Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 182
  1. #16
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως είναι μικρό το UPS

  2. #17
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    www.amazon.co.uk
    Έχει και πολλά ηλεκτρονικά εξαρτήματα να πάρεις από εκεί.
    Επιπλέον, επειδή είναι εγγλέζικο, δεν πέφτεις και στο language barrier όπως με άλλα.

    Προσωπικά, ελέγχω πάντα τις τιμές εκεί και μετά αγοράζω από εδώ, αν αγοράσω.

    Επίσης, αποφεύγω συστηματικά τα trendy. Πληρώνεις φούμαρα.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #18
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Σχετικά με τα ups, έχουμε φτάσει σε σημείο το UPS που σου δίνει 20-30 λεπτά να είναι πιο ακριβό από ένα λαπτοπ που σου δίνει 2 ώρες και το παίρνεις και μαζί σου.

    Έλεος δηλαδή. Ένα regulator για τις συσκευές να αποφύγουμε το ψήσιμο, και ένα laptop αν πέσει το ρεύμα να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #19
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Περιοχή
    Οταν το μάθω θα σας το πώ
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2395 - 27132 kbps
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZXDSL 931VII over ISDN
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 0/0(dB)
    Eπειδή μενω σε σχετικά προβληματική περιοχή εχω πάρει τουτο εδώ : http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=521000
    Eιναι τελείως αθόρυβο.Το μόνο που ακούω οταν υπάρχει αυξηση η μείωση του ρευματος ειναι ενα "ΤΙΚ" και ανάβει 1 φωτάκι απο πράσινο σε πορτοκαλί.
    Δεν εχω βαλει το συνοδευτικό λογισμικό.
    Πάντως με εχει βγάλει παλληκάρι ιδιαίτερα το καλοκαίρι που μας πέρασε οπου οι λαμπες εκαναν λες και χρησιμοποιούσα ΝΤΙΜΕΡ.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701165

    Εγω εχω γεμισει το σπιτι με 3 απο δαυτα. Μια χαρα θα ελεγα κανενα προβλημα.

  6. #21
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flatrate Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701165

    Εγω εχω γεμισει το σπιτι με 3 απο δαυτα. Μια χαρα θα ελεγα κανενα προβλημα.
    Καμία αντίρρηση φίλε flatrate, εμένα όμως ΔΕΝ μου αρκεί μόνο ένας Surge Protector.

    Άσε που εξακολουθώ να διατηρώ κάποιες αμφιβολίες σχετικά με τις προδιαγραφές τους:
    Οπωσδήποτε είναι προτιμότερη η χρησιμοποίηση τους έναντι των απλών πολύπριζων (σε περίπτωση βραχυκυκλώματος, απότομης αύξησης της τάσης κλπ), αλλά νομίζω ότι από κεραυνό δεν σε σώζει (όπως διατείνονται)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος -21grams : 10-02-08 στις 19:54.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  7. #22
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    pelasgian θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.
    Αυτη ειναι η δυναμικη του φορουμ.
    Να καθοριζει το ποσοστο ζητησης.
    Εγω ετρεξα και πηρα τις μνημες και ας ηξερα οτι θα πεσει αργοτερα η τιμη τους. Θα επεφτε ή απλα θα εβγαιναν μη διαθεσιμες και δεν θα προλαβαινα;

  8. #23
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και ένα laptop αν πέσει το ρεύμα να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε.
    Αν δεν έχεις ανάγκη τη φορητότητα, είναι ό,τι πιο κουτό για αγορά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συστηματικά προβλήματα από όσο έχω καταλάβει έχουν κυρίως οι κάτοικοι των νησιών/επαρχίας.
    Αλλά και εντός νομού Αττικής υπάρχουν περιοχές με *μεγαλύτερη συχνότητα εμφάνισης προβλημάτων* σε σχέση με άλλες.
    (Ανατολική Αττική ίσως; δεν ξέρω)
    Εδώ στην ανατολική ακτή, περίχωρα Λούτσας, μέχρι πριν από δυόμιση χρόνια είχαμε τρελά προβλήματα. Κάθε φθινόπωρο μόλις έπιαναν οι πρώτες γερές υγρασίες είχα μέχρι και 2-3 εικοσάλεπτες διακοπές κάθε 24ωρο. Σε δυνατές μπόρες, πολλές βυθίσεις. Το χειρότερο, ήταν οι πτώσεις της τάσης σε στιγμές που δεν το περίμενες (μεσημέρι, χωρίς βροχή κλπ).

    Έκτοτε, το πρόβλημα έχει λυθεί σε μεγάλο βαθμό. Δεν ξέρω με σιγουριά πώς έγινε αυτό, αλλά είχε πάρει το αυτί μου ότι οι πέριξ Δήμοι απέκτησαν κάποια μηχανήματα / γερανούς με τα οποία καθάρισαν τους πόλους ( ; ) στις κολώνες της ΔΕΗ από σκόνες κλπ και γιαυτό δεν γίνονται βραχυκυκλώματα. Ισως να είναι μπαρούφες αυτά, αλλά το πρόβλημα σχεδόν εξανεμίστηκε.

    Πάντως, έχω τα 2 πισιά / ρούτερ κλπ πάνω σε ένα MGE 1100 με δικό του AVR. Και για την τηλεόραση /στερεοφωνικό /επιτραπέζιο dvdwriter, έχω πάρει έναν αυτόνομο σταθεροποιητή (AVR) από το Πράκτικερ με 30 ευρώ.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  10. #25
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Θάλασσα...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάποια καλά ευρωπαϊκά eshops να προτείνεις; Το eBay το γνωρίζουμε, μερικά ακόμη όμως δεν θα ήταν άσχημα.
    w w w.p l a y.c o m

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannismark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω με σιγουριά πώς έγινε αυτό, αλλά είχε πάρει το αυτί μου ότι οι πέριξ Δήμοι απέκτησαν κάποια μηχανήματα / γερανούς με τα οποία καθάρισαν τους πόλους ( ; ) στις κολώνες της ΔΕΗ από σκόνες κλπ και γιαυτό δεν γίνονται βραχυκυκλώματα. Ισως να είναι μπαρούφες αυτά, αλλά το πρόβλημα σχεδόν εξανεμίστηκε.
    Ισχύει...
    Facebook, Twitter, Google+: axinosgr

  11. #26
    Εγγραφή
    10-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    830
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7390
    SNR / Attn
    10(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε -21grams, και εμένα μου κάηκε το Νοέμβρη ένα ίδιο UPS, ενώ δούλευε στο 17% του φορτίου του (μόνο με ένα απλό PC πάνω). Έκανε τσαφ και μύρισε καμμένους πυκνωτές το σπίτι. Αφού με κορόιδευε το μαγαζί και η εταιρεία χονδρικής που ανέφερες (ενώ η Nigico φαίνεται σωστή εταιρία, διανομείς Inter*** και το μαγαζί λιανικής Smartsh** είναι άστα να πάνε) τελικά μου λένε ότι θα το αντικαταστήσουν.

    Φυσικά μέσα στους 2,5 μήνες από τότε πήρα ένα APC Back-ups 1500VA που είναι τελείως αθόρυβο, ποιοτικό και αξίζει τα λεφτά του και ησύχασα. Πήρα και ενα πολύμπριζο IEC --> DIN από το Πλαίσιο και τελείωσε η υπόθεση. Αν θέλεις UPS με 100 ευρώ δεν υπάρχει σε APC. Τα NRG είχαν βγεί καλά σε ένα test του RAM αλλά είναι των 100 ευρώ, δεν είναι των 250. Και σε εμένα δούλευε μια χαρά μέχρι που κάηκε. Ελπίζω το APC να βγεί καλύτερο.
    ------- In the Flesh? -------


  12. #27
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από strider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε -21grams, και εμένα μου κάηκε το Νοέμβρη ένα ίδιο UPS, ενώ δούλευε στο 17% του φορτίου του (μόνο με ένα απλό PC πάνω). Έκανε τσαφ και μύρισε καμμένους πυκνωτές το σπίτι. Αφού με κορόιδευε το μαγαζί και η εταιρεία χονδρικής που ανέφερες (ενώ η Nigico φαίνεται σωστή εταιρία, διανομείς Inter*** και το μαγαζί λιανικής Smartsh** είναι άστα να πάνε) τελικά μου λένε ότι θα το αντικαταστήσουν.

    Φυσικά μέσα στους 2,5 μήνες από τότε πήρα ένα APC Back-ups 1500VA που είναι τελείως αθόρυβο, ποιοτικό και αξίζει τα λεφτά του και ησύχασα. Πήρα και ενα πολύμπριζο IEC --> DIN από το Πλαίσιο και τελείωσε η υπόθεση. Αν θέλεις UPS με 100 ευρώ δεν υπάρχει σε APC. Τα NRG είχαν βγεί καλά σε ένα test του RAM αλλά είναι των 100 ευρώ, δεν είναι των 250. Και σε εμένα δούλευε μια χαρά μέχρι που κάηκε. Ελπίζω το APC να βγεί καλύτερο.
    2½ μήνες απ' την στιγμή που τους το παρέδωσες καμμένο;
    Τουλάχιστον αυτό με το οποίο το αντικατέστησαν δουλεύει κανονικά;
    (ή μήπως ίσχυσε και πάλι το γνωστό φαινόμενο ανακύκλωσης ελαττωματικών συσκευών όπου αντί για καινούργιο σου στέλνουν ένα *λιγότερο χαλασμένο* που είχε κι αυτό με τη σειρά του επιστραφεί; )
    Εγώ πάντως θα απευθυνθώ στην Nigico ΟΧΙ στην Interset, επικοινώνησε σήμερα μαζί μου ο καταστηματάρχης απ' το μαγαζί του οποίου το είχα αγοράσει και το επιβεβαίωσε.
    (αν και ο ίδιος είπε ότι τα προμηθεύεται μέσω της 2ης)
    Ελπίζω να μην συναντήσω προβλήματα κατά την αντικατάσταση, του τύπου "αφήστε για έλεγχο για xx μέρες/βδομάδες/μήνες/χρόνια και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας."
    Και μια που το ανέφερες, την περίοδο που έκανα έρευνα αγοράς (και ενώ είχα καταλήξει σε Mustek) διάβασα εκείνο το συγκριτικό test του RAM όπου το NRG κατατάσσοταν 1ο με σαφή υπεροχή στο διάστημα που λειτουργούσε σε battery mode γι αυτό και το προτίμησα...


    Σχετικά με το (τα) APC:
    Δεν αμφιβάλλω ότι υπερέχουν συντριπτικά έναντι όλων ( ; ) των άλλων, θα προτιμούσα όμως να κάνω την δουλειά μου με το υπάρχον και να μην χρειαστεί να δώσω 200+ €.
    Το 1500άρι που πήρες εσύ δε, πρέπει να σου κόστισε λίγο κάτω από 300€ !

    btw, είναι ΑΣΦΑΛΕΣ να συνδέουμε πολύπριζα στις εξόδους των UPS;
    (ακόμα και αν πρόκειται να τροφοδοτήσουμε συσκευές χαμηλών φορτίων)

    Αυτό το IEC --> DIN πόσο κάνει; (δώσε και κανένα link, έψαξα στο site του Πλαισίου και δεν βρήκα κάτι...)
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  13. #28
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Θάλασσα...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω 2 ερωτήσεις να κάνω:

    1. Merlin Gerin και APC είναι η ίδια εταιρεία.... για λεπτομέρειες εδώ
    2. Όταν το τροφοδοτικό που υπολογιστή είναι 650W ποιο είναι το καταλληλότερο UPS...
    (εννοώ τα κριτήρια που πρέπει να πληρεί για να σου καλύψει άνετα τον υπολογιστή σου)

    Και κάνα link με UPS δεν θα με χάλαγε...
    Facebook, Twitter, Google+: axinosgr

  14. #29
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD

  15. #30
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Μύρισε? οεο μάλλων κανένας πυκνωτής made in zimbaboue έσκασε.
    Παιδιά συμβουλή.. Προιόντα που λειτουργούνε σε νευραλγικά "πόστα" αγοράζουμε πάντα επώνυμα και αξιόπιστα. Στα UPS APC+MG . κάτι άκουσα παραπάνω ότι όλες σχεδών οι μάρκες κατασκευάζοντε( θα προσθέσω "συναρμολογούντε") στα ίδια εργοστάσια (σωστό) και ότι οι επώνυμες μάρκες αφου χρησιμοποιούν τα ίδια εξαρτήματα δεν δικαιολογούν το ακριβότερο κόστος τους (λάθος).

    APC
    (γραμμή παραγωγής) -------------------- 15 sec για να κατασκευαστεί (στην ουσία συναρμολογηθεί) ένα APC UPS.

    Μάρκα Ταμπτάκος
    (γραμμή παραγωγής) -------------------- 15 sec για να κατασκευαστεί (στην ουσία συναρμολογηθεί) ένα Ταμπτάκος UPS.

    Όμως το APC είναι ακριβότερο του Ταμπτάκου γιατι?? α ρε τους κλέφτες.. να τους βάλουμε φωτιά τι λέτε?

    Γιατί (χονδρικά):

    Χρόνος κατασκευής εξαρτημάτων και χρόνος ποιοτικού ελέγχου των εξαρτημάτων αυτών:

    APC ------------------------------------------------------------------50sec
    Ταμπτάκος ----------------------------30sec

    Άρα η γραμμή παραγωγής (στα καλά μηχανήματα χρησιμοποιούντε καλύτερης ποιότητος υλικά) και ελέγχου για τα APC παραμένει δεσμευμένη για περισσότερο. Αυτό σημαίνει ζημιά για το εργοστάσιο γιατί καθυστερεί άρα αυξάνετε το κόστος. Ενώ στα Ταμπτάκος για να βγούνε φτηνότερα κόβουν και ράβουν. Άλλος ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής Made in Japan και άλλος ο Made in China/Turkey κλπ κλπ

    Αν σας φένετε παράξενο αυτό με τα δευτερόλεπτα σας λέω ότι γνωστή αυτοκινητοβιομηχανία συναρμολογεί σε 9 δευτερόλεπτα ένα αυτοκήνητο.

    Γενικά πέζουνε με τα δευτερόλεπτα πιστέψτε με.

    Ανοίξτε 2 τροφοδοτικά με τα ίδια Watt. Το ένα να είναι ENERMAX ή κάποιο άλλο επώνυμο όμως και το δεύτερο να είναι μάρκα μ'έκαψες. Βγάλτε το καπάκι και χαζέψτε τα. Όμως είναι στα ίδια Watt (πολλές φορές και ίδια χαρακτηριστικά) γιατί το ENERMAX να κάνει 100 E και το άλλο 20Ε ?

    Απλά χαζέψτε τα.... και αν σας αρέσει των 20 Ε εγώ θα σας χαρίσω το PC μου.

    Υ.Γ. το καλό το πλερώνεις, άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας!

Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τί να κάηκε ;
    Από Antonis94 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 21:07
  2. 660hw-67 καηκε???
    Από sada12 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-07, 18:13
  3. Κάηκε το PC!!!
    Από Valder στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-05, 19:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας