Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34

Θέμα: Fritz!Box + ADSL2+

  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Γειά σας.

    Έχω το απλό Fritz!Box και προσπαθεί επί κάμποσες μέρες τώρα να συγχρονιστεί με την ADSL2+ γραμμή στην οποία αναβαθμίστηκα. Έχει το τελευταίο firmware το οποίο κατα την AVM το κάνει ADSL2+ συμβατό. Δυστυχώς όμως εμένα δε λέει να συγχρονιστεί με το τίποτα. Έχετε καμιά πρόταση;

    Χρησιμοποιώντας ένα Level1 συγχρονίζεται στη γραμμή αν και μετά από κάθε 35 λεπτά πέφτει το LCP και πρέπει να συγχρονιστεί εκ νέου (βέβαια στην αρχή αυτό γινόταν κάθε ένα λεπτό, μέχρι που αναβάθμισα το firmware στο Level1 και έτσι μένω online για 35 λεπτά τώρα).

    Από αυτά υποθέτω πως κάποιο πρόβλημα υπάρχει στη γραμμή, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Λέτε το Fritz να μην μπορεί να συγχρονιστεί γιατί καταλαβαίνει το πρόβλημα ή του φταίει τίποτα άλλο?

    Ευχαριστώ

    Υ.Γ. Είναι Annex B για ISDN γραμμή<
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  2. #2
    Εγγραφή
    18-12-2005
    Περιοχή
    Κυπαρισσία
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    20630/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ
    Router
    Oxigen
    Έχω και εγώ το απλό και δουλεύει μια χαρά με το 06.04.24, βέβαια συγχρονίζει λίγο πιο κάτω από το Philips του ΟΤΕ.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Όπως καταλαβαίνετε έτσι όπως είναι η γραμμή δεν έχω πρόσβαση στο νετ παρά μόνο όποτε έχει κέφια...

    Να σε ρωτήσω πού βρήκες το firmware που λές;

    Στη σελίδα της AVM για το Fritz!Box (κα για το δυο Annex) το τελευταίο firmware που έχει είναι το: 05.04.02

    Μήπως λές για κανένα άλλο μοντέλο του Fritz ή μήπως έχεις κανά beta firmware;
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  4. #4
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    και εγω το απλο εχω και παιζει οκ με adsl2+ με updated firmware

  5. #5
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω το απλο εχω και παιζει οκ με adsl2+ με updated firmware
    Ποιο firmware έχεις;
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από idet2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........Να σε ρωτήσω πού βρήκες το firmware που λές;

    Στη σελίδα της AVM για το Fritz!Box (κα για το δυο Annex) το τελευταίο firmware που έχει είναι το: 05.04.02

    Μήπως λές για κανένα άλλο μοντέλο του Fritz ή μήπως έχεις κανά beta firmware;

    Απλά έχεις το Fritz!Box και έχει το Fritz!Box Fon (με δυνατότητα VoIP δηλαδή). Και οι δύο έχετε τα τελευταία FW, για τον κάθε τύπο αντίστοιχα.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Κατανοητό...Το δικό μου άμα στρώσει η γραμμή από τον ΟΤΕ (μου είπαν ότι έχει βλάβη σε DSLAM επίπεδο) θα συγχρονιστεί η πρέπει να μείνω με το Level1?
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  8. #8
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Θα συγχρονιστεί. Τα Fritz είναι λίγο πιό ιδιότροπα/απαιτητικά με τυχόν προβλήματα στη γραμμή.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Πρέπει να είναι πολύ εκλεκτικό το Fritz!.

    Πριν λίγο μίλησα με ΟΤΕ που μου είπε ότι τελικά το σημείο στο οποίο αντέχει η γραμμή μου είναι τα 2Mbps και όχι τα 4384 στα οποία συγχρονιζόταν το Level1 με άπειρο SNR και για αυτό και τόσες αποσυνδέσεις (κάθε ένα με ενάμιση λεπτό). Μάλλον έτσι εξηγείται και το γεγονός ότι το Fritz! δε κλείδωνε με το τίποτα. Τώρα είμαι σε διαδικασία ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗΣ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=172496)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος idet2 : 18-02-08 στις 22:33.
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  10. #10
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6531/981
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    TP-LINK TD-W8960N V7
    SNR / Attn
    9(dB) / 37(dB)
    Είχα κι εγώ τέτοια προβλήματα οταν η HOL με αναβάθμισε σε ADSL2+, δες κι εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost...0&postcount=94
    Τελικά έφταιγε το splitter. Μου έστειλαν ένα διαφορετικό και από τότε δουλεύει άψογα. Εχω Fritz Box Fon Annex B.
    Αξίζει το κόπο να κάνεις μια δοκιμή χωρίς splitter για να δεις αν φταίει αυτό.
    If it works, don't fix it.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΑΙΑ
    Ρε παιδια και εγω το αναβαθμισα το fritz σε adsl+2 αλλα δεν συγχρονιζει πανω απο 18847 up και 782 down!
    Eιναι νορμαλ αυτες οι τιμες με Line attenuation down 13 και up5, και Signal/Noise ratio down 9 και 11up?

  12. #12
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα κι εγώ τέτοια προβλήματα οταν η HOL με αναβάθμισε σε ADSL2+, δες κι εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost...0&postcount=94
    Τελικά έφταιγε το splitter. Μου έστειλαν ένα διαφορετικό και από τότε δουλεύει άψογα. Εχω Fritz Box Fon Annex B.
    Αξίζει το κόπο να κάνεις μια δοκιμή χωρίς splitter για να δεις αν φταίει αυτό.
    Τότε που υπήρχε το πρόβλημα το είχα δοκιμάσει με 2 διαφορετικά splitter και κατευθείαν πάνω στη γραμμή που έρχεται. Τώρα έχω αφήσει το Level1 μέχρι να γίνει η υποβάθμιση της γραμμής και άμα ολοκληρωθεί θα δω πάλι τι γίνεται.
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  13. #13
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    Fritz!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    50(dB) / 19(dB)
    Καλησπέρα παιδιά.
    Ομοιοπαθής κι εγώ, αν και με ΠΟΛΥ μικρότερες ταχύτητες! Ήμουν στο φοιτητικό της HOL επί δύο χρόνια, στα 1024 και όλα ήταν καλά. Είχα το Fritz!Box Fon (σκέτο), σε ANNEX B. Πριν κανά 3μηνο άλλαξα σε double play (πρώτα με είχαν στα 768 και μετά από αίτησή μου ανέβηκα -λέμε τώρα- στα αστρονομικά 1024...). Αντιλαμβάνεστε ότι εδώ, στη Μυτιλήνη, η HOL ΔΕΝ έχει ακόμα ιδιόκτητο δίκτυο (κάτι λένε για το Πάσχα, οψώμεθα...). Επειδή ήμουν καλό παιδί (...) μου έστειλαν το Fritz!Box Fon 7140 WLAN, το γνωστό, σε αντικατάσταση αυτού που είχα πριν.

    Περίπου μισό μήνα μετά αντιλήφθηκα ότι τα disconnects πήγαιναν σύνεφο! Δε νομίζω ότι αυτό συνέβαινε από την αρχή, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά... Η ουσία είναι ότι σε ΜΗ-τακτά διαστήματα (μπορεί να είναι σε δύο λεπτά, μετά σε 35 και μετά σε 9...) κάνει disconnect και αυτόματα reconnect. Το INFO παραμένει διαρκώς αναμένο (σπάνια σβήνει εντελώς, αλλά κι αυτό συμβαίνει κάποιες φορές), ενώ μετρήσεις ταχύτητας που έκανα δείχνουν καλό downstream αλλά απαράδεκτο upstream (της τάξης του 50% από το user data rate). Δεν παίζει ρόλο τι κάνω εκείνη την ώρα με τον υπολογιστή, συμβαίνει ακόμα και όταν δεν τρέχει το utorrent ή ο Firefox... Έχω στείλει 3 e-mails στην HOL έως τώρα με διάφορες δοκιμές που έχω κάνει από μόνος μου, με event logs που αποδεικνύουν τα λεγόμενά μου μήπως και φιλοτιμηθούν, αλλά με έχουν γραμμένο στην ... ΧΧΧ
    Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο (λες και δεν έχω προσπαθήσει ήδη, αλλά αυτή τη φορά είμαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ να μιλήσω με κάποιον) και θα μας ακούσει όλο το ΒΑ Αιγαίο.

    Θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:

    - Αν κάνω αναβάθμιση του firmware του Fritz μου, ακυρώνεται η εγγύησή του;

    - Άλλαξα τηλεφωνικό καλώδιο, καλώδιο δικτύου (το κόκκινο που συνδέει το Fritz με τον Η/Υ μου), δοκίμασα μήπως έφταιγε το UPS που 'φιλτράριζε' το σήμα του ΟΤΕ πριν το πάω στο splitter... Τώρα πάω να πάρω ένα άλλο adsl2+ modem/router από ένα φίλο να δω αν φταίει ο φρίτσουλας (τελευταία μου ελπίδα). Αν δεν είναι ούτε αυτό, μπορώ να πάρω τον ΟΤΕ τηλέφωνο και να τους ζητήσω να ελέγξουν για βλάβη τη γραμμή μου ή πρέπει να τους ειδοποιήσει η HOL;

    - Στις πληροφορίες (event log) του Fritz, στην καρτέλα System πρόσεξα πριν από μερικές μέρες (όλως τυχαίως, δεν ξέρω αν υπήρχαν αυτά τα μυνήματα από την αρχή, με το προηγούμενο φριτς δλδ) το μύνημα "Automatic configuration and updates by the provider are not possible for this device: Connection to autoconfiguration server failed." το οποίο εμφανίζεται κάθε 10-12 λεπτά. Τι μπορεί να είναι αυτό; Είναι άσχετο;

    Πληροφοριακά, έχω ένα splitter SpeedTouch (αυτό μου έδωσαν). Το μύνημα που εμφανίζεται στο event log όταν μου συμβαίνουν τα disconnects είναι το εξής "Internet connection cleared.". Το θέμα είναι από ποιον; Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ή ξαναγίνεται σύνδεση ("Internet connection established successfully") ή προηγείται μία αποτυχημένη προσπάθεια ("Timeout during PPP negotiation"). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά όταν κάνω ping στην gateway ΙΡ που αναφέρει το μήνυμα "Internet connection established successfully" τα μισά τουλάχιστον πακέτα χάνονται ! Είναι φυσιολογικό αυτό;

    Βοηθείστε σας παρακαλώ!!!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @valliant69: Δοκίμασε αρχικά να κάνεις ενα firmware upgrade, δεν χάνεις την εγγύηση σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Η αναβάθμιση σε αυθεντικό firmware ΔΕΝ ακυρώνει την εγγύηση. Τώρα αν είναι custom made το firmware εκεί κρατάω μια επιφύλαξη. Αν τώρα οι αποσυνδέσεις σου είναι συνεχείς και δε στρώσουν τότε πρέπει να δηλώσεις βλάβη στην HOL και αυτή με τη σειρά της στον ΟΤΕ. Μην τους αφήσεις να σε καθυστερήσουν...Όσο νωρίτερα τόσο γρηγορότερα θα λυθεί το πρόβλημα σου.
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz!box και adsl2+
    Από kosmas_dlkr στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 13:22
  2. FRITZ!Box + adsl2
    Από delta9 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 22:45
  3. Fritz!Box σε adsl2+
    Από joseph στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 12:56
  4. Fritz box fon ADSL2+
    Από hlapatsas στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-07, 03:46
  5. Fritz.Box ADSL2+??
    Από nikoslykos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 00:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας