Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    Windows Vista
    Παρά τις κριτικές και τον σκεπτικισμό, τα Windows Vista της Microsoft πωλήθηκαν σε 100 εκατομμύρια πελάτες εντός του 2007, λαμβάνοντας περισσότερο από 10% μερίδιο αγοράς. Τα νούμερα όχι μόνο καταδεικνύουν επιτυχία του πιο πρόσφατου λειτουργικού συστήματος της Microsoft στους αγοραστές του, αλλά υποδηλώνουν επίσης πως σε ένα έτος, τα PC με Vista κατάφεραν να αφήσουν πίσω όλα μαζί τα Macintosh συστήματα της Apple.

    "Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω πως έχουμε αυτή τη στιγμή πάνω από 100 εκατομμύρια ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα Vista και αυτό είναι ένα σημαντικό ορόσημο για την ανάπτυξη των εφαρμογών και τη δουλειά πάνω σε εξειδικευμένο hardware που θεωρούμε ότι είναι πολύ σημαντική", είπε ο Bill Gates, ο πρόεδρος της Microsoft Corp. στο Consumer Electronics Show 2008.

    Σύμφωνα με τη Net Applications, προμηθευτή διαφόρων Web tools, το μερίδιο ηλεκτρονικών υπολογιστών με εγκατεστημένα Windows Vista που χρησιμοποιούνται για browsing στο Internet αυξήθηκε σε 10,48% το Δεκέμβριο 2007, αυξημένο κατά περισσότερο από μία ποσοστιαία μονάδα, από 9,19% ένα μήνα πριν. Η αύξηση θα πρέπει να αποδοθεί στις αυξημένες πωλήσεις ηλεκτρονικών υπολογιστών. Δεδομένου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συστημάτων που πωλούνται σήμερα σε ανεπτυγμένες χώρες "τρέχουν" Windows Vista, δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός πως το πρόσφατο λειτουργικό σύστημα της Microsoft είναι πραγματικά δημοφιλές.

    Παρά το ότι τα Windows Vista φαίνεται πως είναι επιτυχημένα, το συνολικό μερίδιο των Microsoft Windows-ενεργοποιημένων υπολογιστών έπεσε στο 90,75% το Δεκέμβριο από 92,42% το Νοέμβριο και από 95,24% το Δεκέμβριο 2005. Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής software του κόσμου χάνει συνεχώς μερίδιο για κάποια χρόνια, συνεπώς η παρούσα κατάσταση δεν αποτελεί έκπληξη για τους παρατηρητές.

    Οι Apple Macintosh υπολογιστές χρησιμοποιήθηκαν από το 7,3% των περιηγητών του διαδικτύου, σύμφωνα με τη Net Applications, ποσοστό ελαφρώς αυξημένο από το 6,81% του Νοεμβρίου, λόγω των αυξημένων πωλήσεων υπολογιστών της Apple κατά τη διάρκεια της εορταστικής περιόδου.


    ΠΗΓΗ: X-bit labs

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Τα υπόλοιπα 2-3 δις υπολογιστών άραγε τι λειτουργικό έχουν?
    Φαντάζομαι μιλάει μονο για νόμιμες λειτουργίες των Vista

  3. #3
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειδικά μετά το τέλος υποστήριξης των XP, αναμένεται να πουληθούν ακόμα περισσότερες κόπιες (s)vista.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλα καλά..Τραγουδάνε..

    1. Το γεγονός ότι 100 εκατομύρια χρήστες έχουν και δουλεύουν Vista δεν σημαίνει ότι τα τρέχουν και όλας.
    2. Οταν μέχρι κάποια περίοδο με την αγορά ενός νέου υπολογιστή σου βάζανε με το έτσι θέλω Πριστα.... δεν
    σημαίνει ότι ήθελες και όλας. Π.χ σε νέο SQL σερβερ που πήρα για το γραφείο μου η άδεια χρήσης είναι τον
    2005 γιατί δεν μπορούσα να πάρω 2000 ....Ομως εγώ τρέχω πραγματικά τον 2000. Αρα η ενεργή
    εγκατάσταση είναι 2000 και όχι 2005

    έτσι και εγώ παρουσιάζω εγκαταστάσεις που δεν υπάρχουν....Πλασματικές.. έτσι μπορώ να δείξω και εγώ 'ότι νούμερα θέλω...

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 10-01-08 στις 14:25.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Skaf
    Skaf Guest
    Γιατί δεν ρωτούν και πόσοι από τους 100.000.000 χρήστες δούλευαν μια χαρά με το XP και το Vista δεν τους προσέφερε απολύτως τίποτα (αν εξαιρέσουμε οπτικά φρού-φρού);

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Έχω δύο φορητά, που αγοράστηκαν (και ενεργοποιήθηκαν) με Windows XP. Τώρα τρέχουν opensuse και ubuntu.

    Σίγουρα και τα δύο υπολογίζονται σαν ενεργοποιήσεις των Windows.

    Αναμφισβήτητα τα Windows κατέχουν την μερίδα του λέοντος, αλλά να ξέρουμε πως βγαίνουν όλες αυτές οι μετρήσεις.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έχουμε ξαναπεί ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι τον εξυπηρετεί.
    και ναι έχω 2 άδειες Vista, 3 Xp, 1 Ubuntu(free φυσικά) και 1 Xandros(free φυσικά)
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουμε ξαναπεί ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι τον εξυπηρετεί.
    και ναι έχω 2 άδειες Vista, 3 Xp, 1 Ubuntu(free φυσικά) και 1 Xandros(free φυσικά)


    Ρε..σι το θέμα είναι άλλο ... Μιλάνε για ένα αριθμό χρηστών εντελώς πλασματικό ....και μάλιστα δεν λένε και πως το βρήκανε.... Αυτό είναι το θέμα ...

  9. #9
    Εγγραφή
    22-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Κυψέλη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet
    Router
    USR 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουμε ξαναπεί ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι τον εξυπηρετεί.
    και ναι έχω 2 άδειες Vista, 3 Xp, 1 Ubuntu(free φυσικά) και 1 Xandros(free φυσικά)
    Κρύβε λόγια γιατι η κυβερνηση σκεφτεται να φορολογησει τις αδειες περαν της πρωτης

  10. #10
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΜΥΡΟΣ
    Windows Vista? No thanks! Καλυτερα ΣΒΗΣΤΑ!

  11. #11
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρά το ότι τα Windows Vista φαίνεται πως είναι επιτυχημένα, το συνολικό μερίδιο των Microsoft Windows-ενεργοποιημένων υπολογιστών έπεσε στο 90,75% το Δεκέμβριο από 92,42% το Νοέμβριο και από 95,24% το Δεκέμβριο 2005. Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής software του κόσμου χάνει συνεχώς μερίδιο για κάποια χρόνια, συνεπώς η παρούσα κατάσταση δεν αποτελεί έκπληξη για τους παρατηρητές.

    Οι Apple Macintosh υπολογιστές χρησιμοποιήθηκαν από το 7,3% των περιηγητών του διαδικτύου, σύμφωνα με τη Net Applications, ποσοστό ελαφρώς αυξημένο από το 6,81% του Νοεμβρίου, λόγω των αυξημένων πωλήσεων υπολογιστών της Apple κατά τη διάρκεια της εορταστικής περιόδου.
    Αρα μέχρι το τέλος του έτους η Μ$ θα'χει πέσει κάτω από το 90% . Επιτέλους . Το 2007 ο δικομματισμός στην Ελλάδα έπεσε κάτω από το 80% μετά από πολλά , πάρα πολλά χρόνια (κάπου στο 79,98% πήρε) , νομίζω για δεύτερη φορά μετά τη Μεταπολίτευση .Καιρός να σπάσει και η Μ$ από κάτω το φράγμα του 90%. Ετσι , να γκρεμίζονται τα κατεστημένα ένα-ένα (δικομματισμός , ΟΤΕ , Μ$ κτλ.) . Αρθροιζοντας την Μ$ με τους Μηλαράδες πάμε κάπου στο 98% , άρα το Λίνουξ κατέχει κάπου στο 2% της αγοράς. οχι κι άσχημα .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος voithostyrempora2 : 10-01-08 στις 15:17.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ρε παιδιά ένα είναι το θεμα!!!

    η διαφήμιση. τίποτα άλλο. μια χαρα ξέρουν από τη MS πόσοι χρησιμοποιούν vista νόμιμα και παρανομα και πόσοι χρησιμοποιουν ubuntu και macintosh. όλα τα ξερουν.

    Εξάλλου ακόμα και το παράνομο λειτουργικό (όπως και το παράνομο download τραγουδιων κ.τ.λ.) είναι διαφήμιση. και μετά αυτοί οι αριθμοί χρησιμοποιουνται από τον καθένα όπως τον συμφερει.

    όλα είναι θέμα marketing. Tελος

  13. #13
    Εγγραφή
    15-02-2003
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    otenet
    τα αγορασα τα vista, τα ενεργοποιησα, κολλουσε το συμπαν και εσπαγαν τα νευρα μου και τα ξαναβγαλα..

    μενω στα xp home και βλεπουμε

  14. #14
    Και εγώ εγκατέστησα ubuntu με το που πήρα το καινούργιο laptop με τα (s)vista. Έτσι και αλλιώς επιλογή μη εγκατάστασης δεν υπήρχε και η εγκατάστασή τους έτσι γινόταν αναγκαστική. Βιντεοσκόπησα όλη τη διαδικασία και την ανέβασα στο Youtube για να πάρω πίσω τα λεφτά για κάτι που δε χρησιμοποίησα ποτέ (δεν έχω αξιωθεί να το κάνω ακόμη).

    Με μετράνε και μένα?


    (S) βήστε τα. Τώρα. Αλλιώς καλό κρασάρισμα υπολογιστή εύχομαι από βάθη καρδίας (με την πρώτη εγκατάσταση λογισμικού που δε θα αναγνωρίζουνε).

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε..σι το θέμα είναι άλλο ... Μιλάνε για ένα αριθμό χρηστών εντελώς πλασματικό ....και μάλιστα δεν λένε και πως το βρήκανε.... Αυτό είναι το θέμα ...
    Από τις πωουλημένες άδειες και τα Oem συστήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρύβε λόγια γιατι η κυβερνηση σκεφτεται να φορολογησει τις αδειες περαν της πρωτης
    Λες ?
    Εγώ δεν φοβάμαι όλες νόμιμες είναι.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Όλη η αλήθεια για τις Άδειες Χρήσης των ΧΡ
    Από aria στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 11:54
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-06, 23:16
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 15:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας