Σελ. 1 από 337 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 5047
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα.

    Ψάχνοντας στο distrowatch βρήκα τη διανομή Arch Linux

    http://archlinux.org/

    Διάβασα και τα reviews στα:

    http://www.osnews.com/story.php?news_id=10047

    http://os.newsforge.com/article.pl?sid=05/02/14/1722211

    http://www.linuxtimes.net/modules.ph...rticle&sid=774

    http://lwn.net/Articles/121784/

    Είναι μια i686 optimized διανομή με εργαλείο για εγκατάσταση το pacman με δικά της repositories η οποία σου δίνει ένα βασικό σύστημα στην εγκατάσταση και πάνω σε αυτό χτίζεις σιγά σιγά όπως το Gentoo αλλά χωρίς το πρόβλημα του ατελείωτου compiling.


    Σε αυτό το thread απορίες και ερωτήσεις για το HowTo του Arch Linux

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosc61 : 07-09-05 στις 20:21.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Το δοκίμασα εγώ. Πρέπει να ξέρεις στην αρχή πιο module έχει ο πυρήνας για να δουλέψει το δίκτυο και να "δεις" ιντερνετ. Μπορείς να κάνεις εγατάσταση γρήγορη (15') με τα απαραίτητα αρχεία του πακέτου base. Αυτό θα σε οδηγήσει χωρίς παραθυρικό περιβάλλον. Μετά χρησιμοποοιώντας την σύνδεση και με το εργαλείο pacman κατεβάζεις και φορτώνεις το περιβάλλον που επιθυμείς.
    Οι ρυθμίσεις γενικά γίνονται με το χέρι.
    Γενική εντύπωση: ενδιαφέρουσα distro με package managment που θέλει να μοιάσει στα apt-get και portage. Για καποιον από gentoo θα λείψουν οι λεπτομερείς επιλογές του compile. Σαν ταχύτητα είναι πιο αργό από το gentoo που χρησιμοποιώ αλλά πιο γρήγορο από mandriva.
    Νομίζω ότι χρειάζεται καιρός για να ωριμάσει και να πιάσει την κρίσιμη μάζα των χρηστών για να θεωρηθεί major distro. Τελικά την απεγκατέστησα γιατί βρήκα αρκετά χρονοβόρο το στήσημο και τη διατήρηση ενός νέου gentoo.
    Γενικά έχει καλή απήχηση στους χρήστες Slackware αφού προσφέρει καλύτερο package managment.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Το εγκατέστησα...
    Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις:

    1) Δεν είναι για αρχάριο. Αλλά η προηγούμενη εμπειρία από Gentoo βοήθησε
    2) Είναι πού γρήγορο (i686) γρηγορότερο στο boot,shutdown,χρήση από όλες τις διανομές που έχω χρησιμοποιήσει (ίσως Gentoo λίγο πιο γρήγορο ή το ίδιο γρήγορο αν δεν κάνω λάθος)
    3) Έχει αρκετά καλή κοινότητα
    4) Μπορείς να βάλεις mirror για τα repositories το ntua.gr (!!). Ενημαρομένα και σχεδόν πλήρη repositories.
    5) Στην ουσία πρόκειται όντως για ένα Gentoo χωρίς το compiling (αυτό που έψαχνα !!)
    6) Έχει δικό τυ και πολύ καλό εργαλείο package management το PACMAN

    Για όσους ενδιαφέρονται πριν ξεκινήσουν την εγκατάσταση η οποία μπορεί να γίνει και μέσω ftp με τα τελευταία πακέτα απευθεία καλό θα είναι να εκτυπώσουν τις παρακάτω ιστοσελίδες (εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ):

    http://wiki2.archlinux.org/ (το wiki με ό,τι μπορείς να χρειαστείς)

    http://www.archlinux.org/docs/en/gui...all-guide.html (οδηγίες εγκατάστασης)

    http://wiki2.archlinux.org/index.php/Desktop%20Arch (Desktop Arch δηλ πως να φτιάξετε ένα desktop με το Arch linux)



    Powered by Arch Linux

  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Το σίγουρο είναι ότι οι διανομές που χτίζονται έτσι αφήνουν στο τέλος μια αίσθηση ικανοποίησης. Ισως το ξαναβάλω για δεύτερη και γω.
    Σημείωση στο kde 3.4 υπάρχουν και τα ελληνικά.
    Ποιο desktop χρησιμποποιείς;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    KDE 3.4
    (Το gkrellm μετά το τελικό boot και φόρτωμα του desktop μου δείχνει 306 ΜΒ ελεύθερα από τα 384 που έχω)

  6. #6
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Το Arch Linux δεν έχει εκδόσεις όπως συμβαίνει και με το Gentoo.
    Δηλαδή με pacman -Syu έχεις πάντα την τελευταία έκδοση.

    Τα ελληνικά δουλεύουν μια χαρά όπως και όλα τα άλλα σε αυτή την πολλή καλή διανομή.
    Θέλω αν κάποιος έχει εγκαταστήσει Gentoo αν μπορεί να δοκιμάσει και το Arch Linux να μας πει τη γνώμη του.

    Εγώ πάντως ύστερα από μια βδομάδα περίπου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Γώργο, πόσες διανομές έχεις δοκιμάσει τους τελευταίους μήνες;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Ενδιαφέρον ακούγεται, έχω βαρεθει το gentoo με τα compile του, αλλά με προβληματίζει λίγο το πόσα packages έχει διαθέσιμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Fedora Core 3
    Mepis
    Gentoo
    Knoppel
    Kanotix
    Ubuntu
    Kubuntu
    Arch Linux

    Από αυτές περισσότερο έμεινε το Kanotix (γύρω στο μήνα).

    Η αλήθεια είναι ότι τα repositories του gentoo είναι πλήρη σχεδόν, αλλά το compile στον AMD Duron 1200 Mhz που έχω εγώ είναι μαρτύριο ειδικά αν είσαι αρχάριος που όλο και κάτι θα κάνεις λάθος και πάλι από την αρχή. Αν είχα επεξεργαστή πάνω από 3 Ghz θα το ξανασυζήταγα, όπως επίσης αν το gentoo είχε precompiled οn line πακέτα έτοιμα για κάθε επεξεργαστή.

    Το Arch Linux είναι ακριβώς ότι έψαχνα. Μια διανομή σαν το gentoo αλλά χωρίς το πρόβλημα του compile και με το σύνολο των πλεονεκτημάτων του gentoo (ι686 optimized, φιλοσοφία make it simple, χτίζεις από την αρχή το σύστημα όπως το θές, ελέγχεις εσύ τι ξεκινάει σαν daemon στο boot, σχεδόν πλήρη και καλά ενημερωμένα repositories ίσως και πλήρη γιατί εγώ ακόμα επειδή είναι αρχή και δεν έχω χρόνο να το ψάξω ακόμη χρησιμοποιώ αυτά που έχει κατά την εγκατάσταση αλλά υπάρχουν και άλλα που μπορείς να προσθέσεις, αναβάθμιση πλήρης του λειτουργικού από το internet χωρίς ανάγκη επανεγκατάστασης όταν βγει νέα έκδοση, σταθερό, γρήγορο, καλή υποστήριξη ελληνικών).

    Για όποιον το προσπαθεί να το εγκαταστήσει και συναντήσει προβλήματα ας κάνει ένα post εδώ μήπως και μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

    Για το ποια πακέτα έχει στα repositories ρίχτε μια ματιά στο επίσημο site
    http://archlinux.org/

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    @giorgosc61:Ρε συ , και μια ερώτηση ακόμη. Τι παίζει με το etc-update και rc-update? Υπάρχουν αντίστοιχες λειτουργίες για τα config files και τo boot sequence των daemons? Δηλαδή πχ. αν κάνω εγώ update το samba-server μπορώ να το βάλλω εύκολα στην εκκίνηση χωρίς να πειράζω boot-scripts manually και μπορώ να ΜΗΝ χάσω τα config μου του samba-server κατά το update?
    Oi φάκελοι /etc/conf.d /etc/init.d έχουν την ίδια χρησιμότητα?

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hayzel
    @giorgosc61:Ρε συ , και μια ερώτηση ακόμη. Τι παίζει με το etc-update και rc-update? Υπάρχουν αντίστοιχες λειτουργίες για τα config files και τo boot sequence των daemons? Δηλαδή πχ. αν κάνω εγώ update το samba-server μπορώ να το βάλλω εύκολα στην εκκίνηση χωρίς να πειράζω boot-scripts manually και μπορώ να ΜΗΝ χάσω τα config μου του samba-server κατά το update?
    Oi φάκελοι /etc/conf.d /etc/init.d έχουν την ίδια χρησιμότητα?
    To etc-update χρησιμοποιείται όταν κάνεις update ένα πακέτο και πάει να βάλει νέες ρυθμίσεις σε υπάρχον αρχείο configuration. Οπότε, τότε πρέπει να τρέξεις etc-update για να δεις τις αναλυτικές αλλαγές σε κάθε αρχείο, να κάνεις merge, accept ή reject. Θέλει λίγο προσοχή όμως όταν το κάνεις αυτό.

    Το rc-update χρησιμοποιείται για τα start-up scripts. Αν θες να βάλεις το samba για παράδειγμα, θα δώσεις
    Κώδικας:
    rc-update add samba default
    ή να το βγάλεις με
    Κώδικας:
    rc-update del samba default
    Δώσε
    Κώδικας:
    man rc-update
    για λεπτομέρειες.

    Στο /etc/conf.d υπάρχουν τα αρχεία ρυθμίσεων για τους deamons. Το /etc/init.d περιέχει τα scripts εκκίνησης, κτλ.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #12
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hayzel
    @giorgosc61:Ρε συ , και μια ερώτηση ακόμη. Τι παίζει με το etc-update και rc-update? Υπάρχουν αντίστοιχες λειτουργίες για τα config files και τo boot sequence των daemons? Δηλαδή πχ. αν κάνω εγώ update το samba-server μπορώ να το βάλλω εύκολα στην εκκίνηση χωρίς να πειράζω boot-scripts manually και μπορώ να ΜΗΝ χάσω τα config μου του samba-server κατά το update?
    Oi φάκελοι /etc/conf.d /etc/init.d έχουν την ίδια χρησιμότητα?
    Παίζεις με τα boot scripts στο /etc/rc.d.

    @giorgosc61: Μεταφέρεις τα αρχεία σου από την μία διανομή στην άλλη ή φτου κι από την αρχή;
    Εχεις μήπως πάει σε λύση ξεχωριστού partition /home;

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosc61
    Fedora Core 3
    Mepis
    Gentoo
    Knoppel
    Kanotix
    Ubuntu
    Kubuntu
    Arch Linux
    Σηκώνω ψηλά τα χέρια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosc61
    Από αυτές περισσότερο έμεινε το Kanotix (γύρω στο μήνα).
    Φαντάζομαι ότι αυτές που "θα έμειναν λιγότερο" θα τις άλλαζες σαν τα πουκάμισα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosc61
    Αν είχα επεξεργαστή πάνω από 3 Ghz θα το ξανασυζήταγα...
    Για P-4 θες 3GHz. Για Athlon-XP αρκει και 1.5GHz.

    @ Γκούφι-Χ

    Tα ξέρει αυτά ο Χέιζελ απλά ρωτά τον Γιώργο αν υπάρχουν υποκατάστατά τους στο Arch Linux.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    ...
    Tα ξέρει αυτά ο Χέιζελ απλά ρωτά τον Γιώργο αν υπάρχουν υποκατάστατά τους στο Arch Linux.
    ΟΚ, απροσεξία μου, είχα την εντύπωση ότι αναφερόταν στο Gentoo.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #15
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Τα αρχεία με τις ρυθμίσεις τα έχω σε ξεχωριστό partition(/home) και backup σε dvdrw. Κάθε φορά που άλλαζα διανομή την είχα έτοιμη στημένη και ρυθμισμένη σε 2 ώρες περίπου και πλήρως updated σε 3 ώρες (εκτός του Gentoo λόγω του compile).
    To Arch Linux το έστησα πλήρως και με όλες τις ρυθμίσεις και updatew σε 4 ώρες περίπου.

    Το partition scheme που ακολουθώ είναι το εξής:
    hda1 -> /boot (ext2)
    hda5 -> / (ext3)
    hda6 -> /home

    To linux το έχω βάλει κυριολεκτικά ως βασικό σύστημα από το Νοέμβρη (στα Windows XP ζήτημα αν έχω μπει 5 με 6 φορές όλο αυτό το καιρό).

    Η πρώτη διανομή ήταν το Fedora Core 3 και από ότι είδατε οι υπόλοιπες ήταν όλες debian based εκτός του Arch Linux και Gentoo.

    Όλες μου άφηναν ένα κενό σε κάτι. Άλλες στα repositories (Fedora Core 3,Ubuntu), άλλες ήταν παραφορτωμένες (Mepis, Kanotix), άλλες αργές (Mepis), άλλες όχι τόσο σταθερές (μου έχουν κρασάρει όλα εκτός του Arch Linux μέχρι στιγμής και το αποδίδω σε πρόβλημα των drivers για την ATI).

    Νομίζω ότι στη διαδικασία του να δοκιμάζουμε διανομές όλοι όσοι δοκιμάζουν το linux έχουν μπει, αν και εγώ σίγουρα το παράκανα.

    Στο Arch Linux κάτι φαίνεται, κάτι δείχνει ότι θα μείνει.

    Σε ότι αφορά την προσθήκη daemons εγώ έκανα τα εξής:

    Από root
    nano /etc/rc.conf
    Στο αρχείο αυτό έχει έχει μία παρένθεση όπου έχει τους daemons που φορτώνονται στο boot.
    Για το firestarter όταν το πρωτο εγκατέστησα εγώ είχα την εντύπωση ότι θα το έβαζε αυτόματα στο boot όπως τα debian-based αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται.
    Έτσι στη παρένθεση με τα daemons πρόσθεσα το firestarter και από τότε φορτώνεται στο boot. Όμοια έβαλα και τα clamv και freshclamv.

Σελ. 1 από 337 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας