Σελ. 12 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 553
  1. #166
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greece_gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την γύρισα τούμπα και είδα ότι...σε μία εποχή που (δυστυχώς ή ευτυχώς) αρκετοί προσπαθούν να απεμπλακούν από την τήρηση των υποχρεώσεων του γάμου...πόσο σφηνοτούβλακες θα πρέπει να είναι να εξομοιώσουν νομικώς την ερωμένη με την σύζυγο..
    Μπα σε καλο σου ανθρωπε μου, ντε κ καλα να βαλεις τη θηλια στο λαιμο σου. Να'μασταν σε καμια Σαουδικη Αραβια να το καταλαβω, εδω προς τι τοση μανια?

    Μη μπαινεις στο τριπακι αυτο να βλεπεις κινδυνο για τη δομη της κοινωνιας στο παραμικρο, η μεγαλυτερη μας βλαβη ειναι η υποκρισια. Περα απο τον Πασχαλη που οπως λες αποφευγει τις υποχρεωσεις του, υπαρχει κ το κεντρο κακοποιημενων γυναικων για περαιτερω πληροφοριες. Ασε να γινουμε πρωτα ανθρωποι κ να μαθουμε να σεβομαστε ο ενας τον αλλο, κ μετα βαζουμε κ κουλουρες κ ο,τι αλλο θες. Το θεμα ειναι να θες να τηρεις τις υποχρεωσεις σου, οχι να αναγκαζεσαι. Αλλιως δε διαφερουμε σε τιποτα απο αυτο που βγαινουμε πρωτοι πρωτοι να δειξουμε καθε φορα με το δαχτυλο...

    Συμφωνω κ εγω παντως οτι ειναι κριμα που δε βγηκε ο Ανθιμος, ας μου επαιρναν κ τον αρτο για τετοια θεαματα

  2. #167
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.262
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Την γύρισα τούμπα και είδα ότι...σε μία εποχή που (δυστυχώς ή ευτυχώς) αρκετοί προσπαθούν να απεμπλακούν από την τήρηση των υποχρεώσεων του γάμου...πόσο σφηνοτούβλακες θα πρέπει να είναι να εξομοιώσουν νομικώς την ερωμένη με την σύζυγο..
    Ρε φιλε...
    Εχω περιπτωση ζευγαριού που ειναι μαζί για 8 χρόνια ήδη.

    ΔΕΝ θέλουν να παντρευτούν. Εχουν ενοικιάσει διαμέρισμα στο οποίο μένουν, τα έξοδα τα μοιράζονται κοινά, έχουν επιπλώσει κλπ, από την αρχή, με κόστος ΧΙΛΙΑΔΕΣ euro, και το home theater τους αξίζει πλέον των 40,000 euro.

    Θεωρεις οτι υπάρχει σχέση ερωμένης στη περίπτωση αυτή; Μη μας τρελένεις..

    Η σχέση είναι καθαρή σχέση συμβίωσης και ΑΥΤΟ ακριβώς έρχεται να ρυθμίσει το νομοσχέδιο. Και εν τέλει, όποιος θέλει συμβιώνει, όποιος θέλει βάζει το αποκριάτικο και στήνεται στον ιερέα της θρησκείας του, όποιος θέλει κάνει πολιτικό.

    Τέλος, είμαι σίγουρος οτι μπορείς να επιχειρηματολογήσεις και χωρίς χαρακτηρισμούς.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #168
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεγαλη πλακα με αυτο το νημα ειναι οτι στην πλειοψηφια τους αυτοι που γραφουν εδω ειναι ηδη παντρεμενοι. Δηλαδη δεν τους αγγιζει ουσιαστικα το θεμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηδένα προ του τέλους του μακάριζε!
    γιαπαπι αιτηση τωρα καπακι στον ποπμανιακ και καπακι αυτος Brussels προωθηση, για ανευ κοστους αλλαγη απο εκκλησια σε χαρτι...

  4. #169
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαπαπι αιτηση τωρα καπακι στον ποπμανιακ και καπακι αυτος Brussels προωθηση, για ανευ κοστους αλλαγη απο εκκλησια σε χαρτι...
    Περιμένω να φτάσει το home theater μου στα 40000€ πρώτα!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #170
    Το avatar του μέλους stelpas
    stelpas Guest
    Την γύρισα τούμπα και είδα ότι...σε μία εποχή που (δυστυχώς ή ευτυχώς) αρκετοί προσπαθούν να απεμπλακούν από την τήρηση των υποχρεώσεων του γάμου...πόσο σφηνοτούβλακες θα πρέπει να είναι να εξομοιώσουν νομικώς την ερωμένη με την σύζυγο..
    Υπαρχουν και αυτοι που η ερωμενη και η συζυγος ειναι το ιδιο προσωπο....Αν θελουμε υπηρετρια η μαμα πληρωνουμε εξτρα ατομο....

  6. #171
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tωρα γύρνα τουμπα την ερώτηση σου..
    Γιατί να προτιμήσει κανείς τον πολιτικό ή θρησκευτικό γάμο αν με το νέο νομοσχέδιο παρέχονται τα ίδια πλέον σε μια απλή συμβολαιογραφική πράξη -μεν- και το διαζύγιο ειναι πολύ πιο απλά υλοποιήσιμο -δε.

    It's all in your mind Neo..
    Γιατί ο γάμος είναι στην παράδοσή μας και είναι πολύ ωραίο έθιμο. Επίσης μου αρέσει να βλέπω νύφες μέσα στα νυφικά τους. Όσο για το γλέντι του γάμου...

    Η επιλογή για όποιον θέλει το συμβόλαιο, καλή είναι. Το ένα δεν απαγορεύει το άλλο. Οπότε...

  7. #172
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ο γάμος είναι στην παράδοσή μας και είναι πολύ ωραίο έθιμο.
    Tι δε θα έδινα να ξαναέκανα το κρεβάτι, λιώμα γίναμε από τα πιώματα, απίστευτο κέφι με φίλους και συγγενείς, φυσικά το γλέντι του γάμου που περάσαμε τέλεια πάλι με καλούς φίλους και αγαπημένους συγγενείς, αλλά και το μετά το γλέντι, ποτάκι ξημερώματα με το νυφικό και το γαμπριάτικο κοστούμι στο Wild Think, με τα παιδιά να κερνάνε σφηνάκια και τους πιτσιρικάδες στο δρόμο να μας κάνουν πλάκα... Ανεπανάληπτες στιγμές που αξίζουν να τις ζεις και φυσικά αυτές είναι που θα θυμάσαι και όχι ένα συμβόλαιο σε ένα συρτάρι.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #173
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ερώτηση ... κρίσεως (τη περιμένετε τη πατάτα δεν είναι; )

    κρατηθείτε:

    1ον) υπάρχει φορητότητα μεταξύ της παλιάς υπηρεσίας και της νέας (δηλαδή μετατροπή γάμου σε σύμφωνο συμβίωσης; )

    2ον) το γιατί είναι κώλυμα η ύπαρξη γάμου για τη σχέση συμβίωσης το καταλαβαίνω. Γιατί όμως υπάρχουσα σχέση συμβίωσης είναι κώλυμα για σύναψη επιπρόσθετης νέας και όχι «κόλλημα στον εγκέφαλο» δεν το καταλαβαίνω.

    Δηλαδή, για να καταλάβω και εγώ, συζητούμε για το αν δύο όμο θα πρέπει να «κατοχυρωθούν» μεταξύ τους ως σύντροφοι, αλλά ένας φυσιολογικός άντρας με μεγάλη όρεξη δεν μπορεί να έχει δύο ή τρεις συμβίες;

    Δηλαδή αν μετά από 20 χρόνια συμβίωσης με μία γυναίκα, μου γυαλίσει το πιπίνι και τη θέλω ΚΑΙ αυτή για συμβία, θα πρέπει να βγάλω τη γυναίκα μου στο δρόμο (αν μάλιστα έχω και τη συγκατάθεσή της και όχι απλά την ανοχή της);

    ΓΙΑΤΙ;;;

    Βέβαια, αν πέρναγε ένας τέτοιος νόμος, απλά δεν θα υπήρχε άνθρωπος στην Ελλάδα που να κάνει γάμο, θρησκευτικό η πολιτικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 04-03-08 στις 13:52.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #174
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, για να καταλάβω και εγώ, συζητούμε για το αν δύο όμο θα πρέπει να «κατοχυρωθούν» μεταξύ τους ως σύντροφοι, αλλά ένας φυσιολογικός άντρας με μεγάλη όρεξη δεν μπορεί να έχει δύο ή τρεις συμβίες;
    Στην πρωτη περιπτωση προκειται για ΕΝΑ συμβολαιο, στην δευτερη περιπτωση προκειται για ΔΥΟ ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ταυτοχρονα συμβολαια.
    Δεκτη η συνεισφορα σου, στειλε τον προβληματισμο σου στους αρμοδιους και πιεσε τους να αλλαξει το σχεδιο νομου.
    Εκτος κι αν εννοεις οτι ο αντρας με τις 2-3 συμβιες θα ειναι ολοι μαζι μια τριπλετα-κουαρτετο, δηλαδη ΕΝΑ συμβολαιο ολοι-με-ολους (οχι μονο ο αντρας με καθεμια απο τις γυναικες), οποτε ερχεσαι δευτερος, το εχω προτεινει ηδη νωριτερα. Βεβαια, και σε αυτην την περιπτωση, στειλε τον προβληματισμο σου στους αρμοδιους και πιεσε τους να αλλαξει το σχεδιο νομου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 04-03-08 στις 14:08.

  10. #175
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    Η συμβίωση αυτή θα έχει τοπολογία αστέρα με τον άντρα στη μέση ή τοπολογία ιστού όπου όλοι συνδέονται με όλους? Ξαφνικά ο Καλιγούλας αποκτά νόημα
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  11. #176
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συμβίωση αυτή θα έχει τοπολογία αστέρα με τον άντρα στη μέση ή τοπολογία ιστού όπου όλοι συνδέονται με όλους? Ξαφνικά ο Καλιγούλας αποκτά νόημα
    Όχι είναι many-to-many και χρειάζεται normalisation. Προτίθεμαι να κάνω τον βοηθητικό πίνακα αν ενδιαφέρεται κανείς
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #177
    Εγγραφή
    17-12-2002
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24000/1000
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Path Level
    Fastpath
    Η τοπολογία του μέλλοντος είναι η Mesh.. και στα δίκτυα και στις σχέσεις

  13. #178
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Έλα ρε, multidrop αρχιτεκτονική (πολυπεφτική) θα είναι.

    Γιατί ως κατάλοιπο χριστιανικής ηθικής θα πρέπει σε αυτό το νέο σχήμα συμβίωσης να ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ το ΚΡΑΤΟΣ τη ΦΥΣΗ της σχέσης ή τον αριθμό των συναινούντων; Εντάξει, η συναίνεση μεταξύ των ενηλίκων αν δεν είναι σύμφωνη με τα επικρατούντα ήθη δεν γίνεται συνήθως νόμος. Η ερώτησή μου όμως είναι:

    είναι τα επικρατούντα ήθη ή επικρατούσα υποκρισία; Διότι η δική μου εμπειρία από ζευγάρια λέει ότι «η επίσημη γκόμενα» και οι δύο τρεις «σπιτωμένες» που περιμένουν ... «να χωρίσει τη γυναίκα του» για να αποκατασταθούν

    Πάντως, δεν θα έβαζα δύο γυναίκες στο ίδιο σπίτι. Θα ζητούσα από την πρώτη να εγκρίνει να έχω και δεύτερη σε δεύτερο σπίτι. Τα παιδιά δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ λόγο να συγχιστούν επειδή αγαπώ και μία άλλη πέραν από τη μητέρα τους, ούτε μία γυναίκα στα 50 της έχει κάνα λόγο να υποστεί έναν σεξουαλικά ενεργό σύζυγο, ούτε ένας άντρας θα πρέπει να έχει να διαλέξει μεταξύ του να έχει ερωτική ζωή και του να βγάλει τη γυναίκα του στο δρόμο, ούτε να κάνει ό,τι κάνει «στα κρυφά» και υποκριτικά.

    Υπάρχουν και οι τριαντάρες που μπορεί να θέλουν έναν φτιαγμένο, ενεργό και πατρικό σύζυγο που ξέρει να φτιάχνει οικογένεια και αποδεδειγμένα τη προσέχει.

    Αυτό η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πολιτισμένη ρύθμιση γίνεται στους ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ και από αυτή την άποψη τους θαυμάζω. Αφού σκεφτόμουν κάποτε ότι αν συνεχίσει το κράτος μας να μας τα σπάει με τα χριστιανικά του να γίνω ντολμές για αυτό το λόγο και μόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 04-03-08 στις 14:54.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #179
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    There was an old fellow of Lyme
    Who lived with three wives at one time.
    When asked, 'Why the third?'
    He replied, 'One’s absurd,
    and bigamy, sir, is a crime.'

  15. #180
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ο γάμος είναι στην παράδοσή μας και είναι πολύ ωραίο έθιμο. Επίσης μου αρέσει να βλέπω νύφες μέσα στα νυφικά τους. Όσο για το γλέντι του γάμου...
    Εμένα μου άρεσε το jus primae noctis από τις παραδόσεις της χριστιανικής ευρώπης αλλά το καταργήσαν οι σκασμένοι.

    Καλές οι νύφες στα νυφικά, αλλά το ξε-αμπαλάρισμα είναι ακόμα καλύτερο, ειδικά αν δεν είναι η δική σου νύφη αλλά droit de seigneur
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 12 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HP iQ506 και NTSC στην Ελλάδα.
    Από cap10 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-09, 14:32
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37
  3. Και στην Ελλάδα η easyMobile
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-05, 12:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας