Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Πυρηνική ενεργεία στην ελλαδα

Ψήφισαν
101. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 1.είμαι σύμφωνος

    38 37,62%
  • 2.είμαι σύμφωνος με σοβαρές επιφυλάξεις

    18 17,82%
  • 3.διαφωνώ

    6 5,94%
  • 4.προτιμώ άλλες ΑΠΕ / εξοικονόμηση

    39 38,61%
Σελ. 4 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 1292
  1. #46
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mistral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εργοαστάσια παραγωγής ενέργειας έχω τις ενστάσεις μου...

    Για να έχουμε όμως κάμποσες πυρηνικές κεφαλές δεν έχω καμμία !

    Θα ψάρευαν οι ψαράδες μας άνετα στα Ίμια ..

    Kαι σίγουρα δεν θα χρειάζονταν η υποχρεωτική στράτευση...
    λίγοι επαγγελματίες υπεραρκούν ...
    Φίλε μου και πάλι δεν χρειάζονται πυρηνικές κεφαλές για να προστατεύουμε τα κεκτημένα μας. Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι ικανές κεφαλές στο Υπουργείο Εξωτερικών.
    Η υποχρεωτική στράτευση φίλε μόνο για λόγους ασφάλειας δεν γίνεται. Αν δεις πόσα χωριά στην Ελλάδα στηρίζουν την οικονομική τους κατάσταση στους φαντάρους. Άσε που αν σταματούσε η υποχρεωτική στράτευση θα έπρεπε να να πάνε οι μισοί καραβανάδες στο ταμείο ανεργείας...!

  2. #47
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τα πυρηνικά επιτρέπουν ΚΕΝΤΡΙΚΟ έλεγχο της παραγωγής ενέργειας και κρατούν τους λαμογιο-ιδιώτες εκτός. Είμαι υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, αλλά όχι υπέρ της ιδιωτικής απάτης κατά του έλληνα φορολογουμένου.

    Οι κινήσεις για παραγωγή ενέργειας από ιδιώτες προσωπικά δεν μου γεμίζουν το μάτι. Όχι, δεν ξύπνησα στο αριστερό μου πόδι σήμερα, αλλά απλά ιδιώτες σε ΥΠΟΔΟΜΕΣ δεν θέλω.

    Ανταγωνισμό ελεύθερης αγοράς όσο θέλετε σε εμπορικά θέματα, όμως ΥΠΟΔΟΜΕΣ και ιδιώτες είναι δράμα, εκτός φυσικά θέλετε τα πάντα να γίνουν αττική οδός και με εισητήριο ή να γίνουν σαν τα τρένα στη Βρετανία που κάποια στιγμή δεν εκτροχιαζόντουσαν απλά, αλλά πεταγόντουσαν επάνω στις πλατφόρμες, γκρεμίζαν σταθμούς κλπ.

    Υποδομές και ιδιώτες ΜΑΚΡΥΑ. Να γίνουν outsource ορισμένες υπηρεσίες, οκ, αλλά ο έλεγχος θα πρέπει να είναι ΚΡΑΤΙΚΟΣ και ΜΟΝΟ, ώστε οι πολίτες να ξέρουν από τους έρχεται η «ζέστη» όταν ανεβαίνει η τιμή ή «παίζει» το ρεύμα.

    Εξάλλου, το θέμα της συγκράτησης των τιμών δεν είναι θέμα αγοράς, αλλά θέμα ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ. Ε, να πάρουμε τη πιο αποδοτική και τη πιο φιλική προς το περιβάλλον και να τελειώνουμε.

    Οι ήπιες μορφές ενέργειας είναι ήπιας μορφής ανέκδοτα προς το παρόν. Λειτουργούν σε πολύ συγκεκριμένη κλίμακα, έχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πρόβλημα οργάνωσης και διοίκησης (λόγω του αποκεντρωμένου χαρακτήρα τους) και με δεδομένη την ελληνική μλκία θα γίναι ΧΑΜΟΣ.

    Στην Ελλάδα το μόνο που «λειτουργεί» είναι το μεγάλο βαρύ αργό κεντρικό κράτος στις ΥΠΟΔΟΜΕΣ και ΜΟΝΟ. Σε άλλα θέματα, μακρυά, μακρυά, μακρυά από το κράτος.

    υ.γ. εκπλήσσομαι και εγώ με αυτά που λέω από πολιτικής άποψης. Βασίλη, μπύρες απόψε, νοίωθω λίγο πασόκος σήμερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 23-01-08 στις 18:26.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #48
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kόψε κάτι... Η μέγιστη ισχύς της ΔΕΗ που έχει δωθείείναι καπου 12000MW. Αυτό καλύπτεται με μόνο 120 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Βάλε τα διπλά για να καλύψουμε και την νύκτα (με χρήση συσωρευτών ή άλλων συστημάτων αποθήκευσης ενέργειας). Αρα με 240 τετραγωνικά χιλιόμετρα κυψέλες έχουμε καλύψει το 100% του ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα. Για πληροφόρηση μόνο, η Αττική είναι 3800 τετραγωνικά χιλιόμετρα.
    Είσαι σιγουρος ότι δεν κάνεις λάθος; Για βάλε τα ντατα αναλυτικά, αν εχεις διάθεση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι με ένα πρόχειρο υπολογισμό, με τρέχουσε τιμές των πάνελς, για 120 τετραγ. χλμ θα χρειαστούμε 53 δισ δολλάρια (μόνο σε πάνελς). Σίγουρα για μια τέτοια επένδυση, θα πετύχουμε και καμμιά καλή έκπτωση.
    15% με 20% του ΑΕΠ είναι περίπου αυτό. Μάλλον αδύνατο. Πού να βάλεις και την αγορά εκτάσεων κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 23-01-08 στις 20:37. Αιτία: auto merged post

  4. #49
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Έχω πολύ ριζοσπαστικές απόψεις για το θέμα της αφύπνισης και της επέκτασης της παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος απο ΑΠΕ. Όλοι έχουμε ένα σπίτι το οποίο έχει μία ταράτσα στην οποία, πέρα από τον ηλιακό θερμοσίφωνο, μπορούμε να βάλουμε και 2-3 πανελ με ισχύ περίπου 0.25 ~ 0.5 KW, ο χώρος υπάρχει, ενώ όσοι έχουν μονοκατοικίες, μπορούν να έχουν περισσότερη εγκατεστημένη ισχύ.
    Πόσα σπίτια είπαμε ότι υπάρχουν στην Ελλάδα ;

    Τα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας ενέργειας:
    1. Το κόστος διανέμεται σε 1-2 εκ οικογένειες --> ήτοι κόστος της τάξεως των 1000 €
    2. Μειώνεται το κόστος μεταφοράς
    3. Καταλαμβάνεται κυρίως αχρησιμοποίητος χώρος, πρακτικά άχρηστος
    Αν μάλιστα, μπει σε μια υποχρεωτική βάση, τα πράγματα γίνονται ακόμα καλύτερα.

  5. #50
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τσέρνομπιλ πάντως γνωρίζω θετικά ότι είχε να κάνει με κάφρους στην ουκρανική διοίκηση και άυπνους εργαζομένους, και ότι συνέβει όχι λόγω ρωσικού λάθους, αλλά λόγω ουκρανικού λάθους όταν μετατέθηκε η ευθύνη λειτουργίας τους μετά τη κατάρρευση της σοβιετίας.
    Είχε δείξει ένα φιλμ κάποιο κανάλι δεν θυμάμαι, με τον επικεφαλής αξιωματούχο να φέρνει στα όριά του τον αντιδραστήρα γιατί ήθελε να δείξει καλό πρόσωπο στους από πάνω. Τα είπαν επιζήσαντες αυτά και οι περισσότεροι πέθαναν μετά από λίγο καιρό από το γύρισμα του φιλμ.

  6. #51
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τσέρνομπιλ πάντως γνωρίζω θετικά ότι είχε να κάνει με κάφρους στην ουκρανική διοίκηση και άυπνους εργαζομένους, και ότι συνέβει όχι λόγω ρωσικού λάθους, αλλά λόγω ουκρανικού λάθους όταν μετατέθηκε η ευθύνη λειτουργίας τους μετά τη κατάρρευση της σοβιετίας.
    Και όλος ο κόσμος γνωρίζει θετικά ότι η...«σοβιετία» κατέρρευσε το 1991. Το ατύχημα συνέβη το 1986. Φυσικα, φαινόμενα σήψης του συστήματος, λάθος πρακτικές κλπ σίγουρα υπήρχαν. Απλώς η παράγραφος αυτή δεν βγάζει νόημα.
    Φιλικά πάντα
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  7. #52
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παιδιά! Περιμένετέ με 4 χρόνια, να κάνω τη διπλωματική μου και υπόσχομαι ότι θα σας λύσω το πρόβλημα! Πέρα από την πλάκα πάντως, πράγματι έχω στο μυαλό μου μια πατέντα, μέχρι να τελειώσω τη σχολή θα τσεκάρω κατά πόσο εφαρμόσιμη είναι...
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baldrick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θλίβομαι όταν σε ένα τέτοιο θέμα οι περισσότεροι τάσσονται υπέρ. Και αυτό γιατί πολύ απλά είμαστε σε μια χώρα με μεγάλες ενεργειακές δυνατότητες που κανείς δεν έχει μπει στον κόπο να ασχοληθεί σοβαρά.

    Εγώ λοιπόν αναρωτιέμαι: "Γιατί να στραφούμε στην πυρηνική ενέργεια την στιγμή που δεν έχουμε εκμεταλλευθεί ούτε στο ελάχιστο τις φυσικές πηγές ενέργειας..?"

    Έχουμε ελάχιστα ηλιακά πάρκα την στιγμή που είμαστε η μοναδική χώρα της ΕΕ με ηλιοφάνεια ΟΛΕΣ τις μέρες του χρόνου, γιατί ακόμα και σε συννεφιά οι ηλιακοί συλλέκτες μαζεύουν κάποιες ποσότητες, έστω και ελάχιστες. Απο και και πέρα 9 μήνες τον χρόνο θα δουλεύουν φουλ. Κάθε νησί του Αιγαίου θα μπορούσε να έχει μια σχετική ενεργειακή αυτάρκεια κάποιους μήνες του χρόνου ΑΝ κάποια ερημονήσια ή βραχονησίδες γέμιζαν από αιολικά πάρκα. Είμαστε μία χώρα με εκατοντάδες νησιά με τρομερές ενεργειακές δυνατότητες και ισχνή εκμετάλλευση. Επειδή λοιπόν επαγγελματικά είχα μια μικρή εμπειρία από εκμετάλλευση ενεργειακών πόρων η Ελλάδα ΑΝ εκμεταλλευόταν σε λογικό βαθμό ΜΟΝΟ αυτούς τους δύο παράγοντες δεν θα χρειάζονταν κανένα απολύτως πυρηνικό εργοστάσιο.
    Αλλά στην Ελλάδα όλα γίνονται με γνώμονα το μίνιμουμ κόστος και όχι το μάξιμουμ κέρδος και σίγουρα όχι με γνώμονα την οικολογία και το μέλλον του τόπου.
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι που θα αποθηκευτεί η ενεργεία, οι μπαταριές μολύβδου είναι μια λύση, αλλά έχουν ημερομηνία λήξης, που θα πάνε αυτές μετά;

    Ζούμε σε πόλη, εδω ηλιακό δεν μπορούμε να βάλουμε θα βάλουμε φωροβολταικά;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama
    Έχω πολύ ριζοσπαστικές απόψεις για το θέμα της αφύπνισης και της επέκτασης της παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος απο ΑΠΕ. Όλοι έχουμε ένα σπίτι το οποίο έχει μία ταράτσα στην οποία, πέρα από τον ηλιακό θερμοσίφωνο, μπορούμε να βάλουμε και 2-3 πανελ με ισχύ περίπου 0.25 ~ 0.5 KW, ο χώρος υπάρχει, ενώ όσοι έχουν μονοκατοικίες, μπορούν να έχουν περισσότερη εγκατεστημένη ισχύ.
    Πόσα σπίτια είπαμε ότι υπάρχουν στην Ελλάδα ;

    Τα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας ενέργειας:
    1. Το κόστος διανέμεται σε 1-2 εκ οικογένειες --> ήτοι κόστος της τάξεως των 1000 €
    2. Μειώνεται το κόστος μεταφοράς
    3. Καταλαμβάνεται κυρίως αχρησιμοποίητος χώρος, πρακτικά άχρηστος
    Αν μάλιστα, μπει σε μια υποχρεωτική βάση, τα πράγματα γίνονται ακόμα καλύτερα.
    Στην δικιά μου τάρατσα έχουν πρόσβαση 14 άτομα, για πες που ποιος θα προλάβει;

    ΥΓ η ηλεκτρική σκούπα θέλει 1.2kw

  9. #54
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    IMHO η μόνη μακροπρόθεσμη λύση είναι η πυρηνική σύντηξη.
    Ήδη έχουν γίνει επιτυχημένα πειράματα μικρής κλίμακας, και σχεδιάζονται και άλλα μεγαλύτερης κλίμακας.
    Ίσως να το δούμε και στο δικό μας lifetime, αλλά οι επόμενες γενιές θα έχουν σίγουρα φτηνή και καθαρή ενέργεια...

  10. #55
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλος ο κόσμος γνωρίζει θετικά ότι η...«σοβιετία» κατέρρευσε το 1991. Το ατύχημα συνέβη το 1986. Φυσικα, φαινόμενα σήψης του συστήματος, λάθος πρακτικές κλπ σίγουρα υπήρχαν. Απλώς η παράγραφος αυτή δεν βγάζει νόημα.
    Φιλικά πάντα
    αν ανατρεξεις και δεις και τα ντοκυμαντερ του BBC θα φριξεις με τις λαλακιες που εκαναν . βασικα ο υπευθυνος βαρδιας νομιζε πως ο αντιδραστηρας τον κοροιδευε και τα εβαλε μαζι του σε μια μαχη και οποιος κερδισει...θεοπαλαβος

    σκεφτειτε μονο την ημερα πχ που ανοιξει ενα πυρηνικο θα κλεισουν 3 στη κοζανη, θα ανασανουν οι ανθρωποι λεμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George978 : 23-01-08 στις 22:55.
    They see me postin', they hatin'...

  11. #56
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kόψε κάτι... Η μέγιστη ισχύς της ΔΕΗ που έχει δωθείείναι καπου 12000MW. Αυτό καλύπτεται με μόνο 120 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Βάλε τα διπλά για να καλύψουμε και την νύκτα (με χρήση συσωρευτών ή άλλων συστημάτων αποθήκευσης ενέργειας). Αρα με 240 τετραγωνικά χιλιόμετρα κυψέλες έχουμε καλύψει το 100% του ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα. Για πληροφόρηση μόνο, η Αττική είναι 3800 τετραγωνικά χιλιόμετρα.
    Δεν κόβω τίποτα!


    Δεν νομίζω ότι είναι σωστοί οι υπολογισμοί σου.
    Αν μη τι άλλο, μιλάς για ιδανική κατάσταση, δηλ. παντού ήλιος. Εκτός από την νύχτα όμως, υπάρχουν οι τοπικές συννεφιές, οι βροχιές, τα χιόνια, το γεγονός ότι στην Ζάκυνθο μπορεί να έχει λιακάδα αλλά στην Χίο να βρέχει κτλ κτλ.

    Ξεχνάς το 2002 (τότε δεν ήταν?) που χιόνιζε επί μια εβδομάδα σε όλη την Ελλάδα. Τι συσσωρευτές και χαζομάρες λέμε τώρα... Καλά τα ηλιακά, αλλά *ημίμετρα*.

  12. #57
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κόβω τίποτα!


    Δεν νομίζω ότι είναι σωστοί οι υπολογισμοί σου.
    Αν μη τι άλλο, μιλάς για ιδανική κατάσταση, δηλ. παντού ήλιος. Εκτός από την νύχτα όμως, υπάρχουν οι τοπικές συννεφιές, οι βροχιές, τα χιόνια, το γεγονός ότι στην Ζάκυνθο μπορεί να έχει λιακάδα αλλά στην Χίο να βρέχει κτλ κτλ.

    Ξεχνάς το 2002 (τότε δεν ήταν?) που χιόνιζε επί μια εβδομάδα σε όλη την Ελλάδα. Τι συσσωρευτές και χαζομάρες λέμε τώρα... Καλά τα ηλιακά, αλλά *ημίμετρα*.
    Μια ερώτηση: είμαστε σίγουροι ότι χρειάζεται πλήρης ηλιοφάνεια για να δουλεύουν; Τότε πώς βάζουν στην κεντρική Γερμανία όπου βλέπουν ήλιο 1 στις 20 τον χειμώνα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 23-01-08 στις 23:08.

  13. #58
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι σύμφωνος.
    I agree.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  14. #59
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω προσωπικα βρισκω απαραδεκτες τις ανεμογεννητριες , κανουν θορυβο και βρισκονται σε κορυφογραμμες οπου συνηθως ειναι διαδρομοι πουλιων. εχεις παει σε καμμια να δεις τι γινεται απο κατω?

    στην ευβοια αν και σε αποσταση μεγαλη τις ακους απο τα χωρια
    They see me postin', they hatin'...

  15. #60
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι που θα αποθηκευτεί η ενεργεία, οι μπαταριές μολύβδου είναι μια λύση, αλλά έχουν ημερομηνία λήξης, που θα πάνε αυτές μετά;

    Ζούμε σε πόλη, εδω ηλιακό δεν μπορούμε να βάλουμε θα βάλουμε φωροβολταικά;
    Έχεις ένα δίκιο σχετικά με την αποθήκευση αλλά φίλε σε κάθε πρόβλημα υπάρχει και λύση. Ειδικός δεν είμαι για να σου απαντήσω, απλώς έτυχε επαγγελματικά να συναντήσω ανθρώπους με γνώση πάνω στο αντικείμενο και να συζητήσω πάνω στις εκμεταλλεύσιμες πηγές ενέργειας.

    Για όσους έχουν ανησυχίες λοιπόν πάνω σε θέματα εκμετάλλευσης φυσικών πόρων ας ρίξουν μια ματιά εδώ

    Ένα πολύ χρήσιμο και επιμορφωτικό άρθρο σχετικά με το τι γίνεται στον πλανήτη μας και μεταξύ άλλων:

    ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ παθητικά σπίτια

    Παρόμοια είναι η περίπτωση του Φράιμπουργκ, μιας πόλης 202.000 κατοίκων στη Γερμανία, όπου σύντομα θα έχει ολοκληρωθεί η συνοικία Φάουμπαν με 2.000 σπίτια για 5.000 κατοίκους. Θα υπάρχουν σπίτια με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας ( 65 kWh ανά τετραγωνικό μέτρο), «παθητικά» σπίτια (κατανάλωση μικρότερη από 15 kWh ανά τετραγωνικό μέτρο) και περίπου 200 κατοικίες που θα μπορούν να παράγουν περισσότερη ενέργεια από όση καταναλώνουν· στις οροφές τους θα εκτείνονται 450 τετραγωνικά μέτρα θερμοηλιακών συλλεκτών για το ζεστό νερό οικιακής χρήσης και 1.200 τετραγωνικά μέτρα φωτοβολταϊκών συλλεκτών, οι οποίοι θα παρέχουν την απαραίτητη ηλεκτρική ενέργεια.

    ΦΛΩΡΙΝΑ, τηλεθέρμανση

    Και στην Ελλάδα; Οι πρωτοβουλίες δεν λείπουν, όμως η γραφειοκρατία και η έλλειψη ενημέρωσης κάνουν τους πολίτες από αδιάφορους ως επιφυλακτικούς απέναντι στις εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Θα πρέπει ωστόσο να επισημάνουμε τη σύμβαση που υπογράφηκε τον Οκτώβριο του 2006 μεταξύ της ΔΕΗ και του Δήμου Φλώρινας, σύμφωνα με την οποία ο 2.500 κτίρια θα τροφοδοτούνται με ζεστό νερό μέσω του Ατμοηλεκτρικού Σταθμού Μελίτης. Ο χρονικός σχεδιασμός προβλέπει την ολοκλήρωση του έργου σε ορίζοντα δεκαετίας. Τα οφέλη που θα προκύψουν εκτός από οικονομικά θα έχουν και περιβαλλοντική διάσταση, καθώς εκατοντάδες καυστήρες πετρελαίου θα σταματήσουν να λειτουργούν δίνοντας την θέση τους σε… τρεχούμενο ζεστό νεράκι.



    Πουλήστε ρεύμα

    Λόγω του μεσογειακού κλίματος -μεγάλη ηλιοφάνεια, ισχυροί άνεμοι στα νησιά- η Ελλάδα μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να εξελιχθεί σε σύγχρονο Ελντοράντο της ενεργειακής ανάπτυξης.



    Πελάτης η ΔΕΗ

    Σύμφωνα με το ισχύον νομικό καθεστώς, κάθε Έλληνας μπορεί να παράγει ηλεκτρικό ρεύμα μέσω ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και στη συνέχεια να το πουλάει στη ΔΕΗ. Ήδη πολλοί ιδιώτες αλλά και μεγάλες εταιρίες κινούνται προς την κατεύθυνση αυτή, παράγοντας ρεύμα από φωτοβολταϊκά πάρκα, αιολικά πάρκα και μικρά υδροηλεκτρικά εργοστάσια. Αξίζει τον κόπο; Ναι, σύμφωνα με τους ειδικούς, αφού κάθε παραγόμενη κιλοβατώρα αγοράζεται από την ΔΕΗ 0,45 λεπτά για την ηπειρωτική χώρα και 0,50 λεπτά για τα νησιά, γεγονός που σημαίνει ότι ένα φωτοβολταϊκό πάρκο των 100 κιλοβάτ αποδίδει κέρδος στον ιδιοκτήτη περίπου 4.000-5.000 ευρώ μηνιαίως.

    ........Auto merged post: baldrick added 0 Minutes and 33 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω προσωπικα βρισκω απαραδεκτες τις ανεμογεννητριες , κανουν θορυβο και βρισκονται σε κορυφογραμμες οπου συνηθως ειναι διαδρομοι πουλιων. εχεις παει σε καμμια να δεις τι γινεται απο κατω?

    στην ευβοια αν και σε αποσταση μεγαλη τις ακους απο τα χωρια
    Γιώργη έτερον εκάτερον. Επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει σχεδιασμός για τίποτε δεν σημαίνει ότι το μέσον είναι λάθος. Οι ανεμογεννήτριες αυτή την στιγμή είναι μακράν οι πιο αποτελεσματικές και εκμεταλλεύσιμες πηγές ενέργειας. Το πρόβλημα για τις ανεπτυγμένες χώρες είναι ότι δεν έχουν τον σωστό άνεμο. Γιατί να πω για όσους γνωρίζουν ότι δεν θέλει υπερβολικό άνεμο μιας και κλειδώνει για λόγους ασφαλείας. Η Ελλάδα είναι χώρα που η ανεμογεννήτρια έπρεπε να είναι βασική πηγή ενέργειας και αντ αυτού συζητάμε για το αν είναι καλή ή όχι..? Για μένα δεν τίθεται καν τέτοιο ερώτημα. Όπως πρωείπα αν μου το έβαζαν και μένα δίπλα στο σπίτι μου όχι θα έλεγα άλλα δόξα το Θεό έχουμε ένα σωρό ερημονήσια που ο Αίολος τα τιμάει δεόντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baldrick : 24-01-08 στις 00:25. Αιτία: auto merged post

Σελ. 4 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  2. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 22:59
  4. 3.000 Έλληνες στην Αγγλία με εισόδημα τριπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 03:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας