Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την εξης πρακτικη απορία:

    Οταν εισαι στο εξωτερικο (ευρώπη) με roaming και εισαι εκτός δικτυου ή το εχεις κλειστό ξερετε τί μηνυμα βγαίνει; Του ελληνικού παρόχου κινητής τηλεφωνίας ή του ξένου παρόχου με τον οποιο εισαι συνδεδεμένος εκεινη την στιγμη;

    Γενικά, υπάρχει τρόπος να καταλάβει κάποιος τρίτος που σε καλει απο την Ελλάδα, οτι εισαι στο εξωτερικο απλως και μονο απο την κληση; Πχ υπάρχουν διαφορετικες χρεώσεις όταν καλουν απο Ελλάδα στο εξωτερικο (σε ελληνικο νουμερο με roaming) οι οποιες να καταγραφονται στο αναλυτικο λογαριασμο του καλούντος;

    Για να μην υπάρξουν σενάρια πονηρά: η απορία ειναι καθαρα τεχνολογικη και ουχι προσωπικη.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Όχι, δεν αλλάζει το μήνυμα.
    Αν είσαι εκτός δικτύου, τότε η εταιρία σου θα παίξει το συνηθισμένο της μήνυμα στο καλούντα. Επίσης, ο καλούντας δεν έχει καμία ενημέρωση σχετικά με το πού είσαι εσυ όταν λαμβάνεις την κλήση του, ούτε κάποια διαφορετική χρέωση.

    Αν θέλεις να λέει ότι είσαι στο εξωτερικό, μπορείς απλά να αλλάξεις το μήνυμα του τηλεφωνητή, δηλαδή κάτι σαν «είμαι στο εξωτερικό, παρακαλώ μη μου αφήνετε μηνύματα επειδή για να τα ακούσω με χρεώνουν πολύ και επομένως θα τα ακούσω όταν γυρίσω Ελλάδα».

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εξης πρακτικη απορία:

    Οταν εισαι στο εξωτερικο (ευρώπη) με roaming και εισαι εκτός δικτυου ή το εχεις κλειστό ξερετε τί μηνυμα βγαίνει; Του ελληνικού παρόχου κινητής τηλεφωνίας ή του ξένου παρόχου με τον οποιο εισαι συνδεδεμένος εκεινη την στιγμη;

    Γενικά, υπάρχει τρόπος να καταλάβει κάποιος τρίτος που σε καλει απο την Ελλάδα, οτι εισαι στο εξωτερικο απλως και μονο απο την κληση; Πχ υπάρχουν διαφορετικες χρεώσεις όταν καλουν απο Ελλάδα στο εξωτερικο (σε ελληνικο νουμερο με roaming) οι οποιες να καταγραφονται στο αναλυτικο λογαριασμο του καλούντος;

    Για να μην υπάρξουν σενάρια πονηρά: η απορία ειναι καθαρα τεχνολογικη και ουχι προσωπικη.
    Εξαρτάται από τον πάροχο.

    Ο δικός μου στο Βέλγιο σε αναλυτικό λογαριασμό μου καταγράφει τις roaming εξερχόμενες κλήσεις αναλυτικά και μου δίνει και ένα συνολικό ποσό για τις εισερχόμενες.

    Στο άλλο ερώτημα, η απάντηση είναι όχι δεν μπορεί κάποιος που σε καλεί και είσαι εκτός / κλειστός να καταλάβει αν είσαι εξωτερικό.

    Αν όμως είσαι σε χώρα με διαφορετικό ringtone από αυτό της χώρας σου (π.χ. ΗΒ) και κάποιος σε καλέσει τότε σαφώς θα καταλάβει πού βρίσκεσαι αν είναι λιγάκι προσεκτικός.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #4
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δικός μου στο Βέλγιο σε αναλυτικό λογαριασμό μου καταγράφει τις roaming εξερχόμενες κλήσεις αναλυτικά και μου δίνει και ένα συνολικό ποσό για τις εισερχόμενες.
    Δε ρώτησε για το δικό του λογαριασμό, αλλά για αυτού που καλεί (νομίζω).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όμως είσαι σε χώρα με διαφορετικό ringtone από αυτό της χώρας σου (π.χ. ΗΒ) και κάποιος σε καλέσει τότε σαφώς θα καταλάβει πού βρίσκεσαι αν είναι λιγάκι προσεκτικός.
    Αυτό αν είσαι εντός δικτύου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 18-02-08 στις 14:22.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @popmaniac
    Εννοουσα αν τυχον υπαρχουν διαφορετικες χρεωσεις απο Ελληνικο νουμερο-> ελληνικο νουμερο στο εξωτερικο με roaming, οποτε αυτες οι χρεωσεις καταγραφονται στον αναλυτικο λογαριασμο του καλουντος απο Ελλαδα.

    Παντως πριν απο λιγο καλεσα σε cosmote και vodafone στο εξωτερικο σε κλειστα κινητα φιλων και μου εβγαλε ελληνικο μηνυμα. Μονο wind δεν εχω για να δοκιμασω.

    Ευχαριστω παιδες!

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @popmaniac
    Εννοουσα αν τυχον υπαρχουν διαφορετικες χρεωσεις απο Ελληνικο νουμερο-> ελληνικο νουμερο στο εξωτερικο με roaming, οποτε αυτες οι χρεωσεις καταγραφονται στον αναλυτικο λογαριασμο του καλουντος απο Ελλαδα.

    Παντως πριν απο λιγο καλεσα σε cosmote και vodafone στο εξωτερικο σε κλειστα κινητα φιλων και μου εβγαλε ελληνικο μηνυμα. Μονο wind δεν εχω για να δοκιμασω.

    Ευχαριστω παιδες!
    Όχι, ο καλών ΔΕΝ χρεώνεται παραπάνω την κλήση που θα κάνει στο κινητό που βρίσκεται σε roaming.

    Αν ισχύει και αυτό στην Ελλάδα, τότε ήρθε η ώρα να πιάσετε λοστούς και να αρχίσετε να τα σπάτε....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εισαι στο εξωτερικο (ευρώπη) με roaming και εισαι εκτός δικτυου ή το εχεις κλειστό ξερετε τί μηνυμα βγαίνει; Του ελληνικού παρόχου κινητής τηλεφωνίας ή του ξένου παρόχου με τον οποιο εισαι συνδεδεμένος εκεινη την στιγμη;

    Γενικά, υπάρχει τρόπος να καταλάβει κάποιος τρίτος που σε καλει απο την Ελλάδα, οτι εισαι στο εξωτερικο απλως και μονο απο την κληση;
    Παρότι δεν συνηθίζεται, υπάρχει το ενδεχόμενο αν ο συνδρομητής βρίσκεται εκτός δικτύου, να παίξει το μήνυμα του ξένου δικτύου.

    Και επίσης αυτό με το ringtone που αναφέρθηκε προηγουμένως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 18-02-08 στις 19:29.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν μερικά χρόνια έβγαινε του ξένου παροχού, για τώρα δεν ξέρω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    σε κάποιες περιπτώσεις που έχω καλέσει κινητό στο εξωτερικό και δεν είναι προσβάσιμο μου βγάζει μήνυμα ο ξένος πάροχος και με ενημερώνει.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε κάποιες περιπτώσεις που έχω καλέσει κινητό στο εξωτερικό και δεν είναι προσβάσιμο μου βγάζει μήνυμα ο ξένος πάροχος και με ενημερώνει.
    Όντως, αρκετές φορές μου έχει συμβεί αυτό. Και άντε καλά να είναι ο άλλος σε αγγλόφωνη χώρα. Αν είναι σε καμμιά ανατολικού μπλοκ;
    Ανυπόγραφος

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 00:46
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-08, 15:57
  3. Γνώμη: «Ανιση» η νομοθεσία για το roaming
    Από lewton στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-07, 23:26
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-06, 15:10
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 22:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας