Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Καταρχήν να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για το νέο thread, αλλά παρόλο που υπάρχουν ήδη κάποια thread που ασχολούνται με το θέμα, είτε δεν με κάλυπταν όσο θα ήθελα, είτε είναι αρκετά παλιά, οπότε όλο και κάτι θα έχει αλλάξει.

    Στο θέμα τώρα. Ενδιαφέρομαι να στήσω "επαγγελματική" σελίδα στο internet, για προώθηση επιχείρησης (αίθουσα δεξιώσεων-συνεδρίων). Το site παρά το "επαγγελματικό" look που θέλω να έχει, δεν θα περιλαμβάνει κάτι το ιδιαίτερο (e-shop, forums, κτλ.), πέραν της παρουσίασης της επιχείρησης (κείμενο, φωτογραφίες, κανα java apllet, ίσως και κάποια videos). Ζητώ λοιπόν την βοήθειά σας, καθώς η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με δημιουργία ιστοσελίδας ήταν πολλά χρόνια πριν, εποχή xoom, δωρεάν και καθαρά ερασιτεχνική δουλειά.

    Και πιο συγκεκριμένα, για το όλο εγχείρημα, το οποίο σημειωτέον θα γίνει αφιλοκερδώς μιας και πρόκειται για οικογενειακή υπόθεση (σε μπελάδες προβλέπω ότι μπήκα ) με απασχολούν 3 πράγματα προς το παρόν (πιθανότατα να προκύψουν και άλλα στο μέλλον, αλλά ως τότε έχουμε καιρό). Αυτά είναι:
    1) Κατοχύρωση ονόματος της ιστοσελίδας.
    2) Επιλογή εταιρίας webhosting.
    3) How to Register, σε διάφορες μηχανές αναζήτησης.

    Το web design δεν με απασχολεί, καθώς είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι θα καταφέρω να την φτιάξω μόνος μου (αν πάλι όχι, εδώ είμαστε ).

    Κατόπιν ψαξίματος στο net λοιπόν, κατέληξα στο ότι τα 1 και 2, πλέον γίνονται ταυτόχρονα. Κάνεις register το domain στην εταιρία που θα σου παρέχει και τον χώρο, σωστά; Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε, αν έχετε υπόψη σας κάποια "καλή" εταιρία, όπως επίσης θα ήθελα προτάσεις και για το τι bandwidth θεωρείται ικανοποιητικό για μια ιστοσελίδα σαν αυτή που έχω στο μυαλό μου (ίσως και για το πόσο χώρο θα χρειαστώ, αν και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα σ' αυτό).

    Όλα αυτά για να έχουμε την κατάληξη .gr. Αν τώρα πάμε σε κατάληξη .com εκεί δεν έχω ιδέα και θα ήθελα επίσης την γνώμη σας για το αν συνίσταται η κατάληξη .com για προώθηση ελληνικής επιχείρησης και για το αν θα δημιουργούσε οτιδήποτε προβλήματα.

    Για το 3 νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμη, οπότε μπορούμε να επανέλθουμε όταν ολοκληρωθεί η προσπάθεια (αν και δεν πιστεύω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο).

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Υγ. Αν κάτι μου έχει ξεφύγει, παρακαλώ να μου το επισημάνετε.

    Υγ2. Μιας και το όνομα της επιχείρησης είναι ήδη κατοχυρωμένο (με κατάληξη .gr), θα χρειαστεί να κάνουμε παραλλαγή. Προτείνετε παραλλαγή των greekglish ή προσθήκη χαρακτηριστικού (π.χ. τοποθεσία) στο όνομα; Και αν προτείνετε το δεύτερο, ποιο θα σας φαινόταν πιο εύκολο, κολλητά ή κάπως διαχωρισμένο (π.χ. με -);

    Υγ3. Το ξέρω ότι ρωτώ πολλά. Συγχωρέστε με, αλλά έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. Θα σου πρότεινα την κατάληξη gr. Αν δεν είναι πιασμένο το .com βέβαια δεν το συζητάμε πας σφαίρα σε .com. Και το ένα και το άλλο μπορείς να το κάνεις μόνο σου αλλά γιατί να παιδεύεσαι, δώσ' το στην εταιρεία που θα κάνει το hosting.
    2. Ένα φυσιολογικό μέγεθος κίνησης για μικρομεσαία επιχείρηση είναι περίπου 10GB. Τα περισσότερα πακέτα δίνουν τόσο ή και περισσότερο.
    3. Για το όνομα, ίσως θα ήταν καλύτερο να πας σε κάτι παρεμφερες με την εργασία. Δλδ αν είναι κατοχυρωμένο το mitsos.gr και ο Μήτσος οργανώνει συνέδρια ψάξε το conf.gr. 2 πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι: Καταρχήν να είναι εύηχο και να μην μπερδεύονται τα γράμματα. Ξέρεις τι έχω πάθει προσπαθώντας να κάνω spell το yiapap από το τηλέφωνο; Δεύτερον να έχει απλή ορθογραφία, είτε στα greeklish είτε στα αγγλικά. Π.χ. το conference.gr είναι δύσκολο το synedria.gr κάντο sinedria.gr.

    Συπληρωματικά θα σου πρότεινα τα animation να γίνουν σε flash και όχι σε Java αν βέβαια θεωρείς ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητο να υπάρχουν και αν δεν μπορούν να γίνουν σωστά σε Javascript.

    Όσο για το register σε μηχανές υπάρχει βέβαια το dmoz.org αλλά... απλά περίμενε τα crawlers να έρθουν στις σελίδες σου. Δε θα αργήσουν (καμιά σχέση με τα παλιά χρόνια ). Και βέβαια φτιάξε τις σελίδες σου ώστε να είναι bot-friendly, βάλε meta tags, alt tags και κείμενο απλό και "πιασιάρικο" τουλάχιστον στην αρχική σελίδα. Σε καμία περίπτωση μην βάλεις τα πάντα μέσα σε ένα flash movie ή ένα Java applet!

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εάν μπορείς να αποφύγεις εξολοκλήρου Flash & Java και κάνεις τη δουλειά αποκλειστικά με JavaScript, ακόμα καλύτερα.

    Επίσης φρόντισε να είσαι standard-compliant.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    ...
    Επίσης φρόντισε να είσαι standard-compliant.
    Συμφωνώ και επαυξάνω με τον WAntilles! Φρόντισε οι σελίδες να υπακούουν στα W3C πρότυπα και σίγουρα να τις δοκιμάσεις με όλους τους (δημοφιλέστερους) browsers. Είναι πολύ ενοχλητικό μια σελίδα κατά τα άλλα πολύ καλή να μη φαίνεται σωστά με το Firefox (ή με Opera) για παράδειγμα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Yiapap καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση .

    Στο θέμα τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    1. Θα σου πρότεινα την κατάληξη gr. Αν δεν είναι πιασμένο το .com βέβαια δεν το συζητάμε πας σφαίρα σε .com. Και το ένα και το άλλο μπορείς να το κάνεις μόνο σου αλλά γιατί να παιδεύεσαι, δώσ' το στην εταιρεία που θα κάνει το hosting.
    Δυστυχώς η επωνυμία της εταιρίας είναι πιασμένη και σε .com, άρα πάμε για .gr (θα τους αρέσει και πιο πολύ), παραλλαγμένη καταλλήλως. Πρόταση για εταιρία για .gr hosting; Έχω βρει κάποιες, αλλά μη έχοντας παρόμοια εμπειρία, δεν ξέρω τι είναι η καθεμιά τους. Κάποιος που να έχει συνεργαστεί ή να συνεργάζεται με κάποια και να έχει μείνει ευχαριστημένος;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    2. Ένα φυσιολογικό μέγεθος κίνησης για μικρομεσαία επιχείρηση είναι περίπου 10GB. Τα περισσότερα πακέτα δίνουν τόσο ή και περισσότερο.
    10 GB, το μήνα; Γιατί αν είναι το μήνα, μάλλον πολύ λίγα υπολόγιζα. Άρα θα πρέπει να υπολογίζω και πολύ πιο αυξημένο κόστος; Π.χ. σε μια από τις (ελληνικές) εταιρίες που βρήκα για hosting, τα 10 Gb τον μήνα είναι το πιο ακριβό πακέτο τους και κοστίζει 549,00 € (χωρίς ΦΠΑ 19%)/έτος . Αναφορικά δε, λέει ότι τα 10 Gb σημαίνουν περίπου 1000000 εμφανίσεις της σελίδας σε ένα μήνα (λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι το μέγεθος της σελίδας είναι κοντά στο μέσο όρο των συνηθισμένων σελίδων). Θα έχει μια σελίδα μικρομεσαίας επιχείρησης τόσα πολλά hits το μήνα; Δεν θα είναι και το adslgr.com . Η μήπως λέει μπαρούφες, για τις τόσες εμφανίσεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    3. Για το όνομα, ίσως θα ήταν καλύτερο να πας σε κάτι παρεμφερες με την εργασία. Δλδ αν είναι κατοχυρωμένο το mitsos.gr και ο Μήτσος οργανώνει συνέδρια ψάξε το conf.gr. 2 πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι: Καταρχήν να είναι εύηχο και να μην μπερδεύονται τα γράμματα. Ξέρεις τι έχω πάθει προσπαθώντας να κάνω spell το yiapap από το τηλέφωνο; Δεύτερον να έχει απλή ορθογραφία, είτε στα greeklish είτε στα αγγλικά. Π.χ. το conference.gr είναι δύσκολο το synedria.gr κάντο sinedria.gr.
    Ερώτηση: Το sinedria.gr π.χ., δεν νομίζεις ότι είναι λίγο γενικό; Μάλλον θα πρέπει να έχουμε και την επωνυμία της επιχείρησης, άρα πάμε σε όνομα λίγο πιο μακρύ; π.χ. mitsos-hall.gr ή θα έχουμε λες μπερδέματα με τις παύλες και τα πολλά γράμματα;
    Ίσως όταν καταλήξουμε σε μερικά ονόματα, να τα θέσω εδώ να μου πείτε και την γνώμη σας.

    Ξανά σε ευχαριστώ πολύ, για τις πληροφορίες σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    2. Προφανώς λέω μπαρούφες... Εννούσα 1GB θεωρώντας ότι το site θα είναι απλά για προβολή
    3. Όχι, αντίθετα, το γενικό θα σου φέρει και άσχετους επισκέπτες. Το ειδικό όσο πιο ειδικό είναι τόσο χειρότερα (πιο πολύπλοκο, πιο δύσκολο να το επισκεφθούν άσχετοι). Σκέψου τη δική σου εμπειρία. Θα πας πιο εύκολα να δεις το hotels.gr ή το mitsos-hotel.gr όταν ψάχνεις για ξενοδοχεία;

    Όσο για το compliance, σαφώς και είναι καλό αλλά να μην το ξεφτυλίσουμε. Αν κάτι δεν είναι W3C compliant αλλά φαίνεται όμορφα σε IE ή Firefox "just do it"!
    Για τους browsers μια δοκιμή σε ΙΕ5.01, IE5.5, IE6 και Firefox 1.0+ σου δίνει το 95+% της αγοράς. Δεν αξίζει τον κόπο (δεν είναι cost effective) οτιδήποτε άλλο.

    Για εταιρεία. Εγώ έχω 2 domains στην http://superweb.gr/
    Είναι αρκετά εξυπηρετικοί και οι τιμές τους είναι από τις καλύτερες που βρήκα (Windows hosting).
    Βέβαια έχω μόνο μερικούς μήνες το hosting σε αυτούς και έχω κάποια προβληματάκια (αργό response time) οπότε δεν πίνω και νερό στο όνομά τους.
    Επίσης αν δεν κάνεις τίποτε περίεργο, προφανώς πήγαινε σε Linux hosting!

  7. #7
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX
    Είναι πολύ ενοχλητικό μια σελίδα κατά τα άλλα πολύ καλή να μη φαίνεται σωστά με το Firefox (ή με Opera) για παράδειγμα.
    Firefox δουλεύω και εγώ, άρα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα φαίνεται καλά σε firefox.

    Wantilles θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, μιας και εγώ πιστεύω ότι θα καλυφτώ με javascript.
    Προς το παρόν, προέχει να βρούμε όνομα (να το κάνουμε register) και κυρίως εταιρία για hosting και μετά θα αρχίσει το design (και οι σχετικές ερωτήσεις ).

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Και ότι ιδέες έχετε, ρίχτε τες!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και μερικά στατιστικά.
    Το προσωπικό μου site έχει από 300ΜΒ-1GB ανά μήνα
    Site από εισηγμένη Α.Ε. (μη πληροφορικής/τεχνολογιών) 1.5-3GB το μήνα
    Site από μικρό φορέα 50MB-150MB ανά μήνα

  9. #9
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    2. Προφανώς λέω μπαρούφες... Εννούσα 1GB θεωρώντας ότι το site θα είναι απλά για προβολή
    3. Όχι, αντίθετα, το γενικό θα σου φέρει και άσχετους επισκέπτες. Το ειδικό όσο πιο ειδικό είναι τόσο χειρότερα (πιο πολύπλοκο, πιο δύσκολο να το επισκεφθούν άσχετοι). Σκέψου τη δική σου εμπειρία. Θα πας πιο εύκολα να δεις το hotels.gr ή το mitsos-hotel.gr όταν ψάχνεις για ξενοδοχεία;

    Για εταιρεία. Εγώ έχω 2 domains στην http://superweb.gr/
    Είναι αρκετά εξυπηρετικοί και οι τιμές τους είναι από τις καλύτερες που βρήκα (Windows hosting).
    Βέβαια έχω μόνο μερικούς μήνες το hosting σε αυτούς και έχω κάποια προβληματάκια (αργό response time) οπότε δεν πίνω και νερό στο όνομά τους.
    Επίσης αν δεν κάνεις τίποτε περίεργο, προφανώς πήγαινε σε Linux hosting!
    yiapap δεν είπα ότι εσύ λες μπαρούφες, απλά αναρωτήθηκα μήπως αυτοί γράφαν λάθος.
    1 Gb νομίζω και εγώ ότι είναι καλά. Για εκεί προσανατολιζόμουν και δεν ξεφεύγουμε και στο κόστος. Άλλωστε όπως σωστά λες το site θα είναι απλά για προβολή.
    Για το όνομα, σαν να έχεις δίκαιο. Το θέμα όμως είναι 1. πως βρίσκεις γενικό όνομα ελεύθερο (κάτι θα κάνουμε εδώ) και 2. πως το εξηγείς τώρα το σκεπτικό αυτό, στην οικογένεια (εδώ θα δυσκολευτώ αρκετά ).
    Thanxs για το link, θα το επισκεφτώ, αν και όπως λες και εσύ στο τέλος, πιο πολύ γέρνω προς Linux hosting.
    Ίδωμεν!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για δημιουργια δικτυου....
    Από mitsakos2006 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 22:14
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από nickpao στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 03:44
  3. Βοήθεια για κατασκευή ιστοσελίδας
    Από Gregory στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 16:02
  4. Καλύτερα προγράμματα για δημιουργία ιστοσελίδας
    Από ikarian_sng στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-07, 01:26
  5. Δημιουργία ιστοσελίδας
    Από Alexandros191 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-05, 02:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας