Σελ. 32 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 511
  1. #466
    Το avatar του μέλους JimBss
    JimBss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου κάνει η περιοχή;
    Μιλάμε για ΑΡΥΣ.
    Θές να πείς ότι δεν υπάρχουν πιταρισμένα DSLAMs;

  2. #467
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimBss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θές να πείς ότι δεν υπάρχουν πιταρισμένα DSLAMs;
    Μπορεί, αλλά δεν έχει να κάνει η Altec με αυτό. Θα μπορούσε καλύτερα να ρωτήσει στο forum του ΟΤΕ.
    Άλλωστε το κέντρο Δαγκλή είναι μικρό, και δεν πιστεύω να έχει πιτάρει.
    Panayotis_Ath ξέρεις διεύθυνση για να βεβαιωθώ ότι θα είσαι σε αυτό;

  3. #468
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Στην οδό Πετροπουλάκη θα μένω. Δε γνωρίζω ακόμα από τί αριθμό ξεκινούν τα τηλέφωνα εκεί. Φυσικά έχει να κάνει και με το πόσο "φορτωμένα" είναι τα DSLams του ΟΤΕ αλλά και η χωρητικότητα του παρόχου παίζει ρόλο (ταχύτητες, pings κλπ), έτσι δεν είναι?

  4. #469
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην οδό Πετροπουλάκη θα μένω. Δε γνωρίζω ακόμα από τί αριθμό ξεκινούν τα τηλέφωνα εκεί. Φυσικά έχει να κάνει και με το πόσο "φορτωμένα" είναι τα DSLams του ΟΤΕ αλλά και η χωρητικότητα του παρόχου παίζει ρόλο (ταχύτητες, pings κλπ), έτσι δεν είναι?
    Μια χαρά, εγώ κάποτε έμενα στην δίπλα (Μωραϊτίνη).
    Θα είσαι στο Α/Κ Δαγκλή, που είναι το μικρότερο σε έκταση κέντρο της Αθήνας.
    Μια χαρά θα είσαι λογικά.

  5. #470
    Εγγραφή
    01-08-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα σας
    Έκανα πρόσφατα σύνδεση ADSL jetpack στην Altec. Ενώ η σύνδεση είναι 2 Mbps ποτέ δεν πιάνω ταχύτητες Download μεγαλύτερες από 90Kbs. Η τεχνική υπηρεσία της Altec δεν ήταν καθόλου εξηπηρετική καθώς τους έχω κάνει άπειρα τηλέφωνήματα και είτε είναι ανίδεοι είτε αγενείς. Άκουσα πρόσφατα για θόρυβο γραμμής. Πως μπορώ να τη μετρήσω ώστε να δω αν το πρόβλημα είναι στην γραμμή μου; Και όποια άλλη λύση έχετε να μου προτείνετε θα σας είμαι ευγνώμων.

  6. #471
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Περιοχή
    elefsina
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    313
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    vigor2860n
    SNR / Attn
    5db(dB) / 25db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanis22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας
    Έκανα πρόσφατα σύνδεση ADSL jetpack στην Altec. Ενώ η σύνδεση είναι 2 Mbps ποτέ δεν πιάνω ταχύτητες Download μεγαλύτερες από 90Kbs. Η τεχνική υπηρεσία της Altec δεν ήταν καθόλου εξηπηρετική καθώς τους έχω κάνει άπειρα τηλέφωνήματα και είτε είναι ανίδεοι είτε αγενείς. Άκουσα πρόσφατα για θόρυβο γραμμής. Πως μπορώ να τη μετρήσω ώστε να δω αν το πρόβλημα είναι στην γραμμή μου; Και όποια άλλη λύση έχετε να μου προτείνετε θα σας είμαι ευγνώμων.
    jetpack 2mbit???
    ή δεν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση ή κάτι άλλο παίζει γιατι το jetpack ειναι 24mbit
    δεν μας δίνεις περισσότερα στοιχεία;
    ...........φιλικά Σταύρος


  7. #472
    Εγγραφή
    04-02-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanis22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας
    Έκανα πρόσφατα σύνδεση ADSL jetpack στην Altec. Ενώ η σύνδεση είναι 2 Mbps ποτέ δεν πιάνω ταχύτητες Download μεγαλύτερες από 90Kbs. Η τεχνική υπηρεσία της Altec δεν ήταν καθόλου εξηπηρετική καθώς τους έχω κάνει άπειρα τηλέφωνήματα και είτε είναι ανίδεοι είτε αγενείς. Άκουσα πρόσφατα για θόρυβο γραμμής. Πως μπορώ να τη μετρήσω ώστε να δω αν το πρόβλημα είναι στην γραμμή μου; Και όποια άλλη λύση έχετε να μου προτείνετε θα σας είμαι ευγνώμων.
    Καλησπέρα.
    Πρέπει να πας στο web interface του router σου και να δεις τα στατιστικά της γραμμής σου. Συγκεκριμένα πρέπει να σημειώσεις το Noise Margin (Downstream) και το Line Attenuation (Downstream). Επίσης να κοιτάξεις αν το router σου έχει κλειδώσει σε ADSL ή ADSL2+.
    Δες αυτά τα πραγματάκια και όλο και κάποιος καλός άνθρωπος θα βρεθεί εδώ μέσα να σε βοηθήσει.

  8. #473
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stl04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με την επιλογη που εχεις βαλει ( DSL Modulation Mode: GDMT )
    περιμενεις να δεις 24mb ? και τους εστειλες και επιστολη για προβλημα ?

    Το GDMT ειναι ADSL και οχι ADSL2+ που υποστιριζει ταχυτητες 24. Καλυτερα ας μην τα ριχνουμε ολα στην ALTEC προτου δουμε καλυτερα τις ρυθμισεις μας.
    χρυσο μου,

    τι σε κανει να πιστευεις οτι γνωριζω εγω ή οι υπολοιποι χρηστες τι ειναι αυτο που λες και πως το φτιαχνουνε? αν δεν το γνωριζε ο τεχνικος που τον εβαλα και εστησε το μοντεμ και η αλτεκ και ο οτε, εγω γιατι να το γνωριζω? προγραμματιστρια ειμαι?

    πριν ξεκινησεις να γελας και να κοροιδευεις τους αλλους, να σκεφτεσαι οτι δεν εχουμε ολοι τις ιδιες γνωσεις περι υπολογιστων και οτι παμε κυριως στα γκαβοτυχερα.
    και στην τελικη γιατι να τις εχουμε, γιατι παντα τα πραγματα να ειναι τοσο δυσκολα για να στησει κανεις ενα κωλομοντεμ και να κανει την δουλεια του.

    ........Auto merged post: MrsVanHelsing πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από commando Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου τοχεις GDMT μεχρι 8 παει αυτο πρεπει να το βαλεις Adsl2+.
    πως καλο μου το κανω αυτο????

    ........Auto merged post: MrsVanHelsing πρόσθεσε 35 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    πηρα την αλτεκ για να με βοηθησει να το κανω ετσι οπως μου πατε και η απαντηση που πηρα ειναι οτι πρεπει να αναβαθμιστει το μοντεμ. το θεμα ειναι οτι ειναι ασυρματο και δεν ξερω πως θα συνδεεται ο δευτερος υπολογιστης που βρισκεται σε αλλο χωρο στην περιπτωση που καταφερω να το αναβαθμισω.

    να σημειωσω οτι το μοντεμ ηταν στο πακετο της φορθνετ και το χα παρει με σκοπο να βαλω δικη τους συνδεση 24 αλλα επειδη ακουσα πολλους που ειχαν προβληματα με την εταιρεια αυτη αποφασισα να επιστρεψω για καλυτερα (?) στην αλτεκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MrsVanHelsing : 10-08-08 στις 11:16. Αιτία: auto merged post

  9. #474
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Περιοχή
    elefsina
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    313
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    vigor2860n
    SNR / Attn
    5db(dB) / 25db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    η αλτεκ και ο οποιοσδήποτε ISP δεν ειναι υποχρεωμένος να παρέχει υποστίριξη για εξοπλισμό που δεν σου έδωσε ο ίδιος, με το ιδιο σκεπτικό οταν πάρεις καινούρια τηλεόραση δεν παίρνεις τηλεφωνο στα κανάλια για να σου πούνε πώς να την συντονίσεις αλλά τον κατασκευαστή της ή αυτόν που την εγκατέστησε.
    δεν λέω οτι οι τεχνικοί της αλτεκ είναι αψογοι το αντιθετο μάλιστα (εκτός απο 1) μέχρι τώρα ήταν απλά παπαγάλοι ενός βιβλιου οδηγιών, κάτι που εμπειρικά πιστευω οτι κάνουν όλοι.
    δεν είχα όμως την απαιτηση να ξέρουν πώς να ρυθμίσω το μοντεμ που αγορασα είτε απο άλλον ISP ειτε απο το οποιοδηποτε κατάστημα και οχι απο αυτούς.

    εδώ είναι η σελίδα τις forthnet που έχει firmware updates για το linksys που έχεις
    και εδώ η σελίδα με firmware updates στο site της Linksys
    και εδώ "η σελίδα του ρουτερ" στο forum του adslgr.com
    δυστυχώς δεν έχω το router αυτό για να σε βοηθήσω αλλά καλήτερα αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με αναβάθμιση firmware να το κάνει κάποιος άλλος γιατι είναι πολύ εύκολο να το πάρεις στο χέρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος a66fm : 10-08-08 στις 13:06.
    ...........φιλικά Σταύρος


  10. #475
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    ευχαριστω για την απαντηση σου, πλην ομως θεωρω οτι απο την στιγμη που δεν παρεχουν ασυρματο ρουτερ μεσα στο πακετο τους δυο πληροφοριες για το πως να συνδεθω μπορουν να τις δωσουν. ειδικα απο την στιγμη που η ιδια η linksys λεει και μεσα στο σαιτ της και στο πακετο της οτι ο παροχος ειναι υποχρεωμενος να σε καθοδηγησει στην εγκατασταση του μοντεμ συμφωνα με τις ρυθμισεις που εκεινος οριζει.
    εκει που καταληξαμε ειναι οτι μιλησα με την linksys και μου απαντησανε οτι το μοντεμ ρουτερ που παρεχεται απο το πακετο 24 της φορθνετ δεν υποστηριζει adsl2 και οτι χρειαζεται αναβαθμηση που μπορει να πετυχει μπορει και οχι.

    εμενα η απορια μου ειναι η εξης:

    πως ειναι δυνατον, σε πακετο 24 ταχυτητας να υπαρχει μοντεμ που δεν την υποστηριζει, και να μην υπαρχουν οδηγιες για αναβαθμηση - την οποια δεν καταλαβαινω γιατι ειμαι υποχρεωμενη να κανω, αφου το πακετο το αγορασα φετος και οχι πριν τρια χρονια και γιατι χρειαζεται να ταλαιπωρηθω τοσο.

    αυτα δειχνουν εταιρεια που δεν εχει σοβαροτητα. αυτο εχω να πω.

  11. #476
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Περιοχή
    elefsina
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    313
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    vigor2860n
    SNR / Attn
    5db(dB) / 25db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrsVanHelsing Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την απαντηση σου, πλην ομως θεωρω οτι απο την στιγμη που δεν παρεχουν ασυρματο ρουτερ μεσα στο πακετο τους δυο πληροφοριες για το πως να συνδεθω μπορουν να τις δωσουν. ειδικα απο την στιγμη που η ιδια η linksys λεει και μεσα στο σαιτ της και στο πακετο της οτι ο παροχος ειναι υποχρεωμενος να σε καθοδηγησει στην εγκατασταση του μοντεμ συμφωνα με τις ρυθμισεις που εκεινος οριζει.
    εκει που καταληξαμε ειναι οτι μιλησα με την linksys και μου απαντησανε οτι το μοντεμ ρουτερ που παρεχεται απο το πακετο 24 της φορθνετ δεν υποστηριζει adsl2 και οτι χρειαζεται αναβαθμηση που μπορει να πετυχει μπορει και οχι.

    εμενα η απορια μου ειναι η εξης:

    πως ειναι δυνατον, σε πακετο 24 ταχυτητας να υπαρχει μοντεμ που δεν την υποστηριζει, και να μην υπαρχουν οδηγιες για αναβαθμηση - την οποια δεν καταλαβαινω γιατι ειμαι υποχρεωμενη να κανω, αφου το πακετο το αγορασα φετος και οχι πριν τρια χρονια και γιατι χρειαζεται να ταλαιπωρηθω τοσο.

    αυτα δειχνουν εταιρεια που δεν εχει σοβαροτητα. αυτο εχω να πω.
    δεν ξέρω τι λέει η linksys για το ποιος κάνει τί απλά θα σου θυμίσω οτι το οτι με τις γενικες οδηγιες που λογικα πήρες εσύ ή ο τεχνικός που στο συνδεσε χρησιμοποιείς το δίκτυο του οτε/αλτεκ και έχεις παροχή ιντερνετ.
    το αν ο προηγούμενος παρολίγον πάροχος (forthnet) για δικούς του λόγους (κόστους; εμεινε στο ράφι του καταστήματος 2-3 χρόνια πριν το αγοράσεις σου έδωσε ένα μοντεμ το οποίο είτε δεν υποστηρίζει το adsl2+ είτε το υποστιριζει μετά απο αναβάθμιση του firmware που θα ππέπει να κάνεις με δική σου ευθύνη, 2 πράγματα θα πρέπει να σου μείνουν στο μυαλό σου
    1.όντως έφυγες απο χειρότερα (και εγώ την έκανα απο forthnet πριν κάν ενεργοποιηθεί αλλά οταν ήρθε στην Ελευσίνα τον φεβρουάριο επι 1 σαβ/κο δεν μπορούσαν να βρούν τα 10δες φαξ και email ακύρωσης που εστελναν που ώς δια μαγίας βρήκαν 2 ημέρες μετα την καταγγελία που έκανα στην ΕΕΤΤ)
    2.εδώ πια βγαίνουμε
    ...........φιλικά Σταύρος


  12. #477
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    και καταληγουμε στο οτι το πακετο περιειχε μοντεμ που υποστηριζε ταχυτητα εως 8 και οχι 24.

    οκ οπως φαινεται ξεκινα η αλληλογραφια με την ΕΕΤΤ

  13. #478
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Περιοχή
    elefsina
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    313
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    vigor2860n
    SNR / Attn
    5db(dB) / 25db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχεις και ενεργή συνδρομή με την forthnet;
    ...........φιλικά Σταύρος


  14. #479
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    οχι και ουτε προκειται

    εστειλα γραμμα στην ΕΕΤΤ και το εβαλα και στο τοπικ της φορθνετ εδω. Ελπίζω να μην το σβήσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MrsVanHelsing : 11-08-08 στις 19:40.

  15. #480
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Περιοχή
    elefsina
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    313
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    vigor2860n
    SNR / Attn
    5db(dB) / 25db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τοτε τι θα πείς στην ΕΕΤΤ αγορασα πακετο με "τσαμπα" ασυρματο ρουτερ για τον ρουτερ μετα ακυρωσα την συνδρομη και στο τελος και ο ρουτερ ειναι για adsl1 ;
    εδω http://www.forthnet.gr/templates/cor...spx?c=10011424 τα πουλάει επισημα στα 8 πια σαν προσφορα
    ...........φιλικά Σταύρος


Σελ. 32 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL 24mbit και ταχύτητες με wifi
    Από botsaris στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:00
  2. Πραγματικες ταχυτητες ADSL 24Mbps απο ALTEC;
    Από thanos_thalis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 21:06
  3. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-06, 12:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας