Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Πυρηνική ενεργεία στην ελλαδα

Ψήφισαν
101. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 1.είμαι σύμφωνος

    38 37,62%
  • 2.είμαι σύμφωνος με σοβαρές επιφυλάξεις

    18 17,82%
  • 3.διαφωνώ

    6 5,94%
  • 4.προτιμώ άλλες ΑΠΕ / εξοικονόμηση

    39 38,61%
Σελ. 28 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 1293
  1. #406
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Αν θα υποστήριζα οποιαδήποτε εφαρμογή της πυρηνικής τεχνολογίας για την παραγωγή ενέργειας,
    (πέρα από τις ΑΠΕ που όντως τελικά αντλούν ενέργεια με άπειρη ασφάλεια από πυρηνικές αντιδράσεις στον Ήλιο και στον πυρήνα της γης)
    δεν θα ήταν η σύντηξη, έτσι γενικά (tokamak cores)
    αλλά θα ήταν είτε σύντηξη μέσω laser (που μάλλον δεν αποδίδει αρκετή ενέργεια)
    είτε αυτό: Focus Fusion Device
    http://photoman.bizland.com/lpp/focusfusionmain.htm

    Μια εφαρμογή της φυσικής του πλάσματος στην οποία ενδέχεται να στηρίζονται και τα κοσμολογικά φαινόμενα τεραστίων πιδάκων υλικών από αστέρια, νόβα κτλπ.
    Σημειωτέον, η συγκεκριμένη μέθοδος *δεν* παράγει θερμότητα->ηλεκτρισμό αλλά "σπρώχνει" απευθείας ηλεκτρόνια στον αγωγό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sperxios : 28-05-08 στις 14:15. Αιτία: απευθείας παραγωγή ηλεκτρισμού.

  2. #407
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    [offtopic]
    Ισως δεν έχεις πάει Πανεπιστήμιο γιαυτό δεν το καταλαβαίνεις. Βασικά κάποιος γίνεται καθηγητής για το ερευνητικό του έργο, και όχι για το μελιστάλαχτο της γλώσσας του. Οι τελευταιοι γίνονται πολιτικοί.... Βέβαια στα ελληνικά πανεπιστήμια έχουμε και καθηγητές που δεν αξίζουν την έδρα τους, αλλά αυτό λίγο πολύ συμβαίνει παντού.
    Έχω πάει και ακόμα πηγαίνω σε Πανεπιστήμιο (φοιτητής Ιατρικής) αλλα προφανώς δεν θα ήθελες να θίξουμε το θέμα της ανάδειξης μελών ΔΕΠ στα ελληνικά ΑΕΙ.
    Οι κατέχοντες το θέμα γνωρίζουν ότι ένας τέτοιος τίτλος δεν σημαίνει απολύτως τίποτα απ' την στιγμή που τον κατέχει και η Παναγιωταρέα ... (έχει και αυτή ερευνητικό έργο προφανώς !)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sperxios Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αν και θα τσαντίσω τον φίλο fromMars με την προχειροσύνη που το αντιμετωπίζω, είμαι σίγουρος ότι θα τα διευκρινήσει)
    Τα πυρηνικά όπλα κολλάνε, και κολλάνε πολύ μάλιστα:

    Για να παράγεις καύσιμο για τις απλές πυρηνικές μπόμπες χρειάζεσαι εμπλουτισμό ουρανίου μόνο αν *δεν* έχεις πυρηνικό αντιδραστήρα
    (επιχείρηση τύπου Manhattan Project).

    Οι αντιδραστήρες τώρα παράγουν απόβλητα που διευκολύνουν την κατάσταση.
    Υπάρχουν και διαφόρων ειδών πυρηνικές μπόμπες, με διαφορετικά καύσιμα (πέρα από τις "βρώμικες),
    και ενδέχεται να κάνεις τη δουλειά σου με ότι βρεις,
    για αυτό και φοβούνται το πολιτικά-ανεξέλεγκτο Ιράν.

    Τελικά όσοι είχαν πρόσβαση σε αντιδραστήρες και σχετική εθνική ανεξαρτησία
    (Β. Κορέα, Πακιστάν, Ινδία, Ισραήλ)
    *εφτιαξαν* πυρηνικά όπλα.
    Η θεωρία μπορεί να λέει άλλα, όμως τα παραδείγματα είναι αναμφισβήτητα!
    Τα πυρηνικά όπλα και οι πυρηνικοί αντιδραστήρες είναι αλληλένδετα!

    Τέλος, αν πάμε στους breeders, οι οποίοι επανεπεξεργάζονται τα πυρηνικά τα απόβλητα για την παραγωγή νέου καυσίμου,
    τότε μιλάμε για μηχανές παραγωγής πλουτωνίου.
    Πάρτε κόσμε δηλαδή, για αυτό και δεν προχωράει η λύση αυτή για τα πυρηνικά απόβλητα τόσο γρήγορα.
    (fromMars τώρα διόρθωσέ με όσο θες!)
    Η παραγωγή πυρηνικών όπλων που θα βασίζονται στην αλυσιδωτή αντίδραση (το γνωστό μανιτάρι που βλέπετε) απατεί εμπλουτισμό ουρανίου και όταν την κάνεις τότε αυτή δεν κρύβεται ακόμα και από κράτη παρίες όπως αυτά που ανέφερες.

    Τώρα το γελοίο της εξίσωσης πυρ.αντιδραστηρες=πυρηνικά όπλα δεν θα κάτσω να το αναλύσω απ' την στιγμή που:
    - υπάρχουν κράτη που αυτό δεν εφαρμόζεται (Ιταλία-Ιαπωνία κ.α)
    - πυρηνικά όπλα μπορούμε να εξασφαλίσουμε από άλλες πηγές χωρίς να τα κατασκευάσουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sperxios Εμφάνιση μηνυμάτων
    (
    Έτσι λέγανε και πριν το 1ο παγκόσμιο πόλεμο,
    ότι οι εξοπλιστικοί εξοπλισμοί λειτουργούσαν αποτρεπτικά.
    Ώσπου έσκασε το τσόφλι και ξεχύθηκε ο Αρμαγεδδών,
    και για 4-5 χρονάκια έπηξε στα ορύγματα μια ολόκληρη γενιά!

    Επειδή πόλεμος πατήρ πάντων, καλό είναι όταν σκάσει,
    οι εμπόλεμες πλευρές να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερο θανατηφόρα όπλα,
    αλλιώς...Ναγκασάκι, Χιροσίμα, Κούρδοι του Ιρακ.
    (γαμάτη η διαφήμηση της absolute με το μαξιλαροπόλεμο ανάμεσα σε διαδηλωτές-ΜΑΤ)

    Αυτά που λέγονται για τις "αποτρεπτικές" κούρσες εξοπλισμών είναι άκρως επικίνδυνα αν δεν συνοδεύονται από ισχυρό λαϊκό αντιπολεμικό αγώνα!
    Αυτό μου θυμίζει την γνωστή αριστερή προπαγάνδα και θα σου απλά τα εξής.

    - υπάρχουν άπειρα άλλα παραδείγματα που οι εξοπλισμοί όντως έδρασαν αποτρεπτικά (Ψυχρός Πόλεμος και Δόγμα Αμοιβαίας Καταστροφής κτλ.)

    - ενδεχόμενο πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα θα έκανε περισσότερο προσεκτικούς κάποιους στους σχεδιασμούς που αφορούν την χώρα μας (καθότι ως γνωστόν αν βομβαρδιστεί ένας αντιδραστήρας η ραδιενέργεια δεν γνωρίζει σύνορα).

  3. #408
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ'ηπως δεν είναι κατανοητό ότι είναι η τελευταία λύση; Ποιός μίλησε για παράλληλα; Και γιατί παράλληλα ή πρώτα; Αφού και πιο ακριβή ειναι και ποτε δεν μπορείς να εγγυηθείς για το σύνολο της διάρκειας ζωής ενός πυρηνικού εργοστασίου, 100%, ότι δεν θα γίνει τίποτα! Γιαυτό λέμε, πρώτα όλες οι ΑΠΕ, στο έπακρο, και όταν τελειώσουμε απο εκεί, και απο όλες τις τεχνικές μείωσης της κατανάλωσης ενέργειεας (αυτές παράλληλα με τις ΑΠΕ), και μόνον τότε σαν έσχατη λύση, να δούμε την πυρηνική...



    η απαντηση στα μυρια οσα κουφα ακουω ειναι η εξης: http://uk.youtube.com/watch?v=-7F40MVG0Wc&

    καπως ετσι ειναι η Ελλαδα, και θα παραμεινει για πολλους αιωνες ακομα

    απολαυστε το απαντες στο τερμα!!!

  4. #409
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από house Εμφάνιση μηνυμάτων
    @anon. Η αιολικη ενεργεια δεν ειναι και τελειος πρασινη, η ηλιακη ειναι. Η κινηση απο τους ελικες επιρεαζει το εδαφος σε μεγαλο βαθμο και αποσταση. Γι'αυτο και η κατασκευη τους γινεται σε αγονες περιοχες πλεον.
    Η αιολική ειναι πράσινη ενεργεια, γιατί ειναι ΑΠΕ. Και ότι επηρεάζει το έδαφος, ναι, σηκώνει σκόνη!!! Aυτό και εαν είναι FUD! Ανεμογεννήτριες μπορείς να έχεις κάλλιστα επάνω απο καλλιεργούμενες εκτάσεις. Ο λόγος που δεν το βλέπεις αυτό, ειναι ότι όπου έχει δένδρα, δάση, επίπεδες επιφάνειες κλπ έχεις μικρότερη ισχύ ανέμου. Ειναι ισχυρότερος ο άνεμος σε καραφλές βουνοκορφές (δόξα τω θεώ έχουμε πάμπολες), παρα σε πεδιάδες....

    Το κοστος στα φοτοβολταικα δεν ειναι 1,5εκ. euro το 1MW, ειναι οπως εγραψα πολυ μεγαλυτερο. Θα φτασει σε αυτο το επιπεδο αλλα σε μεγαλο βαθος χρονου. Οπως ειπα το κοστος απο μια μεγαλη εταιρια για 5MW εγκατασταση ειναι περιπου 15-20εκ. euro αυτη ηταν η προσφορα για το Δεκεμβριο 2007. Μιλαμε για εγκατασταση στην οποια τα φοτοβολταικα ειναι πανω σε πυλωνα που περιστρεφεται για μεγαλυτερη αποδοση και οχι σταθερα στο εδαφος(εκει το κοστος κατασκευης και συντηρησης ειναι μικροτερο καθως και η αποδοση).
    Δεν ξέρω τι είπες εσύ, εγώ βρήκα ότι για την ίδια ισχύ φωτοβολταικά με πυρηνικό έχουν το ίδιο κόστος κατασκευής. Μόνο που το πυρηνικό έχει κόστος λειτουργίας, αναλωσίμων, και διάλυσης, και αποβλήτων. Ενώ τα φωτοβολταικά έχουν ισχύ μόνο την ημέρα. Και μιλάμε για πυρηνικό όχι σε Ελλάδα που θα πρέπει να κοστίσει +30% (ήτοι σχεδόν 5.5 δις ευρώ). Το πυρηνικό ειναι πιο ακριβό στην Ελλάδα.... Και τα μηνύματα ειναι ευοίωνα για περαιτέρω μείωση του κόστους των φωτοβολταικών, που ας σημειωθεί ότι ειναι απο τις ακριβότερες ΑΠΕ.

    Οι εταιριες επισης που ειναι στα ΑΠΕ ειναι και αυτες δεινοσαυροι(τι νομιζατε οτι ειναι μικρουλες). Ενδεικτικα για 2 εταιριες που γνωριζω, για αιολικα, ο κυκλος εργασιων τους τον περασμενο χρονο ηταν 5,1δισ. euro και 3,5δισ. euro.
    Ειναι πολλα τα λεφτα παντου και μην νομιζεται οτι δεν παιζονται παιχνιδια και σε αυτο τον τομεα.
    Σίγουρα όλοι θέλουν να μπούν στο παιχνίδι της ενέργειας και φυσικά και των ΑΠΕ. Και σίγουρα οι μεγαλοβιομηχανίες ενέργειας του σήμερα, επενδύουν παντού για να μην βγούν απο το παιχνίδι. Απο την άλλη και ένας μικρός επιχειρηματίας με 1-10 εκ ευρώ μπορεί να κάνει μια μονάδα ενέργειας ΑΠΕ. Δεν είναι το ίδιο με τα πυρηνικά. Εκεί έχει ένα συγκεκριμένο καρτέλ. Ενα άλλο καρτέλ ειναι το πετρέλαιο και ένα άλλο το φυσικό αέριο. Πάει και τέλειωσε.

    Ετσι και αλλιως και στο ενα μιζες πεφτουν και στο αλλο. Οι μιζες ειναι παντου και παντα και ειναι international.
    Να σου θυμίσω την ταινία με τον Μαυρογιαλούρο. Φαγανε, φάγανε, φάγανε. Φάγανε απο τα μπετά, φάγανε απο τα τσιμέντα, φάγανε απο τα εργατικά... Σκέψου λοιπόν:
    Η΄θα μας κοστίσει αντί 5.2 δις ευρώ κάπου 8-9 δις ευρώ, για να πέσουν και να φάνε τα "τρωκτικά" αλλά και να γίνει το εργοστάσιο όπως πρέπει,
    Η' το εργοστάσιο θα κοστίσει 5.2 δις ευρώ μόνο, αλλά καλύτερα να έχουμε φύγει όλοι τότε, γιατί ποιός μας σώζει !!! Απο αυτά που θα φάνε, το εργοστάσιο θαναι σαναναι φτιαγμένο απο σπιρτόξυλα....

  5. #410
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    - ενδεχόμενο πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα θα έκανε περισσότερο προσεκτικούς κάποιους στους σχεδιασμούς που αφορούν την χώρα μας (καθότι ως γνωστόν αν βομβαρδιστεί ένας αντιδραστήρας η ραδιενέργεια δεν γνωρίζει σύνορα).
    Τελικά για μένα τον αδαή -- Είναι ή δεν είναι 100% ασφαλής ο πυρηνικός αντιδραστήρας ?

    Γιατί πριν από λίγο οι ειδικοί (χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας) λέγανε ότι είναι απίθανο και δεν γίνεται να συμβεί διαρροή !

    Εγώ υποστηρίζω (άποψή μου) ότι οι συνέπειες αυτού του ΟΝΤΩΣ μικρού ενδεχομένου είναι τόσο καταστροφικές που η κοινωνία δεν θα πρέπει να αναλάβει το ρίσκο.

    Καταλαβαίνω την αντίθετη άποψη (ότι το ρίσκο είναι μικρό για την ωφέλεια) ΑΛΛΑ αντιδρώ όταν μου λένε ότι είναι "αδύνατον" και "σενάριο επιστημονικής φαντασίας" κλπ.

    Πιστεύω ότι πρέπει να μάθουμε να ζούμε καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια --- όση έχουμε !!




    Και πάλι για τις βεβαιότητες ότι ξέρουμε τα παντα και όλα τα έξοδα κλπ

    http://uk.news.yahoo.com/pressass/20...s-6323e80.html

    In January an official report put the cost at £73 billion, a figure up £12 billion on the previous estimate made in 2003. Director Jim Morse, a senior NDA official, told the BBC: "I think it's a high probability that in the short-term it will undoubtedly go up. We've still a lot to discover, we haven't started waste retrieval in those parts of the estate where the degradation and radioactive decay has been at its greatest. I'm sure it'll be some billions, I really don't know."

  6. #411
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    εχω ξεχασει οτι ξερω
    εχω ξεχασει οτι εχω δει
    εχω ξεχασει οτι θα δω

    το μονο που ξερω ειναι αυτο: http://uk.youtube.com/watch?v=-7F40MVG0Wc&
    ακουστε καλα τα λογια... σας αντιπροσωπευουν νομιζω...

  7. #412
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά για μένα τον αδαή -- Είναι ή δεν είναι 100% ασφαλής ο πυρηνικός αντιδραστήρας ?

    Γιατί πριν από λίγο οι ειδικοί (χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας) λέγανε ότι είναι απίθανο και δεν γίνεται να συμβεί διαρροή !
    Όπως αναβαθμίζουν την Θράκη οι ρώσικοι αγωγοί έτσι και αλλάζει το γεωπολιτικό βάρος μας ενδεχόμενος πυρηνικός αντιδραστήρας.
    Αυτό έγραψα και αποτελεί δική μου εκτίμηση, δεν έχει σχέση με την διαρροή.

    Προσωπικά είμαι ένας απλός fan της nuclear energy και προσπαθώ απλά να μελετήσω την διεθνή εμπειρία με βάση τις απλές γνώσεις Φυσικής που διαθέτω ...

  8. #413
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως αναβαθμίζουν την Θράκη οι ρώσικοι αγωγοί έτσι και αλλάζει το γεωπολιτικό βάρος μας ενδεχόμενος πυρηνικός αντιδραστήρας.
    Αυτό έγραψα και αποτελεί δική μου εκτίμηση, δεν έχει σχέση με την διαρροή.

    Προσωπικά είμαι ένας απλός fan της nuclear energy και προσπαθώ απλά να μελετήσω την διεθνή εμπειρία με βάση τις απλές γνώσεις Φυσικής που διαθέτω ...
    Το γεγονός είναι ότι η πυρηνική ενέργεια είναι ένας άκρως συναρπαστικός τομέας -- όπως και οι μαύρες τρύπες ... λιγότερο επικίνδυνη από τις μαύρες τρύπες αλλά αρκετά επικίνδυνη παρ'όλ'αυτά

    Όσον αφορά τους αγωγούς, αν και οφφτόπικ, μάλλον αποτελούν ανάγκη για την ελλάδα παρά θα μας προσδώσουν περισσότερο πολιτικό βάρος -- κυρίως αν δεις πόσοι αγωγοί φτιάχνονται ... κάθε χώρα θα έχει και από 2-3 να περνάνε από το έδαφός της ...

  9. #414
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.113
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZAGNA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτίστηκε το 1977.
    Μπήκε στην εμπορική παραγωγή κανονικά το 1985
    Συνολική παραγωγή ενέργειας το 2006 -> 50.791GWh
    Γιατί τέτοια μεγάλη χρονικής απόσταση από το χτίσιμο σε παραγωγή? Ειναι στάνταρ αυτό?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FromMars Εμφάνιση μηνυμάτων


    γιατι πρεπει οπωσδηποτε τα συμπερασματα που εβγαλες να τα παραθετεις τοσο απολυτα ενω οπως λες δεν εισαι τοσο σιγουρος για την ορθοτητα???
    Το απόλυτο που το είδες? Απλά ήταν λιτά εκφρασμένα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ από αυτά που έχω διαβάσει.
    Εσύ με διόρθωσες καλά έκανες ,αλλά επειδή υπάρχει και άλλη γνώμη δεν μπορώ να πω ότι πείθομαι αυτόματα. Διαβάζω και μαθαίνω.

    Το πιο σημαντικό επιχείρημα που με κάνει να το σκέφτομαι τόσο έντονα για πυρηνικά στην Ελλάδα είναι ότι τι και να γίνει @@ εδώ τι στην γείτονα χώρα. Αλλά από οικονικής σκοπιάς δεν είμαι σίγουρος ότι σε βάθος χρόνου έχω πειστεί για την οικονομικότητα τους.

    Επίσης πολύ δυνατό επιχείρημα υπέρ, αυτό με την λειψιδρία. Ίσως και το πιο δυνατό.

    Αλλά όπως φαίνεται, νομίζω το υποστηρίζεις και εσύ ο συνδυασμός ΑΠΕ και Πυρηνικών ίσως να είναι ο χρυσός συνδυασμός.

    Παντως αν ανατπύξουμε σωστά ΑΠΕ, θεωρώ ότι θα αποκτήσουμε και κάποια βιομηχανική εξέλιξη και δουλιές. Αντε να κουνιόμαστε λίγο.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #415
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Προώθηση των ΑΠΕ και της πυρηνικής ενέργειας για μια συνολική επίλυση του ενεργειακού προβλήματός μας.

    Και ναι Demelene, απαιτείται άνω της δεκαετίας κατασκευής για να πάρεις την πρώτη "πυρηνική" κιλοβατώρα ρεύματος.

    Με βάση όμως τους ρυθμούς λειτουργίας του ελληνικού δημοσίου ίσως θα έπρεπε να πάμε κατευθείαν στον αντιδραστήρα σύντηξης απ' την στιγμή που η διάρκεια που θα χρειαστεί η ελλ.κυβέρνηση για να πείσει την κοινή γνώμη + η διάρκεια κατασκευής μας βγάζει στην φάση ωρίμανσης του Αντιδραστήρα Σύντηξης, οπότε είναι μάλλον αναχρονισμός η Σχάση τότε ...
    Ας ελπίσουμε ότι έως τότε θα μας διαρκέσουν τα αποθέματα λιγνήτη.

  11. #416
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γράφτηκαν πάρα πολλά γύρω από το θέμα και αρκετά από αυτά με έκαναν να ανατριχιάσω γιατί δυστυχώς τα διάβασα από post νέων ανθρώπων.

    FromMars, μόνο από την υπογραφή σου καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω. Βλέποντας και το προφίλ σου σιγουρεύτηκα. Δεν πρόκειται να σου πω ούτε για το υψηλό κόστος commissioning αλλά και decommissioning ενός αντιδραστήρα. Ούτε για το πόσες χιλιάδες χρόνια θέλουν τα απόβλητα να γίνουν ακίνδυνα. Ούτε για την κληρονομία του Chernobyl. Ούτε ότι το να θωρακίσεις ορισμένες μορφές ακτινοβολίας είναι πρακτικά αδύνατο. Γιατί είμαι σίγουρος ότι τα ξέρεις όλα αυτά. Αυτό που έχω να πω για αρχή είναι να δεις αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...lear_accidents και μετά πες μου ότι το Chernobyl δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το Chernobyl μας περιμένει στη γωνία. Περιμένει την επόμενη ανθρώπινη μ@λακία. Παρατήρησα πολλά ατοπήματα σε πολλούς όπως για παράδειγμα του pelasgian που εν ολίγοις ευλόγησε τα μεταλλαγμένα προς χάριν των πεινασμένων της γης. Επειδή το πρωί στις 10 πρέπει να παρουσιάσω στην υπηρεσία μου τον εξομοιωτή που φτιάχνω το τελευταίο εξάμηνο προφανώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω και να σχολιάσω 28 σελίδες με post. ίσως το μεσημερι. Αυτά για την ώρα.

    PS: FromMars, λυπάμαι για τις απόψεις σου γιατί είσαι πυρηνικός επιστήμονας (απ όσα λες στο προφίλ σου).

  12. #417
    Το avatar του μέλους FromMars
    FromMars Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αστρομαχητής Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφτηκαν πάρα πολλά γύρω από το θέμα και αρκετά από αυτά με έκαναν να ανατριχιάσω γιατί δυστυχώς τα διάβασα από post νέων ανθρώπων.

    FromMars, μόνο από την υπογραφή σου καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω. Βλέποντας και το προφίλ σου σιγουρεύτηκα. Δεν πρόκειται να σου πω ούτε για το υψηλό κόστος commissioning αλλά και decommissioning ενός αντιδραστήρα. Ούτε για το πόσες χιλιάδες χρόνια θέλουν τα απόβλητα να γίνουν ακίνδυνα. Ούτε για την κληρονομία του Chernobyl. Ούτε ότι το να θωρακίσεις ορισμένες μορφές ακτινοβολίας είναι πρακτικά αδύνατο. Γιατί είμαι σίγουρος ότι τα ξέρεις όλα αυτά. Αυτό που έχω να πω για αρχή είναι να δεις αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...lear_accidents και μετά πες μου ότι το Chernobyl δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το Chernobyl μας περιμένει στη γωνία. Περιμένει την επόμενη ανθρώπινη μ@λακία. Παρατήρησα πολλά ατοπήματα σε πολλούς όπως για παράδειγμα του pelasgian που εν ολίγοις ευλόγησε τα μεταλλαγμένα προς χάριν των πεινασμένων της γης. Επειδή το πρωί στις 10 πρέπει να παρουσιάσω στην υπηρεσία μου τον εξομοιωτή που φτιάχνω το τελευταίο εξάμηνο προφανώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω και να σχολιάσω 28 σελίδες με post. ίσως το μεσημερι. Αυτά για την ώρα.

    PS: FromMars, λυπάμαι για τις απόψεις σου γιατί είσαι πυρηνικός επιστήμονας (απ όσα λες στο προφίλ σου).


    εχεις μπερδευτει παρα πολυ απ' οτι μπορω να καταλαβω...
    απορω για το ποιοι ειναι οι δασκαλοι σου και για το ποιος τους εδωσε το δικαιωμα να σε παραπληροφορουν επανω σε θεματα πυρηνικης τεχνολογιας! μηπως το κομμα που υποστιριζουν/τους υποστιριζει δινει τετοια δικαιωματα, που απεχουν κατα πολυ απο την επιστημονικη προσεγγιση η/και την επιστημονικη δεοντολογια??? μηπως ζεις κι εσυ στην ελλαδα?

    πι.ες: το να εκθετεις μια επιστημονικη πραγματικοτητα δεν εχει να κανει με την ηλικια. κακως σου προκαλει ανατριχιλα κατι τετοιο. μηπως ανατριχιαζεις με λαθος πραγματα???

    πι.ες2: αν και συνηθως δε δινω βαρος στο τι γραφει ο καθενας στην wiki, μπηκα στην διαδικασια να τσεκαρω το λινκ σου. και ναι, παρατιθενται διαφορα περιστατικα κι αν θελεις σου δινω κι αλλα τοσα... το θεμα ομως δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα... κι αυτην σιγουρα δεν θα την καταλαβαινεις εαν δεν εισαι εξειδικευμενος στο συγκεκριμενο αντικειμενο. συμφωνα λοιπον με τις στοιχειωδεις μου γνωσεις και την ενημερωση μου, λεω οτι ολα τα περιστατικα της οποιασδηποτε λιστας αγγιζουν τα ορια της ασημαντης ρουτινας της καθε εγκαταστασης και αφορουν ως προς τις επιπτωσεις (που σπανια υπαρχουν ή ειναι σοβαρες) μονο τις εγκαταστασεις με εξαιρεση το Τσερνομπιλ. αυτες οι λιστες δε, φτιαχνονται με στοχο την εκπαιδευση των απανταχου εργαζομενων σε Π.Α. αλλα και των "σχεδιαστων", γι αυτο αναφερονται μεχρι και στο πιο ασημαντο περιστατικο... δεν μπορει λοιπον να τις χρησιμοποιει ο καθε ασχετος και να προσπαθει ν' αποδειξει οτι γινονται συνεχεια τρελα ατυχηματα, διοτι οι υπολοιποι θα γελανε! το να καεις, μεσα σ' ενα club καθως χορευεις, απο την καυτρα ενος τσιγαρου, ειναι ενα περιστατικο αμφιβολου βαρυτητας. το να καεις ομως μεσα στο δασος που εχει πιασει φωτια ειναι ενα πραγματικο ατυχημα. το να ξεκινησεις να πας εκδρομη στο δασος ενω ξερεις οτι εχει πιασει φωτια και τελικα να καεις (βλεπε Τσερνομπιλ), δεν ειναι ουτε περιστατικο ουτε ατυχημα, ειναι πραγματικη μ@λ@κια στο κεφαλι... Αυτη την μ@λ@κια οσο και να θελεις δεν προκειται να την ξαναδεις, οχι γιατι αλλαξαν οι ανθρωποι και οι καταστασεις (που στην πραγματικοτητα εχουν αλλαξει κι αυτοι σιγουρα προς το καλυτερο λογω επιπλεον εκπαιδευσης και καλυτερης κουλτουρας), αλλα επειδη πλεον δεν την επιτρεπει η τεχνολογια. αυτο με απλα λογακια σημαινει οτι οσο και να προσπαθεις να κανεις μπουρλωτο εναν αντιδραστηρα, αυτος απ' την φυση του σε γραφει και τελιικα σβηνει.

    πι.ες3: καλα εκανες και δεν μας ειπες για ολ' αυτα που αναφερεις, διοτι τα συγκεκριμενα εχουν παρουσιαστει με απλα νουμερα κι οχι με φανφαρολογια προς δημιουργια εντυπωσεων. κοιτα λιγο και τα 4-5 κειμενα...: http://teledos.dyndns.org:2006/msg.ghp?forumid=3&id=12

    Και στο σημειο αυτο λεω να κλειδωσουμε το τοπικ διοτι κανουμε γυρω γυρω απο τα ιδια ακριβως θεματα και στο τελος θα ζαλιστουμε...
    Οταν, οσοι ειστε κατα της παραλληλης εφαρμογης ΑΠΕ - Πυρηνικης Ενεργειας με στοχο την ολικη απεξαρτηση απο τις διαδικασιες καυσης, αρχισετε να προβαλετε αμεσα πραγματοποιησιμες λυσεις κι οχι φανταστικες, οταν παψετε να κανετε χαζες συγκρισεις ανομοιων πραγματων σαν τα παιδακια, οταν δωσετε μια πραγματικη λυση στο πραγματικο προβλημα της λειψυδριας (κι οχι αυτο που αφορα μονο τα νοικοκυρια - 10% του προβληματος), οταν αφησετε τον καθε ειδικο να μιλαει και να αναλυει (μονο) την δικη του τεχνολογια, οταν τον εμπιστευτειτε οπως κανει ολος ο πολιτισμενος κοσμος και απεμπλακειτε απο την ημιμαθεια που δημιουργειται κατα κορον στη χωρα μας... Μονο τοτε θα μπορεσουμε να συζητησουμε παραγωγικα και να παμε λιγο πιο μπροστα... Μονο τοτε πρεπει ν' ανοιγονται παρομοια τοπικ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FromMars : 29-05-08 στις 04:46.

  13. #418
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Η καραμελίτσα του Τσερνόμπλ έλιωσε ρε παλικάρια, βρείτε επιτέλους κάποια άλλη ...
    Αμάν πια με τα γνωστά κλισέ, όλος ο πολιτισμένος κόσμος στρέφεται στους αντιδραστήρες εμείς θα επιμένουμε στο greek way ?
    Το Τσερνόμπιλ δεν θα συνέβαινε ποτέ σε ένα δυτικού τύπου αντιδραστήρα που δεν υπάρχει η δυνατότητα manual override ...
    Α, και από ιατρικής πλευράς περισσότερη ακτινοβολία τρώτε απ' τις διάφορες ιατρικές εξετάσεις απ' αυτήν που θα φάνε οι πλησίον διαβιούντες στον αντιδραστήρα ...

  14. #419
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZAGNA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε ενημερώσω για αυτό που ρωτάς:

    Ο μεγαλύτερος πυρηνικός σταθμός στον κόσμο βρίσκεται στο Kashiwazaki της Ιαπωνίας και έχει 7 αντιδραστήρες σε πλήρη λειτουργία.
    Η μέγιστη χωρητικότητα του σταθμού σε ενέργεια είναι 8.212ΜW !!!!

    Ο σταθμός κατέχει το ρεκόρ Guiness από το 1997 σαν ο μεγαλύτερος πυρηνικός σταθμός στον κόσμο.

    Ο σταθμός μπορεί να παράγει αρκετή ενέργεια όση χρειάζεται για να καλύψει τις ανάγκες 16.000.000 νοικοκυριών!!!!
    Μάλιστα η τυπική μέγιστη ενέργεια που παράγει ισούτε με 16.000 αερογεννήτριες... (wind turbines).
    Δηλαδή η 1 πυρηνικό εργοστάσιο που παράγει 8.212ΜW ή 16.000 αερογεννήτριες .....

    H έκταση που καλύπτει είναι 4.2 τετραγωνικά χιλιόμετρα! Επίσης όπως θα δείτε και παρακάτω στην φωτογραφία είναι κοντά στην ακτή ώστε να παίρνει άμεσα δροσερό νεράκι για την ψύξη των θυριωδών αντιδραστήρων και εξαρτημάτων τους.
    Επίσης είναι και ο μοναδικός σταθμός που έχει δεχθεί τόσο μεγάλο χτύπημα σεισμού 6.6R.

    Λίγες ακόμα πληροφορίες :

    Χτίστηκε το 1977.
    Μπήκε στην εμπορική παραγωγή κανονικά το 1985
    Συνολική παραγωγή ενέργειας το 2006 -> 50.791GWh
    Μέσος όρος παραγωγής τα τελευταία 5 χρόνια ->44,513 GWh


    Ακολουθούν 2 εικόνες στις οποίες θα παρατηρήσετε αυτό τον σταθμό αλλά και ότι ανάμεσα στον ίδιο και τις κοντινές φάρμες υπάρχει μία "πράσινη ζώνη" για παν ενδεχόμενο
    Σωστή η απάντηση, το Kashiwazaki-Kariwa είναι ο μεγαλύτερος πυρηνικός σταθμός στον πλανήτη.

    Για την πληρότητα της απάντησης θα πρέπει να συμπληρωθεί πως:

    Ο συγκεκριμένος σταθμός που κτυπήθηκε από τον σεισμό της 16 Ιουλίου 2007, βρίσκεται από τότε εκτός λειτουργίας.

    Από τότε άνοιξε μιά τεράστια συζήτηση για την αντισεισμική προστασία όλων των πυρηνικών σταθμών της Ιαπωνίας, ενώ περιβαλλοντικές οργανώσεις μαζί με τους κατοίκους των περιοχών γύρω από τον σταθμό απαιτούν το μόνιμο κλείσιμο των εγκαταστάσεων.

    Η ζημιά της TEPCO, της ιδιοκτήτριας ηλεκτρικής εταιρείας του σταθμού, είναι τεράστια καθώς μένει ανενεργή μία επένδυση πολλών δις, και η παραγωγή του συγκεκριμένου σταθμού έχει υποκατασταθεί από πετρελαικούς. Η τροφοδότηση σε ηλ. ενέργεια της Ιαπωνίας ήταν οριακή το περασμένο καλοκαίρι, γεγονός που δημιουργεί πρόσθετες πιέσεις για την σύντομη επαναλειτουργία του σταθμού.

    Εδώ το σχετικό link της Wikipedia.

    Και εδώ μία σελίδα εναντίον της επαναλειτουργίας του σταθμού.

  15. #420
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.113
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ναι Demelene, απαιτείται άνω της δεκαετίας κατασκευής για να πάρεις την πρώτη "πυρηνική" κιλοβατώρα ρεύματος.
    Γιατί?
    Αν είναι κάτι πολύ τεχνικό για να εξηγηθεί, άστο αλλιώς αν μπορεί κάποιος να πει...
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 28 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  2. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 22:59
  4. 3.000 Έλληνες στην Αγγλία με εισόδημα τριπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 03:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας