Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2008
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε τσακάλια απ'οτι βλέπω έχετε πολλές γνώσεις απο adsl. Η γνώμη σας είναι πολύτιμη για μένα μιας και που πέρασα και εγώ τον δικό μου γολγοθά με την Hol. Έκανα αίτηση για full-llu με νέο γεωγραφικό αριθμό τον Νοέμβριο και αφού μπήκε ο Φεβρουάριος δέν με ενεργοποίησαν και ακύρωσα την αίτηση με fax στη Ηοl.
    Σήμερα έκανα αίτηση στον οτε για να πάρω αριθμό 210 και αναρωτιέμαι άν αξίζει να μπώ πάλι στη διαδικασία αναμονής με την Netone . Αξίζει; Μετά απο πόσες εργάσιμες θα με ενεργοποιήσουν? Μέχρι να με ενεργοποιήσουν θα κοπεί το σταθερό? Θέλω επειγόντως Internet μέσα στον Φεβρουάριο λόγω δουλειάς, αρθρογραφό σε τοπική εφημερίδα.
    Περιστέρι-Άγιο Ιερόθεο είμαι.
    Κάθε σας συμβουλή απο την εμπειρία σας είναι πολύτιμη. HELP!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από branelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τσακάλια απ'οτι βλέπω έχετε πολλές γνώσεις απο adsl. Η γνώμη σας είναι πολύτιμη για μένα μιας και που πέρασα και εγώ τον δικό μου γολγοθά με την Hol. Έκανα αίτηση για full-llu με νέο γεωγραφικό αριθμό τον Νοέμβριο και αφού μπήκε ο Φεβρουάριος δέν με ενεργοποίησαν και ακύρωσα την αίτηση με fax στη Ηοl.
    Σήμερα έκανα αίτηση στον οτε για να πάρω αριθμό 210 και αναρωτιέμαι άν αξίζει να μπώ πάλι στη διαδικασία αναμονής με την Netone . Αξίζει; Μετά απο πόσες εργάσιμες θα με ενεργοποιήσουν? Μέχρι να με ενεργοποιήσουν θα κοπεί το σταθερό? Θέλω επειγόντως Internet μέσα στον Φεβρουάριο λόγω δουλειάς, αρθρογραφό σε τοπική εφημερίδα.
    Περιστέρι-Άγιο Ιερόθεο είμαι.
    Κάθε σας συμβουλή απο την εμπειρία σας είναι πολύτιμη. HELP!
    Δεν φταίει ούτε, η HOL, ούτε η netone, ούτε κανένας άλλος... έχω πολλούς γνωστούς -κι εγώ παθών- που καθυστέρησε υπερβολικά η υλοποίηση του βρόχου από τον ΟΤΕ Περιστερίου... Τσάμπα, κατά την άποψή μου, ακύρωσες την αίτησή σου στη HOL αφού λογικά πλησίαζε ο καιρός που θα σε συνέδεαν. Πάντως, το 3μηνο με τα σημερινά δεδομένα το έχεις σίγουρο, αν δεν γίνει κανένα θαύμα στον ΟΤΕ Περιστερίου...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από branelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τσακάλια απ'οτι βλέπω έχετε πολλές γνώσεις απο adsl. Η γνώμη σας είναι πολύτιμη για μένα μιας και που πέρασα και εγώ τον δικό μου γολγοθά με την Hol. Έκανα αίτηση για full-llu με νέο γεωγραφικό αριθμό τον Νοέμβριο και αφού μπήκε ο Φεβρουάριος δέν με ενεργοποίησαν και ακύρωσα την αίτηση με fax στη Ηοl.
    Σήμερα έκανα αίτηση στον οτε για να πάρω αριθμό 210 και αναρωτιέμαι άν αξίζει να μπώ πάλι στη διαδικασία αναμονής με την Netone . Αξίζει; Μετά απο πόσες εργάσιμες θα με ενεργοποιήσουν? Μέχρι να με ενεργοποιήσουν θα κοπεί το σταθερό? Θέλω επειγόντως Internet μέσα στον Φεβρουάριο λόγω δουλειάς, αρθρογραφό σε τοπική εφημερίδα.
    Περιστέρι-Άγιο Ιερόθεο είμαι.
    Κάθε σας συμβουλή απο την εμπειρία σας είναι πολύτιμη. HELP!
    Γνώμη μου, να βάλεις Shared LLU. Είναι ελαφρώς φθηνότερη, σε ενεργοποιούν πολύ πιο γρήγορα και έχεις και για back-up τη γραμμή του ΟΤΕ. Για 7 € επιπλέον τον μήνα (29,90 Shared LLU+ 15 € πάγιο ΟΤΕ,έναντι 37,90 για Full LLU) νομίζω πως σίγουρα συμφέρει. Όσον αφορά στις εντυπώσεις, είναι θετικές μέχρι τώρα, ρίξε μια ματιά και στα υπάρχοντα threads.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 07-02-08 στις 23:29.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-02-2008
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σοβαρά? Α, πολύ ωραία.... Α'οτι βλέπω έχεις full-llu Netone. Είχες αριθμό 210 ή έκανες απ'ευθείας αίτηση για αριθμοδότηση? 3 μήνες και εσύ ε? Μου είπαν ότι παίζει και αυτό ρόλο.Με αριθμό 210 γίνεται πιο γρήγορα η διαδικασία ενεργοποίησης...ή πάλι παραμύθια άκουσα?...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Βασικά,

    αν κατάλαβα καλά πάντα - ήσουν σε μέρος χωρίς ΚΑΜΙΑ γραμμή? Και ζήτησες νέα γραμμή από HOL (με 213 προφανώς) και βαρέθηκες να περιμένεις - οπότε ζήτησες γραμμή ΟΤΕ με 210 τώρα? Αν κατάλαβα καλά, ΟΚ...

    Αν το κέντρο σου έχει τόσο μερακλήδες τεχνικούς, κάνε τα εξής:

    • Περίμενε να μπει η γραμμή ΟΤΕ
    • Κάνε αίτηση φορητότητας σε ενεργό βρόχο στη netone ΠΡΙΝ τελειώσει ο Φεβρουάριος κατά προτίμηση! Όχι από σκέτη γραμμή, αλλά από ADSL...Εξηγώ παρακάτω!
    • Θα πληρώσεις 2 πάγια στον ΟΤΕ αλλά αυτό είναι ντε φάκτο, και 1 μέρα να τον κράταγες. Στην δική σου περίπτωση μπορεί να μην ενεργοποιηθείς πριν περάσουν 2 μήνες. Άρα: Για το όποιο διάστημα απομένει μέχρι να ενεργοποιηθεί η netone, εσύ θα...
      -έχεις γραμμή ΟΤΕ για κλήσεις (210)
      -Βάλεις μια ADSL για να έχεις internet - π.χ. βάλε μια αορίστου από την Altec με 19.99 Ε για 24 Mbps, ή αν δεν έχεις εξοπλισμό αγόρασε το Jetpack τους υποθέτω.
    • Αφού είσαι φουλ σεταρισμένος με τηλέφωνο + ADSL (και τρόπους να χρησιμοποιείς και άλλα παρελκόμενα, π.χ. απεριόριστες κλήσεις), ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ στη netone. Τους λες κανονικά ότι θες μεταφορά σε αυτούς, και έχεις γραμμή ΟΤΕ και ADSL Altec π.χ.

      Επειδή θα έχεις κάνει την αίτηση μέχρι 29/2, "σε πιάνει" η προσφορά με τους 2 μήνες πάγια δώρο. Παίρνεις και άλλα 20 Ε δώρο από το πρόγραμμα ανταμοιβής αν σε συστήσει ένας ήδη υπάρχον συνδρομητής.

      Μετά, ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ πρακτικά πότε θα ενεργοποιήσουν τη γραμμή σου στη netone τα τζιμάνια στο Περιστέρι.


    Τι κερδίζεις:
    • Σύνδεση ΟΤΕ με πιθανή απεριόριστη τηλεφωνία (βλ. i-call unlimited, 29.5 E / mo)
    • ADSL, άρα δεν είσαι "ξεκρέμαστος" "χωρίς internet"
    • Κάνοντας αίτηση στη netone μέχρι 29/2 κερδίζεις σύνολο 96 Ε από τη στιγμή που συνδεθείς σε αυτούς. 76 από τα 2 πάγια, και 20 από τη σύσταση. Άρα και "την προσωρινή σύνδεση DSL" να πληρώσεις, δεν δίνεις "κερατιάτικα"
    • Δεν υποχρεώνεσαι να κάτσεις στον ΟΤΕ γιαπάντα με ότι αυτό συνεπάγεται

    Τι χάνεις?
    • ...Ε...λίγο από το χρόνο σου =) θέλουν λιγάκι τρέξιμο τα πάραπάνω...αλλά εγώ αν έμενα σε κέντρο με αποδεδειγμένο ιστορικό ξυσίματος τεχνικών, και δεν είχα ΤΙΠΟΤΑ από internet...αυτό θα έκανα!

    Σκέψου το

    ΥΓ: Ναι, φυσικά και υπάρχει και η λύση του sharedllu που πρότεινε ο Παναγιώτης. Θα έχεις και 2 νέες γραμμές έτσι + μια (PSTN ας πούμε) ΟΤΕ = 3! Αλλά δεν έχει δώρο πάγια. Και αν πάλι ξυστούν οι τεχνικοί και στην ενεργοποιήσουν σε 1 μήνα, πάλι έμεινες χωρίς ιντερνετ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sovjohn : 07-02-08 στις 23:38.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενεργοποιούν πολύ πιο γρήγορα και έχεις και για back-up τη γραμμή του ΟΤΕ. Για 7 € επιπλέον τον μήνα (29,90 Shared LLU+ 15 € πάγιο ΟΤΕ,έναντι 37,90 για Full LLU) νομίζω πως σίγουρα συμφέρει.
    Ε δεν είναι μόνο τόση η διαφορά. Δεν υπολόγισες το επιπλέον κόστος των κλήσεων στη "λύση ΟΤΕ".

  7. #7
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν είναι μόνο τόση η διαφορά. Δεν υπολόγισες το επιπλέον κόστος των κλήσεων στη "λύση ΟΤΕ".
    Γιατί να κάνει κλήσεις μέσω ΟΤΕ, αφού θα έχει Shared LLU NetOne?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 08-02-08 στις 00:51.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδια λιγακι off-topic αλλα οχι εντελως. Το full-llu ειναι οταν μεταφερθεις εξολοκληρου στον παροχο και κοπει και ο ΟΤΕ σωστα?
    Το shared-llu τωρα με το οποιο διατηρεις και τον ΟΤΕ, σημαινει οτι η γραμμη adsl που εχεις ειναι του ΟΤΕ (ασχετα αν δε φαινεται στο λογαριασμο) και ο παροχεας ειναι απλα η netone/altec etc ή οτι το adsl σου σαν γραμμη+isp ειναι netone εξολοκληρου?

    Μεχρι πτορινος πιστευα το πρωτο, και αυτο θεωρουσα σαν αιτιολογια του οτι γινεται πιο γρηγορα η ενεργοποιηση. Αλλα τωρα εχω μπερδευτει πχ με το Διοδος της HOL που δινει 24mbps με 10 ευρω/μηνα και λεει "εντος δικτυου HOL και οτι ειναι shared LLU....αρα ισχυει το δευτερο?

    Προσπαθω κυριως να καταλαβω αν ας πουμε βαλεις netone shared-llu ή altec shared llu και κρατησεις και τον ΟΤΕ, η ενεργοποιηση θα γινει πολυ γρηγορα γιατι η adsl γραμμη θα ειναι ΟΤΕ αρα σα να βαζεις connex ενα πραγμα (τωρα πια που εχει και ο ΟΤΕ 24mbps επισημα) και απλα ISP δε θα ιεναι η otenet αλλα η netone/;altec?

    Αν οχι, και πηγαινεις στο ιδιοκτητο τους απλα χωρις φορητοτητα του αριθμου τοτε γιατι γινεται πιο γρηγορα η ενεγοποιηση? (και αν ναι ποσο ποιο γρηγορα?)

  9. #9
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thrylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια λιγακι off-topic αλλα οχι εντελως. Το full-llu ειναι οταν μεταφερθεις εξολοκληρου στον παροχο και κοπει και ο ΟΤΕ σωστα?
    Το shared-llu τωρα με το οποιο διατηρεις και τον ΟΤΕ, σημαινει οτι η γραμμη adsl που εχεις ειναι του ΟΤΕ (ασχετα αν δε φαινεται στο λογαριασμο) και ο παροχεας ειναι απλα η netone/altec etc ή οτι το adsl σου σαν γραμμη+isp ειναι netone εξολοκληρου?

    Μεχρι πτορινος πιστευα το πρωτο, και αυτο θεωρουσα σαν αιτιολογια του οτι γινεται πιο γρηγορα η ενεργοποιηση. Αλλα τωρα εχω μπερδευτει πχ με το Διοδος της HOL που δινει 24mbps με 10 ευρω/μηνα και λεει "εντος δικτυου HOL και οτι ειναι shared LLU....αρα ισχυει το δευτερο?

    Προσπαθω κυριως να καταλαβω αν ας πουμε βαλεις netone shared-llu ή altec shared llu και κρατησεις και τον ΟΤΕ, η ενεργοποιηση θα γινει πολυ γρηγορα γιατι η adsl γραμμη θα ειναι ΟΤΕ αρα σα να βαζεις connex ενα πραγμα (τωρα πια που εχει και ο ΟΤΕ 24mbps επισημα) και απλα ISP δε θα ιεναι η otenet αλλα η netone/;altec?

    Αν οχι, και πηγαινεις στο ιδιοκτητο τους απλα χωρις φορητοτητα του αριθμου τοτε γιατι γινεται πιο γρηγορα η ενεγοποιηση? (και αν ναι ποσο ποιο γρηγορα?)
    Και η Shared και η Full LLU πρόσβαση καταλήγουν σε DSLam της NetOne (και όχι του ΟΤΕ, όπως ισχύει με τις Ασύμμετρου Ρυθμού Συνδέσεις), απλά χρησιμοποιείται ο υπάρχων βρόχος (γραμμή ΟΤΕ) για να συνδεθείς. Γι'αυτό η διαδικασία σύνδεσης Shared LLU είναι συντομότερη, επειδή ακριβώς δε χρειάζεται να κατασκευαστεί νέος βρόχος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 09-02-08 στις 06:53.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να κάνει κλήσεις μέσω ΟΤΕ, αφού θα έχει Shared LLU NetOne?
    Γιατί το shared LLU σημαίνει παροχή Internet από τη Netone και τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ. Τώρα αν η Netone δίνει και στις περιπτώσεις shared, εξοπλισμό με δυνατότητα να συνδεθεί πάνω του απλή τηλεφωνική συσκευή και 2ο νούμερο (δεν το ξέρω) καθώς και απεριόριστη τηλεφωνία μέσω αυτής της διαδικασίας, σίγουρα δεν αποτελεί αυτό πρακτική λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η Shared και η Full LLU πρόσβαση καταλήγουν σε DSLam της NetOne (και όχι του ΟΤΕ, όπως ισχύει με τις Ασύμμετρου Ρυθμού Συνδέσεις), απλά χρησιμοποιείται ο υπάρχων βρόχος (γραμμή ΟΤΕ) για να συνδεθείς. Γι'αυτό η διαδικασία σύνδεσης Shared LLU είναι συντομότερη, επειδή ακριβώς δε χρειάζεται να κατασκευαστεί νέος βρόχος.
    Ασφαλώς και χρειάζεται να κατασκευαστεί νέος βρόχος. Σε κάθε περίπτωση γίνεται αυτό. Πως θα συνδεθεί από τον ΓΚΟ στο dslam της Netone χωρίς βρόχο;
    Όσο για τους χρόνους άστο καλύτερα. Δεν είναι πιο γρήγορη η ενεργοποίηση αν πρόκειται για shared. Η (θεωρητική) διαφορά είναι ότι το RUO δίνει προθεσμία στον ΟΤΕ 10 Ε.Η για κατασκευή βρόχου στην περίπτωση του shared ενώ δίνει 13 Ε.Η για πλήρη βρόχο.
    Πρακτικά επειδή στο shared δεν δεσμεύεται ο ΟΤΕ από προθεσμία για φορητότητα και δεν παρεμβάλλεται η ΕΒΔΑΦ στη διαδικασία, μάλλον πιο χρονοβόρα είναι μια shared (σε άλλους παρόχους τουλάχιστον αυτό συνήθως συμβαίνει, και εκ πείρας αυτό έχω διαπιστώσει).

    (Μάλλον συγχέεις την ΑΡΥΣ με την shared llu. Είναι διαφορετικά πράγματα.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 09-02-08 στις 13:23.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οποτε τι shared τι full LLU σε αναμονη και αξιοπιστια το ιδιο πραγμα ειναι αφου μπαινεις στο δυκτιο του εναλλακτικου εστω και μονο για το internet σωστα?

    Αρα αυτη τη στιγμη ο μονος εναλλακτικος που δινει 24mbps μεσω ΑΡΥΣ ειναι η Altec? με βλεπω να την κανω για εκει για να μη μεινω καθολου χωρις net και να εχω και τηλεφωνια μεσδα στο 30ευρο.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thrylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα αυτη τη στιγμη ο μονος εναλλακτικος που δινει 24mbps μεσω ΑΡΥΣ ειναι η Altec? με βλεπω να την κανω για εκει για να μη μεινω καθολου χωρις net
    Κάνοντας αίτηση για Shared LLU δεν μένεις χωρίς Internet.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thrylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και να εχω και τηλεφωνια μεσδα στο 30ευρο.
    H NetOne στα 29,90, εκτός από το Internet, σου δίνει απεριόριστες αστικές-υπεραστικές + διεθνείς με 2 τηλεφωνικές γραμές.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας αίτηση για Shared LLU δεν μένεις χωρίς Internet.



    H NetOne στα 29,90, εκτός από το Internet, σου δίνει απεριόριστες αστικές-υπεραστικές + διεθνείς με 2 τηλεφωνικές γραμές.
    Για τις υπηρεσιες της netone στα 30 ευρω τις ξερω, περιπου ιδιες ειναι με της altec. Θα προτιμουσα τη netone επειδη εχω ακουσει καλυτερα λογια για την εξυπηρετηση τους. Απο την αλλη δε ξερω τι διασυνδεση με το εξωτερικο εχει η καθε εταιρεια.

    Αυτο που με σπρωχνει πλεον σε altec ειναι οτι λογω ΑΡΥΣ θα διατηρησω τη γραμμη μου και σε περιπτωση που φυγω μετα για αλλου με ΑΡΥΣ (πχ connex) σωστα? και επισης η altec δεν εχει καποιο παγιο απενεργοποιησης οπως η netone (επισης σωστα?).

    Τελος, μπορεις να μου διευκρινισεις πως με το shared llu δε μενεις καθολου χωις net? Εννοεις οτι ναι μεν θα παρει κανα μηνα να γινει αλλα μπορεις να το κανεις 1 μηνα πρωτου τελειωσει η συνδεση σου καινα ειναι ετοιμο ας πουμε?

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thrylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που με σπρωχνει πλεον σε altec ειναι οτι λογω ΑΡΥΣ θα διατηρησω τη γραμμη μου και σε περιπτωση που φυγω μετα για αλλου με ΑΡΥΣ (πχ connex) σωστα?
    Το ότι βάζεις Shared LLU δεν σημαίνει ότι μετά δεν μπορείς να επιστρέψεις σε ΑΡΥΣ (π.χ. Conn-x).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thrylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επισης η altec δεν εχει καποιο παγιο απενεργοποιησης οπως η netone (επισης σωστα?).
    Δεν ξέρω τι τέλος έχει η Altec, δες τον τιμοκατάλογο και τους όρους, πάντως στην NetOne χρεώνεται μόνο σε διακοπή πριν το 12μηνο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thrylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος, μπορεις να μου διευκρινισεις πως με το shared llu δε μενεις καθολου χωις net? Εννοεις οτι ναι μεν θα παρει κανα μηνα να γινει αλλα μπορεις να το κανεις 1 μηνα πρωτου τελειωσει η συνδεση σου καινα ειναι ετοιμο ας πουμε?
    Επιλέγεις στην αίτηση "μετατροπή από χονδρική ευρυζωνική πρόσβαση (ΑΡΥΣ)" και μέχρι τη μέρα ενεργοποίησης του Shared LLU, δουλεύει η παλιά σου σύνδεση.
    Ένας μήνας πριν λήξει η υπάρχουσα σύνδεσή σου είναι καλός χρόνος για να κάνεις αίτηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-02-2007
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το shared LLU σημαίνει παροχή Internet από τη Netone και τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ. Τώρα αν η Netone δίνει και στις περιπτώσεις shared, εξοπλισμό με δυνατότητα να συνδεθεί πάνω του απλή τηλεφωνική συσκευή και 2ο νούμερο (δεν το ξέρω) καθώς και απεριόριστη τηλεφωνία μέσω αυτής της διαδικασίας, σίγουρα δεν αποτελεί αυτό πρακτική λύση.
    ............
    Έχω shared LLU από την Netone. Και αυτό πρακτικά σημαίνει ότι έχω μια γραμμή από τον ΟΤΕ (210-68*****) και 2 γραμμές από την Netone (211-22*****).
    Από την γραμμή του ΟΤΕ, δεν καλούμε ΠΟΤΕ γιατί υπάρχει η χρέωση. Μόνο δεχόμαστε κλήσεις.
    Παίζει και το ρόλο backup σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος.
    Από τις 2 γραμμές της Netone καλούμε σε όλη την Ελλάδα πλην κινητών και σε κάποιες χώρες εξωτερικού και δεν χρεωνόμαστε τίποτα.

    Κατά την γνώμη μου είναι η πιο πρακτική λύση.

Παρόμοια Θέματα

  1. VIVODI...to μπω or not to μπω
    Από SSO στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 303
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 08:22
  2. Αξιζει να μπω στην netone?
    Από space440 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 23:49
  3. ΝetOne - το router ST780 έχει Bug ;
    Από x9V3V8x στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 10:50
  4. Η αποψή σας για τη Νetone.
    Από gg01 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-07, 19:36
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-06, 22:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας