Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 99
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ και πολλά χρόνια ήθελα να γίνω δωρητής οργάνων σώματος...
    Καταρχήν επειδή ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί η δική μου συμφορά, αν είναι εφικτό, δεν μπορεί να γίνει η χαρά, η ευτυχία, η σωτηρία του δίπλα.

    Πάντα με εμπόδιζε το ότι θα έπρεπε να τρέχω σε νοσοκομεία, να συμπληρώνω αιτήσεις (εις τριπλούν πιθανότατα) τις οποίες θα έπρεπε να κουβαλάω από όροφο σε όροφο, μέχρι κάποιος να δεήσει να με συμπεριλάβει στη λίστα των δωρητών.
    Δεν ξέρω αν έτσι είχανε τα πράγματα, πάντως αυτή ήταν η ιδέα μου.

    Με το θάνατο του πιτσιρικά, φαίνεται ότι πολλά γρανάζια, από αυτά τα σκουριασμένα, άρχισαν να κινούνται.

    Πρόσφατα είδα στην ΕΤ3 ότι o Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων έχει δικό του Δικτυακό Τόπο και ότι μπορώ να γίνω δωρητής οργάνων σώματος με μια ηλεκτρονική αίτηση.

    Οπότε και την έκανα.

    Προφανώς το παραπάνω είναι πρόταση για τη συμμετοχή όλων όσων ενδιαφέρονται.

    Μόνο μερικές επισημάνσεις:
    Αφού πληκτρολογήσετε τα στοιχεία σας θα δημιουργηθεί ένα μήνυμα email για επιβεβαίωση. Σε μένα (από 2 Η/Υ) το μήνυμα έβγαινε σε λάθος κωδικοποίηση. Προφανώς έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με την κωδικοσελίδα. Το email Που δημιουργείται (WinXP/Office2003) δε διορθώνεται.
    Αυτό που χρειάζονται ουσιαστικά, είναι να τους στείλετε τα στοιχεία που πληκτρολογήσατε (don't ask) σε Greeklish (λατινικούς χαρακατήρες).
    Σκεφθείτε το ως την "εκδίκηση της γυφτιάς" για την επιβολή των Ελληνικών στο ADSLgr

    Και κάντε την αίτηση... Είναι ειλικρινά ΑΘΛΙΟ, σε μια χώρα με τόσους νέους νεκρούς από τροχαία ατυχήματα, να έχουμε τόσο χαμηλά ποσοστά δωρητών (περίπου τα μισά από τον Μ.Ο. της Ε.Ε.).
    Δε φημίζομαι για τον αλτρουισμό μου και σίγουρα τα πνευμόνια μου & το σηκώτι μου δε θα πάνε για μεταμόσχευση... Αλλά ούτε την καρδία μου, ούτε τα νεφρά μου, ούτε, ούτε, ούτε... θα χρειαστώ αν (χτύπα ξύλο) συμβεί το ακατανόμαστο. Αντίθετα, για έναν συνάνθρωπό μας, συμπολίτη μας, γείτονά, βρε αδερφέ... αυτή η κίνηση μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου. Η διαφορά μεταξύ του να περνάει 2 φορές την εβδομάδα από τα (άθλια) νοσοκομεία και του να ζει μια αξιοπρεπή ζωή.

    Νομίζω ότι το να συμπληρώσουμε μια ηλεκτρονική φόρμα, έστω και 2 φορές, ΔΕΝ είναι υπερβολικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 14-11-10 στις 11:51. Αιτία: λάθος link
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  2. #2
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Για περισσότερες πληροφορίες ή για να σας στείλουνε ταχυδρομικά έντυπο ενημερωτικό υλικό μαζί με μία δήλωση δωρεάς οργάνων μπορείτε να απευθύνεστε στο τηλέφωνο του Ε.Ο.Μ. 1147 όλο το 24ωρο.

    ps. έστειλα και ένα email για το πρόβλημα της κωδικοσελίδας!

  3. #3
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    Speedtouch 585i
    Έτσι είναι ακριβώς τα πράγματα, η δωρεά οργάνων είναι η ύστατη έκφραση του αλτρουισμού και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να στερηθούμε τίποτα !

    Εγώ είμαι δωρητής εδώ και 4 χρόνια και την ταυτότητα την έχω πάντα μαζί μου.
    Εξίσου σημαντικό όμως είναι να είναι ενημερωμένοι ΟΛΟΙ οι συγγενείς πρώτου βαθμού για την επιθυμία μας, ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

    Προχωρήστε λοιπόν όλοι, είναι απλό, είναι ασφαλές, είναι μεγαλειώδες !!

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.261
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ενδιαφέρομαι πολύ για το θέμα καθώς είναι δείγμα πολιτισμού να αγαπάς τον διπλανό σου σε σημείο να του δώσεις το ίδιο σου το σώμα! Είχε ο Αυτιάς στον Alpha το πρωι έναν κύριο που είχε λάβει μόσχευμα καρδιάς...
    . People like you
    . You live in a dream world
    . You despise the outside
    . And you fear you're the next one

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Net One - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Pirelli
    Είναι πράξη αγάπης στον πλησίον πράγματι...Γιατί άλλωστε όταν θα έρθει η ώρα μας, τι θα τα κάνουμε τα υγιή μας όργανα??? Από τα σκουλικάκια καλύτερα να πάνε σε έναν συνάνθρωπο που τα έχει ανάγκη.
    Προσωπικά ευχαριστώ για την δίοδο αυτή να λάβω μέρος χωρίς τρέξιμο και διαδικασίες

  6. #6
    Εγγραφή
    04-12-2002
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Linksys
    Εγώ είμαι κατά της δωρεάς οργάνων.
    Η πρόληψη είναι το παν.
    Σε μεταμοσχεύσεις καρδιάς ο λήπτης έχει 60% πιθανότητες να πεθάνει στον πρώτο χρόνο.
    Όσο περνάει ο χρόνος τόσο λιγότερες πιθιανότητες έχει. Πάντα ο οργανισμός μας προσπαθεί να αποβάλλει το νέο όργανο.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undertow
    Εγώ είμαι κατά της δωρεάς οργάνων.
    Η πρόληψη είναι το παν.
    Σε μεταμοσχεύσεις καρδιάς ο λήπτης έχει 60% πιθανότητες να πεθάνει στον πρώτο χρόνο.
    Όσο περνάει ο χρόνος τόσο λιγότερες πιθιανότητες έχει. Πάντα ο οργανισμός μας προσπαθεί να αποβάλλει το νέο όργανο.
    Πρόληψη στη νεφροπάθεια; How?
    Πρόληψη στη γεννετική ανωμαλία; How?

    Καλό είναι να προσέχουμε για να έχουμε, δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις όμως, όπως αυτές των νεφροπαθών ή των παιδιών που γεννιούνται με κάποιο πρόβλημα, το σενάριο της πρόληψης δεν παίζει πουθενά.

    Αν βέβαια θέλουμε να μαμήσουμε και αυτό το thread, μπορούμε να γράψουμε και άλλες ανοήτες θέσεις (είμαι υπέρ της δωρεάς, αλλά κατά της μεταμόσχευσης- είμαι κατά της μετάγγισης κτλ.κτλ.)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    Speedtouch 585i
    Φυσικά και ο οργανισμός αντιδρά σε ξένους ιστούς μια και η "κυτταρική ευφυΐα" είναι περιορισμένη και προορισμένη να καταστρέφει τα εξωγενή αντιγόνα μια και αυτομάτως τα θεωρεί ως "εχθρική εισβολή". Εμείς όμως ξέρουμε πως δεν είναι έτσι, για αυτό λοιπόν χορηγείται η κατάλληλη ανοσοκατασταλτική αγωγή.

    Μπορείς να διαφωνείς και σε μερικές περιπτώσεις είναι καλό, μια και μέσα από το διάλογο λύνονται απορίες και σκοτεινά σημεία που έχεις τόσο εσύ όσο και οι φίλοι του forum, αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε μια συλλογιστική πίσω από τη διαφωνία ή την αμφισβήτηση, μια επιχειρηματολογία με βάση τη λογική, ή ακόμα και κάποια κοινωνικοπολιτικά ή θρησκευτικά πιστεύω, ώστε να μπορούσε κάποιος να τα αντικρούσει.

    Επίσης θα πρέπει όλοι μας να είμαστε δυο φορές πιο προσεκτικοί σε ό,τι λέμε και γράφουμε όταν αυτά αφορούν τόσο ευαίσθητα ζητήματα που ταλαιπωρούν με τρόπο τόσο βάναυσο που ούτε στον χειρότερο εφιάλτη μας δεν έχουμε δει, συνανθρώπους μας, ασθενείς και συγγενείς τους, την στιγμή αυτή που τα αναφέρουμε.

    Ναι λοιπόν στην διαφωνία, αυτή όμως που προέρχεται από λογική και τεκμηριωμένη σκέψη, και όχι στις "ξερές - άγονες" ατάκες που δεν οδηγούν πουθενά.

    Τέλος ένα συγνώμη σε όσους θεωρήσουν το ύφος μου επιθετικό, δεν ήταν η πρόθεσή μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ με τον nightsky_30

    Η απάντησή μου στον undertow δεν ήταν επειδή διαφωνεί. Ήταν επειδή η αντιπρότασή του ήταν... "η πρόληψη".

    Επίσης το smilie στο τέλος προστέθηκε για να δείξω ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του.

    Εξηγούμαι να μην παρεξηγούμαι
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    μερικοί που τάχθηκαν κατά της μεταμοσχευσης, μια καλή λύση για αυτούς θα ήταν μια μεταμόσχευση εγκεφάλου..(what an irony, huh?)
    έχω χάσει συγγενικό μου πρόσωπο από αυτήν την ιστορία.
    Δλδ τι θες να μας πείς?Καλή η προληψη και εγώ μαζί σου, αλλά με τις πιθανότητες παίζεις, το ότι προσέχεις σημαίνει απλά οτί μικραίνεις πιθανότητες. Και δλδ έστω οτί έχουμε σύμβαντα μόνο από ακραίες "τυχερές" περιιπτώσεις, θα σε χάλαγε να θεραπευώντουσαν?
    Φυσικά και οι υπολοιπες περίοδιοι σου είναι του ίδιου πνευματικού επιπέδου.

    Το μόνο αρνητικό που μπορεί κανείς να προσάψει στην μεταμόσχευση οργάνων, είναι οτι στα περισσότερα όργανα η απόφαση πρέπει να παρθεί πριν ο δωρητής φτάσει στο τέλος.
    Ωστόσο οι νεφροί πχ, που τους χρειάζεται τόσος κόσμος, μπορούν να μεταμοσχευθούν και μετά το θάνατο του δωρητη, και οι όποιοι διστααγμοί μας είναι αδικαιλόγητοι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ReverseR : 22-06-05 στις 17:35.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Γιατρός: τι γνωρίζετε για την δωρεά οργάνων και την μεταμόσχευση;
    Ασθενής: δεν είμαι αντίθετος με την δωρεά οργάνων, απλά εμένα δεν με ενδιαφέρει, όποιος θέλει μπορεί να δωρίσει τα όργανα του…
    Γιατρός: Καλώς. Ξέρετε βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων σας… χρειάζεστε μεταμόσχευση…
    Ασθενής: …
    Θα την θυμάστε μάλλον αυτήν την διαφήμιση…την αφήνω χωρίς σχόλια!


    Αν και είναι πολύ εύκολο να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων, χωρίς καμία υποχρέωση με την εγγραφή του και μετά από αυτήν όπως για παράδειγμα, να μεταβαίνει σε κάποιο νοσοκομείο σε τακτά διαστήματα για εξετάσεις, το συγκεκριμένο θέμα είναι σχεδόν μη συζητήσιμο από τον κόσμο.
    Ασχολούμαι πολλά χρόνια με την εθελοντική αιμοδοσία και γνώρισα από πρώτο χέρι την υποκρισία που μας “δέρνει” όλους μας!!!

    Σε κάθε συζήτηση που άνοιγα με θέμα την αιμοδοσία, κανείς δεν διαφωνούσε με την αναγκαιότητα αυτή και μάλιστα εκείνη την στιγμή σχεδόν όλοι ήθελαν να γίνουν εθελοντές αιμοδότες!!! Όταν ερχόταν όμως η ώρα της πράξης, κανένας δεν είχε χρόνο…

    Ως αναφορά την δωρεά οργάνων, κατάλαβα ότι ο κόσμος φοβάται και δεν το συζητάει καν η απλά αδιαφορεί. Αυτό που φοβόμαστε, είναι το λάθος των γιατρών, δηλαδή ότι ίσως κάποιος ασθενής ενώ έχει ελπίδες να ανακάμψει, οι γιατροί τον θεωρήσουν κλινικά νεκρό (κλινικά νεκρός θεωρείται ο εγκεφαλικά νεκρός άνθρωπος) και να προχωρήσουν στην αφαιρέσει των οργάνων.

    Και τέλος θα αναφερθώ (περιληπτικά) σε κάποιο σενάριο επιστημονικής φαντασίας κάποιων φίλων μου.
    1.γινεσε δωρητής οργάνων 2. κάποιοι πλούσιοι άνθρωποι έχουν στα χέρια τους τις λίστες των δωρητών 3. αφού βρουν τον κατάλληλο δότη, πληρώνουν επαγγελματίες δολοφόνους, πληρώνουν γιατρούς, πληρώνουν…

    Και μην βιασθείτε να συμπεράνετε ότι όλοι αυτοί είναι αγράμματοι και γι αυτό έχουν τέτοιους φόβους, γιατί οι φόβοι των γραμματισμένων είναι χειρότεροι…

    Εγώ δεν θα προσπαθήσω να παρακινήσω κανέναν, να γίνει άμεσα δωρητής οργάνων η εθελοντής αιμοδότης.

    Καλό είναι να ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ και να αποφασίσουμε να μην είμαστε ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opimis : 22-06-05 στις 18:32.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    opimis,
    Κάθε μήνα βρίσκεις έναν νέο και πιο ενδιαφέρον τρόπο να γίνονται τα μηνύματά σου πιο δυσανάγνωστα!

    Βγάλε ρε φίλε τα bold και τα τζιβιτζιλίκια, μπας και μπορέσουμε επιτέλους να σε διαβάσουμε!!!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    26-04-2003
    Περιοχή
    ΝΕΑΠΟΛΗ-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    speedtouch 536i v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    opimis,
    Κάθε μήνα βρίσκεις έναν νέο και πιο ενδιαφέρον τρόπο να γίνονται τα μηνύματά σου πιο δυσανάγνωστα!

    Βγάλε ρε φίλε τα bold και τα τζιβιτζιλίκια, μπας και μπορέσουμε επιτέλους να σε διαβάσουμε!!!
    Οκ τα bold διορθώθηκαν, τα «τζιβιτζιλίκια» τι ακριβώς είναι;
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic1246_12.gif

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opimis
    Οκ τα bold διορθώθηκαν, τα «τζιβιτζιλίκια» τι ακριβώς είναι;
    Σαλονικιός και δεν ξέρεις τα τζιβιτζιλίκια;
    ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!
    Τζιβιτζιλίκια (στην προκειμένη) είναι όλα τα "full extra" που προσθέτεις στους χαρακτήρες. Από την Times New Roman, έως το μέγεθος των χαρακτήρων

    Off topic τέλος.

    Επί του θέματος,
    Για τα περί δολοφόνων και γιατρών που βιάζονται να τραβήξουν την μπρίζα... προφανώς και είναι απλά σενάρια για το Hollywood.
    Άλλωστε, σενάρια επιστημονικής (ή σκέτης) φαντασίας υπάρχουν πολλά. Τα περισσότερα "παίζουν" με τον φόβο της θνητότητάς μας.
    Η δική μου εκτίμηση είναι ότι τέτοια θέματα, όπως και θέματα ασθενειών (π.χ. καρκίνος), αποφεύγουμε να τα συζητάμε γιατί (υποσυνείδητα) αρνούμαστε να παραδεχθούμε ότι και εμείς είμαστε εξίσου θνητοί και μια ωραία μέρα θα πάψουμε να υπάρχουμε.

    Για την αιμοδοσία, ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις δεν προσφέρθηκα στο νήμα που δημιούργησες. Δίνω αίμα κατά μέσο όρο μια φορά το εξάμηνο, όταν μπορώ, όταν με βολεύει και δεν έχω πιεί ένα καράβι ρετσίνες την προηγούμενη. Αυτά αν τα υπολογίσεις είναι... χμμμ... 2 φορές το χρόνο

    Στην προκείμενη όμως, είναι ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ 2 λεπτά από τη ζωή μας, ΑΠΑΞ. Κάνεις την αίτηση και τέλος.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Το avatar του μέλους stamiak
    stamiak Guest
    Προσωπικά, έχω τον φόβο της επίσπευσης των διαδικασιών λόγω π.χ. τηλεοπτικής πίεσης ή και επιορκίας για λόγους προβολής και πλουτισμού.

    Για παράδειγμα η πίεση που έχει ασκηθεί στην κοινή γνώμη για το πρόβλημα ενός παιδιού να βρει εσένα ως "θύμα". Το νοσοκομείο επιδιώκει την προβολή και δεν δίνει τόση σημασία στον όρκο του ιποκκράτη όσο στην αίτησή σου για δωρεά οργάνων προκειμένου και το παιδί να σωθεί αλλά και ο γιατρός και το νοσοκομείο να προβληθεί.

    Επί του παρόντος είμαι στη γνώμη της ενδοοικογενειακής ενημέρωσης και όχι υπέρ της αίτησης.

    Δηλ. οι άνθρωποί σου να γνωρίζουν πως η τελευταία επιιθυμία σου, η "διαθήκη" σου, είναι να δωθούν σε κάθε περίπτωση τα όργανα, ώστε να το φροντίσουν.


    Ξέρει κανείς, αν κάποιος έχει κάνει αίτηση για δωρεά οργάνων, τον τελευταίο λόγο εξακολουθούν να τον έχουν οι δικοί του άνθρωποι ή υπερτερεί η αίτηση;

    Επίσης, αν κάποιος έχει κάνει αίτηση, οι δικοί του μπορούν να διεκδικήσουν την αναίρεσή της και να μη δώσουν τα όργανα;


    -

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υποθεση νεκροφιλιας και εμποριας οργανων!
    Από guzel στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 19:28
  2. Διαχωρισμός οργάνων και ήχων.
    Από bonepeeler στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-07, 08:11
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 13:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας