Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    χρησιμοποιώ το netbeans 7.2.1 και θέλω να βρω πως μπορώ να ενεργοποιήσω τον visual web editor (το Matisse δλδ όπως για το GUI Swing Editor)

    διαβάζοντας αυτές τις πληροφορίες http://netbeans.org/community/magazi.../visualwebdev/

    αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη

    το έχει κάνει κανείς; μπορεί να με βοηθήσει με τη διαδικασία;

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους. Επαναφέρω αυτό το θέμα, καθώς πέρυσι είχα κολλήσει κ δν έβγαλα άκρη.

    Το ζητούμενό μου είναι ότι μέσω κάποιου java-IDE (δουλεύω Netbeans) να έχω τη δυνατότητα να στήσω το γραφικό περιβάλλον μιας σελίδας jsp, να δημιουργήσω δλδ όπως και σε μια desktop εφαρμογή σχεδιάζουμε τα περιέχομενα ενός JFrame, JDialog, κλπ, στη σελίδα που θα έχω τα dropdown menus, τα κουμπιά, τυχόν πίνακες κλπ κ μετά να αρχίσω να κτίζω εκεί μέσα τον κώδικά μου. Δεν θέλω δλδ να κάτσω να τα κάνω όλα αυτά μέσω hardcoding...

    Προσπάθησα πέρυσι να βγάλω άκρη με τα JSF, αλλά χάθηκα στην πορεία καθώς υπάρχει πληθώρα και ο καθένας έχει τα δικά του πχ IceFaces, RichFaces, κλπ κ αυτά μεταξύ τους κ μέσα απ' το Netbeans δεν μου έδιναν σχεδιαστική ικανότητα κ να συνεργαστούν.

    Έχει ασχοληθεί κανείς με αυτό το θέμα;

  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζητούμενό μου είναι ότι μέσω κάποιου java-IDE (δουλεύω Netbeans) να έχω τη δυνατότητα να στήσω το γραφικό περιβάλλον μιας σελίδας jsp, να δημιουργήσω δλδ όπως και σε μια desktop εφαρμογή σχεδιάζουμε τα περιέχομενα ενός JFrame, JDialog, κλπ, στη σελίδα που θα έχω τα dropdown menus, τα κουμπιά, τυχόν πίνακες κλπ κ μετά να αρχίσω να κτίζω εκεί μέσα τον κώδικά μου. Δεν θέλω δλδ να κάτσω να τα κάνω όλα αυτά μέσω hardcoding...;
    Γιατί δε φτιάχνεις ένα script που να σου κάνει populate όσα πράγματα χρειάζεσαι; Δε θα εξαρτάσαι και από functions ενός συγκεκριμένου IDE.

    [edit]: ελπίζω να κατάλαβα σωστά τι χρειάζεσαι.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δε φτιάχνεις ένα script που να σου κάνει populate όσα πράγματα χρειάζεσαι; Δε θα εξαρτάσαι και από functions ενός συγκεκριμένου IDE.

    [edit]: ελπίζω να κατάλαβα σωστά τι χρειάζεσαι.

    Δεν κατάλαβα τι εννοείς;
    Εγώ αναφέρομαι στο να έχω προσχεδιάσει στο IDE το γραφικό περιβάλλον της σελίδας (τον σκελετό δλδ) και μετά να γράψω τον κώδικα του πως θα αλληλεπιδρά το κάθε στοιχείο.
    Όπως κάνεις δλδ όταν στήνεις μια desktop εφαρμογή, όπως είπα παραπάνω με το JFrame κλπ.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    κάτι αντίστοιχο με το Μicrosoft Visual Web Developer δλδ, δεν υπάρχει για java ???

  6. #6
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς;
    Εγώ αναφέρομαι στο να έχω προσχεδιάσει στο IDE το γραφικό περιβάλλον της σελίδας (τον σκελετό δλδ) και μετά να γράψω τον κώδικα του πως θα αλληλεπιδρά το κάθε στοιχείο.
    Εννοώ πως λογικά χρειάζεσαι κάποια files τα οποία έχουν κάποιον standard σκελετό, έστω 1.sh 2.sh. Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό:

    Κώδικας:
    #!/bin/sh
    
    cat << EOF > 1.sh
    #!/bin/sh
    
    echo "Test"
    EOF
    
    cat << EOF > 2.sh
    #!/bin/sh
    
    echo "Another test"
    EOF
    Tο πετάς στο ~/bin/ και με ένα run του script στο path που θέλεις, θα σου κανει populate τα 1.sh και 2.sh. Το φτιάχνεις ανάλογα και με ένα run σου φτιάχνει όλα τα files/directories που θα χρειαστείς.

    Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα πως ζητάς.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ πως λογικά χρειάζεσαι κάποια files τα οποία έχουν κάποιον standard σκελετό, έστω 1.sh 2.sh. Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό:

    Κώδικας:
    #!/bin/sh
    
    cat << EOF > 1.sh
    #!/bin/sh
    
    echo "Test"
    EOF
    
    cat << EOF > 2.sh
    #!/bin/sh
    
    echo "Another test"
    EOF
    Tο πετάς στο ~/bin/ και με ένα run του script στο path που θέλεις, θα σου κανει populate τα 1.sh και 2.sh. Το φτιάχνεις ανάλογα και με ένα run σου φτιάχνει όλα τα files/directories που θα χρειαστείς.

    Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα πως ζητάς.
    Όχι δεν εννοεί αυτό ! Δεν έχει καμία σχέση με φακέλους και αρχεία ! Εννοεί αν το έχω πιάσει καλά ψάχνει ένα εργαλέιο για Java Web Development παρόμοιο με το Visual Studio....
    Χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα ...γενικά επειδή έψαχνα για PHP κάποια εποχή ...υπάρχουν άπειρα ...στο Inernet εργαλεία για Web Development.... Τώρα δεν ξέρω αν κάνουν για Java που θέλεις.... Είσαι σίγουρος ότι το Eclipse και το netBeans ?

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν εννοεί αυτό ! Δεν έχει καμία σχέση με φακέλους και αρχεία ! Εννοεί αν το έχω πιάσει καλά ψάχνει ένα εργαλέιο για Java Web Development παρόμοιο με το Visual Studio....
    Χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα ...γενικά επειδή έψαχνα για PHP κάποια εποχή ...υπάρχουν άπειρα ...στο Inernet εργαλεία για Web Development.... Τώρα δεν ξέρω αν κάνουν για Java που θέλεις.... Είσαι σίγουρος ότι το Eclipse και το netBeans ?
    Σωστός

    'Εχω βρει κάποια tutorials πχ A complete tutorial on Java visual web application development ή όπως δείχνει παρακάτω
    ,

    αλλά αυτό που με "χαλάει" είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ χύμα σαν layout. Ενώ σε μια JFrame-τύπου εφαρμογή φτιάχνεις εσύ το layout όπως το θέλεις ρίχνεις τα components και τελείωσες.

    Έχετε δει πχ στην Εφορία, Vodafone, Cosmote, Wind, κλπ που τρέχουν κάποιες lan (ή/και vpn) υπηρεσίες σε html/jsp μορφή για διαχείριση στοιχείων πολιτών σε DB κλπ; Κάτι τέτοιο θέλω να στήσω.
    Έχω ακριβώς στο μυαλό μου πως θέλω το layout, αλλά δεν μπορώ να το εφαρμόσω.

    DVader μιας κ θα θελα να μείνω σε Apache ή/και Tοmcat με MySQL ως εναλλακτική για ΡΗΡ θα βρω άκρη; Οι γνώσεις μου στην ΡΗΡ είναι οι πολύ βασικές. Ότι κάνω δλδ, όταν χρειαστεί να Patchάρω κώδικα σε Joomla, κλπ.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός

    'Εχω βρει κάποια tutorials πχ A complete tutorial on Java visual web application development ή όπως δείχνει παρακάτω
    ,

    αλλά αυτό που με "χαλάει" είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ χύμα σαν layout. Ενώ σε μια JFrame-τύπου εφαρμογή φτιάχνεις εσύ το layout όπως το θέλεις ρίχνεις τα components και τελείωσες.

    Έχετε δει πχ στην Εφορία, Vodafone, Cosmote, Wind, κλπ που τρέχουν κάποιες lan (ή/και vpn) υπηρεσίες σε html/jsp μορφή για διαχείριση στοιχείων πολιτών σε DB κλπ; Κάτι τέτοιο θέλω να στήσω.
    Έχω ακριβώς στο μυαλό μου πως θέλω το layout, αλλά δεν μπορώ να το εφαρμόσω.

    DVader μιας κ θα θελα να μείνω σε Apache ή/και Tοmcat με MySQL ως εναλλακτική για ΡΗΡ θα βρω άκρη; Οι γνώσεις μου στην ΡΗΡ είναι οι πολύ βασικές. Ότι κάνω δλδ, όταν χρειαστεί να Patchάρω κώδικα σε Joomla, κλπ.
    Μετάξυ μας εγώ την Java την συχένομαι ... Εγώ γράφω C#,VB .NET με MySQL σαν βάση ! Από εκεί περα ο καθένας κάνει ότι θέλει ! Για Java δεν έχω εργαλείο να σου προτείνω ! Όσο για PHP εξαρτάτε τι εννοείς βασικού επιπέδου.... Σαν τρόπο προγραμματισμού το Joomla δεν μου αρέσει πολύ γιατί είμαι πάντα στο ψάξιμο για πολλά πράγματα που θέλω να κάνω και μέχρι να το μάθω έχει αλλάξει και η έκδοση και φτού πάλι από την αρχή ! Γενικά δεν δυσκολεύτικα λόγω γνώσεων να προσαρμοστώ στον τρόπο που θέλει να γράφεις το Joomla ! Απλά θέλει να ξέρεις σχετικά καλή PHP !

    Γενικά Επειδή φτιάχνω δικές μου εφαρμογές σε PHP που δεν είναι Joomla Modules ή αλλων CMS δεν είχα πρόβλημα ! Τόσα για σένα δεν ξέρω ! Ευκαιρία πάντως αν χρειαστεί να μάθεις κάτι νέο ! Μη μασάς ! Εμένα αυτό με συναρπάζει σε νέες γλώσσες .... Το να την ψάχνω !

    Οτι θέλεις πάντως λέγε ! ΌΤαν έχω χρόνο και δεν έχω πίεση ...βοηθάω πάντα και χαίρομαι να βοηθάω !

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μπορεί να κάνω την αλλαγή και... να το γυρίσω.

    Εεεεε... από Java σε ΡΗΡ ή .ΝΕΤ εννοώ

    Όποτε έχεις χρόνο στείλε κανά link να ξεστραβωθώ, κάτι αντίστοιχο δλδ για visual web deveopment σε IDE για ΡΗΡ ή .ΝΕΤ.
    Επίσης, αυτό σχετικά με τα "online" συστήματα σε Εφορίες, κλπ που ανέφερα έχεις τπτ υπ' οψην να πάρω καμιά σχεδιαστική ιδέα ή κάποιο παρεμφερές site;

    ...Εμένα αυτό με συναρπάζει σε νέες γλώσσες .... Το να την ψάχνω !
    Καλά αυτό εννοείται... δεν έχω καμιά 10αριά μέρες που ασχολήθηκα για 1η φορά με vbscipting και είδα πόσο πιο κοντά στο OS είναι κ λύνει τα χέρια. Από πέρυσι έχω καημό να ξεκινήσω να μπαίνω σε ξένα χωράφια...

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να κάνω την αλλαγή και... να το γυρίσω.

    Εεεεε... από Java σε ΡΗΡ ή .ΝΕΤ εννοώ

    Όποτε έχεις χρόνο στείλε κανά link να ξεστραβωθώ, κάτι αντίστοιχο δλδ για visual web deveopment σε IDE για ΡΗΡ ή .ΝΕΤ.
    Επίσης, αυτό σχετικά με τα "online" συστήματα σε Εφορίες, κλπ που ανέφερα έχεις τπτ υπ' οψην να πάρω καμιά σχεδιαστική ιδέα ή κάποιο παρεμφερές site;



    Καλά αυτό εννοείται... δεν έχω καμιά 10αριά μέρες που ασχολήθηκα για 1η φορά με vbscipting και είδα πόσο πιο κοντά στο OS είναι κ λύνει τα χέρια. Από πέρυσι έχω καημό να ξεκινήσω να μπαίνω σε ξένα χωράφια...
    Τα λέμε το πρωί σχετικά...Πάω για ύπνο τώρα !

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λέμε το πρωί σχετικά...Πάω για ύπνο τώρα !
    ...

    Spoiler:
    Καθώς έψαχνα το πρωί να βρω κάτι για Web HTML Form Editor έπεσα πάνω στο WaveMaker και έπαθα πλάκα του τι έχουν στήσει...

    Είναι ακριβώς αυτό που θέλω να δημιουργήσω, μόνο που δεν ξέρω το πως το έκαναν...

    Πρόκειται για ένα (εκπληκτικό -ΟΚ λόγω ενθουσιαμού) web-application.

    Ρίξ' το μια ματιά...

Παρόμοια Θέματα

  1. Flashαρισμα Netbeans-Visual Studio...
    Από filippakos7 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-11, 17:43
  2. Ζητουνται Web Developer & Web Designer
    Από Epistimwn στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 01:12
  3. Πρόσβαση αρχείων από admins, guests και users σε JSP, Servlets , Netbeans, Web.xml
    Από g_p στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-09, 19:28
  4. Visual Swing Designer for Eclipse (ξεδιάντροπη διαφήμιση :p)
    Από mrsaccess στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-09, 15:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας