Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54995/5503
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    TP-Link 100v v1
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 2,1(dB)
    Question
    Παιδια, καλησπέρα.

    Είμαι συνδρομητής της ΟΝ από τον Απρίλιο. Γενικά δεν μπορώ να πω πως οι υπηρεσίες λειτουργούν πάντα τέλεια, αλλά είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος από το πως υλοποιούνται σε εμένα (το τονίζω γιατί έχω ακούσει τρελλές διαφορές στη "διπλανή πόρτα"), αν και δε χρησιμοποιώ την ΟΝ TV.

    Η απορία μου είναι η εξής. Εκτός από ON όλα σε ένα, έχω βάλει και στο γραφείο ΟΝ Office. Αυτό που χρειάζομαι, είναι να μοιράσω κάποιους φακέλλους στο Home PC και στο Office PC και να μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτούς, είτε είμαι στον ένα υπολογιστή, είτε στον άλλο ή (στην καλύτερη περίπτωση) και από κάποιον τρίτο. Γνωρίζει κανείς τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω στους ρούτερ (Pirelli) ώστε στην περίπτωση επικοινωνίας των 2 PC να μπορώ να συγχρονίζω τα περιεχόμενα των φακέλλων (VPN?) και στη περίπτωση της πρόσβασης από τρίτο υπολογιστή, να μπορώ να κάνω login και να έχω read-write πρόσβαση στα περιεχόμενα των μοιρασμένων φακέλλων?

    Θα με ενδιέφερε να το κάνω μόνο με ρυθμίσεις στα ρουτερ και στα windows (XP SP2) και όχι με κάποια τρίτη εφαρμογή (π.χ. PCAnywhere, logmein κλπ.)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Debaser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, καλησπέρα.

    Είμαι συνδρομητής της ΟΝ από τον Απρίλιο. Γενικά δεν μπορώ να πω πως οι υπηρεσίες λειτουργούν πάντα τέλεια, αλλά είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος από το πως υλοποιούνται σε εμένα (το τονίζω γιατί έχω ακούσει τρελλές διαφορές στη "διπλανή πόρτα"), αν και δε χρησιμοποιώ την ΟΝ TV.

    Η απορία μου είναι η εξής. Εκτός από ON όλα σε ένα, έχω βάλει και στο γραφείο ΟΝ Office. Αυτό που χρειάζομαι, είναι να μοιράσω κάποιους φακέλλους στο Home PC και στο Office PC και να μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτούς, είτε είμαι στον ένα υπολογιστή, είτε στον άλλο ή (στην καλύτερη περίπτωση) και από κάποιον τρίτο. Γνωρίζει κανείς τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω στους ρούτερ (Pirelli) ώστε στην περίπτωση επικοινωνίας των 2 PC να μπορώ να συγχρονίζω τα περιεχόμενα των φακέλλων (VPN?) και στη περίπτωση της πρόσβασης από τρίτο υπολογιστή, να μπορώ να κάνω login και να έχω read-write πρόσβαση στα περιεχόμενα των μοιρασμένων φακέλλων?

    Θα με ενδιέφερε να το κάνω μόνο με ρυθμίσεις στα ρουτερ και στα windows (XP SP2) και όχι με κάποια τρίτη εφαρμογή (π.χ. PCAnywhere, logmein κλπ.)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Θα με ενδιέφερε να το κάνω μόνο με ρυθμίσεις στα ρουτερ και στα windows (XP SP2) και όχι με κάποια τρίτη εφαρμογή (π.χ. PCAnywhere, logmein κλπ.)

    Αντιλαμβάνεσαι ελπίζω ποια ειναι η διαφορα hardware / software?



  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54995/5503
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    TP-Link 100v v1
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 2,1(dB)
    Σαφώς. Αν ξαναδιαβάζω σωστά, ζητάω βοήθεια για ρυθμίσεις τόσο στο hardware (router) όσο και στο software (Windows XP SP2) και απλά ζητάω να μην χρειαστεί να καταφύγω σε λύσεις έχτρα software. Τι σε μπέρδεψε? Μάλλον που μιλάω για ρυθμίσεις στα router μονο, υποθέτω. ΟΚ. Να το διατυπώσω αλλιώς λοιπόν. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στα router KAI στα Windows για να το πετύχω αυτό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Debaser : 03-03-08 στις 01:53.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Debaser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς. Αν ξαναδιαβάζω σωστά, ζητάω βοήθεια για ρυθμίσεις τόσο στο hardware (router) όσο και στο software (Windows XP SP2) και απλά ζητάω να μην χρειαστεί να καταφύγω σε λύσεις έχτρα software. Τι σε μπέρδεψε? Μάλλον που μιλάω για ρυθμίσεις στα router μονο, υποθέτω. ΟΚ. Να το διατυπώσω αλλιώς λοιπόν. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στα router KAI στα Windows για να το πετύχω αυτό?
    Τα χέρια μου απάνω και ψηλά..........


    Για να μην παρεξηγηθει.
    Δεν υπονοώ τίποτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος intech : 03-03-08 στις 02:39.

Παρόμοια Θέματα

  1. Allagh Home Se Office
    Από denial στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-03, 14:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας