούρια wi-fi κλπ.).

    Άρα λοιπόν μονόδρομος το Arch και μάλιστα native για την αρχιτεκτονική σου -> δηλαδή αν είσαι 64-bit να βάλεις το 64-bit.

    Δεν θ' αλλάξει τίποτα απ' όσα ήξερες και έκανες για το desktop σου.

    Να πας στο Wiki του Arch να δεις πώς και σε ποιούς φορητούς υποστηρίζονται τα "εξωτικά" και "ματσακονιασμένα" τους κομμάτια hardware (wi-fi κλπ.).

    Επίσης να πας να δεις στο PKGBUILD του τελευταίου kernel ποιά patches μπαίνουν. Πολλά είναι ειδικά για φορητούς και θα πάρεις μία πολύ καλή ιδέα από εκεί για την εξαιρετική προσπάθεια που κάνουν τα παιδιά του Arch, για την υποστήριξη φορητών.

    Και φυσικά το Arch όπως ξέρεις είναι πανάλαφρο, και επομένως καίει και πολύ λίγη μπαταρία.



    ΥΓ: Το ubuntu ΞΕΧΝΑ το - ειδικά για φορητούς. Με τόσους υπερβαρείς και άχρηστους αυτοματισμούς από πίσω, θα τελειώνει η μπαταρία πριν κατέβεις με το ασανσέρ από το διαμέρισμά σου στο δρόμο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Το avatar του μέλους KNIK
    KNIK Guest
    ^
    |
    |
    Επίσημος εκπρόσωπος της άρτς κόμπανι...

  13. #13
    Το avatar του μέλους chek2fire
    chek2fire Guest
    Oλα αυτά είναι σαχλαμάρες.Μετά από απειρες δοκιμές σε όλες τις διανομές που υπάρχουν μπορώ να πω ότι όλες οι διανομές είναι ΙΔΙΕΣ και οι διαφορές του φαίνονται μόνο μεγάλες σε οπαδούς και τυφλούς.Τα προγράμματα είναι ίδια,ο πυρήνας είναι ίδιος ακόμα και η φιλοσοφία των πακέτων δεν αλλάζει και πολύ.
    Γιαυτό διάλεξε μια διανομή και κάτσε σε αυτήν μέχρι τελούς.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    "Όλες ίδιες" και "σαχλαμάρες".

    Καλά.

    Αφού δεν έχεις τρέξει ποτέ σου τίποτα άλλο πέρα από Ubuntu.

    Και βγαίνεις να έχεις και συγκριτική γνώμη κι από πάνω.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    Εγω με ubuntu σε ενα core 2 hp λαπτοπι που εχω για δουλεια βλεπω κατα μεσο ορο η φουλ φορτισμενη μπαταρια του να κραταει 2 - 2:30 ωρες (αναλογα με την χρηση).

    Πραγμα καθολου ασχημο. Απολυτα ευχαριστημενος και με τα HP (που ποτε δεν τα ειχα σε υπόληψη) αλλα και με τα ubuntu.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-08, 10:36
  2. βοήθεια απο την εμπειρια σας
    Από Demiankv στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 11:13
  3. Μηνύματα: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 10:19
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-05, 21:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας