Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Πυρηνική ενεργεία στην ελλαδα

Ψήφισαν
101. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 1.είμαι σύμφωνος

    38 37,62%
  • 2.είμαι σύμφωνος με σοβαρές επιφυλάξεις

    18 17,82%
  • 3.διαφωνώ

    6 5,94%
  • 4.προτιμώ άλλες ΑΠΕ / εξοικονόμηση

    39 38,61%
Σελ. 5 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 1292
  1. #61
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι αν φτιαχτεί σωστά ένας πυρηνικός σταθμός οι κίνδυνοι για την υγεία των πολιτών είναι λιγότεροι από ότι με τους υπάρχοντες σταθμούς με λιγνίτη ή πετρέλαιο.

    ΑΛΛΑ μήπως είναι καλύτερα να μελετάμε άλλες εναλλακτικές πηγές; Ούτε ο αέρας μας λείπει, ούτε ο ήλιος, ούτε το κύμα, ούτε η γεωθερμική ενέργεια, ούτε το νερό...
    Συμφωνώ και στα δύο.

  2. #62
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλος ο κόσμος γνωρίζει θετικά ότι η...«σοβιετία» κατέρρευσε το 1991. Το ατύχημα συνέβη το 1986. Φυσικα, φαινόμενα σήψης του συστήματος, λάθος πρακτικές κλπ σίγουρα υπήρχαν. Απλώς η παράγραφος αυτή δεν βγάζει νόημα.
    Φιλικά πάντα
    Η οριστική διάλυση της σοβιετίας δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο εν λόγω αντιδραστήρας πέρασε σε ουκρανικά χέρια ΤΟΤΕ.

    Αν θες, μπορώ να βρω και πηγές, απλά η πηγή είναι 101% θετική. Όπως θετικό είναι το «μην προσπαθείς να καταλάβεις τους Ρώσους».

    Πάντως, η ένωση των σοβιετικών δημοκρατίων, μία εκ των οποίων ήταν η ουκρανική είχε την διαχείριση σε ομοσπονδιακό επίπεδο. Όταν πέρασε σε τοπικό, «γεια χαραντάν».

    Μάλιστα, όταν ζητήσαν αργότερα αποζημιώσεις από τους Ρώσους, αυτό τους είπαν: «μας μπερδεύεται με τους Σοβιετικούς, υπό Ουκρανικό έλεγχο ήταν το Τσερνομπίλ όταν έσκασε».
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 24-01-08 στις 01:21.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #63
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι που θα αποθηκευτεί η ενεργεία, οι μπαταριές μολύβδου είναι μια λύση, αλλά έχουν ημερομηνία λήξης, που θα πάνε αυτές μετά;

    Ζούμε σε πόλη, εδω ηλιακό δεν μπορούμε να βάλουμε θα βάλουμε φωροβολταικά;




    Στην δικιά μου τάρατσα έχουν πρόσβαση 14 άτομα, για πες που ποιος θα προλάβει;

    ΥΓ η ηλεκτρική σκούπα θέλει 1.2kw
    Η δικιά μου μονοκατοικία είναι δίπλα σε 7όροφες, οπότε ενώ στη ταράτσα έχω πρόσβαση μόνο εγώ, πέραν εμού δεν έχει κανείς, ούτε ο ήλιος.

    Να βγάλετε μία ήπια μορφή ενέργειας που θέλει σκιά, για να πάρω.

    Επίσης κάτι που δεν καταλαβάινει αρκετός κόσμος, η λύση για φτηνή ενέργεια δεν είναι η φτηνότερη παραγωγή από ότι του δικτύου, αλλά η μείωση της κατανάλωσης μέσω βιοκλιματικών κτηρίων.

    Είναι σαν τα αυτοκίνητα, κοιτάς να περιορίσεις το κόστος μέσω εξέλιξης των κινητήρων, όχι να φτιάξεις δικό σου καύσιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 24-01-08 στις 01:28.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #64
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baldrick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ένα δίκιο σχετικά με την αποθήκευση αλλά φίλε σε κάθε πρόβλημα υπάρχει και λύση. Ειδικός δεν είμαι για να σου απαντήσω, απλώς έτυχε επαγγελματικά να συναντήσω ανθρώπους με γνώση πάνω στο αντικείμενο και να συζητήσω πάνω στις εκμεταλλεύσιμες πηγές ενέργειας.
    η λύση είναι κάπου στην μέση,
    Εγω πχ που είμαι στο ισόγειο ούτε ηλιακό θερμοσίφωνα δεν μπορώ να έχω

    Μαζί με εμένα και αρκετοί στην οικοδομή

  5. #65
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Οι συζητήσεις με τους «εμπειρογνώμονες» είναι πολύ ύποπτες όταν γίνονται με ανθρώπους που έχουν εμπορικό όφελος να πασάρουν κάτι.

    Αυτή τη στιγμή με τις ήπιες μορφές ενέργειας προσπαθούν να πασάρουν ένα προϊόν που είναι ασταθές όσον αφορά την λειτουργία του (δεν έχει κάθε μέρα λιακάδα, ούτε 24 ώρες την ημέρα, ούτε φυσάει κάθε ώρα), που καταναλώνει οφέλιμο χώρο, που έχει τεράστιους χρονικούς ορίζοντες απόσβεσης με μοναδικό όφελος αυτό του περιβάλλοντος, το οποίο είναι συζητήσιμο, αλλά με τελικό σκοπό ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ.

    Πάντως, δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον το συνολικό κόστος λειτουργίας και η επιβάρυνση του περιβάλλοντος κατά τη παραγωγή και μετά την αποκομιδή του εξοπλισμού ως αχρήστοθ δημιουργεί ένα θετικό ισοζύγιο με την ήπια και φιλική ενέργεια.

    Το πρόβλημά μας με το περιβάλλον είναι απλό πάναπλο: πρέπει να περιορίσουμε τις εκπομπές CO2, μεταξύ άλλων και για να μην φάμε κατραπακιές ως παρανομούντες.

    Όμως, πρόσφατα εμφανίστηκε και κάτι άλλο ενδιαφέρον: το φαινόμενο της πλανητικής σκίασης, το οποίο μετρήθηκε την 11η Σεπτεμβρίου στις ΗΠΑ, όταν εξαφανίστηκαν από τον ουρανό όλες οι γραμμές που αφήνουν τα αεροπλάνα και «σκιάζουν» την επιφάνεια.

    Αύξηση 3°C μόνο από αυτό! Τα νέφη αιωρουμένων σωματιδίων (που παράγουν οι καύσεις υδρογονανθράκων) την προκαλούν. Ήδη στην ΕΕ μέσω της μείωσης των εκπομπών σωματιδίων (όχι στην Αθήνα, εδώ είμαστε πρωταθλητές) το φαινόμενο αυτό μειώνεται, ενώ ταυτοχρόνως λόγω της αύξησης των εκπομπών CO2 το ανταγωνιστικό φαινόμενο συνεχίζει να αυξάνει την μέση θερμοκρασία.)

    Άρα, πρέπει να πάμε σε πρώτη φάση σε πυρηνικά για ηλεκτρισμό και καύσιμο υδρογόνο στα αυτοκίνητα στη συνέχεια, ώστε να λύσουμε το πρόβλημα με το C02 αφενός και (όταν αυτό γίνει εφικτό και ενεργειακά χρήσιμο, σε καμιά 20ετία) σε σύντηξη υδρογόνου για ηλεκτροπαραγωγή αφετέρου, τα οποία προϋποθέτουν δημιουργία της βιομηχανίας παραγωγής και διάθεσης του υδρογόνου.

    Μπορούμε να είμαστε όσο ρομαντικοί θέλουμε με τις ΑΠΕ και δεν χάνουμε και τίποτα να πειραματιστούμε σε ιδιωτικό επίπεδο, όμως χαρακτηριστικό οποιουδήποτε οργανωμένου κράτους είναι να στηρίζεται στις δοκιμασμένες τεχνολογίες που δίνουν ΤΩΡΑ τη λύση.

    Η Ελλάδα θα χρησιμοποιήσει αναγκαστικά πυρηνική ενέργεια. Το θέμα είναι αν θα είναι παραγωγός στην επικράτειά της ή αν θα τα στήσει εκτός των συνόρων της για να μην αντιμετωπίσει την λαϊκή ασχετοσύνη. Πάντως έχουμε ήδη πρόβλημα που η κατανάλωσή μας είναι στο νότο και η παραγωγή στο βορά. Με εισαγωγή από Αλβανία, Σκόπια και Βουλγαρία, χάνουμε πολύ ισχύ στις γραμμές μεταφοράς. Κανονικά στην Αττική μόνο θα έπρεπε να έχουμε δύο τρεις αντιδραστήρες.

    Άντε πέστο αυτό τώρα ως εκλογική εξαγγελία και όχι πάρε εκλογές, αλλά μείνε ζωντανός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 24-01-08 στις 01:57.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  6. #66
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λύση είναι κάπου στην μέση,
    Εγω πχ που είμαι στο ισόγειο ούτε ηλιακό θερμοσίφωνα δεν μπορώ να έχω

    Μαζί με εμένα και αρκετοί στην οικοδομή
    για αυτο φταινε οι πολιτικοι μηχανικαρες μας ,¨το "βαθυ κρατος" στην ελλαδα που σχεδιαζαν πολεις και σπιτια επι 50 χρονια με γνωμονα τη βλακεια αγνοωντας καθε γνωση και εμπειρια απο το εσωτερικο και εξωτερικο.
    They see me postin', they hatin'...

  7. #67
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αυτο φταινε οι πολιτικοι μηχανικαρες μας ,¨το "βαθυ κρατος" στην ελλαδα που σχεδιαζαν πολεις και σπιτια επι 50 χρονια με γνωμονα τη βλακεια αγνοωντας καθε γνωση και εμπειρια απο το εσωτερικο και εξωτερικο.
    Δεν φταίνε οι μηχανικοί.

    Φταίει ότι η Ελλάδα δεν είχε ποτέ αστική τάξη. Πάρα παράδειγμα τα νεοκλασσικά που είναι παράδειγμα αστικής αρχιτεκτονικής με την πολιτική έννοια της κοινωνικής διαστρωμάτωσης.

    Είναι πανέμορφα, φτιαγμένα για το ελληνικό κλίμα (βιοκλιματικά) με άπλα και πολύ ωραίο διάκοσμο.

    Είναι όμως κτήρια για αστούς, δηλαδή για έχοντες και κατέχοντες σημαντικές περιουσίες. Με την αστυφιλία λόγω του εμφυλίου βρέθηκαν στα αστικά κέντρα αγροτικοί πληθυσμοί που δεν μπορούσαν να πληρώσουν μεγάλα οικόπεδα και πολυτελείς κατασκευές, οπότε φτιάχτηκαν αυτά τα κοτέτσια που ονομάζουμε πολυκατοικίες για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες στέγασης του πληθυσμού.

    Σε χώρες με μεγάλη παράδοση και διάρκεια σε εύπορες αστικές διαστρωματώσεις, τα διόροφα είναι ο κανόνας. Οι σύγχρονες πόλεις αλά ελληνικά είναι και αυτές αποτέλεσμα του εμφυλίου. Αν το συνδυάσεις και με την επικρατούσα πολιτική ιδεολογία στα πολυτεχνεία την εποχή της αστυφιλίας, θα σου εξηγηθούν πολλά στο μυαλό και γιατί θυμίζουν και εργατικές κατοικίες.

    Στο μέλλον πάντως δεν θα λέμε «ανεγέρθη παρά του τάδε ευεργέτου, αλλά καταδεφίσθη».

    Όλα αυτά βέβαια είναι εκτός θέματος, απλά τα αναφέρω για να μην διαδίδουμε ψευδείς φήμες και κατηγορούμε αδίκως τη συντεχνεία μου και τους συναδέλφους μου. Να το θυμάστε αυτό: «οι μηχανικοί φτιάχνουν ό,τι τους ζητήσετε, αν δεν θέλετε μλκίες, σταματήστε να μας ζητάτε μλκίες».
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #68
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πελασγε τα προσφυγικα που εφτιαξε ο βενιζελος με τους γερμανους στη χαλκιδικη σε πληροφορω οτι ηταν για ανθρωπους χωρις δεκαρα τσακιστη και ειναι ζεστα το χειμωνα και δροσερα το καλοκαιρι. οποτε ασε για τα νεοκλασσικα , οι μηχανικοι εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων ειναι ατομα πολυ χαμηλου πνευματικου επιπεδου με οτι συνεπαγεται.
    They see me postin', they hatin'...

  9. #69
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι που θα αποθηκευτεί η ενεργεία, οι μπαταριές μολύβδου είναι μια λύση, αλλά έχουν ημερομηνία λήξης, που θα πάνε αυτές μετά;
    Η λύση στη αποθήκευση υπάρχει και λέγεται Υδροηλεκτρικα Εργοστάσια Αποθήκευσης Ενέργειας!

    Πρόσφατα το περιοδικά του ΤΕΕ είχε παρουσίαση τα 2 νέα τετοια εργοστάσια της ΔΕΗ!!!
    (εκεί μάλιστα τους δίνουν και ένα στριμμένο ειδικό όνομα)

    Και οι τύποι για να υπολογίσετε την ενέργεια που αποθηκεύουν είναι:

    Συντελεστής απόδοσης Αντλίας: ~98%
    Συντελεστής απόδοσης Γεννήτριας: ~98%
    Ενέργεια αποθήκευσης (Joule): m * h (μάζα νερού σε κιλα επί ύψος σε μέτρα)

    Τώρα, αν έχουμε 2 (θεωρουνται μικρές) δεξαμενές, πάνω και κάτω
    500m x 500m x10m βάθος,
    το google μας δίνει 2,500,000 m^3
    και αντίστοιχοι τόνοι νερού ή 2.5 * 10^8 Kg H2O.

    Και αν οι δεξαμενές έχουν 200 μέτρα υψομετρική διαφορά, τότε έχουμε
    5 * 10^10 joule ή google it 13,889 KWh

    Δηλαδή αν βάλουμε και τους συντελεστές απόδοσης, βγάζουμε
    13.3 MWh αποθηκευμένης ενέργειας.

    Η συνολική παραγωγή ηλ. ενέργειας το 2006 ήταν 59TWh ~60TWh
    Δηλαδή ή μέση ημερήσια παραγωγή ενέργειας είναι ~160 GWh
    (μέση τυπική ημερήσια παραγωγή ισχύος 6.6GWatt, θυμίζω 12GW peak το καλοκαίρι)

    Οπότε, σε περίπου 1000 τέτοια συστήματα μπορούμε να αποθηκεύσουμε το 10% της ελληνικής ημερήσιας παραγωγής ηλ. ενέργειας,
    που, τελείως πρόχειρα, υποθέτω θα είναι αρκετο για συνδυασμένες ΑΠΕ.
    (Ανεμογεννήτριες, κλασσικα υδροηλεκτρικά, ηλιακά θερμοηλεκτρικά, ηλιακα κύτταρα, γεωθερμία, ...)


    Φυσικά προυποθέτει το υπάρχον δίκτυο διανομής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sperxios : 24-01-08 στις 15:52. Αιτία: link to google calc

  10. #70
    Εγγραφή
    25-05-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Net One
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταίνε οι μηχανικοί.

    Να το θυμάστε αυτό: «οι μηχανικοί φτιάχνουν ό,τι τους ζητήσετε, αν δεν θέλετε μλκίες, σταματήστε να μας ζητάτε μλκίες».
    ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ και φοβερη ατακα!!

    Θα την βαλω στην υπογραφη μου, με την αδεια σου φυσικα !
    pelasgian :
    «οι μηχανικοί φτιάχνουν ό,τι τους ζητήσετε, αν δεν θέλετε μλκίες, σταματήστε να μας ζητάτε μλκίες»


    In 47 BC, having decisively defeated the king of Pontus, Pharnaces II, at Zela (in Asia Minor), the victorious Caesar announced his triumph in Rome:
    "Veni, vidi, vici," he declared. ("I came, I saw, I conquered.")

  11. #71
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταίνε οι μηχανικοί.

    Φταίει ότι η Ελλάδα δεν είχε ποτέ αστική τάξη. Πάρα παράδειγμα τα νεοκλασσικά που είναι παράδειγμα αστικής αρχιτεκτονικής με την πολιτική έννοια της κοινωνικής διαστρωμάτωσης.

    Είναι πανέμορφα, φτιαγμένα για το ελληνικό κλίμα (βιοκλιματικά) με άπλα και πολύ ωραίο διάκοσμο.

    Είναι όμως κτήρια για αστούς, δηλαδή για έχοντες και κατέχοντες σημαντικές περιουσίες. Με την αστυφιλία λόγω του εμφυλίου βρέθηκαν στα αστικά κέντρα αγροτικοί πληθυσμοί που δεν μπορούσαν να πληρώσουν μεγάλα οικόπεδα και πολυτελείς κατασκευές, οπότε φτιάχτηκαν αυτά τα κοτέτσια που ονομάζουμε πολυκατοικίες για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες στέγασης του πληθυσμού.

    Σε χώρες με μεγάλη παράδοση και διάρκεια σε εύπορες αστικές διαστρωματώσεις, τα διόροφα είναι ο κανόνας. Οι σύγχρονες πόλεις αλά ελληνικά είναι και αυτές αποτέλεσμα του εμφυλίου. Αν το συνδυάσεις και με την επικρατούσα πολιτική ιδεολογία στα πολυτεχνεία την εποχή της αστυφιλίας, θα σου εξηγηθούν πολλά στο μυαλό και γιατί θυμίζουν και εργατικές κατοικίες.

    Στο μέλλον πάντως δεν θα λέμε «ανεγέρθη παρά του τάδε ευεργέτου, αλλά καταδεφίσθη».

    Όλα αυτά βέβαια είναι εκτός θέματος, απλά τα αναφέρω για να μην διαδίδουμε ψευδείς φήμες και κατηγορούμε αδίκως τη συντεχνεία μου και τους συναδέλφους μου. Να το θυμάστε αυτό: «οι μηχανικοί φτιάχνουν ό,τι τους ζητήσετε, αν δεν θέλετε μλκίες, σταματήστε να μας ζητάτε μλκίες».
    Όλες οι μεγάλες πόλεις στην κεντρική Ευρώπη έχουν πολυκατοικίες. Απλώς είχαν την πρόνοια να μην τις χτίσουν στο κέντρο και να μην είναι η μία κολλητά στην άλλη. Κατά τα άλλα πρόκειται ακομη και για 8όροφες πολλές φορές (ή και παραπάνω) και εξωτερικά κακόγουστες.

    Από 'κεί και πέρα οι άνθρωποι έχουν φράγκα, οπότε χτίζουν και καμμιά μονοκατοικία. Άλλωστε στοιχίζει όσο ένα τριάρι στο Χαλάνδρι.. λολ. Τελευταία βάζουν και φωτοβολταϊκά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 24-01-08 στις 11:44.

  12. #72
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σιγουρος ότι δεν κάνεις λάθος; Για βάλε τα ντατα αναλυτικά, αν εχεις διάθεση.
    Θυμάμαι απο το καλοκαίρι που είχαμε υπερκατανάλωση ότι φτάσαμε οριακά στα 12,000 MW ισχύος. Αυτό είναι το τρέχον ανώτατο όριο μαλλον, αλλά σίγουρα κάθε χρόνο θα ανεβαίνει.

    Επειτα με μια απλή αναζήτηση στον γούγλη για τιμές απο πάνελς, κοιτάζοντας σε μερικά σιτεσ, βρήκα κάποιες καλές τιμές, για επώνυμα και καινουργή πάνελς, περίπου 800 ευρώ για περίπου 200W. Αυτό το πάνελ έχει επιφάνεια περίπου ένα τετραγωνικό (πχ δές εδώ, όπου βγάζει 180 βάτ σε 0,64 τετρ μέτρα) Αρα πολύ απλά, μπορούμε να έχουμε 200 βατ στο τετραγωνικό. Σίγουρα παίζουν και άλλοι παράμετροι, όπως ηλιοφάνεια, κλπ, αλλά χάριν απλότητας του υπολογισμού, χοντρικά που λέμε. Τώρα 12,000 μεγαβάτ, είναι 12,000,000,000 βατ. Δια 200 για να βρούμε πόσα πάνελσ θέλουμε, και μας βγάζει 60 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Σου βάζω τα διπλάσια (απώλειες, μέση ισχυ όχι η μέγιστη κλπ κλπ κλπ), και έχουμε ότι στα 120 τετραγ. χιλιόμετρα έχεις 12,0000 Μεγαβατ. Βάλε όλα τόσα για να καλύψεις και τις ενεργειακές ανάγκες της νύχτας (με κάποια μορφή συσσώρευσης, και τις απώλειες αυτής, και φυσικά την νύχτα η κατανάλωση ειναι λιγότερη, έχεις απώλειες απο τους μηχανισμούς συσώρρευσης ενέργειας, άρα χοντρικά μια τα ίδια), και βγάζεις ότι με 240 τετραγωνικά χιλιόμετρα μόνο πάνελς έχεις καλύψει την ανάγκη ηλεκτρικού ρεύματος για όλη την ελλάδα. Επίσης χοντρικά μιλώντας αυτό σημαίνει, ότι εαν σε κάθε σκεπή - ταράτσα, υπηρχαν πάνελς, και μόνο εκεί, ενεργειακά σίγουρα θα καλύπταμε την ελλάδα όλη. Αφού η αττική είναι 3800 τετραγωνικα χιλιόμετρα, και με την πυκνή δόμηση που υπάρχει, είναι εύλογο το επιχείρημα ότι αρκεί η τοποθέτηση πάνελς σε σκεπές και ταράτσες, ακόμη και εαν όχι σε όλες (λόγω κλίσης ή ευθυγράμμισης), ότι μπορεί να καλύψει ενεργειακά όλη την Ελλαδα. Επίσης, δεν έχω πρόχειρο το λινκ, κάπου διάβασα, ότι εαν βάλουν μια σημαντική έκταση με πάνελς στο Μαρόκο, μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες ηλεκτρικού ρεύματος για όλη την Ευρώπη!

    Οσο για το κόστος, το έχουμε συζητησει και στο σχετικό νήμα για τα φωτοβολταικά, ότι είναι ακόμη πολύ ακριβή η τεχνολογία. Εαν τα πάνελς πέσουν στο 1/10 του σημερινού κόστους (δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ακριβά επειδή πράγματι κοστίζουν τόσο ή επειδή κάποιους δεν τους συμφέρει να κοστίζουν λιγότερο), τότε σίγουρα η χρήση τους θα είναι ευρύτατη...

    @ThanosD Οσον αφορά το γεγονός ότι κάνω λάθος στους υπολογισμούς μου, εαν δείς παραπάνω βάζω την διπλάσια ισχύ ακριβώς για να καλύψω οποιαδήποτε αμφιβολία περι της δυνατότητας παραγωγής της απαιτούμενης ισχύος. Εαν έβαζα ακριβώς, θα χρειάζονταν μόνο 60 τετραγωνικά χιλιόμετρα (μόνο για την ημέρα) ή 120 για μέρα - νύχτα. Εγώ έβαλα 240!!! Και μάλιστα τα 12,000 Μεγαβάτ ήταν η μέγιστη ισχύ που έδωσε ποτε η ΔΕΗ, με τα προβλήματα μπλακ αουτ κλπ κλπ. Αρα στην πράξη κατα μέσο όρο είναι λιγότερο. Και φυσικά να μην ξεχνάμε ότι με αυτόν τον υπολογισμό, μιλάμε για καθολική και αποκλειστική παραγωγή απο φωτοβολταικά. Σε ρεαλιστικό σενάριο, για περιπτώσεις ανάγκης ισχύος "στιγμιαία", υπάρχουν και άλλοι τρόποι να βοηθηθεί η παραγωγή, εκτός του λιγνίτη, οπως πχ υδρουλεκτρικά.

    Οσο για την αποθηκευση ενέργειας με πρόλαβε ο sperxios Τι μπαταρίες και κουραφέξαλα... Αυτά ειναι για οικιακή χρήση. Για μεγάλες ποσότητες ενέργειας δεν μπορείς να στηριχτεις σε μπαταρίες. Ομως υδροταμιευτήρες είναι μια χαρά!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 24-01-08 στις 13:03.

  13. #73
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού η αττική είναι 3800 τετραγωνικα χιλιόμετρα, και με την πυκνή δόμηση που υπάρχει, είναι εύλογο το επιχείρημα ότι αρκεί η τοποθέτηση πάνελς σε σκεπές και ταράτσες, ακόμη και εαν όχι σε όλες (λόγω κλίσης ή ευθυγράμμισης), ότι μπορεί να καλύψει ενεργειακά όλη την Ελλαδα.
    Δε με λες; Έχει κι άλλον έξυπνο η μάνα σου; Να τα βάλουν στη Θεσ/νίκη ρε! Στο Σειχ Σου!

    Πέρα από τη πλακα, δεν πρέπει να δούμε την ισχύ ανά μονάδα χρόνου; Όταν λες 12.000 MW δεν λέει τίποτε. Πρέπει να ειναι MWh, έτσι νομίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 24-01-08 στις 12:53.

  14. #74
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Τελικα δεν ξερω ποιος συγκριτικα καταναλωνει ασκοπα περισσοτερη ενεργεια
    η απληστη Αμερικη, η αναπτυσσομενη Κινα ή η ... νεοπλουτη/αρχοντοχωριατισσα Ελλας;
    Με τετοια αναρχη εξαπλωση των αστικων κεντρων ιδιως στην Αττικη
    με κτιρια ουσιαστικα θερμοσυσσωρευτες, εντελως ανυπαρκτους πνευμονες πρασινου
    και ανυποφορη αυξηση του κυκλοφοριακου...
    Η βλακεία είναι ανίκητη «Ο Καιρός» ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 24-01-08 στις 13:02.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #75
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ναι ρε, έχει κιάλλον!

    Και ναί μιλάμε για ισχύ όχι για κιλοβατώρες. Οταν μια δεδομένη στιγμή ζητά η κατανάλωση 12000 μεγαβάτ, πρέπει η παραγωγή να δίνει 12000 μεγαβάτ. Αρα εαν η παραγωγή δίνει 12000 μεγαβάτ ή παραπάνω, το πλεόνασμα ενέργειας μπορεί να αποθηκεύεται πχ σε υδροταμιευτήρες. Σίγουρα υπάρχουν απώλειες, εδώ η διανομή ρεύματος έχει 7% έως 10% απώλειες. Αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει λόγω κόστους. Και όχι το ΣειΣου δεν φτάνει. Να βάλετε όλοι στις ταράτσες σας εκεί στην Αθήνα πάνελς ρε... Ούτως ή άλλως άχρηστη είναι η επιφάνεια αυτή, μόνο για να φιλοξενεί κεραίες κλπ. Αντε μπας και βελτιωθεί η κατάστασή σας μετά τις πυρκαγιές....

    ΥΓ. Στην Γερμανία που έχω συγγενείς, τελευταία χτίζουν "έξυπνα" σπίτια. Κρατούν και φιλτράρουν το νερό της βροχής για χρήση καζανάκι, και πλύσιμο. Θερμαίνουν με προγραμματισμό τα δωμάτια (προφανώς κάποιας μορφής ηλεκτροβάνες). Ετσι δεν ζεσταίνονται συνεχώς όλα τα δωμάτια, αλλά μόνο εκεί που χρειάζεται κάθε ώρα της ημέρας. Εχουν καλές μονώσεις, τζάμια κλπ. Κάνουν πραγματικά ανακύκλωση, υποχρεωτικά, διαχωρίζουν τα απορρίματα, και αυτό επίσης ενεργειακά προσφέρει στο κράτος. Χρησιμοποιούν φυσικό αέριο, όχι μόνο για θέρμανση, αλλά και στο μαγείρεμα. Οι κουζίνες είναι απο τις ενεργοβόρες συσκευές, γιαυτό και κάνουν μικρότερη κατανάλωση στο ηλεκτρικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 24-01-08 στις 13:12.

Σελ. 5 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  2. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 22:59
  4. 3.000 Έλληνες στην Αγγλία με εισόδημα τριπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 03:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας