Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    Wink
    αγαπητοι συμφορουμιτεσ και συναδελφοι στην on περιπετεια.
    αναγκαζομαι και εγω να ζητησω τα φωτα σασ διοτι με την on δεν βγαζω ακρη.
    το προβλημα μου ειναι οτι η ταχυτητα στο ιντερνετ που χρειαζεται η τηλεοραση για να παιζει μοιαζει να ειναι κλειδωμενη ξεχωριστα απο την ταχυτητα του ιντερνετ με αποτελεσμα να κατεβαζω με ταχυτητα 2000-2500 kbps βασει του speedtest.net παντα ομωσ σταθερα σε αυτην την τιμη και γυρω στα 500-650 kB/s με download manager aπo nvidia επισησ παντα σταθερα. εντουτοισ η τηλεοραση παιζει σχετικα χωρισ μεγαλο προβλημα εκτοσ απο καποια πιξελιασματα καπου καπου και οχι συχνα κολληματα του αποκωδικοποιητη. ιντερνετ σταθερο χωρισ disconnects. προφιλ γραμμησ upload 999, download 11994, noise margin 8/11,
    attenuation 13/27. μετα απο πολλεσ επικοινωνιεσ με την on, ολοι μου λενε οτι δεν υπαρχει καμμια ρυθμιση απο αυτουσ η οποια να κλειδωνει την ταχυτητα τησ τηλεοραση ξεχωριστα αλλα εγω εχω τσεκαρει το θεμα απειρεσ φορεσ για περιπου ενα μηνα τωρα και βλεπω οτι η τηλεοραση ειτε ειναι ανοιχτη, ειτε κλειστη ειτε εντελωσ μη συνδεδεμενη με το ρουτερ δεν υπαρχει καμμια απολυτωσ αλλαγη στην ταχυτητα κατεβασματοσ ειτε με τσεκ απο speedest.net ειτε με κατεβασμα αρχειων απο nvidia. κατα την γνωμη μου πρεπει να εχει γινει καποια αλχημεια με την ταχυτητα και την τηλεοραση διοτι απο τη αρχη τησ εγκαταστασησ δεν επαιζε η τηλεοραση και μετα 1,5 μηνα ταλαιπωριασ καιι ασχετεσ και ασκοπεσ ρυθμισεισ και αρεσ μαρεσ κουκουναρεσ απο μεριασ τουσ η τηλεοραση επαιξε κανονικοτατα μολισ μου ενεργοποιησαν τον λογαριασμο. ναι, συνεβη και αυτο δυο μηνεσ δεν ειχε ενεργοποιηθει ο λογαρισαμοσ μου και το εκαναν μολισ το ανακαλυψα και τουσ ενημερωσα σχετικα. φυσικα δεν παραδεχθηκαν οτι εφταιγε αυτο αλλα ειπαν αοριστα απλα καποιο προβλημα απο εμασ. γιαυτο και δεν εχω καμμια πλεον εμπιστοσυνη στα λεγομενα τουσ και αποφασισα να ρωτησω εσασ εαν μπορειτε να με βοηθησετε.
    ο τεχνικοσ που μιλησα σημερα ειπε οτι αποκλειεται κατι τετοιο και μπορει να φταιει γιαυτο το τειχοσ προστασιασ των windows, το απενεργοποιησα οπωσ και καθε αλλο τειχοσ προστασιασ και φυσικα, το περιμενα αλλωστε, καμμια διαφορα, το ειχα κανει ηδη πολλεσ φορεσ απο μονη μου. επειδη δεν ξερω τι αλλο να κανω εαν γνωριζετε κατι επι του θεματοσ και τι μπορει να φταιει για το γεγονοσ οτι η τηλεοραση μοιαζει να παιζει εντελωσ ξεχωρα απο την γενικη ταχυτητα του ιντερνετ χωρισ να την επηρεαζει καθολου η λειτουργια τησ η οχι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μου δινατε τα φωτα σασ. φυσικα αν δεν την επηρεαζε αλλα παρεμενε υψηλη δεν θα ειχα προβλημα κανενα, αλλα δυστυχωσ ειναι απαραδεκκτα χαμηλη για συγχρονισμο στα 12 mbps.
    ευχαριστω για τον χρονο σασ να διαβασετε το μακροσκελεσ αυτο ποστ και αναμενω τισ πραγματικα φωτισμενεσ απαντησεισ σασ, προσωπικα με εχετε βοηθησει παρα πολυ στην μετα on εποχη.
    συγνωμη για τα τυχον λαθη αλλα ειμαι και καινουρια στο σπορ.
    ευχαριτω

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Altebaran καλως ήρθες στο forum

    Κατ' αρχήν φτιάξε την "υπογραφή" σου ώστε να βλέπουμε που βρίσκεσαι, ταχύτητες, εξολπλισμό, και στατιστικά, αν και κάποια απο αυτά τα αναφέρεις.

    Κανονικά αφού συγχρονίζεις στα 12Mbps download, θα έπρεπε να μπορείς να κατεβάζεις (όταν η On δεν είναι μπουκωμένη) περίπου με maximum 1.100ΚByte/sec. Δοκίμασε πρωινή ώρα (π.χ. 8-9πμ) με Download Manager δυο τρία αρχεία μαζί απο Nvidia. Μη δίνεις καμία βάση στο speedtest.net διότι είναι αναξιόπιστο.

    Η TV τώρα, όταν το Sagem είναι ανοιχτό χρειάζεται για να παίξει 560KByte/sec, και όταν το κλείσεις (ενώ βλέπεις TV) ελευθερώνει αυτό το bandwidth. Αν απλά το βγάλεις απο το ρεύμα, ή το κλείσεις ενώ είσαι σε OnREC ή OnCinema, πιθανόν να μην στο ελευθερώσει, και αυτό οφείλεται μάλλον σε bug του Sagem ή στην On διότι νομίζει ότι είσαι ακόμα Join στο multicast stream της TV και σου χρησιμοποιεί το bandwidth.

    Δοκίμασε λοιπόν πρωινό κατέβασμα, και παράλληλα παίξε με το on/off του τηλεκοντρολ (ενω βλέπεις TV) και πές μας την διαφορά.

    Αν δεν βλέπεις ποτέ καμμία διαφορά και κατεβάζεις maximum 550KB/sec, τότε βγάλτα απο την πρίζα όλα, και το Pirelli, και το Sagem, για κανα δυό λεπτά, ξανα-βάλτα και ξανα-δοκίμασε. Αν συνεχίζεις να κατεβάζεις μέχρι 550KB/s χωρίς να βλέπεις διαφορά, τότε μάλλον το Sagem δεν στέλνει εντολή στην On ότι κλείνεις την TV, και έτσι συνεχίζουν να σπαταλούνται άδικα τα 560KB/s στον ..αέρα.

    Τέλος πήγαινε στις ρυθμίσεις του Sagem και πες μας τι firmware έχει.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    evangele ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
    εκανα αυτα που μου ειπεσ και προφανεστατα η περιπτωση μου ειναι οτι μου τρωει ασκοπα το bandwith. τα εβγαλα και απο την πριζα αλλα τιποτα. η ταχυτητα μου απο nvidia ειναι συνηθωσ 600-650 με ελαχιστο 500 και μεγιστο 700 καποιεσ φορεσ. το τεσταρω σχεδον επι ενα μηνα τωρα πολλεσ φορεσ, υπαρχει παντα αυτη η σταθεροτητα ανεξαρτητωσ ανοιχτου η κλειστου sagem. να αναφερω οτι ειμαι σχετικα καινουρια χρηστησ, ενεργοποιηθηκα απο 22-11-2007 και βλεπω αυτην την ταχυτητα παντα απο την αρχη που εμαθα πωσ να βλεπω την ταχυτητα μου μεσα απο αυτο εδω το forum απο σχεδον ενα μηνα πριν. οτι εμαθα σχετικα με τα statistics τησ γραμμησ μου κλπ τα εμαθα διαβαζοντασ σασ στο forum διοτι πριν ημουνα τελειωσ ασχετη απο ADSL, απο dial-up και απλο τηλεφωνο με οτε μπηκα κατευθειαν στην ontelecoms και φυσικα πριν αρχισω να διαβαζω εδω δεν γνωριζα καν οτι ειχα προβληματα με την ταχυτητα.
    θα με βοηθουσε πολυ αν μου ελεγεσ πωσ μπορω να δω τισ ρυθμισεισ του sagem. το μονο που γνωριζω ειναι πωσ να δω τισ ρυθμισεισ του pirelli απο το 192.168.1.1 για το sagem δεν γνωριζω.
    ευχαριστω και παλι και περιμενω την απαντηση σου.
    να ειισαι καλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 20-02-08 στις 04:22.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Altebaran, ζηλεύω τα χαρακτηριστικά σου, έχεις ελάχιστο θόρυβο γραμμής, μικρό attenuation, και σχεδόν διπλάσιες ταχύτητες απο εμένα. Πρέπει να είσαι κοντά στο κέντρο της Ηλιούπολης. Κανονικά έπρεπε να συγχρονίζεις στα 16Mbps και όχι στα 12Mpbs, αλλά ίσως σε έχουν "κλειδώσει εκεί" για σταθερότητα.

    Όπως είπα, θα έπρεπε να κατεβάζεις με ταχύτητα τουλάχιστον 1MB/s, όταν έχεις κλειστή την TV. Στην δικιά μου περίπτωση συγχρονίζω απο 6500 ως 8000KB/s αναλόγως της ώρας, αλλά με πολύ θόβυβο (Margin) 5dB, και μεγάλη εξασθένηση (Attenuation) 47dB. Παρ' όλα αυτά έχω download speeds απο 600KB/s ως 700KB/s χωρίς TV, που κατεβαίνει στα 50 ως 150KB/s όταν την ανοίγω, και είναι λογικό.

    Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατι στο κάνει αυτό, και στην ουσία χάνεις το bandwidth. Θα σου συνιστούσα να τους στείλεις με Φαξ την περιγραφή του προβλήματός σου, γιατί άμα περιμένεις να καταλάβει κανείς το πρόβλημά σου απο το Call Center ...κλάφτα χαράλαμπε. Χρησιμοποίησε κάτι σαν και αυτό...και μετά στείλτους το.

    Όσον αφορά τις ρυθμίσεις του Sagem, όταν το ανοίξεις πήγαινε στην τελευταία επιλογή του μενού του (είναι κάτω-κάτω δεν φαίνεται) και θα βρείς τις Ρυθμίσεις και το firmware version. Εμένα είναι v_170108.p

    Καλή τύχη
    Attached Files Attached Files

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    Evangele, χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.
    βρηκα το firmware και το δικο μου ειναι v_290108.p διαφορετικο απο το δικο σου.
    ειναι κατι που μπορει να παιζει ρολο στο προβλημα? να το αναφερω αυτο στην αναφορα προβληματος που θα τους στειλω? αν εμπαινες στον κοπο να μου απαντησεις και σε αυτο θα σου ημουνα ευγνωμων. θα περιμενω την απαντηση σου πριν γραψω την αναφορα που θα τους στειλω.
    χιλια ευχαριστω και παλι για την εξυπηρετηση σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 21-02-08 στις 01:55.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Θα το τσεκάρω αργά το βράδυ και θα σου πώ. Η αλήθεια είναι οτι τελευταία δεν μπήκα στο menu να το δώ, και ίσως έχουνε αναβαθμίσει και το δικό μου vesrion στο version της 29/01/08, που έχεις εσύ.

    Πάντως, αν το πρόβλημα το παρατήρησες και πρίν τις 29/01, οπότε μάλλον θα είχες το δικό μου version, τότε φταίει κάτι άλλο. Εξ' άλλου αν με έχουν αναβαθμίσει και εμένα, εγώ δεν έχω αυτό το πρόβλημα, άρα στείλτους την αναφορά.

    Παράλληλα, σου συνιστώ να τους πάρεις και τηλ (οχι στο 13801 που χρεώνεσαι, αλλά) στο 2108097400 και ζήτησε να μιλήσεις με τεχνικό της On. Επέμενε να είναι τεχνικός και όχι κάποιος απο το τηλεφωνικό κέντρο, και μετά πες του το πρόβλημά σου. Συνήθως αυτοί γνωρίζουν και καταλαβαίνουν τι τους λες.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    9402/1021
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    (dB) / 34(dB)
    Υπάρχουν δύο version του pirelli η 1.21 και 1.23 που η μία είναι Ιουνίου - Ιουλίου και η άλλη Σεπτεμβρίου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν διαφορές στην μία από την άλλη. Η 1.21 περιοχή Νέα Ιωνία κλειδώνει 11999 και η 1.23 περιοχή Άγιοι Ανάργυροι κλειδώνει 7999, έχει σχέση με την version το κλείδωμα ή παίζει ρόλο τελικά και η περιοχή που βρίσκεται κανείς.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    evangele αν και εχω ηδη μιλησει με τεχνικο δεν ειχα την δυνατοτητα να του εκφρασω καλα το προβλημα και ισως να τον μπερδεψα. απο τον τροπο που το περιεγραψες εσυ το καταλαβα και εγω καλυτερα και τωρα ξερω πως ακριβως να το εκφρασω για να τον βοηθησω και αυτον να καταλαβει.
    πολυτιμη για μενα η βοηθεια σου. σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ. πραγματικα με βοηθησες.
    ειμαι ομως και εγω περιεργη να δω αν εχουμε το ιδιο versιon γιαυτο περιμενω το μηνυμα σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Τελικά μόλις τώρα το τσέκαρα και έχω και εγω το v_290108.p όπως και εσύ, και προφανώς περάστηκε στις αρχές Φεβρουαρίου. Συνεχίζει και δουλεύει σωστά, όπως σου περιέγραψα, κόβοντας το bandwidth όταν κλείνω το Sagem απο το τηλεκοντρόλ.

    Το πρόβλημά σου δεν έχει να κάνει με αυτό, και προσπάθησε με απλά λόγια να το περιγράψεις.
    Π.χ. πές τους κάτι τέτοιο:

    "Συγχρονίζω στα 1200KBps download, και έχω παρατηρήσει ότι είτε έχω το TVBOX ανοιχτό ή κλειστό πάντα μου χρησιμοποιεί bandwidth 550KBps με αποτέλεσμα να μην έχω ΠΟΤΕ ωφέλιμη ταχύτητα download μεγαλύτερη απο 600KBps, ότι και να κάνω. Είμαι σίγουρη ότι κλείνοντας το TVBOX αυτό δεν στέλνει εντολή στον multicasting server της On να κόψει την αποστολή video stream με αποτέλεσμα να σπαταλάται άδικα το bandwidth των 550KBps, και έτσι να μην μπορώ να κάνω download με ταχύτητες μεγαλύτερες των 600KBps που να είναι ανάλογες της σύνδεσής μου, που θεωρητικά έπρεπε να φτάνουν και να ξεπερνούν το 1MBps"

    Τέλος, αν δεν πολυ-καταλαβαίνουν ζήτα τους (προς χάριν δοκιμής) να κόψουν την TV απο τις υπηρεσίες που σου δίνουν για να κάνεις κάποια τεστ επιτόπου.

    Μην το αφήσεις, είναι κρίμα... Good Luck.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    ναι δοκιμασε το αν και με τοσο καλα στοιχεια γραμμης θα επρεπει να φτανεις τα 600-700 σε ωρες μη αιχμης και οχι μεγιστα....παντως δοκιμασε να κανεις αυτο που σου ειπε ο βαγγελης και μετα βλεποντας και κανοντας...ζητησε τους και να κοιταξουν στο λογαριασμο σου αν ειναι κλειστη η τβ αναψε την ξανακλειστην και ρωτησε τος αν το βλεπει το συστημα τους αυτο.....

  11. #11
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pirobola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν δύο version του pirelli η 1.21 και 1.23 που η μία είναι Ιουνίου - Ιουλίου και η άλλη Σεπτεμβρίου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν διαφορές στην μία από την άλλη. Η 1.21 περιοχή Νέα Ιωνία κλειδώνει 11999 και η 1.23 περιοχή Άγιοι Ανάργυροι κλειδώνει 7999, έχει σχέση με την version το κλείδωμα ή παίζει ρόλο τελικά και η περιοχή που βρίσκεται κανείς.
    Ρε pirabola είσαι εντελώς off-topic, με άσχετη ερώτηση σε άσχετο θέμα. Άνοιξε νέο θέμα να το δεί όλος ο κόσμος να πάρεις απαντήσεις. Πάντως μιας και κάνω τον κόπο να σου απαντήσω, είναι προφανές ότι ο καθένας μας κλειδώνει σε διαφορετικές ταχύτητες αφού αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, όπως η περιοχή σου, το κέντρο (DSLAM) σου, η απόστασή σου, η καθαρότητα της γραμμής σου, οι παρεμβολές, η εποχή, το σπίτι σου, ο όροφος, το δωμάτιό σου, το κρεβάτι σου, τα ρούχα σου, οι συνήθειές σου, κλπ, κλπ. (αστειεύομαι...) Ο τελευταίος παράγοντας είναι το version του Pirelli.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    thanks guys, σιγουρα δεν θα το αφησω.
    βαγγελη σε υπερευχαριστω. θα αντιγραψω ακριβως αυτο που μου εγραψες για την περγραφη του προβληματος και θα το γραψω ετσι ακριβως στο fax που θα τους στειλω.
    εντουτοις θα δοκιμασω να μιλησω και με τεχνικο στο τηλεφωνο επισης.
    σου ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 22-02-08 στις 01:37.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    βαγγελη, τελικα χθες το βραδυ εστειλα εμαιλ με την αναφορα προβληματος οπως την περιεγραψες και ω του θαυματος σημερα το πρωι 1130-1200 με πηρε τηλεφωνο τεχνικος. μου ειπε οτι δεν υπαρχει τερματικο οπου δινεται εντολη να κλεισει η οχι η tv, γενικα αυτο που μου ειπαν και οι αλλοι οτι το προβλημα της χαμηλης ταχυτητας ειναι απο κατι αλλο. σε μετρηση που καναμε μαζι βεβαιωθηκε και αυτος για την χαμηλη ταχυτητα και με ρωτησε με τι εχω συνδεσει το μοντεμ με τον υπολογιστη. του ειπα με USB και τοτε μου ειπε οτι πιθανον γιαυτο εχω τοσο χαμηλη ταχυτητα.
    σε ερωτηση μου γιατι δεν φαινεται η διαφορα των 560 kBs της TV μου ειπε οτι αυτο μπλοκαρει την ταχυτητα στον υπολογιστη και οχι στο μοντεμ, τουλαχιστον αυτο καταλαβα με την δικη μου λογικη και μου φανηκε ευλογο. επισης μου ειπε οτι δεν ειναι παντα απαραιτητο να χανονται 560 ΚΒs εξαιτιας της τηλεορασης καμμια φορα χανονται μονο 2-3 Μbps. παντως δυστυχως δεν εχω laptop για να καναμε ενα τεστ οπως μου ειπε και ο υπολογιστης μου εχει δυνατοτητα συνδεσης μονο με USB, μαλλον ηρθε η ωρα να αγορασω αυτο το laptop. παντως φαινοταν και αυτος προβληματισμενος και περιεργος με το θεμα και μου ειπε αν αλλαξω συνδεση (να προτιμησω ethernet μου ειπε) να ενημερωσω τι εγινε τελικα με το προβλημα.
    επι τη ευκαιρια δε μιας και επιασα τεχνικο στα χερια μου του ειπα και για το ξεκλειδωμα του download (ζηλεψα απο σενα) και του ειπα να το ξεκλειδωσουμε να το τσεκαρω και αν υπαρξει προβλημα ειδοποιω ξανα για κλειδωμα. ετσι απο σημερα ειμαι και εγω ελευθερη. το εκανε με την μια και το ρουτερ συγχρονισε στα 951/13530, μεχρι στιγμης δεν αλλαξε τιποτα, καλα το βλεπω.
    επισης μολις το ξεκλειδωσε ειδα μια διαφορα στο speedtest απο 2500 σε 4160 kbps, με κατεβασμα αρχειων απο downlaod manager και nvidia δεν ειδα καμμια ουσιαστικη αλλαγη.
    αυτα ενημερωτικα. παντως το γραπτο σου εδρασε αμεσως. στο εμαιλ αντεγραψα ακριβως το κειμενο σου. η αληθεια ειναι δεν περιμενα τοσο αμεση αντιδραση απο μερους τους. ελεγα θα κανουν τουλαχιστον μια εβδομαδα. μπραβο τους. εεε να ακουνε και κανενα μπραβο που και που.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Συγχαρητήρια Altebaran, με ένα σμπάρο δύο τριγώνια.

    Και ψηλή ταχύτητα, και λύση στο πρόβλημα της TV!

    Τώρα εξηγείται γιατί δεν βλέπεις διαφορά, ΔΙΟΤΙ παίζεις μέσω USB που σε περιορίζει εκ φύσεως να κατεβάσεις στο PC γρηγορότερα απο 600KBps, όσο μεγάλη ταχύτητα ή bandwidth και αν είχες διαθέσιμο. Έτσι, ούτε και τώρα θα δείς καμία διαφορά στο download.

    Βάλε κάρτα Ethernet να συνδεθείς με καλώδιο στο Pirelli να βρεις την υγειά σου. Θα κατεβάζεις χωρίς TV με 1.300KBps, και με TV 800KBps.

    15€ κάνουν - αξίζει να πάρεις μία απλή κάρτα 10/100Mbps.


  15. #15
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    Βαγγελη δεν ηξερα οτι μπορω να παρω καρτα ethernet να βαλω στο PC μου. φυσικα και θα το κανω. δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω για την βοηθεια που μου προσεφερες!!!
    σου ευχομαι παντα καποιος να βρισκεται να σε βοηθα στην ζωη σου σε οτι προβλημα σου τυχαινει.
    χιλια ευχαριστω και παλι!!!!
    .....................

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχύτητα Ιντερνετ
    Από pies στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 19:07
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-08, 12:51
  3. Χαμηλη ταχυτητα στο ιντερνετ
    Από pyautg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 16:52
  4. Τηλεόραση μέσω Ιντερνετ
    Από nikolaos67 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 10:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας