Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 99
  1. #46
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;
    Αυτό πρώτη φορά το ακούω, ότι αν μείνεις στην Αγγλία για πάνω από 6 μήνες, δεν μπορείς να δώσεις αίμα. Επειδή δεν θυμάμαι, μήπως πριν από δυο χρόνια είχε η Αγγλία πρόβλημα με τις τρελές αγελάδες η είχαν εισάγει κρέατα από την Γαλλία κι αυτό φοβούνται; τα πιο σχετικά με την μετανάστευση που βρήκα είναι αυτά που αναφέρω και στο νήμα της αιμοδοσίας.

    • Mετανάστευση από περιοχή ελονοσίας. 3 χρόνια.
    • Tαξίδι σε περιοχή με ελονοσία με χρήση αντιελονοσιακών φαρμάκων. 1 χρόνο.
    • Tαξίδι σε περιοχή με ελονοσία χωρίς χρήση αντιελονοσιακών φαρμάκων. 1 χρόνο
    Θα το ρωτήσω και θα σε ενημερώσω.

    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  2. #47
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;
    ναι ισχύει, σαν εθελοντής θα επρεπε να είχες προσέξει πως είναι μέσα στο ερωτηματολόγιο που πρεπει να λέει ο/η νοσοκόμος πριν την αιμοδοσία.
    Οποιος σου πήρε αίμα χωρίς να διαβάσει το ερωτηματολόγιο είναι απλά μ@λ@κ@ς. Υπάρχει κινδυνος.

  3. #48
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    ναι ισχύει, σαν εθελοντής θα επρεπε να είχες προσέξει πως είναι μέσα στο ερωτηματολόγιο που πρεπει να λέει ο/η νοσοκόμος πριν την αιμοδοσία.
    Οποιος σου πήρε αίμα χωρίς να διαβάσει το ερωτηματολόγιο είναι απλά μ@λ@κ@ς. Υπάρχει κινδυνος.
    Δεν υπήρχε τίποτε σχετικό στο ερωτηματολόγιο. Υπήρχε μόνο μια ανακοίνωση στο κέντρο αιμοδοσίας όπου συνήθιζα να πηγαίνω. Αν δεν την πρόσεχα, μπορεί και να μη ρωτούσα καν.

    Στο άλλο κέντρο που ανέφερα και όπου δεν ήξεραν τίποτε σχετικά πήγα για να γίνω δότης μυελού των οστών και, επί τη ευκαιρία, έκανα και μια ερώτηση. Χαρούμενος (ναι, είμαι λίγο βιτσιόζος! ), θεώρησα ότι η απαγόρευση είχε αρθεί και ξαναπήγα για να δώσω αίμα (στο πρώτο κέντρο) αλλά, όπως έγραψα, με ξαποστείλανε.

    Αυτό που αναρρωτιέμαι, όμως, ρε παιδιά, είναι το εξής: Τι γίνεται στην Αγγλία με την εθελοντική αιμοδοσία; Το έχουν κλείσει το μαγαζί; Λογικά, οι Άγγλοι πλέον θα πρέπει να κάνουν μόνο εισαγωγές αίματος. Συμβαίνει αυτό; Αν όχι, εμείς γιατί είμαστε τόσο αυστηροί;

  4. #49
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;
    Ναι, είναι για τη νόσο των "τρελλών αγελάδων". Αν είχες ζήσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ διάστημα (τότε που είχε γίνει η ιστορία) στην Αγγλία παραπάνω από 6 μήνες, εκείνη την εποχή δε σε αφήνανε.
    Νόμιζα ότι είχε αρθεί όμως...
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #50
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σαν νοσηλεύτρια και εγώ θα ήθελα να πώ τι γνώμη μου για αυτό το σοβαρό θέμα...Συμφωνώ με τις γνώμες των παιδιών είτε αρνητικές, έιτε θετικές, και συμμερίζομαι τους φόβους και τις απορίες τους, όμως εμένα με προβλημάτισε η γνώμη του froutempora.
    Φίλε μου σαν συνάδελφος, πρέπει να γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα, ότι υπάρχει τρομερή παραπληροφόρηση σε όλα τα θέματα της υγείας και πόσο μάλλον σε κάτι τέτοιο...Αυτό που πρέπει να κάνουμε αρχικά είναι να ενημερώσουμε τον κόσμο, για αυτό που κακά τα ψέματα ούτε εμείς οι ίδιοι γνωρίζουμε καλά και ύστερα πιέζουμε και ζορίζουμε!Αυτά δεν γίνονται με τη βία...Και ειδικά η Ελλάδα φημίζεται για την ευαισθησία της....λίγη σωστή πληροφόρηση και θα έχουμε πολύ θετική ανταπόκριση!Είμαι σίγουρη για αυτό!

    Ευχαριστώ.
    human blood...

  6. #51
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Εχω γίνει ¨Δωρητής Οργάνων σώματος " εδώ και μερικά χρόνια.
    Αν ειναι να βοηθηθεί κάποιος από το να ειμαι εγώ σε ειδικό μηχάνημα για να με κρατάει στην ΖΩΗ (ποιά ΖΩΗ;;;; Ευχαριστώ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.
    Ας χρησιμοποιήσουν οτιδήποτε αξίζει από τα οργανά μου για να σωθεί κάποιος άλλος.

  7. #52
    Το avatar του μέλους guru
    guru Guest
    Εγώ είχα γίνει δωρητής οργάνων την περίοδο της απογραφής *, όταν μοιράζαμε (ήμουν απογραφέας) τα έντυπα του Ε.Ο.Μ. Μετά από λίγο καιρό έλαβα με το ταχυδρομείο την κάρτα δωρητή (την οποία έβαλα στο πορτοφόλι μου) και ενημέρωσα την οικογένειά μου.

    * 18 Μαρτίου 2001. Γενική Απογραφή Πληθυσμού.

  8. #53
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Ααααα ξέχασα να αναφέρω ότι μετά το μήνυμα του yiapap είχα στείλει και εγώ τα στοιχεία μου και μου ήρθε η κάρτα δωρητή το καλοκαιράκι!

  9. #54
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guru
    Εγώ είχα γίνει δωρητής οργάνων την περίοδο της απογραφής *, όταν μοιράζαμε (ήμουν απογραφέας) τα έντυπα του Ε.Ο.Μ. Μετά από λίγο καιρό έλαβα με το ταχυδρομείο την κάρτα δωρητή (την οποία έβαλα στο πορτοφόλι μου) και ενημέρωσα την οικογένειά μου.

    * 18 Μαρτίου 2001. Γενική Απογραφή Πληθυσμού.
    Ax Βρε guru τι μου θύμισες!!!
    Τότε το ειχα δηλώσει και εγώ αλλά με ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ ............ ΤΟΥΣ.
    Οπότε επανήλθα μετά απο 2 χρόνια και μετά από άπειρες καθυστερήσεις (τους τηλεφωνούσα και σχεδόν τους ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ να γίνω δωρητής Οργάνων ) αλλά αυτοί στον κόσμο τους.
    Τελος με τα πολλά μου στείλανε την κάρτα και αφου βέβαια επεσε πρώτα χοντρό τηλεφωνικό Χέσιμο!!!!!

  10. #55
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εδω και εξη χρονια εχω ΣΚΠ και επειδη διαβασα τη δωρεα του ανυπερβλητου Σαμαρακη,
    σκεφτομαι αν και εφοσον δεν μπορω να γινω δωρητης οργανων, τουλαχιστον να γινω δωρητης σωματος.
    Εχω ομως μια δρακουλιαρικη απορια: η ταφη -που την θεωρω μεγαλη φαρσα ετσι κι αλλιως-
    θα γινει κανονικα δλδ με το φερετρο αδειο για να κονομησουν ολα τα κορακια
    ή δεν γινεται καθολου και ακολουθειται καποια αλλη διαδικασια??
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #56
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Ξέρετε ότι μπορεί να είστε δωρητές οργάνων και να γίνει χρήση της δωρεάς χωρίς να σας έχει συμβεί κάτι κακό;;;
    Μπορείτε να γίνετε τουλάχιστον δωρητές μυελού των οστών.
    Είμαι πάνω από δέκα χρόνια δωρητής και δεν θα ξεχάσω ποτέ τη χαρά αλλά και την αγωνία που ένιωσα όταν μου τηλεφώνησαν και μου ζήτησαν να προχωρήσουν σε πλήρη έλεγχο για μεταμόσχευση μυελού σε ένα κοριτσάκι που έπασχε από λευχαιμία. Αν και τα πρώτα δείγματα ήταν θετικά περί συμβατότητας, τελικά ο μυελός μου δεν βρέθηκε απόλυτα συμβατός. Έδωσε όμως ελπίδα...

  12. #57
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorn
    Ξέρετε ότι μπορεί να είστε δωρητές οργάνων και να γίνει χρήση της δωρεάς χωρίς να σας έχει συμβεί κάτι κακό;;;
    Μπορείτε να γίνετε τουλάχιστον δωρητές μυελού των οστών.
    Είμαι πάνω από δέκα χρόνια δωρητής και δεν θα ξεχάσω ποτέ τη χαρά αλλά και την αγωνία που ένιωσα όταν μου τηλεφώνησαν και μου ζήτησαν να προχωρήσουν σε πλήρη έλεγχο για μεταμόσχευση μυελού σε ένα κοριτσάκι που έπασχε από λευχαιμία. Αν και τα πρώτα δείγματα ήταν θετικά περί συμβατότητας, τελικά ο μυελός μου δεν βρέθηκε απόλυτα συμβατός. Έδωσε όμως ελπίδα...

    Απλά ΜΠΡΑΒΟ!Πραγματικά δεν έχω να πώ κάτι άλλο!Κάτι τέτοιες ψυχές μας δίνουν τη δύναμη να συνεχίζουμε, γιατί και εμείς που και που λυγίζουμε....ΜΠΡΑΒΟ!

    (Υ.Σ. Ανατρίχιασα με το που διάβασα το μήνυμά σου...)
    human blood...

  13. #58
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Ξέρετε ότι μπορεί να είστε δωρητές οργάνων και να γίνει χρήση της δωρεάς χωρίς να σας έχει συμβεί κάτι κακό;;;

    ΔΗΛΑΔΗ τι εννοείς; Να εχω φάει χύμα με την μηχανή μου ,να ειμαι στο ΚΑΤ αναισθητος και ΟΤΑΝ ΒΡΟΥΝΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ στο πoρτοφόλι μου να μου πάρουν την καρδιά ή τα μάτια;;;;;;

  14. #59
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibok
    Ξέρετε ότι μπορεί να είστε δωρητές οργάνων και να γίνει χρήση της δωρεάς χωρίς να σας έχει συμβεί κάτι κακό;;;

    ΔΗΛΑΔΗ τι εννοείς; Να εχω φάει χύμα με την μηχανή μου ,να ειμαι στο ΚΑΤ αναισθητος και ΟΤΑΝ ΒΡΟΥΝΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ στο πoρτοφόλι μου να μου πάρουν την καρδιά ή τα μάτια;;;;;;
    οχι δεν γίνεται, μονο αν είσαι κλινικά νεκρός

  15. #60
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    sdikr Ειχα γράψει λίγο πιό πάνω :

    Αν ειναι να βοηθηθεί κάποιος από το να ειμαι εγώ σε ειδικό μηχάνημα για να με κρατάει στην ΖΩΗ (ποιά ΖΩΗ;;;; Ευχαριστώ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.
    Ας χρησιμοποιήσουν οτιδήποτε αξίζει από τα οργανά μου για να σωθεί κάποιος άλλος.
    Kαι για να ειμαι σε "ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ" σημαίνει απλούστατα πως θα ειμαι "ΚΛΙΝΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ"

Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υποθεση νεκροφιλιας και εμποριας οργανων!
    Από guzel στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 19:28
  2. Διαχωρισμός οργάνων και ήχων.
    Από bonepeeler στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-07, 08:11
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 13:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας