Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Γεια

    Μετα απο αρκετες συζητησεις-ανταλλαγες αποψεων κλπ και ενα παλιοτερο thread περι ενος καλου gaming/desktop replacement laptop,κοντα στο 2χιλιαρο(και προς τα κατω,παρα τα αρχικα σχεδια...) κατα 90% εχω αποφασισει οτι παω για το HP Compaq 8710w Mobile Workstation (GC124EA) , το εχω βρει π.χ. εδω με πολυ καλη τιμη πιστευω...(Αν εχετε κατι παραπλησιο-αλλης εταρειας να προτεινετε ή και γνωμες για το συγκεκριμενο ,καλοδεχουμενες)

    Στο "δια ταυτα" τωρα...

    Παω και το τσιμπαω ή περιμενω λιγο καιρο (και ποσο περιπου αν γνωριζει καποιος) μεχρι να ειναι διαθεσιμα στην αγορα νεα μοντελα με Penrynn αλλα και νεες καρτες γραφικων στην ιδια κατηγορια λαπτοπ και περιπου στο ιδιο budget? Πληροφοριακα να αναφερω οτι το παραπανω μοντελο για το οποιο ενδιαφερομαι νομιζω οτι ηταν διαθεσιμο και Ελλαδα το καλοκαιρι που μας περασε οποτε δεν ειναι και τρελα παλιο...

    Υ.Γ. : το GC124EA ειναι με εγκατεστημενα Vista...ελπιζω (επιβεβαιωστε please) να μην παιζει προβλημα να τα αλλαξω(εννοω μονος μου) σε ΧΡ ετσι? εχει η ΗΡ και το GC125EA ιδια συνθεση δηλαδη αλλα με ΧΡ προεγκαταστημενα απο τη "μανα τους" αλλα δεν το εχει κανενα e-shop στον καταλογο τους...

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από organus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια

    Μετα απο αρκετες συζητησεις-ανταλλαγες αποψεων κλπ και ενα παλιοτερο thread περι ενος καλου gaming/desktop replacement laptop,κοντα στο 2χιλιαρο(και προς τα κατω,παρα τα αρχικα σχεδια...) κατα 90% εχω αποφασισει οτι παω για το HP Compaq 8710w Mobile Workstation (GC124EA) , το εχω βρει π.χ. εδω με πολυ καλη τιμη πιστευω...(Αν εχετε κατι παραπλησιο-αλλης εταρειας να προτεινετε ή και γνωμες για το συγκεκριμενο ,καλοδεχουμενες)

    Στο "δια ταυτα" τωρα...

    Παω και το τσιμπαω ή περιμενω λιγο καιρο (και ποσο περιπου αν γνωριζει καποιος) μεχρι να ειναι διαθεσιμα στην αγορα νεα μοντελα με Penrynn αλλα και νεες καρτες γραφικων στην ιδια κατηγορια λαπτοπ και περιπου στο ιδιο budget? Πληροφοριακα να αναφερω οτι το παραπανω μοντελο για το οποιο ενδιαφερομαι νομιζω οτι ηταν διαθεσιμο και Ελλαδα το καλοκαιρι που μας περασε οποτε δεν ειναι και τρελα παλιο...

    Υ.Γ. : το GC124EA ειναι με εγκατεστημενα Vista...ελπιζω (επιβεβαιωστε please) να μην παιζει προβλημα να τα αλλαξω(εννοω μονος μου) σε ΧΡ ετσι? εχει η ΗΡ και το GC125EA ιδια συνθεση δηλαδη αλλα με ΧΡ προεγκαταστημενα απο τη "μανα τους" αλλα δεν το εχει κανενα e-shop στον καταλογο τους...

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Ποτέ δεν θα μείνεις ευχαριστημένος, κάθε φορά θα βγαίνουν καινούριες κάρτες και επεξεργαστές, οπότε αγόρασε όποτε έχεις ανάγκη.
    Στα παιχνίδια μετράει η κάρτα γραφικών. Δεν θα σου κάνουν οι penryn στο φορητό την τρελή διαφορά.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από organus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. : το GC124EA ειναι με εγκατεστημενα Vista...ελπιζω (επιβεβαιωστε please) να μην παιζει προβλημα να τα αλλαξω(εννοω μονος μου) σε ΧΡ ετσι? εχει η ΗΡ και το GC125EA ιδια συνθεση δηλαδη αλλα με ΧΡ προεγκαταστημενα απο τη "μανα τους" αλλα δεν το εχει κανενα e-shop στον καταλογο τους...

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Πρωτον μπορεις να ζητησεις απο την hp κωδικο δωρεαν για xp professional.
    Ακομα μπορεις να ζητησεις με χρεωση restore dvds για xp.
    Tελος,στη σελιδα της hp θα βρεις ολους τους drivers για xp για να τα βαλεις μονος σου.(με κωδικο μαλιστα που οπως σου ειπα δικαιουσε δωρεαν απο την hp)


    Αρα δε θα εχεις κανενα προβλημα..

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Περιοχή
    Saloniki!!!!!!!!!!
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17697/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-9108
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από organus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια
    Υ.Γ. : το GC124EA ειναι με εγκατεστημενα Vista...ελπιζω (επιβεβαιωστε please) να μην παιζει προβλημα να τα αλλαξω(εννοω μονος μου) σε ΧΡ ετσι? εχει η ΗΡ και το GC125EA ιδια συνθεση δηλαδη αλλα με ΧΡ προεγκαταστημενα απο τη "μανα τους" αλλα δεν το εχει κανενα e-shop στον καταλογο τους...

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Συνήθως στα καινούρια laptop με προεγκατεστημένα τα vista χάνεις την εγγύηση αν τα βγάλεις και βάλεις xp..Ρώτα όταν πας σ'ένα μαγαζί.

    Μπορείς όμως, όπως και να έχει, να κάνεις dual boot..

  5. #5
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Φίλε επειδή έισαι και γαύρος νομίζω ότι η υπομονή ποτέ δεν έβλαψε κανέναν, για μένα στάθμισε αρχικά τις αναγκες σου και μετά προτίμησε φορητό με 2 χρόνια εγγύηση καθώς προτέινω μόνο toshiba-LG.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ευχαριστω για τις απαντησεις και το χρονο σας παιδια ενα ξεχωριστο shout-out για τον haHa hehe

    παρολ αυτα αν καποιος εχει κατι πιο συγκεκριμενο σχετικα με τις νεες αφιξεις (π.χ. quarters of 2008) ας ποσταρει...δεν ειχα χρονο να διαβασω κανα preview για αυτο ρωταω...αν βρω κατι μεσα στο ΣΚ θα το ποσταρω παντως.ευχαριστω και παλι

    ........Auto merged post: organus added 5 Minutes and 25 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21century Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε επειδή έισαι και γαύρος νομίζω ότι η υπομονή ποτέ δεν έβλαψε κανέναν, για μένα στάθμισε αρχικά τις αναγκες σου και μετά προτίμησε φορητό με 2 χρόνια εγγύηση καθώς προτέινω μόνο toshiba-LG.
    δεν ειμαι σιγουρος οτι το πιασα περι γαυρου και υπομονης - ισως να φταει η ιωση που με ταλαιπωρει..

    το συγκεκριμενο μοντελο εχει 3 χρονια εγγυηση btw,οποτε ουτε εκει σε εννοω..

    και ευχαριστω για την προταση σου περι toshiba-LG αλλα δεν εισαι συγκεκριμενος...εγω δεν εχω καταφερει να βρω απο αυτες κατι παραπλησιο σε specs και την αυτη τιμη και service/εγγυηση

    οπως και να χει θα το ξαναδω και thanks για το reply
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος organus : 08-02-08 στις 15:48. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Κοιτα η λογικη λεει οτι καποια στιγμη θα ανανεωσει και η hp τα επαγγελματικα της με penryn.
    Φανταζομαι σε κανα μηνα,αντε 2 θα ειναι διαθεσιμα και στην Ελλαδα.

    Ακομα ανακοινωση για τα επαγγελματικα hp compaq και penryn δεν εχει βγει.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά macbook τωρα?
    Από darknova στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 15:23
  2. λιγο βοηθεια στην αγορα οθονης
    Από panathas στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-07, 02:30
  3. Υπομονή για αγορές Apple...
    Από thanar στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 13:35
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 20:10
  5. Αγορά Conn-x τώρα και ενεργοποίηση μετά;
    Από Ainastros στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-06, 20:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας