Σελ. 2261 από 2453 ΠρώτηΠρώτη ... 22412251225622592260226122622263226622712281 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 33.901-33.915 από 36794
  1. #33901
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    O Μπαράλες μαρκάρει αντίπαλο;

    Μήπως του τράβηξε και την φανέλα στη περιοχή του Αστέρα;

    Πέναλτι για τον ολυμπιακό!
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  2. #33902
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Μπαράλες μαρκάρει αντίπαλο;

    Μήπως του τράβηξε και την φανέλα στη περιοχή του Αστέρα;

    Πέναλτι για τον ολυμπιακό!
    Προφανώς το Challenging for the ball δε μπορούσαν να το μεταφράσουν σε "τον προκαλεί για τη μπάλα".

    Εσύ τι λες; Να περιγράφει offside στη περίπτωση που ο Ολυμπιακός έχει ήδη τη μπάλα;

  3. #33903
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα βγει και από πάνω ο Ολυμπιακός.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #33904
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βγει και από πάνω ο Ολυμπιακός.
    Πέρα από τη πλάκα though, αν έχω κάπου λάθος είμαι εδώ να το δούμε.

  5. #33905
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τη πλάκα though, αν έχω κάπου λάθος είμαι εδώ να το δούμε.
    Έχεις ήδη αποφασίσει τι πιστεύεις από την πρώτη στιγμή. Από το 1ο σεντόνι.

    Το μόνο που με απασχολεί είναι να τιμωρηθεί παραδειγματικά αυτός που δεν έδειξε το replay στον διαιτητή. Γιατί έγινε σίγουρα με δόλο. Επέμβαση εισαγγελέα, ποινικές ευθύνες, άνοιγμα λογαριασμών και άρση τηλεωνικού απορρήτου. Είναι ο μόνος τρόπος να μην είναι όλα τα επόμενα πλάνα του VAR από την οροφή του Καραισκάκη.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #33906
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ήδη αποφασίσει τι πιστεύεις από την πρώτη στιγμή. Από το 1ο σεντόνι.
    Έστω, δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Προσπαθώ να βασίζομαι σε γεγονότα, όχι σε απόψεις, ακριβώς για να μη παίζουν ρόλο τα γυαλιά που φοράω (αν φοράω, αυτό το κρίνετε εσείς).
    Για το VAR συμφωνώ απόλυτα.

  7. #33907
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω, δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Προσπαθώ να βασίζομαι σε γεγονότα, όχι σε απόψεις, ακριβώς για να μη παίζουν ρόλο τα γυαλιά που φοράω (αν φοράω).
    Για το VAR συμφωνώ απόλυτα.
    Έως τόσα μηνύματα πριν βασιζόσουν μόνο σε απόψεις σου και σε τίποτα άλλο. Η στιγμή που άρχισες να βασίζεσαι σε "γεγονότα" είναι κάπου εκεί που χαθήκαμε στη μετάφραση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #33908
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    «Ένας ποδοσφαιριστής, σε θέση οφσάιντ, κινείται προς τη μπάλα με πρόθεση να παίξει τη μπάλα και δέχεται φάουλ πριν παίξει ή προσπαθήσει να παίξει τη μπάλα ή να μαρκάρει έναν αντίπαλο για τη μπάλα, τότε το φάουλ τιμωρείται καθώς αυτό διεπράχθη πριν την παράβαση oφσάιντ».

    Αρχικά ακούσαμε ότι αυτός ο κανονισμός δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη φάση.
    Μετά ότι ίσως έχει να κάνει, αλλά είναι στην κρίση του διαιτητή.
    Τελικά μας κάνει ο κανονισμός, αλλά δικαιώνει τον ολυμπιακό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς το Challenging for the ball δε μπορούσαν να το μεταφράσουν σε "τον προκαλεί για τη μπάλα".

    Εσύ τι λες; Να περιγράφει offside στη περίπτωση που ο Ολυμπιακός έχει ήδη τη μπάλα;
    Εσύ τι λες; Να περιγράφει περίπτωση που ο επιθετικός κινείται αντίθετα από τη μπάλα (προς το τέρμα της ομάδας του);
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  9. #33909
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    «Ένας ποδοσφαιριστής, σε θέση οφσάιντ, κινείται προς τη μπάλα με πρόθεση να παίξει τη μπάλα και δέχεται φάουλ πριν παίξει ή προσπαθήσει να παίξει τη μπάλα ή να μαρκάρει έναν αντίπαλο για τη μπάλα, τότε το φάουλ τιμωρείται καθώς αυτό διεπράχθη πριν την παράβαση oφσάιντ».

    Αρχικά ακούσαμε ότι αυτός ο κανονισμός δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη φάση.
    Μετά ότι ίσως έχει να κάνει, αλλά είναι στην κρίση του διαιτητή.
    Τελικά μας κάνει ο κανονισμός, αλλά δικαιώνει τον ολυμπιακό
    Προφανώς, αφού διάβασα τον ορισμό του Active Play στα Αγγλικά και είδα ότι αναφέρει το Challenging the ball πήρα πρέφα ότι μάλλον αντιστοιχεί στη παρεξηγήσιμη μετάφραση του συγκεκριμένου κανονισμού.
    Που ακριβώς είναι το περίεργο; Έκανα κάτι που απαγορεύεται; Μήπως αυτό κάνει τον κανονισμό να ισχύει λιγότερο στη περίπτωση μας;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ τι λες; Να περιγράφει περίπτωση που ο επιθετικός κινείται αντίθετα από τη μπάλα (προς το τέρμα της ομάδας του);
    Δε προσφέρει τίποτα αυτό το σχόλιο. Ερώτηση στην ερώτηση κάνεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έως τόσα μηνύματα πριν βασιζόσουν μόνο σε απόψεις σου και σε τίποτα άλλο. Η στιγμή που άρχισες να βασίζεσαι σε "γεγονότα" είναι κάπου εκεί που χαθήκαμε στη μετάφραση.
    Έχω παραθέσει απόψεις αλλά και γεγονότα. Είμαστε εδώ που είμαστε. Έχεις να πεις αν έχω κάνει κάτι λάθος ή όχι;

    - - - Updated - - -

    Έξτρα υλικό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  offside1.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  457,5 KB 
ID: 206221

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  offside2.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  815,3 KB 
ID: 206222
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 26-08-19 στις 17:55.

  10. #33910
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  11. #33911
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  173,3 KB 
ID: 206232
    Αν ισχύει αυτό μιλάμε για έγκλημα. Προφανώς αν ήξεραν οι παίκτες του Ολυμπιακού ότι οι παίκτες του Αστέρα είναι offside, δε θα αντιδρούσαν το ίδιο.
    Ούτε τα ίδια τρεξίματα θα είχαν, ούτε παράβαση θα έκανε ποτέ ο Ελ Αραμπί, συνεπώς επηρεάζουν τη φάση οι offside παίκτες του Αστέρα,
    καθώς είναι σε area στο οποίο ήδη υπάρχει activity λόγω της δεδομένης πορείας της μπάλας.
    Οι αμυντικοί δεν είναι στη θέση του επόπτη για να γνωρίζουν πάντα ποιος είναι και ποιος δεν είναι offside ώστε να κάνουν επιλεκτική άμυνα. Δεν έχουν καν οπτική επαφή όλοι με όλους. Δε βγάζει καν νόημα αυτό.

    Επίσης, στη φάση του Αστέρα, είναι όλοι οι παίκτες offside, από την αρχή της φάσης, όχι ένας. Και δεν υπάρχει κανείς για να αλλάξει τη κατεύθυνση της μπάλας.

  12. #33912
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ισχύει αυτό μιλάμε για έγκλημα. Προφανώς αν ήξεραν οι παίκτες του Ολυμπιακού ότι οι παίκτες του Αστέρα είναι offside, δε θα αντιδρούσαν το ίδιο.
    Ούτε τα ίδια τρεξίματα θα είχαν, ούτε παράβαση θα έκανε ποτέ ο Ελ Αραμπί, συνεπώς επηρεάζουν τη φάση οι offside παίκτες του Αστέρα, καθώς είναι σε area στο οποίο υπάρχει ήδη υπάρχει activity λόγω της δεδομένης πορείας της μπάλας.

    Επίσης, στη φάση του Αστέρα, είναι όλοι οι παίκτες offside, από την αρχή της φάσης, όχι ένας. Και δεν υπάρχει κανείς για να αλλάξει τη κατεύθυνση της μπάλας.

    Τι να σου πω, αν έχεις παράπονα για τους κανονισμούς δεν ξέρω που μπορείς να απευθύνεις τις ενστάσεις σου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #33913
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, αν έχεις παράπονα για τους κανονισμούς δεν ξέρω που μπορείς να απευθύνεις τις ενστάσεις σου.
    Παράπονα δεν έχω εγώ μόνο, αν τελικά ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά πρόκειται για αστείος κανονισμός. Βέβαια αστείος κανονισμός είναι και το χέρι από φέτος, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

    (ακόμα βάζω ερωτηματικό για το γεγονός ότι στη περίπτωση του Αστέρα δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης που μπορεί νόμιμα να σκοράρει, Δεν έχει νόημα για τηα διαιτησία να περιμένει αν θα γίνει φάουλ σε μια μπαλιά που όλοι οι πιθανοί επιτιθέμενοι παραλήπτες είναι ήδη σε θέση offside).

  14. #33914
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράπονα δεν έχω εγώ μόνο, αν τελικά ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά πρόκειται για αστείος κανονισμός. Βέβαια αστείος κανονισμός είναι και το χέρι από φέτος, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

    (ακόμα βάζω ερωτηματικό για το γεγονός ότι στη περίπτωση του Αστέρα δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης που μπορεί νόμιμα να σκοράρει, Δεν έχει νόημα για τηα διαιτησία να περιμένει αν θα γίνει φάουλ σε μια μπαλιά που όλοι οι πιθανοί επιτιθέμενοι παραλήπτες είναι ήδη σε θέση offside).
    Αυτά δεν τα γράφω εγώ. Τα γράφει το Το Διεθνές Ποδοσφαιρικό Συμβούλιο που είναι ο οργανισμός ο οποίος καθορίζει τους Κανόνες του Παιχνιδιού. Επειδήχάθηκα και εγώ στη μετάφραση έκανα ένα απλό search. Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

    Όσον αφορά το χέρι μέσα στην περιοχή έχει αυστηροποιηθεί πολύ και πλέον τα περισσότερα θα είναι πέναλτι. Για αυτό και υπάρχει αυτή η έντονη απορία για το περιστατικό με την Κράσνονταρ. Που είναι πεντακάθαρο πέναλτι γιατί πάει εντελώς ατσούμπαλα με το χέρι παρατεταμένο λες και παίζει volley. Κουτοί είναι όλοι οι υπόλοιποι που τα έχουν μαζεμένα?

    Χέρι πέναλτι είχαμε στο Άγιαξ - Πάοκ, στο Λαμία - Παναθηναικό καθώς και ίδια φάση(τραγική ειρωνία) στο Ολυμπιακός - Αστέρας.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #33915
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά δεν τα γράφω εγώ. Τα γράφει το Το Διεθνές Ποδοσφαιρικό Συμβούλιο που είναι ο οργανισμός ο οποίος καθορίζει τους Κανόνες του Παιχνιδιού. Επειδήχάθηκα και εγώ στη μετάφραση έκανα ένα απλό search. Νομίζω είναι ξεκάθαρο.
    Αν είναι τόσο ξεκάθαρο, για ξεκαθάρισε μου και αυτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fifa1.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  236,1 KB 
ID: 206233

    Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος στο πλανήτη που θεωρεί ότι οι παίκτες του Αστέρα δεν έκαναν distract όλη την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, ασχέτως του πέναλτι που γίνεται μετά.
    Συνεπώς, εδώ τι είναι; Δεν εφαρμόζει αυτός ο κανονισμός εδώ; (ω ρε φίλε έτοιμος για εξετάσεις είμαι )

    Ας μου πει ένας άνθρωπος με σωστά επιχειρήματα, πως γίνεται να μην ισχύει αυτός ο κανονισμός, δε μπορώ να φανταστώ πως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το χέρι μέσα στην περιοχή έχει αυστηροποιηθεί πολύ και πλέον τα περισσότερα θα είναι πέναλτι. Για αυτό και υπάρχει αυτή η έντονη απορία για το περιστατικό με την Κράσνονταρ. Που είναι πεντακάθαρο πέναλτι γιατί πάει εντελώς ατσούμπαλα με το χέρι παρατεταμένο λες και παίζει volley. Κουτοί είναι όλοι οι υπόλοιποι που τα έχουν μαζεμένα?

    Χέρι πέναλτι είχαμε στο Άγιαξ - Πάοκ, στο Λαμία - Παναθηναικό καθώς και ίδια φάση(τραγική ειρωνία) στο Ολυμπιακός - Αστέρας.
    Νομίζω όταν χτυπάει πρώτα σε άλλο σημείο του σώματος τότε δεν είναι, ακόμα και με το νέο κανονισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 26-08-19 στις 20:35.

Σελ. 2261 από 2453 ΠρώτηΠρώτη ... 22412251225622592260226122622263226622712281 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας