Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τα windows vista έπρεπε να κυκλοφορήσουν αφού πέρασε η 4ετία των XP και πρέπει κι η m$ να "επιβιώσει". Σχεδόν ό,τι ακούω τώρα για τα vista τα άκουγα τότε για τα XP. Μπορεί να συμφωνώ ότι έχουν πολλά μειονεκτήματα αλλά τρέχουν όλα τα σύγχρονα προγράμματα και πολλά από τα παλαιά (τουλάχιστον στο laptop μου). Και σε λίγα χρόνια θα έχουμε τα νέα windows που θα έχουν ένα άλλο όνομα και δεν θα προσθέτουν (κι αυτά) κάτι τόσο σημαντικό, που να τα θεωρήσουμε απαραίτητα. Όμως θα τα ξαναπάρουμε επειδή όλοι αυτά θα χρησιμοποιούν κι όλα τα προγράμματα γι' αυτά θα είναι γραμμένα...
    Ίσως αυτός είναι και ο λόγος για τους περισσότερους, που διστάζουν να δοκιμάσουν τα linux.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Anthoula: Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να "συνόδευαν" (βλέπε: "υποχρεωτικά") τον υπολογιστή που αγόρασε. Ή τους υπολογιστές.

    pzogr: Σχετικό είναι αυτό. Καλά ήταν και τα Windows Me, έτσι; Ωωωω, πώς τρέξαμε να τα βάλουμε όλοι... .

    Το πρόβλημα με τα Vista είναι πως τα XP είχαν, πια, φτάσει σε σημείο να είναι "μια χαρά για όλες τις δουλειές". Τι παραπάνω να ζητούσε κανείς; Ασφάλεια; Στα Vista έχει προστεθεί με λάθος τρόπο. "Eye candy"; Τόσο στους Mac όσο και στο Linux το desktop είναι μακράν πιο εντυπωσιακό... Ο κόσμος έτρεξε στα XP όταν κυκλοφόρησαν γιατί, απλά, είχε απηυδήσει με τα 98. Όχι γιατί "ήθελε κάτι νέο", αλλά γιατί είχε σιχαθεί την αστάθεια και τις μπλε οθόνες. Και για αυτό όλοι δέχονταν να κάνουν κάποιους συμβιβασμούς.

    Σημειώνω πως τα περισσότερα έσοδα της Microsoft δεν είναι από τα Windows αλλά από το Office - που "κρατάει" όλη την εταιρεία.

    Όσο για τα επόμενα Windows... θα δούμε... Είτε η επόμενη είτε η μεθεπόμενη έκδοσή τους θα είναι εντελώς modular μοντέλο και θα συνδυάζεται με δικτυακές υπηρεσίες. Για αυτό και έχουν αρχίσει ήδη να "παίζουν" με το Windows Live. Έλα μου όμως που η Google εξακολουθεί να τους βαράει στα αυτιά..!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ducklord : 11-01-08 στις 03:41.
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  3. #33
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anthoula: Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να "συνόδευαν" (βλέπε: "υποχρεωτικά") τον υπολογιστή που αγόρασε. Ή τους υπολογιστές.
    Ε δεν νομίζω να συνοδεύονται όταν τους φτιάχνεις κομμάτι-κομμάτι...

  4. #34
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    @Ανθούλα, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να έχεις δωρεάν ΝΟΜΙΜΑ, όλα τα προγράμματα της MS

  5. #35
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8000/1000
    ISP
    3play
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Pirelli - interleaved
    SNR / Attn
    8(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xolloth Εμφάνιση μηνυμάτων
    aφηστε την γκρινια,μια χαρα ειναι τα vista,ειδικα απο την στιγμη που περασαμε το rc service pack1,και θα γινουν καλυτερα.
    στο τελοs ολοι vista θα βαλετε γιαυτο τσαμπα γκρινιαζετε.
    speak-for-yourshelf
    εδώ και 1 χρόνο τρέχω αποκλειστικά linux και έχω εκπλαγεί (!!!) από την ευκολία πληρότητα σταθερότητα του λειτουργικού και όλων των εφαρμογών που το συνοδεύουν (π.χ. openoffice, firefox, κλπ), πράγματα που διάβαζα ότι δεν δούλευαν στο linux διαπίστωνα στη πράξη ότι παίζουν out-of-the-box χωρίς κανένα πρόβλημα, βελτιώνεται ασύλληπτα γρήγορα και η υποστήριξη από τις κοινότητες είναι υποδειγματική
    ... απλά δεν έχετε δοκιμάσει (περίπου 1 μήνας είναι αρκετός / χρειάζεται για να ξεπεραστεί η "συνήθεια" των win)

  6. #36
    "στο τελοs ολοι vista θα βαλετε γιαυτο τσαμπα γκρινιαζετε."

    Το εύχομαι ολόψυχα σε όσους αντέχει το πορτοφόλι τους αλλά και σε όσους νομίζουν ότι με την πειρατεία λύνονται όλα τους τα προβλήματα. Λόγω DRM και trusted computing, γενικότερα τεχνολογιών ελέγχου του υπολογιστή του χρήστη χωρίς την άδειά του με σκοπό δήθεν τον πόλεμο κατά της τρομοκρ.... έ συγνώμη κατά της πειρατείας, θα έχουν πολλά κρασαρίσματα και άλλα τέτοια προβλήματα, όποτε τρέχουν κάτι στο οποίο ο Bill διαφωνεί.

    Εμείς οι υπόλοιποι θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα ψηφιακά περιβάλλοντα καθαρά από κανόνες ελέγχου μας, ωσάν να είμαστε ζώα. Και αυτός είναι και ο βαθύτερος λόγος, γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε linux, όχι απλώς επείδη είναι καλύτερο προϊόν, όπως παρανοούν μερικοί.

    Όσο για τις αδηφάγες ορέξεις των vista σε σχέση με υψηλές υπολογιστικές επιδόσεις δείτε σε αυτό το λινκ μία όμορφη γέφυρα για το πως βλάπτει το περιβάλλον (πέρα από τις τσέπες σας αλλά από αυτό δεν έχετε προβλημα έτσι και αλλιώς).

    http://www.agitprop.gr/article/146/badvista

  7. #37
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ειναι το θεμα οτι στο τελος ολοι vista θα βαλουμε (πραγμα που το πιστευω),το θεμα ειναι οτι οπως και να εχει,το 90% microsoft "ειμαστε",ειτε λεγονται vista,ειτε xp,ειτε παλιοτερα..
    Δυσκολεύεσαι να αποφασίσεις; Μπες στο www.YouPoll.gr

  8. #38
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουμε ξαναπεί ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι τον εξυπηρετεί.
    και ναι έχω 2 άδειες Vista, 3 Xp, 1 Ubuntu(free φυσικά) και 1 Xandros(free φυσικά)
    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί θησαυρίζει η microsoft.

    Σημειώσεις:
    1. Τα windows είναι πολύ καλό λειτουργικό, φιλικό στον απλό χρήστη, με μεγάλη γκάμα εφαρμογών, με καλή υποστήριξη διαφόρων γλωσσών κλπ. Απλώς λόγω του ότι τα πληρώνεις και λόγω του ότι τα έχουν το 95% των χρηστών έχεις περισσότερες απαιτήσεις για ποιότητα - ασφάλεια.

    2. Το linux μου αρέσει, έχω πειραματιστεί πολλάκις και έχω στήσει 40 διανομές αλλά ρε γμτ θέλω σχεδιαστικά - αρχιτεκτονικά-μηχανολογικά προγράμματα. Άρα μόνο Windows.
    Portable CD player

  9. #39
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Μου αρέσουν αυτές οι πολύπλευρες απόψεις του στυλ "στο τέλος όλοι vista θα βάλετε". Θυμίζει κάποιες συζητήσεις στην πιάτσα, που αναφέρουν ότι "Το μερσεντΈ είναι η καλύτερη ... κούρσα".

    Δυνατό το ποσοστό της microsoft. Ανεβαίνει και της Apple. Α ρε linux....
    Ευτυχώς υπάρχει ελευθερία (ακόμη) σε αυτή την κοινωνία για να έχουμε ότι λειτουργικό θέλουμε στο σπίτι μας. Εβίβα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kadronarxis : 11-01-08 στις 16:17.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Προσωπικά ο ένας από τους δύο λόγους που δεν τρέχω φανατικά λίνουξ είναι πως το 99% της μέρας μου είμαι επάνω από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου ή ένα πρόγραμμα γραφικών/DTP/multimedia design. Το πρώτο υπάρχει άνετα στο Linux. Τα υπόλοιπα τρια... ε, ας πούμε "όχι και τόσο"...

    Πού θα πάει όμως, δεν θα ανέβει κι' άλλο το μερίδιο, να δικαιολογήσει μεταπήδηση της Adobe και σε αυτό; Τόσο δύσκολο της πέφτει να πορτάρει τα, κατά τα άλλα, ήδη ψιλο-native (λόγω Mac) προγράμματά της;

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Υ.Γ.: Ο άλλος λόγος είναι πως (μέχρι πρόσφατα) δεν υπήρχαν drivers για την κάρτα ήχου μου - και δεν μπορώ να δουλεύω χωρίς MP3... Ναι, X-Fi... Για παιχνίδια... Μεγάαααλη ιστορία...
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  11. #41
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά ο ένας από τους δύο λόγους που δεν τρέχω φανατικά λίνουξ είναι πως το 99% της μέρας μου είμαι επάνω από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου ή ένα πρόγραμμα γραφικών/DTP/multimedia design. Το πρώτο υπάρχει άνετα στο Linux. Τα υπόλοιπα τρια... ε, ας πούμε "όχι και τόσο"...

    Πού θα πάει όμως, δεν θα ανέβει κι' άλλο το μερίδιο, να δικαιολογήσει μεταπήδηση της Adobe και σε αυτό; Τόσο δύσκολο της πέφτει να πορτάρει τα, κατά τα άλλα, ήδη ψιλο-native (λόγω Mac) προγράμματά της;
    Τώρα που τα 4 cores, 4 GB και το Virtualization είναι σχεδόν «τσάμπα» ούτε που θα πρέπει να σκέφτεσαι το Wine...

  12. #42
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Άστα... Πίνω... Πίνω για να ξεχάσω..! ;-)
    Αν δεν εννοούσες ΑΥΤΟ το WINE βέβαια, να πω πως παλιά είχα κακές εμπειρίες με το άλλο. Βάλε και τα κλασσικά μυξοπροβλήματα του λίνουξ (ουσιαστικά, των συσκευών-που-έχω-και-δεν-τις-αγόρασα-ελέγχοντας-αν-είναι-συμβατές-με-αυτό) και... δέσαμε..!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  13. #43
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άστα... Πίνω... Πίνω για να ξεχάσω..! ;-)
    Αν δεν εννοούσες ΑΥΤΟ το WINE βέβαια, να πω πως παλιά είχα κακές εμπειρίες με το άλλο. Βάλε και τα κλασσικά μυξοπροβλήματα του λίνουξ (ουσιαστικά, των συσκευών-που-έχω-και-δεν-τις-αγόρασα-ελέγχοντας-αν-είναι-συμβατές-με-αυτό) και... δέσαμε..!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Μάλλον εννοεί να μη σκεφτείς καν το "άλλο" wine (edit: όχι αυτό που πίνεται! ), αλλά να χρησιμοποιήσεις π.χ. VmWare για να τρέχεις ολόκληρα λειτουργικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 12-01-08 στις 19:21.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  14. #44
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Αυτό το κάνω από... χόμπι και από... την ανάποδη:
    Αφού στο Linux δε μου δουλεύει η κάρτα ήχου, περιστασιακά τρέχω Ubuntu μέσα από τα XP...
    Έτσι, για να... κρατάω επαφή..!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  15. #45
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εννοεί να μη σκεφτείς καν το άλλο wine, αλλά να χρησιμοποιήσεις π.χ. VmWare για να τρέχεις ολόκληρα λειτουργικά.
    Ακριβώς.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Όλη η αλήθεια για τις Άδειες Χρήσης των ΧΡ
    Από aria στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 11:54
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-06, 23:16
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 15:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας