Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    2. Δεν έχει stored procedures και triggers.
    Η έκδοση 5 έχει. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι πλεονέκτημα, κάτι που υποστηρίζουν και οι δημιουργοί της.

  2. #32
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Έχεις δίκιο Lazar αλλά είναι ακόμη Beta.

  3. #33
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    Λοιπόν, δεν παρακολούθησα τις υπόλοιπες απαντήσεις τις τελευταίες μέρες λόγω της εξεταστικής. Σήμερα σχεδόν τελείωσα (1 μάθημα έμεινε) οπότε έιπα να ασχοληθώ. Απ'όσα διάβασα, αποφάσισα πως να κάνω την εφαρμογή σε php που θα διαβάζει δεδομένα από την mysql, φαίνεται ενδιαφέρον (δηλαδή να είναι web-based το interface του). Το πρόβλημά μου τώρα, είναι πως δεν έχω ιδέα από php. Βρήκα μερικά tutorials που περιγράφουν πως κάνεις κάποιο script σε php ώστε να διαχειρίζεται μια βάση σε mysql που θα "τρέχει" σε κάποιο site, άλλα έχω "πελαγώσει", μια και δε ξέρω από που να αρχίσω καν! Ξέρει κάποιος να μου πει τα βασικά βήματα (κάποια tutorials δηλαδή να διαβάσω) ώστε να μάθω τα βασικά γι'αυτό που θέλω να κάνω κι έτσι να αρχίσω να το δημιουργώ;

    Κι ένα ευχαριστώ σε όλους που έχουν απαντήσει :-)

  4. #34
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    HTML ξέρεις? Αν όχι ξεκίνα από εκεί γιατί 90% θα σου χρειαστεί. Αν ναι .... και πάλι θα σε απογοητεύσω γιατί δεν έχω υπόψη μου κάποιο καλό tutorial. Δες πάντως στο webmonkey που γενικά ασχολούνται με web dev. Παλιά είχε ωραία πράγματάκια.

  5. #35
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    THOMSON ST585
    Εγώ έχω κατεβάσει κάτι ωραία Video Tutorial. Το ένα είναι από lynda και το άλλο το οποίο ήταν πολύ καλό για αρχάριους ήταν από νομίζω buzz3d(?) και ήταν και free να το κατεβάσεις από το site. Αν δεν θέλεις να κατεβάζεις κάτι τόσο μεγάλο, ή προτιμάς γραπτό κείμενο, υπάρχουν βιβλία με θέμα MySQL & PHP. Ένα το οποίο έχω είναι από την εκδοτική SAMS και λέγεται "Sams Teach Yourself PHP, MySQL and Apache in 24 Hours" .

    Έχε όμως υπόψη σου ότι θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο web server, την mysql, και την php. Δεν ξέρω για άλλους αλλά εγώ προσπαθούσα για ώρες μέχρι να δουλέψουν όλα σωστά την πρώτη φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος moshstef : 02-07-05 στις 03:03.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Darkman_

    Καταρχήν συγγνώμη εκ των προτέρων για τον τόνο μου

    Μερικά από τα βασικά πράγματα που οφείλεις να μάθεις αν πρόκειται να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό και τους υπολογιστές επαγγελματικά, είναι:
    1. ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ξοδέψεις όσο πιο πολύ χρόνο σου επιτρέπουν τα νεύρα σου, το budget και οι συνεργάτες σου (με αυτή τη σειρά) στο σχεδιασμό του τι θέλεις να κάνεις, τι νομίζεις ότι πρέπει να γίνει.
    2. Πρέπει γνωρίζεις ότι ο χρόνος αυτού στον οποίον απευθύνεις ερωτήσεις είναι κατά πάσα πιθανότητα πιο πολύτιμος από τον δικό σου. Συνεπώς πρέπει να είσαι εξαιρετικά φειδωλός και να ρωτάς όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δε βρίσκεις λύση.
    3. (μάλλον συνέχεια του 2) Αν σε κάθε πρόβλημα ρωτάς τον -2- και αυτός είναι αρκετά καλόβολος/χασομέρης/μαζόχας ώστε να σου απαντάει, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΤΕ! Από τα βασικά στοιχεία επαγγελματισμού (όχι μόνο στους υπολογιστές αλλά σε ΟΛΕΣ τις θετικές επιστήμες) είναι να μπορείς να ΨΑΧΝΕΙΣ για απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

    Διάβασε ΚΑΛΑ τα 3 παραπάνω σημεία.
    ...

    ...

    Ξαναδιάβασέ τα
    ...

    ...
    Τώρα πήγαινε στην αρχή του thread, δες το πρώτο σου μήνυμα και μετά το τελευταίο!

    Αν δεν κατάλαβες, πες μου να σου το αναλύσω.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #37
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v6
    Tutorials ζητάω και το έχω ξαναπεί μια και δεν έχω ιδέα για κάποια πράγματα και από κάπου πρέπει να τα μάθω. Και απλά σκοπεύω να γλυτώσω χρόνο από τον εαυτό μου αφού ψάχνοντας σε διάφορα sites τα περισσότερα που βρίσκω είναι άσχετα από αυτό που θέλω να βρω. Γι'αυτόν τον λόγο, ζήτησα ΑΝ ξέρει κανείς, να μου προτείνει tutorials και όχι να ψάξει να μου βρει και πόσο μάλλον να μου πει τι ακριβώς να κάνω (όπως πχ σε κάτι άλλα posts που κάθονται και φτιάχνουν ολόκληρα scriptάκια για πράγματα που ζητάει κάποιος.)

    Από εκεί και πέρα αν δεν ρωτήσεις δε μαθαίνεις. Εσύ πως ξεκίνησες πχ να οδηγάς; Μπήκες σ'ένα αμάξι και οδήγησες; Όχι. Κάποιος σου έδειξε τι να κάνεις και το έκανες. Ή καλύτερα σου πρότεινε ένα βιβλίο για την οδήγηση κι εσύ το διάβασες και έμαθες να οδηγάς :-) Καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ. Κι επίσης αν είδες, δε ζήτησα βοήθεια για την εργασία μου. Εκεί είχα αντικείμενο και βιβλία γιατί ήξερα ακριβώς τι έπρεπε να κάνω και που. Κάθησα και τα διάβασα και έφτιαξα αυτό που έπρεπε να φτιάξω. Εδώ όμως ξεκινάω στα τυφλά γι' αυτό ζήτησα βοήθεια. Τέλος πάντων, μου προτείνατε αρκετά πράγματα σ'αυτό το thread ώστε να κάνω αυτό που θέλω, οπότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να ψάξω να βρω ό,τι χρειάζομαι! Ευχαριστώ ξανά όσους απάντησαν

    Καταρχήν συγγνώμη εκ των προτέρων για τον τόνο μου
    no offence
    Κατάλαβα τι θέλεις να πεις όπως πιστεύω κατάλαβες κι εσύ την απάντησή μου σ'αυτό το post.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμοιβή για βάση δεδομένων σε Access
    Από European στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-08, 21:27
  2. Ερώτηση για βάση δεδομένων σε Access 203
    Από Kapnos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 10:05
  3. απλό πρόγραμμα για βάση δεδομένων
    Από kakalot στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-08, 10:48
  4. Βάση δεδομένων ή Εφαρμογή για πελατολόγιο
    Από Talos82 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 12:32
  5. Πρόγραμμα για βάση δεδομένων
    Από Skakinen στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 19:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας