Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 151
  1. #31
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Για δειτε και αυτο το μικρο φορητο...Ειναι βεβαια σε αλλη κατηγορια τιμης,αλλα "παραμενει" ενα εξαιρετικο εργαλειο δουλειας με πολυ μικρες διαστασεις...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε "trackpad" όχι "trackpoint"
    Ποιά η διαφορά; (με το touchpad)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον φίλε δεν ξέρεις αγγλικά
    Γιατί;

    ........Auto merged post: ludist added 2 Minutes and 41 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ludist,στο φορητό του haha, αν κρατήσεις windows και όχι linux, το βάρος θα αυξηθεί.
    Καλά, συγκρίνεις αυτόν τον φορητό με το air?
    Είναι σαφές ότι δεν διάβασες τα αρχικά μηνύματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 28-01-08 στις 22:37. Αιτία: auto merged post
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #33
    Το avatar του μέλους gogos
    gogos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά η διαφορά; (με το touchpad)
    Η διαφορά είναι οτι στο touchpad δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις περισσότερα δάχτυλα απο ένα. Άν δείς στο βίντεο που ανέβασα, προς το τέλος γίνεται μια αναφορά-επίδειξη του multi-touch gesture trackpad του MacBook Air

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί;
    Προφανώς ήθελες να πείς σε προηγούμενο ποστ σου πως ο Jobs είπε πως ΟΛΑ τα φορητά αυτής της κατηγορίας έχουν μικρό πληκτρολόγιο. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!! Είπε πως τα καλύτερα και τα περισσότερα απο αυτά έχουν μικρό πληκτρολόγιο.

  4. #34
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Πάλι τα ίδια; Τί δεν καταλαβαίνεις; Το είδα το video με το trackpad και είναι ένα multipoint TOUCHPAD (gestures κάνεις και στον firefox, μάντεψε: Το αγνόησα).

    Σου έγραψα από την πρώτη στιγμή ότι δεν το βρίσκω βολικό, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Πού σε βολεύει εσένα; Έπειτα σου το ανάλυσα με μερικά παραδείγματα αχρηστίας. Το μόνο χρήσιμο θα ήταν να έχουμε δύο κέρσορες να το λειτουργούν δύο χρήστες ταυτόχρονα! Μόνο ένα πράγμα μου άρεσε. Που με δύο δάχτυλα κάνει μετακίνηση την εικόνα, διότι σ' αυτή την περίπτωση θα πιάσεις έτσι κ' αλλιώς το mouse, αλλά και πάλι δεν μου κάνει κλικ διότι είτε θα βλέπω full size εικόνες ή θα βλέπω με ακρίβεια τις λεπτομέρειες με zoom. Να μετονομάσω το touchpad σε trackpad επειδή θα μετακινώ εικόνα με δύο δάχτυλα; Σιγά την τεχνολογία. Δηλαδή τις οθόνες αφής να τις βρούμε άλλο όνομα. Αυτά είναι market-o-trick.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς ήθελες να πείς σε προηγούμενο ποστ σου πως ο Jobs είπε πως ΟΛΑ τα φορητά αυτής της κατηγορίας έχουν μικρό πληκτρολόγιο. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!! Είπε πως τα καλύτερα και τα περισσότερα απο αυτά έχουν μικρό πληκτρολόγιο.
    Αυτό είπε, αν δεν θυμάσαι το video που παρέθεσες δεν φταίω εγώ. Δεν λέει ΜΕΡΙΚΟΙ βάζουν μικρό πληκτρολόγιο, λέει ΟΛΟΙ και μάλιστα το γράφει. Τώρα αν στους όλους θεωρεί μόνο την Sony.. δικό του πρόβλημα.

    Για τον επεξεργαστή μπορείς να διαβάσεις στο διαδίκτυο, θα δεις ότι ο jobs σου κρύβει πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 29-01-08 στις 12:09.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  5. #35
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλο ειναι για gadget. Δεν εχει DVD, Ethernet Adapter, εχει μικρη αυτονομια και ο επεξεργαστης ειναι λιγος.

    Απλα ειναι ενα μικρο κατι-σαν- λαπτοπ, ή ενα μεγαλο κατι-σαν-PDA
    Ο επεξεργαστής δεν λίγος,για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, αν και υπάρχει κόσμος που δεν χρησιμοποιεί σχεδόν ποτέ το DVD και το Ethernet.

  6. #36
    Το avatar του μέλους gogos
    gogos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα το video με το trackpad και είναι ένα multipoint TOUCHPAD (gestures κάνεις και στον firefox, μάντεψε: Το αγνόησα).
    οκ εδώ είσαι εκτός τόπου και χρόνου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού σε βολεύει εσένα;
    Δές ακριβώς απο κάτω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μετονομάσω το touchpad σε trackpad επειδή θα μετακινώ εικόνα με δύο δάχτυλα;
    Όχι να το ονομάσεις trackpad επειδή:
    -Μπορείς να κάνεις scroll με δύο δάχτυλα πάνω-κάτω,δεξιά-αριστερά χωρίς να χρειάζεται να μετακινείς την μπάρα με το ποντίκι
    -Μπορείς να κάνεις zoom-in,zoom-out σε όποια φωτογραφία, ιστοσελίδα θέλεις
    -Μπορείς να πιέσεις με δύο δάχτυλα για να κάνεις secondary κλίκ
    -Μπορείς να περιστρέψεις μιά εικόνα
    -Μπορείς να προχωρήσεις στη επόμενη ιστοσελίδα (άν μιλάμε για π.χ. thread πολλαπλών σελίδων)

    και αυτά είναι πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις με ένα κοινό touchpad. Γι' αυτό πρέπει να μπορούμε να το ξεχωρίζουμε με κάποιο τρόπο για να μπορούμε να συννενοηθούμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είπε, αν δεν θυμάσαι το video που παρέθεσες δεν φταίω εγώ. Δεν λέει ΜΕΡΙΚΟΙ βάζουν μικρό πληκτρολόγιο, λέει ΟΛΟΙ και μάλιστα το γράφει.
    Φυσικά και θυμάμαι ακριβώς το βίντεο που έδωσα και νά τι λέει ο Jobs για να ξεμπερδεύουμε:


    "We looked all of them out there and tried to distill the best of the breed of all of them.
    You know they generally weight about 3 pounds. In this case, in the sony's case they are about 0.8 - 1.2 inches thin. This is quite representitive. They compromise to get the weight down on things like the display they have an 11 or 12 inch display -most of them 11- they also compromise on the keyboard. Instead of putting a full-size keyboard it's in the miniature keyboards and they don't run as fastest as they could......."
    Την λέξη "all" την αναφέρει μονάχα δύο φορές σε όλη την ομιλία του:
    -την πρώτη την ανέφερε επειδή ήθελε να δείξει οτι τα κοίταξαν όλα.
    -και τη δεύτερη την αναφέρει για να δείξει πως προσπάθησε να ξεχωρίσει τα καλύτερα απο όλα αυτα.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΗΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΠΛΗΚΡΟΛΟΓΙΑ
    ΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον επεξεργαστή μπορείς να διαβάσεις στο διαδίκτυο, θα δεις ότι ο jobs σου κρύβει πράγματα.
    Και πού ακριβώς να διαβάσω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gogos : 29-01-08 στις 15:15.

  7. #37
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ενδέχεται να μην γνωρίζω αγγλικά αλλά μήπως δεν γνωρίζεις ελληνικά;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι να το ονομάσεις trackpad επειδή:
    α) -Μπορείς να κάνεις scroll με δύο δάχτυλα πάνω-κάτω,δεξιά-αριστερά χωρίς να χρειάζεται να μετακινείς την μπάρα με το ποντίκι
    β) -Μπορείς να κάνεις zoom-in,zoom-out σε όποια φωτογραφία, ιστοσελίδα θέλεις
    γ) -Μπορείς να πιέσεις με δύο δάχτυλα για να κάνεις secondary κλίκ
    δ) -Μπορείς να περιστρέψεις μιά εικόνα
    ε) -Μπορείς να προχωρήσεις στη επόμενη ιστοσελίδα (άν μιλάμε για π.χ. thread πολλαπλών σελίδων)
    α) σου απάντησα
    β) σου απάντησα
    γ) έχει τρία πλήκτρα το trackpoint του IBM, τα χρησιμοποιώ όλα. Επίσης - στο linux - με ταυτόχρονα πάτημα τον δύο πλήκτρων - αν δεν έχεις τρίτο - εξομοιώνεις το μεσαίο κλικ. Μήπως να ονομάσουμε το linux tri-linux;
    δ) σου απάντησα
    ε) alt+αριστερά/δεξιά

    Έχω track-keyboard δηλαδή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αυτά είναι πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις με ένα κοινό touchpad. Γι' αυτό πρέπει να μπορούμε να το ξεχωρίζουμε με κάποιο τρόπο για να μπορούμε να συννενοηθούμε.
    α) Νομίζεις, τα περισσότερα (εκτός του γ-δ) τα έχω δει τουλάχιστον εδώ και 3 χρόνια σε Compaq. Δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά χώριζαν το touchpad σε δύο μέρη. Δεν το άλλαξαν ονομασία για να γίνει κατανοητό.. Και τότε δεν το χρησιμοποίησα.
    β) Και το πληκτρολόγιο να το πετάξω; Ποιός σου είπε ότι το χρειάζομαι gesture και multipoint; Ποιό κενό καλύπτει και πως θα με κάνει ταχύτερο στην δουλειά μου;
    γ) PalmOS φαντάζομαι είχες δει, σε βόλεψε να γράφεις με gestures; Ωραίο effect, αλλά ως εκεί. Όπως το Voice Recognition.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΗΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΠΛΗΚΡΟΛΟΓΙΑ
    ΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!!!!

    Και πού ακριβώς να διαβάσω;
    ... Κοίτα, σου έχω γράψει τόσα και τ' αγνοείς, δεν έχω λόγο να συνεχίσω. Αν κοιτάξεις την παρουσίαση του Jobs θα καταλάβεις πολύ καλύτερα. Το ότι ξεχνάς βασικά πράγματα δεν φταίω εγώ. Χαζός δεν είσαι, μυαλό έχεις.

    Έγω έκανα καθαρή ερώτηση στο νήμα και μου απάντησες "Ο Jobs ξέρει". Αυτή είναι η συνεισφορά σου.

    Συμπλήρωση: Τώρα πρόσεξα την ηλικία σου, δεν το πρόσεξα, συγγνώμη για το ύφος μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 29-01-08 στις 16:13.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #38
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    gogos, σου έχω πει και παλιότερα ότι καταλήγεις να είσαι τρολ με τέτοια συμπεριφορά.
    ludist, για το multi-trackpad δυστυχώς έχεις άδικο. Έχω δουλέψει σε απλό trackpad, με τον αντίχειρα να πιέζει συνεχώς το πλήκτρο, για click, drag, scroll, κτλ. Από τη στιγμή που θα δοκιμάσεις το two-finger-scrolling ή two-finger-right-click, καταλαβαίνεις ότι το να χρησιμοποιείς πλήκτρο είναι τραγικά κουραστικό.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  9. #39
    Το avatar του μέλους gogos
    gogos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων

    α) σου απάντησα
    β) σου απάντησα
    γ) έχει τρία πλήκτρα το trackpoint του IBM, τα χρησιμοποιώ όλα. Επίσης - στο linux - με ταυτόχρονα πάτημα τον δύο πλήκτρων - αν δεν έχεις τρίτο - εξομοιώνεις το μεσαίο κλικ. Μήπως να ονομάσουμε το linux tri-linux;
    δ) σου απάντησα
    ε) alt+αριστερά/δεξιά

    Έχω track-keyboard δηλαδή;



    α) Νομίζεις, τα περισσότερα (εκτός του γ-δ) τα έχω δει τουλάχιστον εδώ και 3 χρόνια σε Compaq. Δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά χώριζαν το touchpad σε δύο μέρη. Δεν το άλλαξαν ονομασία για να γίνει κατανοητό.. Και τότε δεν το χρησιμοποίησα.
    β) Και το πληκτρολόγιο να το πετάξω; Ποιός σου είπε ότι το χρειάζομαι gesture και multipoint; Ποιό κενό καλύπτει και πως θα με κάνει ταχύτερο στην δουλειά μου;
    γ) PalmOS φαντάζομαι είχες δει, σε βόλεψε να γράφεις με gestures; Ωραίο effect, αλλά ως εκεί. Όπως το Voice Recognition.


    ... Κοίτα, σου έχω γράψει τόσα και τ' αγνοείς, δεν έχω λόγο να συνεχίσω. Αν κοιτάξεις την παρουσίαση του Jobs θα καταλάβεις πολύ καλύτερα. Το ότι ξεχνάς βασικά πράγματα δεν φταίω εγώ. Χαζός δεν είσαι, μυαλό έχεις.

    Έγω έκανα καθαρή ερώτηση στο νήμα και μου απάντησες "Ο Jobs ξέρει". Αυτή είναι η συνεισφορά σου.

    Συμπλήρωση: Τώρα πρόσεξα την ηλικία σου, δεν το πρόσεξα, συγγνώμη για το ύφος μου.
    Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε!! Αυτό φταίει δεν γίνεται αλλιώς!!!

    Φαίνεται να έχεις καταλάβει τι περίπου είναι το trackpad. Εγώ τουλάχιστο trackpoint δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και απ' οτι διαβάζω στο wikipedia δεν έχει καμμία σχέση με το trackpad. Το trackpad είναι ένα εργαλείο για να χειριζόμαστε τον υπολογιστή πιό εύκολα. Χρησιμοποιεί multi-touch και μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα απο το touchpad. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να το κάνεις και με το πληκτρολόγιο. Είναι θέμα ευκολίας. To "gestures" αναφέρεται στη δυνατότητα να μπορείς να κάνεις ακόμη περισσότερα πράγματα (χειρονομίες όπως είναι η μετάφρασή του) πάνω στο trackpad δεν είναι κάποιο εφέ στο sofware αλλά είναι ενσωματωμένο στη λεία επιφάνεια του trackpad.
    Τώρα για το trackpoint απ' οτι κατάλαβα υπάρχουν διάφορα κουμπιά που μπορείς να κάνεις ας πούμε scroll. Η διαφορά με το trackpad είναι οτι δεν χρησιμοποιεί κάποιο άλλο κουμπί ή κάτι περίεργο αλλά όλα εξελίσσονται στην επιφάνεια του.

    Δυστηχώς δεν έχω δεί palm os και το gesture σου περιγράφω τι εννοώ.

    Δεν είναι απαραίτητο οτι το trackpad θα σε κάνει πιο γρήγορο (αυτό εξαρτάται κυρίως απο τις δικές σου συνήθειες). Το trackpad θα σε βοηθήσει να έχεις μια καλύτερη εμπειρία ή καλύτερα "θα σου κάνει τη ζωή πιό εύκολή".


    Εσύ δηλαδή εάν ήσουν ο πρόεδρος μιας τόσο μεγάλης εταιρείας που έχει τραβήξει τόσο πολύ το ενδιαφέρον θα ρίσκαρες να πείς ψέματα; Δεν λέω οτι δεν πρέπει να το ελέγχουμε και εμείς αλλά είναι πολύ απίθανο να συμβεί και ιδιαίτερα στην apple
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gogos : 29-01-08 στις 17:05.

  10. #40
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @macgiorgosgr δεν είναι troll, δεν πρόσεξα την ηλικία. Παίρνω την ευθύνη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macgiorgosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ludist, για το multi-trackpad δυστυχώς έχεις άδικο. Έχω δουλέψει σε απλό trackpad, με τον αντίχειρα να πιέζει συνεχώς το πλήκτρο, για click, drag, scroll, κτλ. Από τη στιγμή που θα δοκιμάσεις το two-finger-scrolling ή two-finger-right-click, καταλαβαίνεις ότι το να χρησιμοποιείς πλήκτρο είναι τραγικά κουραστικό.
    Ευχαριστώ για το επιχείρημα αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Δεν συγκρίνω το trackpad με το touchpad αλλά με τα ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ μέσα όπως το πληκτρολόγιο.

    Εννοείται ότι στο iPhone που δεν έχει πληκτρολόγιο υπολογιστή, είναι όχι ευπρόσδεκτο αλλά απαραίτητο και παραγωγικό.

    Είναι μία βελτίωση όπως έγραψα του touchpad αφού παρέχει multipoint και gestures αλλά ΔΕΝ βοηθάει σε σχέση με την παραγωγικότητα εκτός και αν δεν χρησιμοποιείς πληκτρολόγιο. Νομίζω πως είμαι σαφής. Δηλαδή ένας αδαής λογικό είναι να εντυπωσιαστεί.

    Αν οι χρήστες του Mac αποστρέφονται το πληκτρολόγιο φυσικά και θα το θέλουν ως παραγωγικό. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για εμένα. Κάνω σχεδόν τα πάντα με το πληκτρολόγιο. Παράδειγμα μεγιστοποίηση: alt+f10 (στο περιβάλλον που βρίσκομαι)

    Έχω ένα ποντίκι 5 πλήκτρων (με ροδέλα) και το ακουμπάω σε ελάχιστες περιπτώσεις. Βλέπω σελίδες / pdf you named με page down και τα συναφή πλήκτρα. Δεν καταλαβαίνω πως θα γίνω ταχύτερος αντί να έχω τα δάχτυλά μου στα πλήκτρα να τα έχω σε multipoint touchpad.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται να έχεις καταλάβει τι περίπου είναι το trackpad. Εγώ τουλάχιστο trackpoint δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και απ' οτι διαβάζω στο wikipedia δεν έχει καμμία σχέση με το trackpad.
    Από την 1η στιγμή κατάλαβα τί είναι, μην αγχώνεσαι

    Δεν έγραψα κάτι τέτοιο, μην μπερδεύεσαι. Trackpad = Touchpad + multipoint + gestures (χειρονομίες όπως λες)

    multipoint = δεν με νοιάζει, γι' αυτά που κάνει χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο
    gestures = δεν με νοιάζει, το έχω δοκιμάσει σε firefox και δεν μου άρεσε.

    Από την αρχή στα έγραψα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχώς δεν έχω δεί palm os και το gesture σου περιγράφω τι εννοώ.
    Έχει (αν πουλιέται ακόμα.. ) οθόνη αφής όπου γράφεις με χειρονομίες. Ζωγραφίζεις κάτι σαν α (ένα ψάρι) και σου γράφει "α". Όταν μου το έδειξαν το θαύμασα αλλά ώς εκεί. Παραγωγικότητα στα ίδια, αν όχι χειρότερη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ δηλαδή εάν ήσουν ο πρόεδρος μιας τόσο μεγάλης εταιρείας που έχει τραβήξει τόσο πολύ το ενδιαφέρον θα ρίσκαρες να πείς ψέματα; Δεν λέω οτι δεν πρέπει να το ελέγχουμε και εμείς αλλά είναι πολύ απίθανο να συμβεί και ιδιαίτερα στην apple
    Σε ζηλεύω γιατί δεν έχεις σπιλωθεί από τα ψέμματα της "κακούργας κοινωνίας". Σου εύχομαι να βρεθείς σε περιβάλλον που δεν θα σε φλομώσουν στο ψέμα.

    Δεν θα ήμουν ποτέ πρόεδρος μεγάλης (μάλλον ούτε μικρής) εταιρίας επειδή δεν μπορώ να πω ψέμματα επί σκοπού

    Νομίζω σου απάντησα, αλλά υπάρχει λέξη-κλειδί σ' αυτό το sub-forum: "Gates"

    Για τον επεξεργαστή ψάξε στο Yahoo και θα βρεις άρθρα ότι ο επεξεργαστής "για την Apple" φυσικά και δεν είναι ΜΟΝΟ για την apple. Η Intel επίσπευσε την εργασία για την Apple και δεν έχει το μονοπώλιο στον επεξεργαστή η Apple.

    Το σημαντικό όμως είναι ότι σ' όλη την παρουσίαση λέει "they compromise εκείνο, they compromise το παρ' άλλο" αλλά δεν λέει ότι λόγω της λεπτής σχεδίασης MacBook Air (και επειδή τον ήθελε designάτο και καλά κάνει) ο επεξεργαστής (60% μικρότερος) καίει διπλάσιο ρεύμα.

    Διπλάσιο ρεύμα σημαίνει και χειρότερη αξιοπιστία. Ελπίζω να τα 'φέρουν βόλτα με τις θερμοκρασίες στην πράξη, την θεωρώ σοβαρή εταιρία και λογικά το δοκίμασαν εκτενώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 29-01-08 στις 18:58.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα δεν είναι θέμα αποστροφής πληκτρολογίου, κάθε άλλο. Είναι προσθήκη δυνατοτήτων σε ένα εργαλείο που ήδη το χρησιμοποιείς υποχρεωτικά. Ένα απλό παράδειγμα. Παράθυρο καταλόγου αρχείων, αρκετά ώστε να μην χωράνε όλα μέσα στο παράθυρο. Θες να επιλέξεις διάφορα μέσα από το παράθυρο, τα οποία όμως δεν βλέπεις. Χρειάζεται να σκρολάρεις λοιπόν. Γίνεται και με το PgUp-PgDn, όμως το χέρι σου φεύγει από το παντ και πάει στο πληκτρολόγιο και πίσω πάλι. Το page σου δίνει την επόμενη "σελίδα", κάτι που απαιτεί ένα χρόνο προσαρμογής στο νέο παράθυρο. Αν έκανες την ίδια δουλιά χωρίς να φύγει το χέρι σου καθόλου από το παντ, δεν θα ήταν πιο γρήγορο;
    Δεύτερο παράδειγμα. Είσαι σε μια σελίδα, σκρολάρεις και πατάς ένα link. Το χέρι σου δεν φεύγει καθόλου από το παντ.
    Και στις δύο περιπτώσεις ο αντίχειρας δεν χρειάστηκε, γιατί το scroll δεν γίνεται με πλήκτρο, γίνεται σύροντας δύο δάχτυλα στο ίδιο σημείο. Πρέπει να το δουλέψεις για να δεις ότι είναι μεγάλο κέρδος κάτι τέτοιο.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  12. #42
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)

    Βαρετές πληροφορίες.
    Spoiler:

    1. Δεν το χρησιμοποιώ υποχρεωτικά (το ποντίκι) αλλά όπου είναι απαραίτητο (π.χ. Gimp / flash sites). Δεν είναι το ίδιο. Δηλαδή, τα χέρια μου βρίσκονται στο πληκτρολόγιο περισσότερη ώρα. Όσες λιγότερες επισκέψεις σε άλλο μέρος (touchpad) τόσο καλύτερα για την υγεία τους. (τώρα τα κουράζω δίχως λόγο, θα σε φάω ΖΩΝΤΑΝΟΟΟΟ) Ως εκ τούτου με βολεύει το pointstick διότι είναι μέσα στο πληκτρολόγιο
    2. Για τα αρχεία που λες εκτός του ότι τα διαχειρίζομαι μαζικά από κονσόλα, ας υποθέσουμε πως είμαι φυσιολογικός άνθρωπος . Διαλέγω με ctrl (shift) + space + page down όπως γράφεις. Το χέρι μου ΔΕΝ φεύγει από το pad διότι δεν ήταν εκεί. Μην κάνεις υποθέσεις

    Δεν κατάλαβα όμως πως διαλέγεις πολλά - μη συνεχόμενα - αρχεία με το trackpad (sic).

    (Τα προγράμματά μου δεν ανοίγουν με το mouse αλλά με το πληκτρολόγιο, μάλλον εκεί ξεκινούν οι λάθος υποθέσεις σου. Έχω διαμορφώσει το περιβάλλον μου γι' αυτό τον σκοπό. Ανοίγουν με "πληκτροσυντομεύσεις".)

    Πάντως ποτέ δεν "ξεσκαρτάρω" αρχεία, είναι χρονοβόρο και επώδυνο για την ψυχική μου ισορροπία. Το συμμάζεμα γίνεται εξ' αρχής. Αν τα δω σκόρπια εκ των υστέρων τα... σβήνω.

    Για το δεύτερο παράδειγμά σου: Δεν δούλεψες με konqueror. Ταχύτερο και δεν ακουμπάς το mouse

    Σου επαναλαμβάνω πως είναι καλή λύση για αυτούς που είναι στα πρώτα βήματα. Δηλαδή τους τύπους που γράφουν κάτι σ' ένα κουτί και πάνε στο επόμενο με το ποντίκι ή πατάνε το ok με το ποντίκι αντί για enter.

    Δες το αλλιώς. Το πληκτρολόγιο έχει.. χμμ... 34 διαθέσιμα πλήκτρα; (αριθμούς και γράμματα). Μαζί με τα ctrl κ.λ.π. καταλαβαίνεις πόσες δυνατότητες έχεις. Το να αντιστοιχήσεις λειτουργίες από το πληκτρολόγιο ώστε να απομνημονεύσεις τις χειρονομίες στο ποντίκι είναι κόπος και αδύνατο.

    Δέχομαι το εξής: σε μπερδεύει η περιστροφή; Με το gesture είναι ευκολότερο αν ξεχνάς την κατεύθυνση της περιστροφής του "L" και "R". Για κάποιον έμπειρο, πάλι θα είναι ταχύτερο το πληκτρολόγιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 29-01-08 στις 21:03.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη συζήτηση; Για το τι είναι πιο βολικό; Αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό.
    Το MacBook Air και οποιοδήποτε άλλο φορητό, υπέρ και μη, έχουν κάποια specs. Σε καλύπτουν; Παρ' το. δε σε καλύπτουν, πάρε κάτι άλλο. Δε θα μου πεις όμως κι εμένα τι με βολεύει και τι όχι. Μόνο ο Steve έχει αυτό το προνόμιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βαρετές πληροφορίες.
    Αυτό δεν είναι πληροφορίες, εξομολόγηση είναι. Θα ήταν πληροφόρηση αν μου έλεγες πως το trackpad προκαλεί τενοντίτιδα σε αντίθεση με το stick. (H πείρα μου δε λέει το αντίθετο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrEthernet : 29-01-08 στις 21:19.

  14. #44
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το λες και μόνος σου. Δεν είσαι φυσιολογικός άνθρωπος. Μαζική διαχείριση αρχείων από κονσόλα; Ctrl-Shift-Space-PgDn για επιλογή αρχείων; Πού ζεις άνθρωπέ μου; Μετά παραπονιέσαι που κουράζεις τα χέρια σου, γιατί άραγε; ΕΚΤΟΣ αυτού, το space χρησιμεύει στο QuickLook (μην την ψάχνεις), δεν επιλέγει αρχεία. Πώς θα επιλέξεις πολλαπλά αρχεία ρωτάς. Μα, με command-click, διότι το ένα χέρι είναι μονίμως στο πληκτρολόγιο ούτως ή άλλως. Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι αποστροφή του πληκτρολογίου, αλλά παραπέρα αξιοποίηση ενός υποχρεωτικού εργαλείου.
    Έχω δουλέψει ελάχιστα με konqueror. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να είσαι μέσα στο πλαίσιο της "γρήγορης απάντησης", να σκρολάρεις γα να δεις ποιος έγραψε τί, να δεις τα προφίλ τους, και να πατήσεις submit μετά, χωρίς ποντίκι/παντ και να το κάνεις πιο γρήγορα.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  15. #45
    Το avatar του μέλους gogos
    gogos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ευχαριστώ για το επιχείρημα αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Δεν συγκρίνω το trackpad με το touchpad αλλά με τα ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ μέσα όπως το πληκτρολόγιο.

    Εννοείται ότι στο iPhone που δεν έχει πληκτρολόγιο υπολογιστή, είναι όχι ευπρόσδεκτο αλλά απαραίτητο και παραγωγικό.

    Είναι μία βελτίωση όπως έγραψα του touchpad αφού παρέχει multipoint και gestures αλλά ΔΕΝ βοηθάει σε σχέση με την παραγωγικότητα εκτός και αν δεν χρησιμοποιείς πληκτρολόγιο. Νομίζω πως είμαι σαφής. Δηλαδή ένας αδαής λογικό είναι να εντυπωσιαστεί.

    Αν οι χρήστες του Mac αποστρέφονται το πληκτρολόγιο φυσικά και θα το θέλουν ως παραγωγικό. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για εμένα. Κάνω σχεδόν τα πάντα με το πληκτρολόγιο. Παράδειγμα μεγιστοποίηση: alt+f10 (στο περιβάλλον που βρίσκομαι)

    Έχω ένα ποντίκι 5 πλήκτρων (με ροδέλα) και το ακουμπάω σε ελάχιστες περιπτώσεις. Βλέπω σελίδες / pdf you named με page down και τα συναφή πλήκτρα. Δεν καταλαβαίνω πως θα γίνω ταχύτερος αντί να έχω τα δάχτυλά μου στα πλήκτρα να τα έχω σε multipoint touchpad.


    Από την 1η στιγμή κατάλαβα τί είναι, μην αγχώνεσαι

    Δεν έγραψα κάτι τέτοιο, μην μπερδεύεσαι. Trackpad = Touchpad + multipoint + gestures (χειρονομίες όπως λες)

    multipoint = δεν με νοιάζει, γι' αυτά που κάνει χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο
    gestures = δεν με νοιάζει, το έχω δοκιμάσει σε firefox και δεν μου άρεσε.

    Από την αρχή στα έγραψα.


    Έχει (αν πουλιέται ακόμα.. ) οθόνη αφής όπου γράφεις με χειρονομίες. Ζωγραφίζεις κάτι σαν α (ένα ψάρι) και σου γράφει "α". Όταν μου το έδειξαν το θαύμασα αλλά ώς εκεί. Παραγωγικότητα στα ίδια, αν όχι χειρότερη.


    Σε ζηλεύω γιατί δεν έχεις σπιλωθεί από τα ψέμματα της "κακούργας κοινωνίας". Σου εύχομαι να βρεθείς σε περιβάλλον που δεν θα σε φλομώσουν στο ψέμα.

    Δεν θα ήμουν ποτέ πρόεδρος μεγάλης (μάλλον ούτε μικρής) εταιρίας επειδή δεν μπορώ να πω ψέμματα επί σκοπού

    Νομίζω σου απάντησα, αλλά υπάρχει λέξη-κλειδί σ' αυτό το sub-forum: "Gates"

    Για τον επεξεργαστή ψάξε στο Yahoo και θα βρεις άρθρα ότι ο επεξεργαστής "για την Apple" φυσικά και δεν είναι ΜΟΝΟ για την apple. Η Intel επίσπευσε την εργασία για την Apple και δεν έχει το μονοπώλιο στον επεξεργαστή η Apple.

    Το σημαντικό όμως είναι ότι σ' όλη την παρουσίαση λέει "they compromise εκείνο, they compromise το παρ' άλλο" αλλά δεν λέει ότι λόγω της λεπτής σχεδίασης MacBook Air (και επειδή τον ήθελε designάτο και καλά κάνει) ο επεξεργαστής (60% μικρότερος) καίει διπλάσιο ρεύμα.

    Διπλάσιο ρεύμα σημαίνει και χειρότερη αξιοπιστία. Ελπίζω να τα 'φέρουν βόλτα με τις θερμοκρασίες στην πράξη, την θεωρώ σοβαρή εταιρία και λογικά το δοκίμασαν εκτενώς.
    Είδες που δεν κατάλαβες!

    Τί σχέση έχουν τα gestures του firefox με τα gestures ενός παντ;
    Τί σχέση έχει ένα πρόγραμμα με το χειριστήριο ενός υπολογιστή;

    Με τη λέξη gestures εξηγείται το πώς δουλεύει το trackpad. Για παράδειγμα το iPhone και το iPod Touch που έχουν multi-touch display μπορούν να γίνουν πολλαπλές gestures την ίδια στιγμή. Χαρακτηριστικό είναι αυτό το βίντεο.

    Πάντως απο το να προσπαθούμε να στο εξηγήσουμε καλύτερα να διαβάσεις τι ακριβώς γίνεται με το trackpad του MacBook Air εδώ

    Πάντως ο macgiorgos σου έξηγησε με καλά παραδείγματα τι μπορεί να σου προσφέρει.
    Το θέμα είναι τώρα να ακουμπήσεις ένα trackpad για να καταλάβεις στην πράξη τι γίνεται.


    Και ευτυχώς δεν είμαι απο τους χρήστες που δεν διαβάζει για να μάθει άν η apple λέει ψέματα ή όχι. Νά είναι καλά το macdailynews, το macrumors, το engadget, το gizmodo,το appleinsider και το insanelymac που διαβάζω και ενημερώνομαι.

    Για τον επεξεργαστή έχεις δίκιο απλώς η apple παρακίνησε την intel να το κάνει.
    Απ' οτι διαβάζω είναι μια ανάμειξη παλιάς-νέας τεχνολογίας που αυτό είχε περίεργα αποτελέσματα. Το μόνο όμως που ενδιαφέρει εμάς είναι η αυτονομία σε σχέση με τις επιδόσεις. Όπως αναφέρουν μερικοί η μπαταρία με απλή χρήση του υπολογιστή έφτασε τις 3.30 ώρες.

    Για ποιό λόγο διπλάσιο ρεύμα σημαίνει χειρότερη αξιοπιστία;

    Με την θερμοκρασία δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Εγώ τουλάχιστον μετά απο ~6 μήνες MacBook Pro δεν παρατήρησα κάτι περίεργο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gogos : 29-01-08 στις 21:44.

Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας