Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Unhappy
    Παιδιά καλησπέρα,

    Από τότε που έφυγα από τον ΟΤΕ και ενεργοποίησα την υπηρεσία douple play της hol, αντιμετωπίζω ένα ενοχλητικό πρόβλημα με την τηλεφωνία. Ύστερα από επανειλημμένα τηλέφωνα και mail στη HOL δεν μπόρεσαν να βρουν που οφείλεται το συγκεκριμένο πρόβλημα, γι αυτό απευθύνομαι και σε σας μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω. To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δέχομαι καθημερινά και για διάφορες ώρες τις ημέρας (ανεξαρτήτου ώρας) εισερχόμενες κλήσεις με απόκρυψη αριθμού, στο ένα ασύρματο τηλέφωνο (FON1) αναγράφονται ως out of area, στο άλλο ασύρματο (FON2) βγάζει ένα μεγάλο ακαταλαβίστικο μακρινάρι από λέξεις και αριθμούς. Στο call list του fritz που σας επισυνάπτω παρακάτω αναφέρει name/number: unknown, outgoint caller ID: fixed-line network. (Τους αριθμούς των άλλων κλήσεων τις έχω σβήσει για ευνόητους λόγους).



    H έκδοση firmware που χρησιμοποιώ είναι η εξής: FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.47. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όσον αφορά το internet και δέχομαι/πραγματοποιώ κανονικά εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις (όλα είναι registered-πράσινα κανονικότατα).

    Στο πρώτο μαιλ η hol μου απάντησε χαρακτηριστικά:

    Αξιότιμε Συνδρομητή,

    Σε συνέχεια του προβλήματος που μας αναφέρατε σας ενημερώνουμε ότι έχουν γίνει οι απαραίτητοι έλεγχοι. Παρακαλούμε όπως δοκιμάσετε με άλλη συσκευή γιατί πιθανόν το πρόβλημα να δημιουργείται από μη ύπαρξη συμβατότητας μεταξύ συσκευής και ρουτερ.

    Με εκτίμηση

    Για την hellas online
    Σύνδεσα άλλη τηλεφωνική συσκευή (σταθερή) κάποιας άλλης τηλεφωνικής εταιρείας, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.


    Τους απέστειλα και άλλο μαιλ, λέγοντας τους ότι δεν τίθεται θέμα ασυμβατότητας και μου απάντησαν ως εξής:

    Έπειτα από σχετικούς ελέγχους στην βάση του call control δεν διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα στις εισερχόμενες κλήσεις σας.

    Έγινε δοκιμαστική κλήση από σταθερό ΟΤΕ και δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα στην δρομολόγηση.
    Ενδέχεται να είναι κάποια απόκρυψη ή κάποιο πρόβλημα που να αφορά στον καλούντα. Από πλευρά δρομολόγησης εισερχομένων κλήσεων στο δίκτυο της HOL δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:









    Έχουμε αγανακτήσει με αυτή την ιστορία εδώ και μήνες, για την ακρίβεια από τότε που ενεργοποιηθήκαμε στη hol. Αν δεν είχαμε αυτό το πρόβλημα όλα θα ήταν τέλεια, αλλά.... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!!! Οποιαδήποτε σχετική βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 12-02-08 στις 13:20.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατ΄αρχήν θα σου συνιστούσα να πας Settings-System-Save settings και να σώσεις τις ρυθμίσεις σου για να μην γίνει κανένα ατύχημα.

    Στη συνέχεια πήγαινε
    Settings -> Telephony -> Extensions -> [edit] στο FON1
    και βάλε στο Number of the extension: Internet: LINE 1
    τα πεδία στο Additional numbers άφησέ τα κενά. Κάνε Apply.

    Κάνε το ίδιο για το FON2
    και βάλε στο Number of the extension: Internet: LINE 2

    δες και την οθόνη εδώ:http://www.adslgr.com/forum/showpost...5&postcount=15

    Δοκίμασε και πες μας.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    AAA Αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει την συνδεση με το διχαλωτο καλώδιο για να λειτουργουν και τα υπολοιπα τηλέφωνα του σπιτιού σου. Αν ναι τότε πετα το σπλιτερ συνδεσε απευθειας τον ρουτερ με ενα απλο τηλεφωνικό καλώδιο στην κεντρική μπριζα και βάλε απο ένα τηλέφωνο σε κάθε FON. Δοκίμασε και αυτό και πές μας.

  4. #4
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dikal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ΄αρχήν θα σου συνιστούσα να πας Settings-System-Save settings και να σώσεις τις ρυθμίσεις σου για να μην γίνει κανένα ατύχημα.

    Στη συνέχεια πήγαινε
    Settings -> Telephony -> Extensions -> [edit] στο FON1
    και βάλε στο Number of the extension: Internet: LINE 1
    τα πεδία στο Additional numbers άφησέ τα κενά. Κάνε Apply.

    Κάνε το ίδιο για το FON2
    και βάλε στο Number of the extension: Internet: LINE 2

    δες και την οθόνη εδώ:http://www.adslgr.com/forum/showpost...5&postcount=15

    Δοκίμασε και πες μας.
    Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Έκανα αυτό που μου είπες και περιμένω να δω. Το checkbox React to all numbers να είναι αποεπιλεγμένο; Επίσης κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι στο Telephony -> Extensions -> Fixed-Line Numbers θα πρέπει να είναι στον τύπο analog line και από κάτω κενό, γιατί τώρα μου είναι στο isdn by default.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    AAA Αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει την συνδεση με το διχαλωτο καλώδιο για να λειτουργουν και τα υπολοιπα τηλέφωνα του σπιτιού σου. Αν ναι τότε πετα το σπλιτερ συνδεσε απευθειας τον ρουτερ με ενα απλο τηλεφωνικό καλώδιο στην κεντρική μπριζα και βάλε απο ένα τηλέφωνο σε κάθε FON. Δοκίμασε και αυτό και πές μας.
    Ναι jacobgr το διχαλωτο καλώδιο που ήταν στο box χρησιμοποιώ. Συγκεκριμένα η συνδεσμολογία που έχω κάνει είναι η εξής:
    Πάνω στην κεντρική πρίζα έχω συνδέσει το adsl splitter και πάνω στο splitter πέφτει το διχαλωτο καλώδιο (η μία άκρη του στο modem η άλλη στο phone) και πάνω στο fritz έχω συνδέσει ένα σταθερό τηλέφωνο στο FON1 (γραμμή 210) και ένα ασύρματο στο FON2 (γραμμή 213).


    Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπαστε και θα σας ενημερώσω. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 12-02-08 στις 14:45.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Πέτα το διχαλωτό καλώδιο και τον σπλιτερ. Θα δείς λογικά και βελτίωση στην Ταχύτητα

  6. #6
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτα το διχαλωτό καλώδιο και τον σπλιτερ. Θα δείς λογικά και βελτίωση στην Ταχύτητα
    Έκανα edit στο παραπάνω post μου για τη συνδεσμολογία που έχω κάνει. Δεν έχω πρόβλημα στην ταχύτητα, το πρόβλημα μου είναι αυτές οι εισερχόμενες κλήσεις που δέχομαι και μόλις πάω να σηκώσω το τηλέφωνο δεν είναι κανείς στη γραμμή (πεσμένη γραμμή). Αυτό επαναλαμβάνεται καθημερινά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 12-02-08 στις 14:48.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Αν δεν έχεις άλλα τηλέφωνα σε άλλες μπρίζες ΠΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΧΑΛΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΛΙΤΕΡ αμεσσα..

  8. #8
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις άλλα τηλέφωνα σε άλλες μπρίζες ΠΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΧΑΛΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΛΙΤΕΡ αμεσσα..
    Μόνο αυτές τις δύο τηλεφωνικές συσκευές πάνω στο φριτζ (που προανέφερα στο παραπάνω μου ποστ) έχω σε ολόκληρο το σπίτι. Δεν υπάρχουν άλλα τηλέφωνα/άλλες πρίζες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 12-02-08 στις 15:02.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-02-2007
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -------
    Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να δουλέψει,αλλά το fritz έχει την επιλογή να μη δέχεσαι κλήσεις με απόκρυψη.Πήγαινε στη καρτέλα Telephony-Internet Telephony-Advanced Settings και τίκαρε την επιλογή Reject Internet calls without Caller ID.Δοκίμασέ το,δε χάνεις τίποτα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από extasy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να δουλέψει,αλλά το fritz έχει την επιλογή να μη δέχεσαι κλήσεις με απόκρυψη.Πήγαινε στη καρτέλα Telephony-Internet Telephony-Advanced Settings και τίκαρε την επιλογή Reject Internet calls without Caller ID.Δοκίμασέ το,δε χάνεις τίποτα.
    Το θέμα όμως είναι ότι δε θα δέχομαι τις κλήσεις που είναι όντως κάποιος στη γραμμή, αλλά με παίρνει για κάποιο λόγο με απόκρυψη.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Έκανα αυτό που μου είπες και περιμένω να δω. Το checkbox React to all numbers να είναι αποεπιλεγμένο; Επίσης κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι στο Telephony -> Extensions -> Fixed-Line Numbers θα πρέπει να είναι στον τύπο analog line και από κάτω κενό, γιατί τώρα μου είναι στο isdn by default.
    Αν επιλέξεις το react αν σε καλέσουν είτε στο 210-χχχχχχχ είτε στο 213-χχχχχχχ θα χτυπούν και οι 2 συσκευές. Για το άλλο που ρωτάς, μην πειράξεις τίποτα. Είναι για επιπλέον αριθμούς.

    Δες και εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=172835

    Έγινε τίποτα με τις ρυθμίσεις που έκανες;

  12. #12
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    dikal μέχρις στιγμής δε μου το έχει κάνει. Πρέπει να δω και τις επόμενες ημέρες για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως έχω βάλει τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    dikal μέχρις στιγμής δε μου το έχει κάνει. Πρέπει να δω και τις επόμενες ημέρες για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως έχω βάλει τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες.
    Ελπίζω να είναι εντάξει.

  14. #14
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dikal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να είναι εντάξει.
    Και σήμερα πάλι δεν μου το έκανε! Λες να ήταν αυτό το πρόβλημα; Επίσης πριν γράψω το ποστ είχα ξαναπεράσει το firmware από το σιτε της avm από πάνω απ' το firmware της hol. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί οριστικά και ποια ήταν η λύση, η ουσία είναι ότι δεν μου το έχει κάνει μέχρι στιγμής, αλλά θα περιμένω ακόμα λίγο. Σε ευχαριστώ dikal, μάλλον με έσωσες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 13-02-08 στις 21:36.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σήμερα πάλι δεν μου το έκανε! Λες να ήταν αυτό το πρόβλημα; Επίσης πριν γράψω το ποστ είχα ξαναπεράσει το firmware από το σιτε της avm από πάνω απ' το firmware της hol. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί οριστικά και ποια ήταν η λύση, η ουσία είναι ότι δεν μου το έχει κάνει μέχρι στιγμής, αλλά θα περιμένω ακόμα λίγο. Σε ευχαριστώ dikal, μάλλον με έσωσες!
    Αν δε σου το κάνει ούτε αύριο, πρέπει να είναι εντάξει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-08, 15:49
  2. Πρόβλημα στην τηλεφωνία hol double play
    Από mayorofarta στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-08, 03:12
  3. Πρόβλημα με την Τηλεφωνία του Double Play
    Από aeonas στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 12:35
  4. Πρόβλημα με τηλεφωνία Hol Double-Play
    Από alkiss στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-08, 10:57
  5. Modem για On Telecoms Douple Play?
    Από MarioF1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 00:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας