Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το χρημα ειναι ελαχιστο σε σχεση με τα πλεονεκτηματα. Πχ 30 εκ ευρω για καλυψη 7+ εκ κοσμου και πληρης ελεγχος του δικτυου / παρακαμψη ΟΤΕ. Ποιος επιγειος παροχος μπορει να το κανει αυτο?

    Ειπαμε, δε συγκρινεται για βαριες εφαρμογες, αλλα για light users (ισως και με συνδιασμο τηλεφωνιας) υπαρχει σοβαρο business model. Απλα ερχεται σε κοντρα με παραδοσιακες δραστηριοτητες ΟΤΕ και κινητων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 10-01-08 στις 14:55.

  2. #32
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Μηνύματα
    831
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster IAD 2
    pk33, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

    Engadget και

    Official Xohm site

    Αν και πιστεύω ότι την προσεχή άνοιξη που θα ξεκινήσει λειτουργία, θα εμφανιστούν πολλά κατατοπιστικά posts.

    Συμφωνώ με τον MNP-10 ότι υπάρχει σοβαρό business plan, αλλιώς η Sprint Nextel δεν θα έπαιρνε το ρίσκο να ρίξει τόσα λεφτά σε υποδομές. Επίσης, τεχνολογικά το project υποστηρίζεται από Samsung, Alcatel-Lucent, Nokia Siemens Networks και όλους τους κατασκευαστές τερματικών και τσιπ. Ειδικά, η Intel είναι ο πιο ένθερμος υποστηρικτής και έχει τη διάθεση να υποστηρίξει και οικονομικά το project. Ήδη παρέχει ολοκληρωμένη πλατφόρμα chipset για τους κατασκευαστές εξοπλισμού δικτύων και έχει ανακοινώσει ότι θα ρίξει στην αγορά και τσιπ για τερματικά που θα υποστηρίζουν ταυτόχρονα WiFi-WiMAX-HSDPA.

  3. #33
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49996/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    31(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βουλγάρικη εταιρεία τηλεπικοινωνιών TransTelecom επέλεξε την Huawei Technologies για την ανάπτυξη δικτύου WiMAX, για εμπορική χρήση. Το δίκτυο θα καλύψει πολλές μεγάλες πόλεις όπως την Σόφια και την Βάρνα, καθώς και περιοχές με έντονη επιχειρηματική δραστηριότητα. Σύμφωνα με την σύμβαση έργου η Huawei θα προμηθεύσει τον κατάλληλο εξοπλισμό για την λειτουργία του δικτύου στην συχνότητα των 3.5 GHz ενω στο έργο συμπεριλαμβάνονται και οι τερματικές συσκευές. Επίσης η Huawei ανέλαβε την αναβάθμιση των συστημάτων και του δικτύου της TransTelecom ώστε να είναι δυνατή η υποστήριξη και ανάπτυξη κινητού WiMax εντός του 2008. Η βουλγάρικη εταιρεία τηλεπικοινωνιών θα αναβαθμίσει τα συστήματα της με τεχνολογίες όπως MIMO και OFDMA και θα είναι σε θέση να προσφέρει, σύντομα νέες υπηρεσίες στους συνδρομητές της.

    Πηγή: Τelecompaper
    Έλα ρε Huawei, μόνο εσύ μπορείς να πουλήσεις και στους εσκιμώους ψυγεία... να ήταν μόνο το WiMAX σύστημά σου όσο καλό και το DSLAM σου ... και θα το έβαζε και ο ΟΤΕ.

    Πάντως για το WiMAX, θα πρέπει να πούμε ότι λειτουργεί ήδη στην Ελλάδα ως μικροκυματική ζεύξη στα 26 GHz. Θα μπορούσε θεωρητικά ένας πάροχος να έχει WiMAX Broadband Wireless Access στα 3.5 GHz σε πελάτες και για backhauling πάλι WiMAX μικροκυματική στα 26 GHz και να αποφύγει και μισθωμένες γραμμές και το κόστος να σκάβει για οπτική ίνα. Το πρόβλημα είναι ότι θέλεις άδεια από την ΕΕΤΤ και για τα 3.5 και για τα 26 GHz και μόνο ο ΟΤΕ έχει άδεια και στις δύο μπάντες.
    Τέλος τα πιο πολλά Business models δίνουν το WiMAX ως συμπληρωματική υπηρεσία ως προς το ADSL και όχι ανταγωνιστικά, αφού το μέγιστο που μπορεί να δόσει το WiMAX αν είσαι δίπλα στον λοβό του σταθμού είναι 7.2 Mbps (διαμοιραζώμενα) με κανάλι 3.5 MHz και FDD 2:1 με LOS. Μέσα στις πόλεις που δεν έχεις LOS, ξέρετε πόσους σταθμούς πρέπει να βάζει ανά περιοχή για να μπορεί να δόσει τέτοιες ταχύτητες ; Απαγορευτικό νούμερο
    Ταυτίσου με τ' αυτί σου

  4. #34
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Netgear DG834PN
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 35(dB)
    Δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ άδειες στις δύο αυτές μπάντες

    Πέστα πέστα για τις ταχύτητες

  5. #35
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49996/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    31(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ άδειες στις δύο αυτές μπάντες

    Πέστα πέστα για τις ταχύτητες
    ναι πρέπει να έχει και η wind, λόγω Q-Telecom που είχε την άδεια στα 3.5 GHz για LMDS και η ίδια η Wind είχε για μικροκυματική στα 26.

    Αλλά ταυτόχρονα και στις δύο πάντες δεν υπάρχουν άλλες εταιρίες και αυτό είναι ένα τροχοπέδη για το πως θα μπορείς να κάνεις backhauling αν βάλεις ένα WiMAX σταθμό στην κορυφή ενός λόφου, που δεν περνάει ούτε χαλκός από κοντά.
    Ταυτίσου με τ' αυτί σου

  6. #36
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Netgear DG834PN
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 35(dB)
    Σωστός ο παίκτης.

    Κι επειδή καταλαβαίνεις 5 πράγματα, ξέρεις ότι στα 26 χρησιμοποιείται ήδη για backhaul και εταιρικούς πελάτες, σε μικρές φυσικά ακτίνες των κυψελών λόγω συχνότητας

    Στα 3.5 τι bandwidth να δώσεις? Είναι της πλάκας ιστορίας για τους οικιακούς χρήστες, η μεγάλη μάζα των οποίων κατεβάζει με τρελές ταχύτητες με τον ταπεινό χαλκό. Κατεβάζω με 1.3Mbytes/sec από Τελλάς, θα μπορούσα και παραπάνω. Μιλάμε για καθαρά 10.5Mbps ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. Δεν υπάρχει ασύρματη τεχνολογία που να μπορεί να δώσει αυτά τα πράγματα, γιατί δυστυχώς υπάρχουν νόμοι στη φυσική και όσο κι αν κάποιοι δεν τους ξέρουν, ισχύουν.

    Τώρα συμπληρωματικά και κινητούς χρήστες κτλ κτλ, νομίζω με τα δίκτυα κινητής υπάρχει υποδομή και ταχύτητες για όποιον θέλει λίγο bandwidth on the fly. Κι αν βρεθεί κανάς χριστιανός να επενδύσει στο Wimax, καλοδεχούμενος. Δε λέμε όχι, αλλά όχι να επαινούμε τη Βουλγαρία επειδή έβαλε, λες και χάνουμε την Εδέμ. Ήμαρτον πια με το αίσθημα κατωτερότητας του νεοέλληνα.

    Η φράση "Στο Ελλαδιστάν..." έχει γίνει καραμέλα για λάθος αιτίες. Ελλαδιστάν είμαστε επειδή δε βάλαμε Wimax? Χαχαχα, αυτό μας μάρανε. Τα hype και οι μόδες...

  7. #37
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή εγώ ποιας χώρας κάτοικος πρέπει να αισθάνομαι που είμαι 7 χλμ από την πλατεία Αριστοτέλους στην Θεσσαλονίκη και η ΗΟL δεν έχει ιδιόκτητο και δεν ξέρει πότε θα βάλει?
    Θα μου πεις έχει κανένας WIΜΑΧ?
    Οχι αλλά ο Βούλγαρος θα έχει να επιλέξει και εγώ θα μείνω στο 1Μbps μέσω ΟΤΕ.
    ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εγώ ποιας χώρας κάτοικος πρέπει να αισθάνομαι που είμαι 7 χλμ από την πλατεία Αριστοτέλους στην Θεσσαλονίκη και η ΗΟL δεν έχει ιδιόκτητο και δεν ξέρει πότε θα βάλει?
    Θα μου πεις έχει κανένας WIΜΑΧ?
    Οχι αλλά ο Βούλγαρος θα έχει να επιλέξει και εγώ θα μείνω στο 1Μbps μέσω ΟΤΕ.
    ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.

    Αν είσαι στα 7 έχεις εως 24 απο τον ΟΤΕ, αν είσαι στα 70 δεν ξέρω

  9. #39
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    sdikr
    Κανονικά στην ειρωνία θα έπρεπε να απαντήσω με ειρωνία.
    Αλλά επειδή μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται μόλις περάσεις εκτός του κέντρου της Θεσσαλονίκης
    Σε πληροφορώ ότι τα 24 Bbps τα είδαμε εδώ στο Κορδελιό λιγότερο από 1 μήνα πριν.
    ¨Οχι από την HOL αλλά από ΟΤΕ και FORTHNET.
    Δηλαδή 1 μήνα πριν δεν είχαμε παραπάνω από 2 Μbps σε λογική τιμή (θα μπορούσα να έχω όσο θέλω αν έσκαβα και περνούσα οπτική ίνα , με το ανάλογο κόστος).
    Αν έδειχνες την προσοχή που πρέπει, και μόνο αυτή, όχι παραπάνω θα καταλάβαινες ότι μιλάω για την HOL τώρα πλέον και όχι για όλους τους παρόχους.
    Αυτό βέβαια δεν αλλάζει και πολλά για εμάς που έχουμε ήδη συνδρομή.

    Αλλά φαίνεται ότι το μυαλό σου ήτανε 70 χλμ μακριά από αυτά που διάβαζες
    και ήθελες να ειρωνευτείς έτσι για την πλάκα σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hoannis : 24-01-08 στις 15:52.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-08, 10:39
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 21:06
  3. Ανάπτυξη δικτύου WiMAX από τον ΟΤΕ
    Από wintech2003 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 16:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας