Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1023/15744
    ISP
    Net One
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    12(dB) / 15.5(dB)
    Σε ερώτηση στο cs της Νετ1 για το πως πάει η αίτηση μου ήπαν ότι
    "περιμένουμε από τον ΟΤΕ να κατασκευάσει τον βρόχο"
    Επισημαίνω ότι είμαι full llu σε Vivodi και έκανα αίτηση για χρήση του ενεργού βρόχου (της Vivodi)

    Όταν ρώτησα αν θα πρέπει να κατασκευάσουν βρόχο ακόμη και για μένα με ψαρωτική αμεσότητα μου απάντησαν "φυσικά". Υπέθεσα ότι είναι κάτι που έχει να κάνει με το DSLAM και όχι με την γραμμή από το DLSAM σε εμένα.

    Αν κάποιος φίλος έχει τις γνώσεις και την διάθεση να το ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου που ίσως τα έχει μπλέξει λίγο, παρακαλώ ας απαντήσει

  2. #2
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Εχουν δίκιο.
    Εμπλέκεται ο ΟΤΕ στην διαδικασία και "κατασκευάζει" νέο βρόχο.
    Τώρα το τι ακριβώς κάνει ο ΟΤΕ δεν μπορώ να σου πώ (φαντάζομαι ότι είναι υπόθεση 5-10 λεπτών αυτό που απαιτεί "13 εργάσιμες μέρες"), αλλά πάντως, δυστυχώς για εμάς, εμπλέκεται ακόμα και όταν φεύγεις από άλλο παροχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CHNstf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ερώτηση στο cs της Νετ1 για το πως πάει η αίτηση μου ήπαν ότι
    "περιμένουμε από τον ΟΤΕ να κατασκευάσει τον βρόχο"
    Επισημαίνω ότι είμαι full llu σε Vivodi και έκανα αίτηση για χρήση του ενεργού βρόχου (της Vivodi)

    Όταν ρώτησα αν θα πρέπει να κατασκευάσουν βρόχο ακόμη και για μένα με ψαρωτική αμεσότητα μου απάντησαν "φυσικά". Υπέθεσα ότι είναι κάτι που έχει να κάνει με το DSLAM και όχι με την γραμμή από το DLSAM σε εμένα.

    Αν κάποιος φίλος έχει τις γνώσεις και την διάθεση να το ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου που ίσως τα έχει μπλέξει λίγο, παρακαλώ ας απαντήσει
    Ο ενεργός βρόχος τη Vivodi είναι ενεργός στη Vivodi και καταλήγει στο dslam αυτής. Προφανώς πρέπει να φτιαχτεί άλλος για να συνδεθείς στη Νetone. Αίτηση για μεταφορά από τη Vivodi έκανες. Όταν μιλάνε για βρόχο δεν αναφέρονται στα καλώδια από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ (αυτά δεν αλλάζουν), αλλά εσωτερικά εκεί μέχρι το dslam της Netone.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 24-02-08 στις 14:45.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1023/15744
    ISP
    Net One
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    12(dB) / 15.5(dB)
    Οκ τώρα κατάλαβα, γιατί στο πίσω πίσω μέρος του μυαλού μου σκεφτόμουν: Λες να είναι κι αυτοί σαν την Vivodi και να λένε κάθε πιθανή και απίθανη δικαιολογία όσο για να σε ξεφορτωθούν..

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

  5. #5
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    17,6(dB) / 4,8(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ενεργοποιήθηκα πρόσφατα κι εγώ, στις 22/02 Μετά από ταλαιπωρία 9 μηνών με την Τελλάς (Zisto), αποφάσισα να διακόψω πρόωρα τη συνδρομή μου και να δοκιμάσω την τύχη μου στη Netone. Ο κύριος λόγος που επέλεξα αυτή την εταιρία ήταν τα θετικά σχόλια που βρήκα στο forum για το support της εταιρίας.

    Η ημερομηνία αυτή ήταν και αυτή που μου είχαν ορίσει απο την Netone ως πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης. Ενεργοποιήθηκε το internet αλλά όχι το voip.

    Μετά από επικοινωνία με την ΤΥ, έλαβα κι εγώ την απάντησο ότι ο ΟΤΕ δεν έχει "κατασκευάσει" ακόμη τον βρόχο.
    Επικοινώνησαν εχθές, 24/2 μαζί μου για κάποιες διευκρινήσεις και σήμερα με πήραν για να μου πουν ότι όλα ΟΚ. Φτάνοντας σπίτι διαπίστωσα ότι είχαν δίκιο.

    Θέλω να σταθώ στο γεγονός ότι με πήραν τηλέφωνο στο κινητό μου δύο (2) φορές και το πρόβλημα λύθηκε σχετικά γρήγορα. Τηλέφωνο από την Τελλάς, σε διάστημα εννέα μηνών ούτε για δείγμα, παρ'ότι δήλωνα βλάβη στη βλάβη (καθημερινά disconnects).

    Ένα ευχαριστώ στην ΤΥ λοιπόν και ένα "μπράβο" από εμένα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    13(dB) / 12(dB)
    + 1 και απο εμένα πολύ καλή ΤΥ

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ περιμένω δυστυχώς και όταν τους πήρα μου είπαν ότι όντως έχει καθυστερήσει πολύ κι ότι θα το προωθήσουν στο τεχνικό τμήμα... Άντε λίγη ακόμα υπομονή...

  8. #8
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CHNstf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ τώρα κατάλαβα, γιατί στο πίσω πίσω μέρος του μυαλού μου σκεφτόμουν: Λες να είναι κι αυτοί σαν την Vivodi και να λένε κάθε πιθανή και απίθανη δικαιολογία όσο για να σε ξεφορτωθούν..

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
    στον ενεργ βρογχο οπως ο δικος σου απλα πρεπει ο οτε στον γενικο του κατανεμητη να σε βγαλει απ το οριο της vivodi και να σε καρφωσει στο οριο της netone.τιποτα αλλο ουσιαστικα 5 λεπτα δουλεια...τωρα γιατι δεν γινεται αυτο.........να ναι καλα ο μεγαλοπαοχος και οι τεχνικοι του

  9. #9
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1023/15744
    ISP
    Net One
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    12(dB) / 15.5(dB)
    ο βρόχος κατασκευάστηκε! Συνδέθηκα την ημέρα που είχανε δώσει ως πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης.

  10. #10
    Το avatar του μέλους LiveTVRadio
    LiveTVRadio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CHNstf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ερώτηση στο cs της Νετ1 για το πως πάει η αίτηση μου ήπαν ότι
    "περιμένουμε από τον ΟΤΕ να κατασκευάσει τον βρόχο"
    Επισημαίνω ότι είμαι full llu σε Vivodi και έκανα αίτηση για χρήση του ενεργού βρόχου (της Vivodi)

    Όταν ρώτησα αν θα πρέπει να κατασκευάσουν βρόχο ακόμη και για μένα με ψαρωτική αμεσότητα μου απάντησαν "φυσικά". Υπέθεσα ότι είναι κάτι που έχει να κάνει με το DSLAM και όχι με την γραμμή από το DLSAM σε εμένα.

    Αν κάποιος φίλος έχει τις γνώσεις και την διάθεση να το ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου που ίσως τα έχει μπλέξει λίγο, παρακαλώ ας απαντήσει
    Κατασκευάζει το βρόχο σημαινει: Παίρνουμε ένα καλώδιο utp, με ειδική πένσα προσαρμόζουμε 2 κλίπς απο τις 2 άκρες του καλωδίου, και μετα αφου κοιτάξουμε ένα βιβλίο με νουμερα , συνδεουμε το τάδε άκρο με το τάδε άκρο. Μετά καταχωρούμε το νούμερο στον ενναλακτικο, σβηνουμε το νουμερο απο το whitepages και τελειώσαμε.
    Σχετικά με το χρόνο που χρειάζεται για να βάλουμε utp κλιπ σε καλώδιο: Σε ιντερνετ-καφε μπήκαν 50 κλιπς δικτυου σε 1 ωρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koltsidas : 29-02-08 στις 08:15.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-08, 00:45
  2. "Nεο" πακετο 4pay απο τον οτε
    Από tommygun στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-07, 16:55
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 17:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας