Σελ. 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324
Εμφάνιση 346-357 από 357
  1. #346
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Packets: Lost in the intrawebs

  2. #347
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Με 2€-3€ εχει osram στην τεχνοματ στις τυπικες ε27 και ε14 λογω μεγαλης παραγγελίας και προσφορας κραχτη.

    Οσο για τις εξοικονόμησης με Hg, εχω προβλημα γιατι εκτος απο 3 philips, 7 megaman και 5 paulman, ειχα παρει και 15 osram εδω και 12 με 14 χρονια...
    Οι philips δεν εβγαλαν διετία και ψοφησαν, οι megaman ψοφησαν στην τριετια με πενταετια, οι paulman δουλευουν πολυ χαλαρα (εξωτερικά) και αντεχουν ακομα, αλλα με τις osram εχω προβλημα και ακουω γκρίνια απο την συζυγο! Με απειρες ωρες πανω τους, μονο μια εχει καει και δεν μπορει να αλλαξει φωτιστικά που βαρέθηκε σε καποια δωματια που έχουν περιεργες (κυκλικες, προβολεις κλπ).

    Μου εχoυν χαρισει και μερικες ικεα, volfram (makro) οταν εμαθαν οτι έχουν υδραργυρο αλλα δεν αντεξαν χρονο (σε βοηθητ χωρους) και η ποιότητα φωτισμου χαλια.

    ηδη πηρα led osram των 2€-3€ για σαλονι, κρεβατοκάμαρες, γραφειο και μπανιο (g9).
    Ειχα παρει και απο λεροϊ τις luxman led, αλλα απο τις 10 εχω ηδη επιστρεψει τις 4 λογω βλαβης εντος εγγυησης και πήρα πιστωτικο.
    Σε 10 χρονια ισως εχουν καει και οι εξοικονόμησης που περίσσεψαν και χρησιμοποιούνται σε βοηθητικους χωρους.

  3. #348
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Χρησιμοποιώ την παρακάτω Philips Filament ένα χρόνο στον χώρο υποδοχής του διαμερίσματος. Όταν έρθει η ώρα θα αλλάξω με LED και τις λάμπες του φωτιστικού (7 στον αριθμό).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  954212.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  36,8 KB 
ID: 197721

  4. #349
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την προταση! Φαινεται οντως καλη!

  5. #350
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σχετικο και ασχετο...γιατι θελουμε πχ lumen, αλλα τι μας μενει στο τελος...
    Δεν ξερω αν το σκεφτομαι μονο εγω, ή και άλλοι...πιθανως να εχει περασει η σκεψη και απο αλλα μυαλα.
    Αλλα ρε παιδια...
    σχεδον οτι φωτιστικο κι αν εχω βαλει, μου κοβει φως/φωτεινοτητα, πειτε το οπως θελετε.
    Ειναι μεν κριμα να εχεις ενα ωραιο δωματιο, και να κρεμεται ενα ντουι, και γι'αυτο η αισθητικη λεει οτι πρεπει να μπει ενα ομορφο φωτιστικο εκει(δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλοι λογοι).
    Αλλα ομως, τι να την κανω την αισθητικη, αν το τελικο παραγομενο αποτελεσμα (φως), ειναι πιο περιορισμενο;
    Ωρες ωρες μου 'ρχεται να βγαλω τα φωτιστικα, και να αφησε γυμνες λαμπες πανω στα ντουι!

  6. #351
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικο και ασχετο...γιατι θελουμε πχ lumen, αλλα τι μας μενει στο τελος... Δεν ξερω αν το σκεφτομαι μονο εγω, ή και άλλοι...πιθανως να εχει περασει η σκεψη και απο αλλα μυαλα. Αλλα ρε παιδια... σχεδον οτι φωτιστικο κι αν εχω βαλει, μου κοβει φως/φωτεινοτητα, πειτε το οπως θελετε. Ειναι μεν κριμα να εχεις ενα ωραιο δωματιο, και να κρεμεται ενα ντουι, και γι'αυτο η αισθητικη λεει οτι πρεπει να μπει ενα ομορφο φωτιστικο εκει(δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλοι λογοι). Αλλα ομως, τι να την κανω την αισθητικη, αν το τελικο παραγομενο αποτελεσμα (φως), ειναι πιο περιορισμενο; Ωρες ωρες μου 'ρχεται να βγαλω τα φωτιστικα, και να αφησε γυμνες λαμπες πανω στα ντουι!
    Το ανθρωπινο ματι δε φτιαχτηκε για να βλεπει τη κυρια πηγη φωτος (πχ τον ηλιο), αλλα τον φωτισμο οπως αυτος ανακλαται πανω σε αντικειμενα. Το φωτιστικο χρησιμευει αρκετες φορες στο να "κοβει" ενα εντονο φως απ'το να χτυπαει κατευθειαν στο ματι. Ειδικα με εντονες πηγες φωτισμου. Ας πεσουν και λιγο τα lumens, δε πειραζει.

  7. #352
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αγορασα, και ειναι πραγματικα απιστευτη! thanks again.
    Δεν καταλαβα βεβαια, γιατι δεν την στοκαρουν αυτη την λαμπα, λοιπα καταστηματα που πουλανε λαμπες led. Φαινεται εχει να κανει με τα δικτυα πωλησεων, συμφωνιες κλπ.
    Δεν ηθελα μεν τη συγκεκριμενη, οταν ρωτουσα, αλλα ηθελα να μου δωσουν κατι σε λογικη τιμη και μεγεθος, με αυτα τα lumen, και ψυχρο, και οχι μεγαλο μεγεθος.
    Ε....δεν ειχαν! Ο αλλος ηθελα να μου πασαρει γλομπο μεγαλο, ο αλλος δεν ειχε καν (μονο λιγοτερα lumen) κλπ
    Ευτυχως που υπαρχουν και καταστηματα σαν τον Καυκα και εχει κανεις επιλογες που διαφοροι της πιατσας δεν προσφερουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανθρωπινο ματι δε φτιαχτηκε για να βλεπει τη κυρια πηγη φωτος (πχ τον ηλιο), αλλα τον φωτισμο οπως αυτος ανακλαται πανω σε αντικειμενα. Το φωτιστικο χρησιμευει αρκετες φορες στο να "κοβει" ενα εντονο φως απ'το να χτυπαει κατευθειαν στο ματι. Ειδικα με εντονες πηγες φωτισμου. Ας πεσουν και λιγο τα lumens, δε πειραζει.
    Ε δεν ειπα οτι θελω να κοιταζω καταματα το φως. Ειπα οτι ειναι κριμα, lumens φωτισμου να χανονται εξαιτιας του φωτιστικου.

  8. #353
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα οτι ειναι κριμα, lumens φωτισμου να χανονται εξαιτιας του φωτιστικου.
    Ισχυει. Απλα το καθε φωτιστικο εχει το δικο του ρολο. Αλλο πχ ειναι για να δινει πιο ατμοσφαιρικο effect, θυσιαζοντας lumens, αλλο ειναι για πιο απλες φασεις οπου δε χανονται τοσα, αλλο μπορει να ειναι για να κοβει το φως προς συγκεκριμενες οπτικες γωνιες αλλα οχι αλλες οπου καποιος θελει να φωτιζονται. Ο καθενας αγοραζει αναλογα με αυτο που θελει βασικα και τις αναγκες που εχει. Αν θες απλη διαχυση φωτος απο μια λαμπα σε ενα δωματιο τοτε ακομα και το χωρις φωτιστικο ειναι acceptable λυση.

  9. #354
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
    Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
    Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
    Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;

  10. #355
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
    Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
    Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
    Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;
    Σου ήρθε "φλάς" μετά από ενάμιση μήνα ;

  11. #356
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
    Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
    Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
    Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;
    Φυσικά και έχει. Ψυχρό φώς βάζεις σε εξωτερικούς χώρους ή, αν πρόκειται για εσωτερικό, οι τοίχοι και τα ταβάνια θα πρέπει να είναι βαμμένοι σε σκούρο χρώμα. Αν οι τοίχοι σου είναι άσπροι εννοείται βάζεις με το "κίτρινο", αν είναι μπεζ πας στο ουδέτερο. Συνήθως με το ουδέτερο έχουν και οι λάμπες διαβάσματος.

    Έβαλα προ εβδομάδος επιτραπέζιο φωτιστικό στο σαλόνι με 2 λάμπες led σε ουδέτερο χρώμα και ήταν λες και άναψα προβολέα του ΟΑΚΑ. Εννοείται τις έβγαλα αμέσως και έβαλα 2 αντίστοιχες Philips Fillament.

  12. #357
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
    Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
    Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
    Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;
    χμμ
    Το μεγεθος που κοιτας ειναι το cri το οποιο 100(τελεια πιστοτητα) εχουν οι λαμπες πυρακτωσεως.
    Το ψυχρο συμφωνα με μελετες κουραζει τα ματια .

Σελ. 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπτήρες οικονομίας εξέλιξη; ή εξελιγμένη απάτη
    Από manolism3 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-09, 00:42
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 17:43
  3. ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ? ? ΚΙΝΔΥΝΟΣ
    Από warewolfs στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 12:27
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 17:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας