Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Shared
    Ταχύτητα
    2048/256
    Question
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

    Θέλω να φτιάξω ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα για το αυτοκίνητο, αλλά δεν είμαι καθόλου σχετικός και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.

    Σαν πηγή έχω το CLARION DB568RUSB http://www.clarionworld.co.uk/stock/db568rusb.asp
    Ηχεία έχω τα εργοστασιακά.

    Το CLARION έχει ενισχυτή 4 x 50 W MOSFET και 4 εξόδους RCA για προενισχυτές.

    Με δεδομένο ότι θα διαθέσω 250-300 €, οι ερωτήσειςμου είναι:

    (1) Τι χρειάζομαι ακόμα για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα;
    (δεν με ενδιαφέρει το 'πολύ δυνατά', αλλά το να ακούγονται σωστά όλες οι συχνότητες - κάτι που να μπορείς να ακούσεις καθαρά και άνετα κλασσική μουσική)

    (2) Χρειάζομαι μεγαλύτερη ενίσχυση ή αρκούν κάποια καλά ηχεία για καλό αποτέλεσμα;

    (3) Τι ηχεία θα μου προτείνατε για το budget μου;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας!



    Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός χώρος για 'car-audio' θέματα - αν όχι, οι Moderators μπορούν να το μεταφέρουν αλλού.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    93
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    15000/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    TD5136v2
    Εχετε υποψιν σας κανενα site-οδηγο αγοράς car audio (βασικά για ηχεία!)?
    Hash Bang Slash
    Bin Slash Bash

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.624
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, για ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα αυτοκινήτου θα χρειαστείς:

    • Μια πηγή η οποία να έχει πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης του ήχου και φυσικά να διαθέτει τις ανάλογες εισόδους / εξόδους για ενισχυτή /τες.
    • Ανάλογα με το αν θέλεις να έχεις ΚΑΙ πίσω ήχο, αγοράζεις 4 ζευγάρια διαιρούμενα (tweeter και woofer) ΜΕ Crossover. Τώρα, αν πίσω δε μπορείς να προσθέσεις διαιρούμενα, φρόντισε να αγοράσεις ένα καλό set oval ηχείων. Μπροστά όμως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ διαιρούμενα.
    • Ένα τετρακάναλο ενισχυτή για τα παραπάνω ηχεία.
    • Ένα υπογούφερ το οποίο θα αναλάβει την αναπαραγωγή χαμηλών συχνοτήτων χωρίς να κουράζει τα εσωτερικά (στη καμπίνα) ηχεία. Συνήθως ένα υπογούφερ είναι και η πρώτη βελτίωση για ένα εργοστασιακό ηχοσύστημα.
    • Ένα ενισχυτή για το υπογούφερ.
    • Ίσως να χρειαστείς δεύτερη μπαταρία (χλωμό) και πυκνωτή για τη συσσώρευση ρεύματος (προαιρετικά).


    Όλα τα παραπάνω αναφέρονται σε ένα σωστό, αξιοπρεπές και πλήρες ηχοσύστημα αυτοκινήτου. Προσοχή στις μάρκες που θα επιλέξεις ενώ σαν κύριο συντελεστή επιλογής να έχεις τη ποιότητα ήχου και όχι την ένταση.

    Μόλις είδα ότι διαθέτεις μόλις 300 Ευρώ. Πρόσθεσε μπροστά δύο διαιρούμενα, επέλεξε μια καλή πηγή με σωστό ισοσταθμιστή και ένα υπογούφερ με ενισχυτή. Αν και πάλι, δε νομίζω να σου φτάσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellenicsun : 06-02-08 στις 22:28.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για ποιότητα και για τα χρήματα που θες (μέχρι 300€) εγώ θα σου πρότεινα την μικρή σειρά (Access) της Focal. Αν αντέχεις οικονομικά να ανέβεις κι άλλο πήγαινε σε μεγαλύτερη σειρά της ίδιας εταιρίας και δεν θα απογοητευτείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος user9 : 08-02-08 στις 13:05.
    AdvancedRM: Κι άλλο ένα Router Traffic Monitor
    PCMon: Monitoring Utility για HDD activity, CPU usage, memory usage...

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παρα πολυ καλά ηχεια με σωστη τονικοτητα, υψηλη αναλυση, γρηγορα και με σωστο μπασο ειναι τα:

    DLS Reference MS-series MS6A
    Στοα Φεξη (πλ. Κανιγγος κοντα), Κοσμας.

    Για την ποιοτητα τους η τιμη τους ειναι χαρισμα. Απλα δεν παιζονται, με τελεια tweeter που κανενα αλλο σετ ανεξαρτητου μαρκας δεν εχει ουτε σε διπλασια τιμη αγορας του σετ.
    Για την ακριβεια αν δεις την ποιοτητα τους ειναι για κατηγορια τιμης των 1300 ευρω.
    Δεν παιζονται.

    Λιγο πιο φθηνα αλλά παλι καλα σε ποιοτητα ηχου ειναι τα DLS Reference series R6A.
    Δεν ειναι ισαξια των MS6A αλλά στα λεφτα τους τιποτα αλλο δεν ειναι κοντα.

    Για ενισχυτη εναν Blaupunkt VA4100 γεφυρωμενο στα 2x 300W Rms.

    http://www.spshop.gr/blaupunkt-%C5%E...8jk6nf2rku5f92
    Κριμα, ειχε 269, οσο κανει τωρα ο δικαναλος VA2100.
    http://www.spshop.gr/blaupunkt-m-68.html
    Για ψαξε στο νετ για τιμη.


    Τωρα θα μου πεις...μα καλα...Blaupunkt?
    - Ναι Blaupunkt.
    Πολυ καλη ποιοτητα ηχου, πολυ δυνατος ο 4καναλος, και τιμη που δεν παιζεται -δεν παιζοταν.
    Μιλαμε για την απολυτα τιμια προταση.
    Ποιοτητα και σωστη τιμη, οχι μονο τιμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 09-02-08 στις 07:15.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ελπίζω να μην είστε από εκείνους τους καγκουρο-τεντιμπόηδες - αλήτες, που περνάνε απ' έξω, και κάνει ντου-μπου ντου-μπου όλη η γειτονιά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Ανάληψη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    THOMSON
    Φίλε δε χρειάζεσαι γούφερ σίγουρα. Άρα μάλλον δε χρειάζεσαι και ενισυχτή. 4χ50βατ της πηγής αρκούνε για να ¨γεμίσεις¨ 4 60άρια ή 80άρια ηχεία (τα ηχεία πρέπει πάντα να είναι παραπάνω από τη πηγή για τη προστασία τους). το σημαντικό είναι να έχουν καλό και ομοιογενές εύρος (από πολύ χαμηλές μέχρι πολύ ψηλές).
    Άλλα είναι τα ηχεία που προτείνονται για χρήση με γούφερ και άλλα αυτά που προτείνονται για σκέτα.

    Επειδή και γω είμαι της ήρεμης και ποιοτικής μουσικής (κλασική τσιλάουτ κτλ) και δεδομένων των χρημάτων που διαθέτεις (πιστεύω πως είναι υπέρ-αρκετά για αυτό που θέλεις) , θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στη γεωμετρία των ηχείων με τρόπο που έχω αποκομίσει κυρίως απο εμπειρία.
    Προσωπικά τα 2 ηχεία μπροστά στις πόρτες και 2 πίσω δεν μου ακούγεται καλά επειδή βγαίνει ο ήχος από κάτω κοντά σου και από πίσω μακρια και δεν είναι συντονισμένος. Άλλοι δεν το παρατηρούν αυτο. Τα πίσω ηχεία όταν δεν είναι στις πόρτες αλλα πάνω από το πορτ μπαγκάζ κάνουνε ωραίο γκέλ στο πίσω τζάμι και ο ήχος έρχεται ευθεία στο επίπεδο του κεφαλιού και γενικά γεμίζει το αυτοκίνητο.
    Στη θέση σου θα έβαζα μόνο πίσω ηχεία. Καθόλου στις πόρτες. Ή 4 μικρού μεγέθους ή 2 μεγάλα. Αν το πλαστικό πάνω από το πόρτ μπαγκάζ είναι πολύ λεπτό, ίσως λέει να βάλεις ξύλινη custom τάβλα γιατί αλλιώς θα βουλιάξει με τον καιρό αν είναι μεγάλο το βάρος. Δεν ξέρω πόσα θα ζητήσει ο μάστορας όμως.
    Αν βάλεις 2 μεγάλα ηχεία δώσε 2χ50W στο ένα και 2χ50W στο άλλο και είσαι κομπλέ.
    Ρώτα σε μαγαζιά, ψάξε καλά το θέμα πριν κάνεις οτιδήποτε.
    Υπάρχουν και πολλές προσφορές σε μεταχειρισμένα απο ιδιώτες online π.χ.
    http://www.106sportclub.gr/forums/
    DFI LanParty nF3 250Gb - Sempron 3100+ Palermo 200x6 1.1Volt - Geil 512 UltraX400 2-3-2-5 - A9250 - Seagate 7200.10 320Gb - Samsung SyncMaster 204B - CoolerMaster iGreen 430 fan detached - Caseless Configuration with 100% Passive Cooling

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sataNik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλα είναι τα ηχεία που προτείνονται για χρήση με γούφερ και άλλα αυτά που προτείνονται για σκέτα.
    Αυτη η προταση δεν ειναι σωστη.
    Η σωστη προταση ειναι αλλα τα ηχεια που παιζουν καλα με τον ενσωματωμενο ενισχυτη της πηγης (Radio/CD) και αλλα τα ηχεια που παιζουν καλα με ξεχωριστο ενισχυτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sataNik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή και γω είμαι της ήρεμης και ποιοτικής μουσικής (κλασική τσιλάουτ κτλ) και δεδομένων των χρημάτων που διαθέτεις (πιστεύω πως είναι υπέρ-αρκετά για αυτό που θέλεις) , θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στη γεωμετρία των ηχείων με τρόπο που έχω αποκομίσει κυρίως απο εμπειρία.
    Προσωπικά τα 2 ηχεία μπροστά στις πόρτες και 2 πίσω δεν μου ακούγεται καλά επειδή βγαίνει ο ήχος από κάτω κοντά σου και από πίσω μακρια και δεν είναι συντονισμένος. Άλλοι δεν το παρατηρούν αυτο. Τα πίσω ηχεία όταν δεν είναι στις πόρτες αλλα πάνω από το πορτ μπαγκάζ κάνουνε ωραίο γκέλ στο πίσω τζάμι και ο ήχος έρχεται ευθεία στο επίπεδο του κεφαλιού και γενικά γεμίζει το αυτοκίνητο.
    Στη θέση σου θα έβαζα μόνο πίσω ηχεία. Καθόλου στις πόρτες. Ή 4 μικρού μεγέθους ή 2 μεγάλα. Αν το πλαστικό πάνω από το πόρτ μπαγκάζ είναι πολύ λεπτό, ίσως λέει να βάλεις ξύλινη custom τάβλα γιατί αλλιώς θα βουλιάξει με τον καιρό αν είναι μεγάλο το βάρος. Δεν ξέρω πόσα θα ζητήσει ο μάστορας όμως.
    Αν βάλεις 2 μεγάλα ηχεία δώσε 2χ50W στο ένα και 2χ50W στο άλλο και είσαι κομπλέ.
    Ρώτα σε μαγαζιά, ψάξε καλά το θέμα πριν κάνεις οτιδήποτε.
    Υπάρχουν και πολλές προσφορές σε μεταχειρισμένα απο ιδιώτες online π.χ.
    http://www.106sportclub.gr/forums/

    Τα ηχεια στην εταζερα ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις σε ενα "ηχοσυστημα".

    Οταν ειναι στην εταζερα ο ηχος ερχεται μπροστα με χρονοκαθυστερησεις που αλλαζει σε καθε οκταβα αλλά και ερχεται ο ηχος μεσω αντανακλασεων οπου γινονται διαφορές φασεων και ακυρωσεις αλλά και χασιμο της καθαρης/κοφτης/κρυσταλινης αποδοσης.

    Επιπλεον ο ηχος πρεπει να βγαινει απο μπροστα.
    Η στερεοφωνικη εικονα και η μουσικη σκηνη (stereo imgae & soundstage) βγαινει μονο απο τα μπροστινα ηχεια.
    Ο εγκεφαλος μονο ετσι μπορει να εστιασει τον ηχο, απο πισω δεν εστιαζει πουθενα, απλα αντιλαμβανεται οτι ο ηχος ειναι πισω του αλλά δεν μπορει να καταλαβει απο ποιο σημειο και να κανει διαχωρισμο.

    Επιπλεον η ενταση των μπροστινων ηχειων ειναι και η ενταση στην οποια θα πρεπει να ακουμε ωστε να αντιλαμβανομαστε οτι παιζει σε καποια ενταση, δυνατα ή χαμηλα.

    Τα πισω ηχεια ειναι συμπληρωματικα, γεμιζουν τον χωρο (rear fill) και τι σημαινει αυτο:

    Σε ενα μεγαλο αυτοκινητο για να μην αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος οτι πισω μας υπαρχει "κενο" ή ποσο μαλλον υπαρχει θορυβος (ελαστικων, αναρτησης, εξατμισης, αλλων αυτοκινητων) τοτε βαζουμε τα πισω ηχεια να παιζουν σε τετοιο βαθμο εντασης σε σχεση με τα μπροστινα ωστε ναι μεν να μην γινονται αντιληπτα αλλά και να εξαφανιζουν τις αρνητικες επιδρασεις που υπαρχουν χωρις την υπαρξη τους.

    Σε ενα μικρο τριπορτο αυτοκινητο δεν χρειαζονται καθολου πισω ηχεια.
    Ειναι τοσο μικρος ο χωρος που γεμιζει απο τα μπροστινα.
    Τα πισω οσο σιγα και να παιζουν χαλανε την εικονα.

    Τελος ολα αυτα δεν τα διαβασα μονο καπου (πιο πολυ σε τομο της Rockford για νικηφορα ηχοσυτηματα) αλλά εχω μελετησει αλλα αυτοκινητα διαγωνιζομενων του εξωτερικου αλλά και εχοντας συμμετασχει με πολυ καλα αποτελεσματα και ο ιδιος σε διαγωνισμους, αλλά και εχοντας στησει αρκετα αυτοκινητα που πριν ηταν οπως τα περιγραφεις και μετα μετεμορφωθηκαν με ελαχιστο κοστος αλλά σωστο στησιμο σε αυτοκινητα high fidelity.

    Σαν κλεισιμο, το μονο πραγματικα δυνατο οσο αφορα τον ενσωματωμενο ενισχυτη του εινα το Alpine CDA-9812RB το οποιο αναφερει 4*60WRMS και βγαζει περι τα 4*40W πραγματικα.
    Το μονο που παιζει δυσκολοδηγητα ηχεια που κανονικα θα επαιζαν μονο με εξωτερικο ενισχυτη και το μονο που μπορει να αποδιδει υψηλες σταθμες χωρις να παραμορφωνει σε σημειο να ειναι τσιρκο αντι ηχοσυστημα.

    ........Auto merged post: Patentman added 7 Minutes and 25 Seconds later........

    Να συμπληρωσω πως οταν εννοω κανεις χρηση των πισω ηχειων ως "γεμισμα χωρου -rear fill" τοτε εννοω τα ηχεια των πισω θυρων και οχι της εταζερας.
    Αν δεν εχει θεση στην πορτα τοτε απορριπτεται το εγχειρημα γεμισματος χωρου.
    Ή δημιουργεις θεσεις στις πορτες ή τιποτα.
    Τα ηχεια στην εταζερα απορριπτονται δια ροπαλου.
    Στην εταζερα μονο κανενα καπελακι, αρκει να μην ειναι ψηλο και σου κοβει την ορατοτητα προς τα πισω, τιποτα αλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 14-02-08 στις 02:33.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Ανάληψη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    THOMSON
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση, εγώ δεν το έχω ψάξει τόσο απλά παράθεσα κάποια υποκειμενικά συμπεράσματα.

    Σχετικά με τον ήχο από μπροστα αυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι ότι η θέση του οδηγού είναι πολύ πιο κοντά στο αριστερό κανάλι από ότι στο δεξιό, καθώς και ότι έρχεται απο κάτω.

    Σχετικά με τον ήχο από την εταζιέρα, δέχομαι την ανάλυσή σου, αλλά σίγουρα κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετικές ανακλάσεις, ανάλογα με το σχήμα, την απόσταση και την γωνία του πίσω τζαμιού.
    Στό 106 2ης γενιάς που είχα, ακουγότανε πολύ καλά πάντως και μέσα και έξω σε απόσταση με το πορτ μπαγκάζ ανοιχτό. (Ένα μικρό σύν της εταζέρας ότι δεν χρειάζεται ανοιχτές πόρτες)

    Γιά τα ακριβά υψηλών προδιαγραφών συστήματα που γνωρίζεις πολλά και τους διαγωνισμούς δεν έχω ενδιαφέρον ούτε χρήση μιας και ούτε απολαμβάνω τη δυνατή μουσική ούτε θεωρώ τα έξοδα δικαιολογημένα. Ο φίλος που ρώτησε ανήκει στην ίδια κατηγορία και οι συμβουλές μας οφείλουν να είναι ανάλογες των περιστάσεων. Θα χαιρόμουν να ακούσω προτάσεις που να μην ξεπερνάνε τα 300 ευρώ.

    Η πηγή του είναι 4χ25βατ (4χ50μέγιστο) πραγματικά τελικά. Με τα λεγόμενά σου μάλλον θα πρότεινες 4 ίδια ποιοτικά ηχεία 40-60βατ στις πόρτες;
    DFI LanParty nF3 250Gb - Sempron 3100+ Palermo 200x6 1.1Volt - Geil 512 UltraX400 2-3-2-5 - A9250 - Seagate 7200.10 320Gb - Samsung SyncMaster 204B - CoolerMaster iGreen 430 fan detached - Caseless Configuration with 100% Passive Cooling

  10. #10
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εχεις δικιο στο οτι ειναι σχετικα δυσκολο το εμπρος αριστερο ηχειο το οποιο ειναι κολλητα σου.

    Αλλά αυτο "εξαφανιζεται" οταν η στερεοφωνικη εικονα "ανοιξει" και παρουσιαστει η μουσικη σκηνη με σωστο βαθος και τοποθετηση οργανων.
    Οταν γινει αυτο (εδω παιζει ρολο το στησιμο) τοτε παυεις να ακους ηχεια, ακους την μουσικη σκηνη.

    Μπορεις να εξαφανισεις τα ηχεια, να διευρινεις την στερεοφωνικη εικονα και να αποκαλυψεις την μουσικη σκηνη ακομα και με μια πινελια, αλλάζοντας πολικοτητα (φαση) σε ενα απο τα τουιτερ. Συνηθως αλλαζεις και τα δυο αλλά αναλογως ιδιοτροπιας αυτοκινητου (χωρου) και μεγαφωνων τοτε οι πινελιες διαφερουν.
    Αλλά ειναι τοσο απλες που δεν υπαρχει κατι εξωπραγματικο αλλά κατι τοσο προσεγμενο.

    Στην εταζερα και σε ενα πιο φθηνο συστημα θα δεις βελτιωση μονο οταν κατι "λειπει".
    Ειτε η ενταση, ειτε η στερεοφωνικη εικονα και προπαντως οταν δεν υπαρχει ετσι και αλλιως μουσικη σκηνη.
    Απο το τιποτα καλυτερα εστω και το στησιμο που "εντυπωσιαζει". Αυτο που φερνει στα αυτια κατι πρωτογνωρο και ας μην ειναι και το σωστο.

    Το ιδεατο ειναι να μην χρειαζεται πισω ηχεια.

    Τωρα για ενα συστημα που δεν θα κοστιζει τοτε υπαρχουν ηχεια τα οποια θα αποδωσουν σωστα με ενα ραδιο-σιντι και τον ενσωματωμενο ενισχυτη του.
    Συνηθως ειναι και φθηνα (σε συγκριση με διαιρουμενα) εφοσον δεν απευθυνονται σε "εξτρημ" καταστασεις.
    Γιατι σου λεει: θελεις ποιοτητα; Θα τα σκασεις. Θελεις κατι καλο χωρις τρελες απαιτησεις και σχετικα "φθηνο"; Εχουμε.

    Στην στοα Φεξη ειναι το μαγαζακι που λεγεται Κοσμας.
    Εκει εχει καλα πραγματα (συνηθως) και πολυ καλες τιμες.



    Οσο πιο καλο ειναι ενα ηχοσυστημα τοσο δεν κουραζει τα αυτια μας.
    Τοσο ακουμε περισσοτερη ωρα χωρις να εχουμε κουραστει, ακομα και σε πολυ υψηλες σταθμες.
    Αντιθετα κατι που δεν παιζει καλα εστω και αν δεν το αντιλαμβανομαστε (δεν εχουμε μετρο συγκρισης με ενα σωστο ηχοσυστημα) τοτε μας κουραζει. Ειναι σαν να ακους ενα ραδιοφωνικο σταθμο που εχει παρασιτα ή που παραμορφωνει ακομα και πολυ χαμηλα να παιζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 14-02-08 στις 21:42.

  11. #11
    Το avatar του μέλους lonegath
    lonegath Guest
    να σε ρωτησω και εγω κατι..
    Εβαλα σε ενα xsara αυτο το sony
    και αυτα τα ηχεια μπροστα
    και πισω
    To προβλημα μου ειναι οτι δεν ακουγονται καθολου καλα τα μπασα ακομα και σε τραγουδια με πολυυυ μπασο..Δεν λεω να τα βαλω και να ακουγεται νταμπα ντουμπα αλλα ακουγονται περισσοτερο οι υψηλες συχνοτητες και με ενοχλει.δεν ειναι θεμα ρυθμισεων αφου και να χαμηλωσω τις ψηλες και ανεβασω το μπασο στο τερμα παλι δεν ακουγεται καλα.. μηπως φταιει το οτι ειναι 3-δρομων και ηταν καλυτερο να παρω 2 δρομων και tweetεrακια να τα βαλω πανω στο ταμπλο?αν παρω ενα υπογουφερ θα ακουγεται καλυτερα?

  12. #12
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Τρια πραγματα μπορει να συμβαινουν, ειτε ολα μαζι, ειτε χωριστα:

    1. τα συγκεκριμενα ηχεια ειναι ανικανα προς αποδοση μπασου (δεν τα ξερω για να σου πω αν ισχυει). Εδω αν το παρακανες απο το ρυθμιστικο μπασου κατι θα ακουγες, αν και παλι εξαρταται απο τα ηχεια.
    2. τα ηχεια εχουν μπει χωρις να ειναι στεγανη η εδραση τους στην μπαφλα, οπου μπαφλα στο αυτοκινητο η εσωτερικη λαμαρινα της πορτας. Τα ηχεια σε ενα αυτοκινητο στην εργοστασιακη θεση παιζουν σε open air κατασταση αντι να ειναι σε sealed box. Αν δεν εφαπτουν καλα με την λαμαρινα και περνουν "αερα", υπαρχουν κενα δηλαδη τοτε δεν ακους καθολου μπασο γιατι δεν παιζουν ουτε καν σε open air.
    3. εχεις συνδεσει σε αναποδη πολικοτητα τα ηχεια μεταξυ τους και παρουσιαζεται ακυρωση φασης. Το ενα αναιρει το μπασο του αλλου.
    Ειτε συνδεσες τα εμπρος-πισω λαθος μεταξυ τους αλλά ειναι σωστα σαν ζευγαρια, ειτε συνδεσες το δεξι με το αριστερο αναποδα.
    ΘΑ κανεις το εξης, θα φερεις το fader μπροστα, θα δεις αν βελτιωθηκε. Αν οχι θα φερεις το balance τερμα αριστερα, μετα τερμα δεξια (για να δεις μηπως το αριστερο εχει προβλημα στεγανοποιησης με την μπαφλα).


    Παντως Sony ηχεια δεν ειναι οτι καλυτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 18-02-08 στις 07:46.

  13. #13
    Το avatar του μέλους lonegath
    lonegath Guest
    τα καλωδια οντως τα συνδεσα στην τυχη σχεδον...θα κοιταξω και για τον αερα που ειπες ..ευχαριστω!

    ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο το ξερω 45 ευρω το ζευγος τα πηρα αλλα προβληματιστηκα επειδη ενας φιλος μου εχει παρει ηχεια φτηνοτερα 2 δρομων και ακουγονται πιο πλουσια σε μπασο απο τα δικα μου.τελος παντως θα το κοιταξω σε κανα μηνα που θα επιστρεψω στον πατερα μου που εχει το αμαξι
    ευχαριστω και παλι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lonegath : 18-02-08 στις 10:47.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Έχει βγάλει καί η Yamaha ένα σχετικό σετάκι που είναι πολύ καλό.

    Ρώτα σχετικά τον Κακογέρακα, έχει 2 τέτοια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    ξεθαβω το νημα αυτο για να ρωτησω κατι..
    Στο αυτοκινητο μου, χαλασε το ενα απο τα πισω ηχεια. Ειναι διαμετρου 10 εκατοστων.Μιας και το συστημα δεν ειναι κατι το φοβερο με ενισχυτες κτλ (ενα απλο pioneer CD player), ηθελα να ρωτησω
    α) υπαρχει θεμα συμβατοτητας στα βυσματα; το δικο μου ηχειο εχει ενα κιτρινο θηλυκο για δυο ακιδες.
    β) ενας στη γειτονια μου προτεινε κατι Sony explode στα 35 ευρω. στο σκρουτζ βρισκω και φτηνοτερες μαρκες.τι προτεινετε;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηχεία για δωμάτιο...Προτάσεις?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-07, 15:55
  2. Προτάσεις για ηχεία!
    Από kikler.gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-07, 00:20
  3. Προτάσεις για ηχεία Home Cinema 5.1 μέχρι €400
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-06, 22:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας