Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 99
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightsky_30
    Εξίσου σημαντικό όμως είναι να είναι ενημερωμένοι ΟΛΟΙ οι συγγενείς πρώτου βαθμού για την επιθυμία μας, ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.
    Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετά σημαντικό. Προσωπικά είναι ο τελευταίος λόγος που διστάζω να γίνω δωρητής. Βλέπετε οι γονείς μου είναι ίσως λίγο πιο παλαιών αρχών και δεν θα ήθελα να τους στεναχωρήσω.

    Είμαι 25 χρονών βέβαια και ελεύθερος να κάνω ότι θέλω αλλά επειδή τους αγαπώ -όπως όλοι μας νομίζω- δεν γίνεται να τους αφήσω έξω από μια τέτοια απόφαση. Ειδικά από τη στιγμή που θα αφορά μια δύσκολη στιγμή για αυτούς.

    Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω συζητήσει μαζί τους ακόμη αλλά στην κατάλληλη ευκαιρία θα το κάνω. (σχετικό σχόλιο: δεν γίνεται από το τηλέφωνο η συζήτηση αυτή!)
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    το θέμα της μεταμόσχευσης οργάνων όπως και το θέμα του καρκίνου είναι 2 ζητήματα που ο κόσμος τα απωθεί από το μυαλό του και τα αποφευγει σαν ζητήματα κουβέντας. Τα θεωρεί προάγγελο κακών εξελίξεων και κατά συνέπεια δεν τα κουβεντιάζει. Από πείρα από το προσωπικό περιβάλλον μου (ο πατέρας μου πριν 3 βδομάδες ανακαλύψαμε πως εχει καρκίνο στον πνευμονα) πιστευω πια πως είναι ζητήματα/προβλήματα που δεν ξέρεις αν και πότε θα σου χτυπήσουνε την πόρτα, το μόνο σίγουρο είναι πως με τον τρόπο ζωής μας οι πιθανότητες είναι αρκετά μεγάλες.
    Αυτός είναι ο λόγος που γράφω αυτό το post, κουβεντιάστε τέτοια ζητήματα με τους δικούς σας και πάρτε αποφάσεις για τις δύσκολες ώρες που ευχομαι να μην έρθουν ποτέ σε κανέναν

  3. #18
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    stamiak, δεν μπορώ να πιστέψω ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος (ακόμη και γιατρός ) θα θυσίαζε μια ζωή που του έχουν εμπιστευτεί, για την προσωπική/επαγγελματική του προβολή.
    Στις ερωτήσεις που θέτεις νομίζω ότι από τη στιγμή που είσαι ενήλικος και αποφασίσεις ότι αυτό θέλεις να πράξεις, δεν μπορούν οι συγγενείς σου να επέμβουν (νομικά πάντα). Αλλά το παραπάνω είναι άποψή μου... αν κάποιος ξέρει καλύτερα...

    mraccess, αυτό που λες αποτελεί θεμιτό επιχείρημα κατά... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί πραγματικά να επηρρεάσει την απόφαση κάποιου που είναι πεποισμένος. Άλλωστε πόσα και πόσα στα οποία διαφωνούσαν οι γονείς μας... τελικά κάναμε...

    no_logo, εύχομαι περαστικά. Τα τελευταία χρόνια ξέρω προσωπικά πολλές περιπτώσεις θεραπείας, ή τουλάχιστον υποχώρησης καρκίνου και μάλιστα χωρίς σοβαρή πτώση στην ποιότητα ζωής των ασθενών. Εύχομαι ο πατέρας σου να είναι μια από αυτές
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #19
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamiak
    Δηλ. οι άνθρωποί σου να γνωρίζουν πως η τελευταία επιιθυμία σου, η "διαθήκη" σου, είναι να δωθούν σε κάθε περίπτωση τα όργανα, ώστε να το φροντίσουν.
    Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ (και για αυτό το σχολιάζω ξεχωριστά).

    Όμως δεν είναι πολύ μακάβριο, εκείνες τις δύσκολες ώρες (χτύπα ξύλο κτλ.) να επιφορτίσεις τους δικούς σου ανθρώπους με το πρόσθετο βάρος να πάρουν αυτή την απόφαση;
    Δεν είναι ευθυνόφοβο να αφήσεις αυτή την τελική απόφαση για εκείνες τις στιγμές και μάλιστα σε άλλους;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #20
    Εγγραφή
    04-12-2002
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Linksys
    Να διορθώσω το προηγούμενο post μου αναφορικά με τα ποσοστά :

    Graft survival 1 year 5 year
    Kidney 85% 60-70%
    Liver 80% 70%
    Heart 80% 60%
    Heart Lung 60% 40%

    Καταλαβαίνετε ότι δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά σε επίπεδο 10ετίας.

    Ένα άλλο πολύ λεπτό σημείο στην μεταμόσχευση οργάνων είναι το τι είναι θάνατος και συγκεκριμένα , εγκεφαλικός.
    Αν η μεταμόσχευση αντικαθίστατο αύριο από πολύ αποτελεσματικότερες θεραπείες οργάνων δεν θα την είχαμε ανάγκη και δεν θα είχαμε ανάγκη να μπαίνουμε στην άθλια σκέψη ότι "άντε να τελειώνουμε με τον νεκρό αφού πέθανε που πέθανε , να του τα βγάλουμε στα γρήγορα να σωθεί άλλος". Γι'αυτό οπωσδήποτε δαπάνες στην έρευνα και στην πρόληψη ! Να μη δίνουμε έμφαση στις πρόσκαιρες λύσεις , αλλά να κοιτάξουμε το πρόσκαιρο να το κάνουμε διαχρονικό αυξάνοντας τις δαπάνες στην πρόληψη και στην ιατρική έρευνα (σε παγκόσμιο επίπεδο).
    Τελός μην ξεχνάτε και το εμπόριο οργάνων.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Undertow,
    Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τα ποσοστά.
    Ποια είναι τα ποσοστά επιβίωσης κάποιου με ανεπάρκεια νεφρών;
    Κάποιου που χρειάζεται οπωσδήποτε καρδιά;

    Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο στη θεωρία, αλλά αυτή τη στιγμή η μεταμόσχευση ανθρώπινων οργάνων είναι η μοναδική δίοδος επιβίωσης για πολλούς συνανθρώπους μας.
    Μακάρι στο μέλλον μέσω της κλωνοποίησης, της γενετικής μηχανικής ή οποιασήποτε άλλης μεθόδου να βρούμε μια λύση.
    Σήμερα όμως τι μπορούμε να πούμε στους εκατοντάδες συνανθρώπων μας;
    "Σκεφτείτε το εμπόριο οργάνων στην Λατ.Αμερική";
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #22
    Εγγραφή
    04-12-2002
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Linksys
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    "Σκεφτείτε το εμπόριο οργάνων στην Λατ.Αμερική";
    Δεν νομίζω να ήταν μόνο αυτό το επιχείρημά μου συνφορουμίτη μου yiapap.

    Το ιατρικό τμήμα του Harvard για τα νεφρά δίνει ποσοστά επιβίωσης της τάξης του 85% στα πέντε πρώτα χρόνια , το οποίο πέφτει σε 80% στα 10. Για τα νεφρά όμως όχι για άλλα ζωτικά όργανα.
    Ο Τριχόπουλος βέβαια είναι και αυτός αντίθετος με την μεταμόσχευση (καθηγητής στο harvard), για τους λόγους που προανέφερα.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undertow
    Δεν νομίζω να ήταν μόνο αυτό το επιχείρημά μου συνφορουμίτη μου yiapap.
    Ναι αλλά δε μου λες ποιο ΕΙΝΑΙ το επιχείρημα!
    Λες να δοθούν περισσότερα στην έρευνα.
    Συμφωνώ
    Να δοθούν περισσότερα στην πρόληψη.
    Συμφωνώ

    Σου έδωσα και άλλα δύο μονοπάτια για το πως πιθανόν στο μέλλον η δωρεά οργάνων δε θα χρειάζεται.

    Όμως η ερώτηση παραμένει:
    Σήμερα τι θα πεις στο νεφροπαθή;

    <edit>άσε που το 80% ή το 60% δεν είναι δα και "χαμηλά ποσοστά"!!!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #24
    Εγγραφή
    04-12-2002
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Linksys
    Για τα νεφρά ανέφερα ανωτέρω ότι υπάρχουν πολλές ελπίδες επιβίωσης και χωρίς επιπλοκές.Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό.

    edit : το 80-60% μη σου φαίνονται υψηλά γιατί είναι για τα 5 χρόνια μετά την επέμβαση.
    Μετά πέφτουν ραγδαία δυστυχώς. Το ξένο όργανο ποτέ δεν το δέχεται ολοκληρωτικά ο οργανισμός , προσπαθεί με κάθε τρόπο να το αποβάλλει.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    αρα τι λες undertow, καλύτερα να πεθάνει καποιος τώρα παρά σε 1, 2, 3, 5 χρόνια;

  11. #26
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    Speedtouch 585i
    1) Εγκεφαλικά νεκρός είναι αυτός ο ασθενής του οποίου το στέλεχος του εγκεφάλου, όπου εδράζονται οι λειτουργίες της καρδιακής κυκλοφορίας και της αναπνοής, είναι ανεπανόρθωτα κατεστραμμένο, και ο συγκεκριμένος ασθενής ΔΕΝ μπορεί να διατηρήσει τις παραπάνω λειτουργίες χωρίς μηχανική υποστήριξη.

    Ο εγκεφαλικός θάνατος είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ από τη φυτική κατάσταση (βλάβη στο φλοιό), όπου υπάρχουν περισσότερες ή λιγότερες πιθανότητες ανάκτησης κάποιων εγκεφαλικών λειτουργιών.

    Ο εγκεφαλικός θάνατος διαπιστώνεται πέρα από κάθε αμφιβολία με τις κατάλληλες δοκιμασίες, τις οποίες κάνουν και επαναλαμβάνουν 3 !! Ιατροί διαφορετικών ειδικοτήτων (θεράπων, νευροχειρουργός, εντατικολόγος), οι οποίοι όχι μόνο δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο ως προς το που θα δοθεί το κάθε όργανο, αλλά δεν ξέρουν, ούτε και μαθαίνουν που δωρίζεται.
    Αυτό είναι κάτι που γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τον ΕΟΜ, βάση προγράμματος υπολογιστή με βάση κάποια μοριοδότηση που έχουν οι ασθενείς που είναι γραμμένοι στην λίστα υποψηφίων ληπτών και φυσικά με βάση την ΙΣΤΟΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ, η οποία καθορίζεται ΜΕΤΑ !!!! Από τον εγκεφαλικό θάνατο.
    Όλα τα όργανα δεν κάνουν για όλους.
    Σκεφτείτε λοιπόν ότι κανείς δεν γνωρίζει τον ιστολογικό - γενετικό τύπο ενός υποψήφιου δωρητή μια και ΔΕΝ γίνεται καμιά αιματολογική ή άλλη εξέταση ποτέ και σε κανέναν.

    Οι άνθρωποι που έχουν πρόσβαση στους υπολογιστές είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών.
    Το πρόγραμμα ελέγχεται από άλλους ως προς την ακρίβεια των δεδομένων και ΔΕΝ υπάρχει πρόσβαση μέσω κανενός τύπου δικτύου.

    2) Έστω και αν ως ενήλικες έχουμε κάρτα δωρητή και ο / η σύζυγος ή οι γονείς αρνηθούν τότε ΔΕΝ προχωρά η διαδικασία της δωρεάς.
    Κατά την γνώμη μου είναι ένα τρωτό σημείο, ίσως το μοναδικό αυτού του συστήματος.

    Ο οποιαδήποτε μπορεί να καλέσει στο 1147 ή να επικοινωνήσει με οποιαδήποτε αρμόδια αρχή και να εξακριβώσει την ακρίβεια των όσων γράφω.

    Όσο για τα survival rates, δεν χρειάζεται παρά να σκεφτούμε πως ασθενείς με καρδιοπάθεια, ηπατοπάθεια αλλά και νεφροπάθεια μερικές φορές τελικού σταδίου δεν έχουν παρά μήνες διαθέσιμους.
    Όταν μιλάμε λοιπόν για χρόνια επιβίωσης ας αναλογιστούμε τι μπορεί να σημαίνει ακόμα και 1 μέρα ακόμα δίπλα στους αγαπημένους μας.

    Για την ποιότητα της ζωής των νεφροπαθών που "βγαίνουν" από την αιμοκάθαρση, δεν έχω να πω τίποτα μια και είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω τι σημαίνει αυτή η διαδικασία για έναν ασθενή.
    Υπάρχουν άλλοι με γραφή καλύτερη από την δική μου που το έχουν κάνει ήδη.

  12. #27
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undertow
    Για τα νεφρά ανέφερα ανωτέρω ότι υπάρχουν πολλές ελπίδες επιβίωσης και χωρίς επιπλοκές.Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό.

    edit : το 80-60% μη σου φαίνονται υψηλά γιατί είναι για τα 5 χρόνια μετά την επέμβαση.
    Μετά πέφτουν ραγδαία δυστυχώς. Το ξένο όργανο ποτέ δεν το δέχεται ολοκληρωτικά ο οργανισμός , προσπαθεί με κάθε τρόπο να το αποβάλλει.
    Αυτά που γράφεις, τα έλεγξα και εγώ και είναι αλήθεια. Όμως, όπως σου υπενθυμίζουν και άλλοι, δεν βλέπω και εγώ την ακριβή διασύνδεση με την πράξη του να γίνεις δωρητής οργάνων. Κάτι που δεν παραθέτεις - χωρίς να υπαινίσσομαι προκατάληψη από πλευράς σου - είναι το ότι μολονότι οι μεταμοσχεύσεις οργάνων δεν είναι "μόνιμη" λύση για τον οργανισμό του λήπτη, του επιμηκύνουν κατά πολύ τις πιθανότητες επιβίωσης και την ποιότητα ζωής. Στην τελική, 5 χρόνια παραπάνω ζωής για ένα λήπτη σημαίνουν πολύ μεγάλη αύξηση των πιθανοτήτων για μια πιο μόνιμη λύση που μπορεί να επιφέρει η πρόοδος στη γενετική έρευνα (εάν οι ηλίθιοι θρησκευτικοί φονταμενταλιστές στις ΗΠΑ επιτρέψουν τη συνέχειά της).

    Ο καθηγητής Harvard που αναφέρεις πως τάσσεται ενάντια στη μεταμόσχευση, αν δεν κάνω λάθος, το κάνει για λόγους ηθικού κινδύνου (moral hazard) που προκαλεί η κατά πολύ μειωμένη προσφορά οργάνων σε σχέση με τη ζήτηση ("εμπόριο οργάνων", δωροδοκίες κτλ). Αυτό είναι ένα ουσιώδες ζήτημα, αλλά προς το παρόν η μόνη αντιμετώπισή του είναι να αυξηθεί ο αριθμός των υποψήφιων δοτών.

    Ας ελπίσουμε πως οι πολιτικές και επιστημονικές συνθήκες θα επιτρέψουν κάποια στιγμή τη δυνατότητα κλωνοποίησης οργάνων. Μέχρι τότε, οι δωρητές οργάνων θα είναι η μόνη (δυστυχώς μακάβρια) λύση για τα προβλήματα πολλών συνανθρώπων μας.

    Τέλος, πολλά συγχαρητήρια στο yiapap γι'αυτό το πάρα πολύ χρήσιμο υπόμνημα!!!!!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #28
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac
    Μέχρι τότε, οι δωρητές οργάνων θα είναι η μόνη (δυστυχώς μακάβρια) λύση για τα προβλήματα πολλών συνανθρώπων μας.
    Δε βλέπω πάντως σε καμιά περίπτωση γιατί είναι μακάβριο αν το νεφρό μου μπει σε ένα άλλο σώμα και του δώσει ζωή, αντί να αποσυντεθεί στο χώμα!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #29
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και κατανοώ πόσο σοβαρό είναι το θέμα και ενώ δεν είμαι δωρητής (ακόμα) συμφωνώ με την λογική της δωρεάς και το πόσο λειτουργική είναι. Παρ'όλα αυτά, μέρες βλέπω το thread και θα σκάσω αν δε postάρω 2 σχετικά ανεκδοτάκια και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

    [black humor]
    Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων?"
    η απάντηση " πάρτε τα @@ μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική ?
    Ένας Έλληνας κι ένας Άγγλος, δύο φίλοι, συζητούν:
    Άγγλος: Πάντως, πιστεύω ότι στο θέμα της δώρησης οργάνων εμείς οι Αγγλοι είμαστε οι πιο ευαισθητοποιημένοι.
    Έλληνας: Σώπα, καημένε, εμείς οι Έλληνες είμαστε πολύ πιο μπροστά... Θέλεις να σου δείξω;
    Άγγλος: ( Με απορία ) Δείξε μου...
    Έλληνας: ( Γυρνάει και λέει στον άλλο φίλο του που βρίσκεται στο καφενείο φωνάζοντας ): - Μήτσοοοο, δάνεισέ μου ρε δέκα χιλιάρικα!
    Μήτσος: Παρ τα @@ μου μ**άκα, του λέει αυτός.
    Έλληνας: Είδες τι σου έλεγα;
    [/black humor]

    Παίδες sorry και πάλι, δεν προσπαθώ να μειώσω την σημασία της δωρεάν ή να την γελοιοποιήσω, αλλά δεν άντεξα...

  15. #30
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath

    Δυστυχώς με αυτού του είδους την ευαισθητοποίηση, μόνο σε περιπτώσεις προστάτη θα έχουμε αποτέλεσμα
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υποθεση νεκροφιλιας και εμποριας οργανων!
    Από guzel στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 19:28
  2. Διαχωρισμός οργάνων και ήχων.
    Από bonepeeler στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-07, 08:11
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 13:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας