Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Έχω εγκατεστημένο ένα Linux Mint (δηλαδή Ubuntu Gutsy) και χρησιμοποιώ ως home ένα ξεχωριστό partition, μεγέθους 80GB! Επειδή αυτός ο χώρος είναι άχρηστος, αποφάσισα να του κάνω ένα resize και αυτό που θα μείνει να το χρησιμοποιήσω για δοκιμές είτε με Linux From Scratch, είτε με Gentoo. Αλλά, επειδή είναι mounted ως home δεν μπορεί το GParted να του κάνει resize και ούτε υπάρχει τρόπος να κάνω umount το partition γιατί βγαίνει συνεχώς το μήνυμα ότι η συσκευή χρησιμοποιείται (πράγμα λογικό, άλλωστε)...

    Εκτός από τη λύση του Partition Magic από Windows, την οποία τελικά θα υλοποιήσω, ή του GParted από Live CD υπάρχει άλλο τρόπος για να κάνω αυτό που θέλω μέσα από την ίδια την εγκατάσταση που χρησιμοποιεί το home;

    Επίσης, το gparted παίρνει απίστευτα πολύ χρόνο στην εκκίνηση (όσο γράφει Scanning all devices) γύρω στα 10 λεπτά για να φορτώσει! Έχω στο PC ένα IDE HD 160GB, ένα SATA HD 250GB και ένα εξωτερικό σκληρό 320GB! Είναι λογικό να κάνει τόση πολύ ώρα; Δε θυμάμαι να ήταν τόσο αργό... Και μιλάμε για σχετικά δυνατό μηχάνημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος liberostelios : 04-02-08 στις 19:33.

  2. #2
    Το avatar του μέλους chek2fire
    chek2fire Guest
    Mε το live cd το δοκιμάζεις?

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τη λύση του Partition Magic από Windows, την οποία τελικά θα υλοποιήσω, ή του GParted από Live CD υπάρχει άλλο τρόπος για να κάνω αυτό που θέλω μέσα από την ίδια την εγκατάσταση που χρησιμοποιεί το home;

    Επίσης, το gparted παίρνει απίστευτα πολύ χρόνο στην εκκίνηση (όσο γράφει Scanning all devices) γύρω στα 10 λεπτά για να φορτώσει! Έχω στο PC ένα IDE HD 160GB, ένα SATA HD 250GB και ένα εξωτερικό σκληρό 320GB! Είναι λογικό να κάνει τόση πολύ ώρα; Δε θυμάμαι να ήταν τόσο αργό... Και μιλάμε για σχετικά δυνατό μηχάνημα!
    Νομίζω στο ubuntu δεν μπορείς να μπεις ως root, αλλά κανονικά:

    Βγαίνεις από χρήστης (log-out)
    Μπαίνεις ως root
    umount /home
    resize (cfdisk)
    ρυθμίσεις στο /etc/fstab (αν χρειάζονται)
    έτοιμος.

    Το gparted το έχω και εγώ απορία γιατί αργεί. Δεν έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Προφανώς κάτι κάνει "probe" και περιμένει "απαντήσεις". Δεν ξέρω αν μπορείς να το εκκινήσεις με option από την κονσόλα.

    π.χ. gparted /dev/hdb (για να σαρώσει μόνο τον 2ο δίσκο)

    Νομίζω πως ψάχνει για floppy (fd0) το οποίο δεν υπάρχει και γι' αυτό αργεί. Κοίτα στο dmesg | tail
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Υπαρχει rescue mode στο grub menu σου? Αν ναι μπενεις με αυτο και χρησιμοποιεις το parted (τον μηχανισμο πισω απ το gparted).

    Aφου δωσεις parted γραψε ενα print απο το οποιο αφου εντοπισεις το partition που θες να κανεις resize, θα σημειωσεις το number του και τα start και end του. Αμεσως μετα δινεις resize "number" "start" "νεο end" και εχεις μικρυνει καλως εχοντων των πραγματων το partition.


  5. #5
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Λοιπόν θα φτιάξεις ένα νέο φάκελο για παράδειγμα new_home. Ως root θα αντιγράψεις όλα σου τα αρχεία από το home στο new_home. Στην συνέχεια ως root πάλι θα κάνεις umount το home σου και μετά θα θα ανοίξεις το /etc/fstab να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές.
    Αφού τελειώσεις με το fstab, πας και αλλάζεις το όνομα από new_home σε home. Για να είσαι σίγουρος το home σου (το αρχικό) κράτησε το προς στιγμήν με το όνομα old_home.

    Μετονόμασε το new_home σε home και κάνε μια επανακκίνηση να δεις αν όλα πήγαν καλά.

    Αν όλα πήγαν καλά σβήνεις το παλιό δηλαδή το old_home και boot-ρεις με το gparted και κάνεις τις ενέργεις που θέλεις.

    Βασικά αυτή είναι η διαδικασία, σε περίπτωση που μπερδευτείς θα γράψω τα παραπάνω με την μορφή Βήμα_1, Βήμα_2 κλπ.

    Ιδιαίτερη προσοχή στην αντιγραφή των αρχείων από το ένα στο άλλο γιατί θα πρέπει να συμπεριλάβεις όλα τα αρχεία φανερά, κρυφά αρχεία ρυθμίσεων κλπ

    Κώδικας:
    cp -R /home/* /new_home/

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Μου φαίνεται ότι οι απαντήσεις των gkimοnas και ludist είναι κάπως πιο κατατοπιστικές. Ωστόσο δεν κατάλαβα τι ήθελε να πει ο καλλιτέχνης.
    Θα κάνει backup του /home σε new_home στο ίδιο partition; Αν χαλάσει το 80άρι partition θα χάσει και το παλιο /home και το backup "new_home"!
    edit: ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.
    cp -R /home/* /new_home/
    Εδώ εγηγείται ο μάγκας, κάνει copy μέσα στο / filesystem.

    1) Θα κάνει πρώτα backup του /home κάπου ή θα πάει για resize κατευθείαν;
    2) Το resize δεν έχει σημασία από που το κάνεις; Δηλαδή, ότι πάντα πρέπει να γίνεται από το τέλος προς την αρχή;
    3) Τι γίνεται (διεξοδικά) μετά με τα mount points και τα file permissions;

    [Δε νομίζω ότι το gparted σχετίζεται με το parted. Το qparted νομίζω σχετίζεται με το parted] Αλλά ας μείνουμε στο gparted και το cfdisk που υπάρχουν σε όλες τις διανομές και τα rescue cd.

    ΥΓ. Καλά μην απαντήσετε σε όλες αυτές τις ερωτήσεις. Αν καλύφθηκε ο ενδιαφερόμενος έχει σημασία!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zamitsos : 05-02-08 στις 02:04. Αιτία: Μπερδεύτηκα εντελώς!

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ξέχασα ότι το cfdisk, δεν κάνει resize, οπότε σωστά ο gkimonas λέει: Αντιγραφή το /home σε κάποιο φάκελλο αν δουλέψεις με cfdisk αφού το cfdisk θα σβήσει.

    Αν δουλέψεις με το gparted κρατάς backup για λόγους ασφαλείας.

    @zamitsos
    1. Εννοείται πρώτα backup
    2. Δεν σε πιάνω.
    3. Αν σ' έπιασα: Νομίζω δεν αλλάζει τίποτα. Τα file permissions σίγουρα δεν πειράζονται, για τα label / UUID δεν ξέρω που απαιτεί το ubuntu.

    Και μου ήρθε η ιδέα για root στο ubuntu. Αφού δεν μπαίνει ως root χτυπάς ένα κανονικό log-in ΑΦΟΥ ξεμοντάρεις το /home (π.χ. κατάργηση από το /etc/fstab > reboot (αχχ... ubuntu)* ) > sudo su και κάνεις το resize με gparted

    Μετά το resize, θα μείνουν κάποια "σκουπίδια" στο /home αλλά δεν πειράζει. Δεν θα φαίνονται όταν γίνει mount το "κανονικό" home, μόνο με live-cd θα μπορείς να τα σβήσεις.

    * Εναλλακτικά για να γλυτώσεις το reboot. Ως root telinit 1. Log-in > root και ελπίζω να κάνει umount /home.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 05-02-08 στις 02:27.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zamitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [Δε νομίζω ότι το gparted σχετίζεται με το parted. Το qparted νομίζω σχετίζεται με το parted] Αλλά ας μείνουμε στο gparted και το cfdisk που υπάρχουν σε όλες τις διανομές και τα rescue cd.
    Το parted ειναι εξαρτηση του gparted. Και υπαρχει φυσικα oπου υπαρχει gparted. Το προτινα γιατι στο recovery mode του ubuntu δεν υπαρχει γραφικο περιβαλλον και εισαι απευθειας root.


  9. #9
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Τελικά το πρόβλημα με την τεράστια αναμονή ήταν το θέμα με το floppy, επειδή δεν έχω εγκατεστημένο drive στο PC. Απενεργοποίησα το floppy από το BIOS και ξεκίνησε σε χρόνο dt!

    Κατά τα άλλα, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Επειδή σήμερα έκανα ένα resize και βαριόμουν να περιμένω, το έκανα από κονσόλα με parted /dev/syskeyh και ήταν - φυσικά - αστραπιαίο.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    2) Το resize δεν έχει σημασία από που το κάνεις; Δηλαδή, ότι πάντα πρέπει να γίνεται από το τέλος προς την αρχή;
    Ούτε και εγώ με πιάνω!! [κουφάθηκα τώρα ???!!!!]
    Καλή η ιδέα για recovery mode του ubuntu που δεν υπαρχει γραφικο περιβαλλον και εισαι απευθειας root.


    Λοιπόν ρίχνω και μια βαθμολογία στο θέμα γιατί είναι χρήσιμο.

    parted & gparted δεν σχετίζονται
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails parted.png  


  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Είχα μπερδέψει το parted με το libparted. Το parted είναι κονσολάτο το qparted είναι gui και τα δύο δουλεύουν με το libparted (φαντάζομαι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 06-02-08 στις 12:04.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Free
    Μην μπερδεύεις επίσης το gparted με το qtparted. Λίγο Μόντυ Python γίνεται η συζήτηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Απο το http://www.gnu.org/software/parted/index.shtml :

    Since GNU Parted comes with a library, you can also take advantage of other projects using libparted.


  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Για την καθυστέρηση, αν χρειάζεστε gui δώσετε ΠΡΙΝ ανοίξετε το πρόγραμμα

    Κώδικας:
    rm /dev/fd0
    Ώστε να μην ψάχνει το ανύπαρκτο floppy.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

Παρόμοια Θέματα

  1. Λιγη βοηθεια για το νεο!
    Από ccGio στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-07, 16:37
  2. Λιγη Βοήθεια Για Να Επιλεξω
    Από immortal1979 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-06, 14:16
  3. Λίγη βοηθεία για την επιλογή aDSL router για εταιρία...
    Από daveb στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 18:59
  4. Λιγη βοήθεια για το sharing...
    Από Skalos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-05, 11:54
  5. Λίγη αρχική βοήθεια για το ADSL
    Από adslas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-04, 13:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας