Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 74
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Τι φαινόμενο πάλι αυτό !!!
    Λίγο χιόνι έριξε σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας που δεν χιωνίζει κάθε χειμώνα και αμέσως τα ΜΜΕ άρχισαν να μιλούν για πολικές θερμοκρασίες και να αναλώνουν την μισή τους μέρα στην δήθεν κακοκαιρία λες και δεν είναι κάτι φυσιολογικό να χιονίσει τον χειμώνα
    Έκλεισαν χωρίς λόγο τα σχολεία και επέβαλαν αλυσίδες και μέσα στο κέντρο της Αθήνας αντί να τις πάρουν και να δεθούν σε ένα παλούκι (κατά προτίμηση καμμένο κορμό δένδρου στην Πάρνηθα)
    Γιατί δεν γυρνάμε το όνομα της χώρας από Ελλάδα σε Μ@λ@κί@ μιας και ο νεοέλληνας έχει συνηθίσει να αποκαλεί τον συνομιλητή του μ@λ@κ@
    (έχει τουλάχιστον το "γνώθι σαυτόν")

    ΥΓ φαντάζομαι ότι μακεδόνες, θρακιώτες, ηπειρώτες κλπ θα έχουν ξεραθεί στα γέλια με την τόση επίδειξη ηλιθιότητας από τα ΜΜΕ και τις αρχές, απέναντι σε μερικούς πόντους χιόνι (που μερικοί ρεπόρτερ βλέπουν σαν 1,5μ ξεχνώντας ότι αν ήταν αλήθεια αυτό τότε θα ξεχώριζε μόνο το κεφάλι τους)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kerkiss : 18-02-08 στις 13:42.

  2. #2
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    γιατι ? οταν ο παγος εχει 7 εκ στρωμα θα βγεις με ασφγαλτινα λαστιχα? θα εισαι και ο νο1 ετοιμοθανατος..
    οταν οι δρομοι δεν ειναι δυνατον να περπατηθουν πως θα παει κανεις σχολειο?..

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    kerkiss να υποθεσω εισαι απο τους μακεδονομαχους που ειρωνευονται τους χαμουτζηδες(οπως μας λετε)??(οπως θα δεις κ σε ενα αλλο θρεντ)
    ρε φιλε εχεις ιδεα τι γινεται αθηνα?εγω εκανα ολη μου τηνν θητεια εβρο αρα ξερω απο θρακη φιλε μου κ δεν εβαλα τα γελια..αρκετα με το κομπλεξ των εκει πανω στην καθε ευκαιρια να το παιξουν κ καλα υπερανω καιρικων συνθηκων..μας πριξατε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 18-02-08 στις 14:05.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    The Big Nowhere
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 38.3(dB)
    Σε μία περιοχή που βλέπει χιόνι μία στα πέντε χρόνια βγάλε τα παιδιά σε ένα παγωμένο προαύλιο για να αρχίσουν να τρέχουν (ως γνωστόν τα παιδιά έχουν άγνοια κινδύνου)

    Και μετά τρέχα στο ΚΑΤ για γύψους.


  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ? οταν ο παγος εχει 7 εκ στρωμα θα βγεις με ασφγαλτινα λαστιχα? θα εισαι και ο νο1 ετοιμοθανατος..
    οταν οι δρομοι δεν ειναι δυνατον να περπατηθουν πως θα παει κανεις σχολειο?..
    Για δες που δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι στο κέντρο της Αθήνας έχει πιάσει 7εκ πάγο !!!
    Στην γειτονιά μου (Νέος Κόσμος) έχει μόνο ένα λιωμένο πλατσουριό και μπορούν να κυκλοφορούν "άνετα" τα αυτοκίνητα (πάντα με τις σχετικές προφυλάξεις)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    kerkiss να υποθεσω εισαι απο τους μακεδονομαχους που ειρωνευονται τους χαμουτζηδες(οπως μας λετε)??
    ρε φιλε εχεις ιδεα τι γινεται αθηνα?εγω εκανα ολη μου τηνν θητεια εβρο αρα ξερω απο θρακη φιλε μου κ δεν εβαλα τα γελια..αρκετα με το κομπλεξ των εκει πανω στην καθε ευκαιρια να το παιξουν κ καλα υπερανω καιρικων συνθηκων..μας πριξατε
    Δεν ξέρω αν έχει Νέο Κόσμο προς τα βόρεια της χώρας αλλά αν δεν βιαζόσουν ίσως έβλεπες ότι είναι γειτονιά του Δήμου Αθηναίων
    Και καμιά σχέση δεν έχω με τους βόρειους αλλά με τους (πολύ) νότιους (Κρήτη)
    Ξεπρίξου λοιπόν γιατί έχεις αρχίσει και αυτοπρίζεσαι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dracula Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μία περιοχή που βλέπει χιόνι μία στα πέντε χρόνια βγάλε τα παιδιά σε ένα παγωμένο προαύλιο για να αρχίσουν να τρέχουν (ως γνωστόν τα παιδιά έχουν άγνοια κινδύνου)

    Και μετά τρέχα στο ΚΑΤ για γύψους.
    Αν δεν είναι ικανοί να καθαρίσουν το προαύλιο τότε να τα κρατήσουν στις τάξεις τους στην ώρα του διαλείματος
    Και να βγάλουν νόμους να καθαρίζουν οι ένοικοι τα πεζοδρόμιά τους
    Πως γίνεται δηλαδή στις ευρωπαϊκές χώρες ; (Γαλλία - που έχω ζήσει 25 χρόνια, Γερμανία, Αγγλία κλπ)
    Ερημώνουν τα πάντα ;
    Σταματά να κινείται η χώρα και η οικονομία ;

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις το'παν οι ειδήσεις: 150 άτομα στο ΚΑΤ λόγω πάγου.
    Μένω Χαλάνδρι, και το στενό μου έχει 5 δάκτυλα ωραίο πάγο. Όχι χιόνι, πά-γο...
    Τώρα που μεσημέριασε και μας είδε λίγο ο ήλιος, βελτιώθηκε η κατάσταση. Από τις 5 το απόγευμα και μετά ο δρόμος γίνεται και πάλι παγοδρόμιο.
    Εμένα ξέρετε ποιοί μου τη δίνουν? Οι ανεγκέφαλοι με τις τζιπούρες που σε περνάνε στην Κηφισίας με 80klm. Όλη η λεωφόρος σπαρμένη με ακινητοποιημένα οχήματα με alarm και οι Edit: [ μπλιπ μπλιπ ] να κάνουν μαγκιές. Το τί είδαν χθες το απόγευμα τα μάτια μου, δεν περιγράφεται...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ερημώνουν τα πάντα ;
    Σταματά να κινείται η χώρα και η οικονομία ;

    Όπως ακριβώς το είπες. Αυτό συμβαίνει μια φορά στα 5 χρόνια για 1-2 ημέρες.
    Μην ξεχνάς όμως ότι στην Γαλλία - Αγγλία, μόλις η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 30 βαθμούς, αρχίζουν και πεθαίνουν σαν τα κοτόπουλα, από τον... καύσωνα.

    Μην το ψάχνεις. Όλα είναι θέμα συνήθειας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 18-02-08 στις 14:15.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Το μόνο κακό ρε γμτ είναι ότι τα κανάλια σταμάτησαν να ασχολούνται με τη Βατίδου και το δράμα της

    (Βέβαια, εδώ που τα λέμε, πώς να κυκλοφορήσει η καημένη με τις γόβες στιλέτο... )
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είναι ικανοί να καθαρίσουν το προαύλιο τότε να τα κρατήσουν στις τάξεις τους στην ώρα του διαλείματος
    Και να βγάλουν νόμους να καθαρίζουν οι ένοικοι τα πεζοδρόμιά τους
    Πως γίνεται δηλαδή στις ευρωπαϊκές χώρες ; (Γαλλία - που έχω ζήσει 25 χρόνια, Γερμανία, Αγγλία κλπ)
    Ερημώνουν τα πάντα ;
    Σταματά να κινείται η χώρα και η οικονομία ;
    ναι αλλα οπως καταλαβαινεις αλλο ελλαδα κ αλλο αυτες οι χωρες που λες..στην ελλαδα δεν ειχαμε ποτε τετοιες καιρικες συνθηκες στην νοτιοκεντρικη ελλαδα,δηλαδη πως να ειχαμε τις υποδομες,για 1 στα 10 χρονια?αν συνεχιστει αυτο το φαινομενο,οφειλουμε να αποκτησουμε την καταλλλη τεχνογνωσια για να αντιμετωπιζουμε ολα αυτα κ τις υποδομες αλλα τωρα εδω δεν εχουμε χρηματα για τα βασικα(ιατρους,νοσηλευτες)θα ειχαμε υποδομες για να λειτουργουσαμε ΟΚ σε τετοιες συνθηκες?δεν ειναι σωστο να συγκρινεις το τι γινεται σε αυτες τι χωρες με το τι γινεται στην κεντρικη ελλαδα..στην βορεια ελλαδα γιατι δεν εχουμε τα ιδια φαινομενα?γιατι εκει εδω κ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ υπαρχουν αυτα τα φαινομενα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 18-02-08 στις 14:21.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται δηλαδή στις ευρωπαϊκές χώρες ; (Γαλλία - που έχω ζήσει 25 χρόνια, Γερμανία, Αγγλία κλπ)
    Ερημώνουν τα πάντα ;
    Σταματά να κινείται η χώρα και η οικονομία ;
    Εκεί πεθαίνουν σαν τις μύγες όταν ο υδράργυρος ξεπεράσει τους 33. Τους παππούδες στο Παρίσι τους θυμάται κανείς?
    Ήμουν στην κεντρική Αγγλία το καλοκαίρι του '90 και οι Αγγλίδες έπεφταν σαν τα κοτόπουλα με 35 βαθμούς. Κάθε δραστηριότητα σταμάτησε, οι αρχές μοίραζαν νερά και αντηλιακά και έκαναν εκκλήσεις να μένει ο κόσμος σπίτι του. Τα οποία σπίτια δεν είχαν ούτε κλιματιστικά, ούτε ανεμιστήρες και ήταν σαν χαμάμ. Φρίκη!

    Μπορεί για το ηρωικό Νευροκόπι (χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας) οι μείον 4 να φαίνονται αστείοι, αλλά όταν οι υποδομές μας είναι σχεδιασμένες για εύκρατο κλίμα, τότε μπορούμε να ισχυριστούμε οτι έχουμε "ακραίες συνθήκες". Όσο για τη δημοσιότητα που πήρε το πράγμα (ως συνήθως τα κανάλια το ξεφτίλησαν πάλι), ας μην ξεχνάμε οτι το χιόνι μόνο στην Αθήνα, επηρρεάζει σχεδόν το 55% του ελληνικού πληθυσμού. Βάλε και τα πέριξ Εύβοια, Στερεά, Κυκλάδες κλπ και έκλεισες!

  11. #11
    Εγγραφή
    31-01-2008
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    6143/1022
    ISP
    Vodafone/hol
    DSLAM
    HOL - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    jetspeed 520
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 26.5(dB)
    < HTML:
    http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/02/18/1477148.htm
    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

  12. #12
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Με γλύτωσε η κακοκαιρία σήμερα!


    Όποιος μένει Κηφισιά ας δόσει και καμια ανταπόκριση...

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panther. Εμφάνιση μηνυμάτων
    < HTML:
    http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/02/18/1477148.htm
    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

    δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς περίπτωση να μην πληρωθεί ο εργαζόμενος, δεν είναι κάτι νέο.
    Εξαίρεση αποτελούν τα μουλάρια (βλέπε anthoula για τους παλιότερους ) που είναι προς εκμετάλλευση

  14. #14
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπήρξε κάποια σπουδαία σε μέγεθος και διάρκεια κακοκαιρία αλλά το ότι τόσο ο κρατικός (δημοτικός-νομαρχιακός) μηχανισμός είναι ανίκανος (κάτι καινούριο μας είπες) και ότι οι κάτοικοι δεν έχουν γνώση και παιδεία αντιμετώπισης τέτοιων (αρκετά συχνών) φαινομένων
    Αντι λοιπόν να κάνουμε αυτές τις απλές διαπιστώσεις και να φροντίσουμε στο μέλλον να υπάρξει γνώση και ικανότητα αντιμετώπισης παρόμοιων φαινομένων από κρατος και πολίτες τα ρίχνουμε όλα στον καιρό και απαλλάσουμε εαυτούς από τυχόν ευθύνες
    Την μέρα που θα μας πέσει μια πραγματική κακοκαιρία σε διάρκεια και ένταση (όπως πριν λίγο καιρό στην Κίνα) τι θα κάνουμε ;
    Αν δεν είμαστε ικανοί να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά αυτό το λίγο

  15. #15
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Οι περισσότεροι κάτοικοι έχουν γνώση, μιας και είναι από περιοχές όπου (συνήθως) ο χειμώνας ΕΙΝΑΙ χειμώνας. Δυστυχώς η Αθήνα είναι ανοχύρωτη πόλη από πολλέεεεες πλευρές.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 16:46
  2. Μήπως η Open Source MySql έχει πάρει τον κακό δρόμο;
    Από lazar στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-07, 14:17
  3. Πρόβλημα τον τελευταίο καιρό...
    Από shakm στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 02:44
  4. Δειτε τον καιρο... απο το firefox!
    Από alexis2044 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-05, 11:39
  5. Και κάτι κακό για τον οτε
    Από Dionyssios στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-05, 13:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας