Σελ. 12 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1084
  1. #166
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, αφού το ed2k είναι απενεργοποιημένο, εγώ κατεβάζω από το υπερπέραν ...
    Χμμ. Μάλλον δεν διάβασες καλά την επιστολή ότι δηλαδή το TS εφαρμόζεται μονάχα σε μια μερίδα χρηστών. Το έχεις πει 1000 φορές ότι εσύ κατεβάζεις τέλεια από παντού και δεν υπάρχει λόγος να μην σε πιστέψω. Τώρα να σου δώσω τους κωδικούς μου της ΟΤΕΝΕΤ για να δούμε αν με τη σύνδεση μου θα έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου;

  2. #167
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα να σου δώσω τους κωδικούς μου της ΟΤΕΝΕΤ για να δούμε αν με τη σύνδεση μου θα έχεις πρόβλημα στη γραμμή σου;
    Δεν θα είχα πρόβλημα, τι θα γίνει όμως άν όλα πάνε καλά?
    btw επειδή δεν είμαι ο μόνος που δεν έχω πρόβλημα, καλό θα ήταν επομένως όταν αναφέρεσαι σε προβληματικά δίκτυα να ξεκαθαρίζεις ότι αναφέρεις την προσωπική σου εμπειρία, απλά για λόγους δεοντολογίας ...

  3. #168
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα είχα πρόβλημα, τι θα γίνει όμως άν όλα πάνε καλά?
    btw επειδή δεν είμαι ο μόνος που δεν έχω πρόβλημα, καλό θα ήταν επομένως όταν αναφέρεσαι σε προβληματικά δίκτυα να ξεκαθαρίζεις ότι αναφέρεις την προσωπική σου εμπειρία, απλά για λόγους δεοντολογίας ...
    Αν όλα πάνε καλά σημαίνει ότι η ΟΤΕΝΕΤ πέρνει κάποιες πληροφορίες από πιο DSLAM έρχεται η σύνδεση, και ανάλογα το φόρτο του DSLAM κάνει και το ανάλογο TS. Αν είναι πες μου πότε μπορείς να κάνεις τη δοκιμή ώστε να σου δώσω τους κωδικούς. Απλά όρος είναι η χρησιμοποίηση του μtorrent 1.8 με encryption vs not encryption.

  4. #169
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά όρος είναι η χρησιμοποίηση του μtorrent 1.8 με encryption vs not encryption.
    Και τι συμπέρασμα θα βγάλεις από αυτό το συγκεκριμένο? Μπορείς να ξέρεις με σιγουριά σε ποιο ακριβώς άκρο δημιουργείται το πρόβλημα? Μπορείς να αποκλείσεις ότι τα μη encrypted πακέτα δεν τρώνε σκάλωμα στους clients και όχι σε εσένα ?

    μεθεδολογία για πο "ασφαλή" συμπεράσματα μπορείτε να βρείτε έτοιμη (αυτή που είχε ακολουθήσει ο cosmos στην περίπτωση της HOL), ακολουθήστε την και δώστε τα αποτελέσματα στον MNP-10 ...

  5. #170
    Εγγραφή
    19-10-2003
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    664
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6(dB) / 39,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θέλω λίγο χρόνο δοκιμής! όταν σιγουρευτώ θα μπώ και εγώ στο παιχνίδι! Πάντως μέχρι στιγμής (εδώ και 12 ώρες) δεν τίθεται θέμα! θα αλλάξω το encryption για δοκιμή!
    Έσσεται ήμαρ συνέλληνες!

  6. #171
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι συμπέρασμα θα βγάλεις από αυτό το συγκεκριμένο? Μπορείς να ξέρεις με σιγουριά σε ποιο ακριβώς άκρο δημιουργείται το πρόβλημα? Μπορείς να αποκλείσεις ότι τα μη encrypted πακέτα δεν τρώνε σκάλωμα στους clients και όχι σε εσένα ?

    μεθεδολογία για πο "ασφαλή" συμπεράσματα μπορείτε να βρείτε έτοιμη (αυτή που είχε ακολουθήσει ο cosmos στην περίπτωση της HOL), ακολουθήστε την και δώστε τα αποτελέσματα στον MNP-10 ...
    Χρησιμοποιείς tοrrents τα οποία seedarontai από seedboxes. Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει TS από την μεριά των seedboxes. Τόσο τα δικά μου όσο και άλλων έγιναν με αυτή τη μεθοδολογία. SCT torrents. Για όποιον ξέρει 5 πράγματα για torrents, καταλαβαίνει τι είναι το SCT. Τα συμπεράσματα που έχουν βγει είναι ασφαλέστατα μιας και ένας super moderator εδώ αποφάσισε ότι με βάση αυτά τα στοιχεία αξίζει να σπαταλήσει το χρόνο του. Επειδή ο cosmos έκανε μία μεθοδολογία, δεν σημαίνει ότι άλλες μεθοδολογίες δεν είναι εξίσου σφαλής.

    ........Auto merged post: shaq141a added 14 Minutes and 37 Seconds later........

    Λοιπόν emails επικοινονίας με περιοδικά

    PC mag: editors@e-pcmag.gr
    PC world : pcw@itpublications.gr
    RAM : rameditors@dolnet.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shaq141a : 26-02-08 στις 13:52.

  7. #172
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείς tοrrents τα οποία seedarontai από seedboxes. Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει TS από την μεριά των seedboxes.
    Δεν είμαι ειδικός στα τόρρεντς. Δενξέρω κάν τι είναι το SCT που ανέφερες. Ειχα διαβάσει όμως ότι στην περίπτωση της COMCAST γινόταν ακριβώς αυτό. Αφηνε να υπάρχουν οι seeders, αλλά έκοβε το seeding στη αρχή της επικοινωνίας, και νομίζω το έκανε αυτό, δηλαδή το κόψιμο του seed εκτός δικτύου της.

    http://torrentfreak.com/comcast-thro...ng-impossible/

    Kαι έχοντας αυτό κατα νού, συν το γεγονός ότι πλην της Comcast και άλλοι πολύ μεγάλοι πάροχοι σε αμερική και καναδά έχουν προχωρήσει σε ανάλογες πρακτικές, σημαίνει ότι εαν έχεις πρόβλημα με p2p μπορεί πολύ απλά να οφείλεται σε αυτόν τον λόγο, ότι πλέον δεν μπορεί να γίνει seed σωστά, ή γίνεται πολύ traffic shaping στην εκεί μεριά....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 26-02-08 στις 14:17.

  8. #173
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι ειδικός στα τόρρεντς. Δενξέρω κάν τι είναι το SCT που ανέφερες. Ειχα διαβάσει όμως ότι στην περίπτωση της COMCAST γινόταν ακριβώς αυτό. Αφηνε να υπάρχουν οι seeders, αλλά έκοβε το seeding στη αρχή της επικοινωνίας, και νομίζω το έκανε αυτό, δηλαδή το κόψιμο του seed εκτός δικτύου της.

    http://torrentfreak.com/comcast-thro...ng-impossible/

    Kαι έχοντας αυτό κατα νού, συν το γεγονός ότι πλην της Comcast και άλλοι πολύ μεγάλοι πάροχοι σε αμερική και καναδά έχουν προχωρήσει σε ανάλογες πρακτικές, σημαίνει ότι εαν έχεις πρόβλημα με p2p μπορεί πολύ απλά να οφείλεται σε αυτόν τον λόγο, ότι πλέον δεν μπορεί να γίνει seed σωστά, ή γίνεται πολύ traffic shaping στην εκεί μεριά....
    Anon τα seedboxes είναι leased dedicated servers 100/100 mbps από αξιοπρεπείς providers όπως leaseweb, ovh, softlayer. Αυτοί απλά ΔΕΝ βάζουν κανένα TS μιας και όταν κατεβάζω από το πανεπιστήμιο torrents του SCT πιάνω 10 ΜΒ/sec, όσο δηλαδή αντέχει η κάρτα δικτύου (encrypted vs not encrypted identical patern).

  9. #174
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμπεράσματα που έχουν βγει είναι ασφαλέστατα μιας και ένας super moderator εδώ αποφάσισε ότι με βάση αυτά τα στοιχεία αξίζει να σπαταλήσει το χρόνο του.
    Σαφώς και δεν είναι ο μόνος, αλλά τον ενδιαφέρει σίγουρα η αξιοπιστία του συμπερασμάτων.

    Επειδή ο cosmos έκανε μία μεθοδολογία, δεν σημαίνει ότι άλλες μεθοδολογίες δεν είναι εξίσου σφαλής.
    Ούτε εγώ υποστήριξα κάτι διαφορετικό.

    Τέλος πάντων κάτσε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σωστή αρχική βάση:

    Προσωπικά είμαι υπέρ των πολιτικών fair use (αν αυτές είναι γνωστές εκ των προτέρων στον χρήστη), τυγχάνει να μην έχω και τα προβλήματα που παρουσιάζονται, επομένως δεν μπορώ να βοηθήσω στην εξακρίβωση αυτών που περιγράφεται σαν πρόβλημα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει τίποτα, ούτε δεσμεύει σε τίποτα, όμως για την πολιτική που ακολουθεί το site στο σύνολό του. Υποστηρίζουμε θερμά το network neutrality και το έχουμε αποδείξει σε ανάλογες περιπτώσεις. Επομένως σε κάθε περίπτωση, αν οποιοσδήποτε πάροχος κατά παράβαση της σύμβασης που έχει υπογράψει με τους χρήστες εφαρμόζει πολιτική περιορισμού υπηρεσιών και bandwidth να τον ξεμπροστιάσουμε οργανωμένα και μεθοδικά και να υποστεί από την αγορά ότι του αξίζει. Απλά να το κάνουμε όσο πιο τεκμηριωμένα και με πιο ακράδαντα στοιχεία γίνεται για να έχει και αποτελέσματα η προσπάθεια αυτή.

  10. #175
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    εγώ ένα θα σας πω. Να ανατρέξετε στο βίντεο που ειχανε καμει οι ΑΜΑΝ για τον οτε που έλεγε ο οτε είναι ένας, ο οτε είναι μονοπώλιο στη γουολ στρητ μας κάνουν .... κ.τ.λ.

    Δεν τον χαλάει λοιπόν τον οτε που τώρα ποια δεν ισχύει κάτι τέτοιο και με αυτές τις μ@αλακιες που κάνει ωθεί το κόσμο να φύγει από το δικτυο του...

  11. #176
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE ZXDSL 831C
    έχει φύγει ήδη ο κόσμος απο οτε...
    δεν περίμεναν το ΤΣ για να δουν το νταβατζιλικι τους..

  12. #177
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Eγώ πάλι διαβαζω ότι πάνω από 130 χιλιάδες απέκτησαν Connx με την προσφορά των εορτών (και μεταξύ τους το μεγαλύτερο ποσοστό είναι από παλιούς συνδρομητές που ξαναγύρισαν ΟΤΕ)

  13. #178
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μεχρι στιγμης υπαρχουν 9 ονοματα.

    Θυμίζω για όσους θέλουν να στείλουν τα στοιχεία τους, η επιστολη βρισκεται στο παρακατω ποστ μαζί με τα απαιτούμενα στοιχεία που πρέπει να σταλούν: http://adslgr.com/forum/showpost.php...&postcount=147
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 26-02-08 στις 21:19.

  14. #179
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω μαλλον ειμαι απο τις τυχερες.. δεν εχω κανενα προβλημα, και μακαρι και να μην εχω και στο μελλον .

  15. #180
    Εγγραφή
    24-12-2004
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    SpeedTouch 585
    SNR / Attn
    10,0(dB) / 7.0(dB)
    Πάω να δοκιμάσω το utorrent 1.8 beta αλλά δυστυχώς είναι αποκλεισμένο από τους private trackers...

    Πάντως κι εγώ έχω προβλήματα με την ταχύτητα τις τελευταίες μέρες. Δε σηκώνεται με τίποτα. Βαρίδιο. Βάζω αντί του κωδικούς μου του conn-x, τους κωδικούς ενός φίλου με forthnet και η ταχύτητα εκτινάσσεται στα ύψη σε dt!

Σελ. 12 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας