Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 65
  1. #46
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Angry
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tigran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κλεψιά ειναι αδίκημα και το ίδιο πρέπει να ισχύει παντού. Ειτε αυτο ειναι στη πραγματικότητα ή μεσα σε ενα online παιχνίδι.
    Όλη η μαγκιά ειναι οτι πετυχαίνεις να το πετυχαίνεις με την αξία και τον κόπο σου, όπως κάνουν και οι άλλοι. Το οτι π.χ. το κράτος δε μπορεί να σε αποτρέψει απο το να βγεις 00:41 απο το σπίτι σου, να σπάσεις τη τζαμαρία του Κωτσόβολου και να πάρεις μια τηλεόραση, δε σημαίνει οτι έπραξες σωστά.

    Καλά κάνουν και τον δικάζουν. Αμα ειναι καμμένος, ας στηθεί μπροστά στην οθόνη και ας καεί με την ησυχία του. Τι κάθετε τώρα σαν φλούφλης και ανεβάζει levels με κωλοbot και αηδίες...αν ειναι δυνατόν!
    Μπερδεύεις κόσμους. Δεν μιλάμε για κάποιο επάγγελμα ή κάποιο σπίτι. Μιλάμε για ένα παιχνίδι.. Με την λογική σου όποιος κλέβει στην μπιρίμπα πρέπει να τον εκτελούν. Όταν σε κλέβουν σε online κόσμο ή στον κόσμο κάποιου πραγματικού παιχνιδιού δεν τον πας τον άλλον στα δικαστήρια. Πάντα υπάρχει κάποιος διαιτητής. Τα 13 ευρώ το μήνα γιατί τα πληρώνετε ρώτησες ποτέ? Για να κάθονται οι GMs και να πίνουν τον καφέ τους? Ο τύπος δεν έσφαλε, δεν έκλεψε κομάτια κώδικα ούτε παραβίασε κάποιο copyright (απ'όσο γνωρίζω) και το υλικό που ανάπτυξε ήταν καθαρά δικό του. Τι θα πεις λοιπόν στο δικαστήριο? "Ο κατηγορούμενος δικάζεται επείδη έκλεψε 3 virtual armors και 2 μπότες? Και αλήθεια.. Ο λόγος που πάει στα δικαστήρια είναι ότι έκλεψε στο παιχνίδι ή ό'τι κυκλοφόρησε το bot? Όποιο κι'από τα δύο να ισχύει είναι απαράδεκτοι.

  2. #47
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πάντα οι εταιρίες κυνηγούσαν τους κατασκευαστές bots. Αλλά πρώτη φορά διαβάζω για μήνυση.Ίσως έχει να κάνει με το οτι το συγκεκριμένο bot πωλείται ενώ παλιά τα καλύτερα bots ήταν δωρεάν.
    Όπως και να έχει αυτό που τους ενδιαφέρει περισσότερο είναι να δείξουν οτι προστατεύουν το παιχνίδι τους και δεν αφήνουν χρήστες να κλέβουν.

  3. #48
    Εγγραφή
    01-12-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    370
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ZXDSL 931VII
    Εγώ Πάντως ξέρω οτι το παιχνίδι είναι για να περνά η ώρα σου...Και λυπάμαι που θα το πώ αλλά όποιος κάθεται και τσακώνεται άν ο άλλος κλέβει η χρησιμοποιεί bots πρέπει να αναρωτηθέι γιατί παίζει το παιχνίδι.Προσωπικά δέν ξεκίνησα ποτέ το wow γιατί πιστέυα οτι θα ήταν προτιμότερο να τελειώσω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ με κάτι που θα με ωφελήσει(όπως και έκανα).Επίσης πιστεύω οτι οι περισσότεροι που παίζουν το παιχνίδι το παίζουν για το "social status" δλδ να αποδείξουν στον φίλο τους ή στον εαυτό τους οτι είναι κάποιοι και μερικές φορές θεωρούν τον εικονικό τους χαρακτήρα προέκταση του εαυτού τους σε σημείο να τσακωθούν με κάποιο άν τους μειώσει τον εικονικό τους χαρακτήρα.Επίσης υπάρχουν ομάδες υποστήριξης για άτομα που χώρισαν επειδή ο/η σύζυγος έπαιζε τέτοια παιχνίδια.
    Προσωπικά άν και είμαι φανατικός gamer όποτε βρίσκω ευκαιρία πλέον, δέν συνιστώ τέτοιου είδους παιχνίδια ζυγίζωντας τα θετικά και τα αρνητικά τους


    Disclaimer:Ο συγραφέας του παρόντος μηνύματος εκφράζει προσωπικές του απόψεις
    Κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης και ένταξη στην Ευρωπαϊκη Ένωση
    Ένας ιδιόμορφος «τρίτος κόσμος» γεννιέται στην Ελλάδα

  4. #49
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Αν και δεν έχω παίξει ποτέ το συγκεκριμένο παιχνίδι και δεν έχω ασχοληθεί γενικότερα με αυτή την κατηγορία, πιστεύω ότι η blizzard έπραξε ολόσωστα. Ο τύπος εκμεταλεύεται την ύπαρξη του παιχνιδιού της blizzard για να βγάλει χρήματα. Το πρόγραμμά του δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης αυτόνομα. Δεν μπορώ να σε πάω βόλτα στην Ακρόπολη και να σε βάλω να κόψεις εισητήριο σε μένα και να λέω ότι δεν έκανα κάπια παρανομία. Πέρα από το οικονομικό, η εταιρία έχει την υποχρέωση να σεβαστεί τους παίχτες της που παίζουν χωρίς την χρήση bot. Μέσα στο παιχνίδι από τη στιγμή που παίζεις multiplayer, δεν σε ενδιαφέρει μόνο τι κάνεις εσύ, αλλά και τι κάνει ο άλλος. Αλλιώς γιατί να παίξεις multiplayer on-line; Για να κάνεις chat με τους άλλους παίκτες;
    @vrokolo ο tigran δε νομίζω ότι είπε κάτι τόσο υπερβολικό. Ανάλογα του αξιόποινου της πράξης σου, πρέπει και να αντιμετοπίζεσαι. Αν κλέβεις στα χαρτιά, τότε η παρέα σου απλά δε πρέπει να σε ξαναπαίξει. Αν κλέβεις σε ένα παιχνίδι, πρέπει να γίνεις ban. Αν κάποιος φτιάχνει bot και η εταιρία δεν μπορεί να τον σταματήσει με κάποιο patch, πρέπει να βρει άλλον τρόπο. Αν κάποιος υποστηρίζει τον προγραμματιστή, μόνο και μόνο γιατί φοβάται ότι θα σταματήσει το development του bot, τότε μάλλον είναι e-κλεπτομανής, ή έχει συνηθήσει τόσο στο μέσον, που θέλει ακόμη και για ένα παιχνίδι, το e-μέσον του για να πάει μπροστά.
    Το πόσες ώρες παίζει ο καθένας είναι ένα εντελώς ξεχωριστό θέμα. αν δεν έχεις αυτοσυγκράτηση, τότε καλά θα κάνεις να μείνεις μακρυά από τέτεια παιχνίδια και να παίξεις κανένα quake, unreal, crysis, κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος penetrator : 28-03-08 στις 08:31.

  5. #50
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dr billc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι ισως να θεσει και θεμα reverse engineering για τον τροπο που βρηκε ο αλλος να παρακαμπτει το anti-cheating συστημα της Blizzard οποτε και τα πραγματα περιπλεκονται σημαντικα.
    Προφανώς και έχει συμβεί αυτό. Υπάρχει ένα εξαιρετικό paper για τις μεθόδους cheating στο WoW που δείχνει απλά ότι τα άτομα που το κάνουν δεν είναι καθόλου τυχαίοι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπου αλλου ειναι το θεμα..
    αφου καλλιστα μπορει η blizzard να ριξει ενα patch για αυτο δεν ειναι τοσο δυσκολο εδω το εχουν κανει για το walker Που ειναι ετη φωτος μπροστα απο αυτο ασχετα που δεν το χρησιμοποιουν διοτι ειναι η βιτρινα τους..

    μαλλον κατι αλλο θα βρηκε εγραψε και βρηκαν αυτο σαν προφαση..
    Αν μπορούσε να ρίξει patch, θα το έκανε σίγουρα και δε θα έκανε μήνυση. Η μήνυση είναι έμμεσος τρόπος να παραδεχτεί ότι οι developers έχασαν τη μάχη και πλέον θα ασχοληθεί το νομικό τμήμα Διόλου περίεργο φυσικά για τους γνώστες του χώρου...
    Γενικά μιλώντας, καλά έκανε η blizzard και τον κυνηγάει νομικά, αν και διαφωνώ ηθικά...Αλλά σίγουρα με τα λεφτά που έβγαλε από το bot λίγο τον ενδιαφέρει αν τον καταδικάσει το δικαστήριο σε 100 ώρες κοινωνική εργασία!

  6. #51
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased


    ... λέτε να είναι το μοναδικό bot..? λέτε να συμβαίνει μόνο στο WoW..?

    ........Auto merged post: gaiorama added 6 Minutes and 41 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltiadis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ Πάντως ξέρω οτι το παιχνίδι είναι για να περνά η ώρα σου...Και λυπάμαι που θα το πώ αλλά όποιος κάθεται και τσακώνεται άν ο άλλος κλέβει η χρησιμοποιεί bots πρέπει να αναρωτηθέι γιατί παίζει το παιχνίδι.Προσωπικά δέν ξεκίνησα ποτέ το wow γιατί πιστέυα οτι θα ήταν προτιμότερο να τελειώσω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ με κάτι που θα με ωφελήσει(όπως και έκανα).Επίσης πιστεύω οτι οι περισσότεροι που παίζουν το παιχνίδι το παίζουν για το "social status" δλδ να αποδείξουν στον φίλο τους ή στον εαυτό τους οτι είναι κάποιοι και μερικές φορές θεωρούν τον εικονικό τους χαρακτήρα προέκταση του εαυτού τους σε σημείο να τσακωθούν με κάποιο άν τους μειώσει τον εικονικό τους χαρακτήρα.Επίσης υπάρχουν ομάδες υποστήριξης για άτομα που χώρισαν επειδή ο/η σύζυγος έπαιζε τέτοια παιχνίδια.
    Προσωπικά άν και είμαι φανατικός gamer όποτε βρίσκω ευκαιρία πλέον, δέν συνιστώ τέτοιου είδους παιχνίδια ζυγίζωντας τα θετικά και τα αρνητικά τους


    Disclaimer:Ο συγραφέας του παρόντος μηνύματος εκφράζει προσωπικές του απόψεις

    Δυστυχώς όμως, αγαπητέ παρ'ότι είναι η προσωπική σου άποψη συμπίπτει με την αλήθεια, δεν υπάρχουν χαμένοι στο παιχνίδι αλλά χαμένοι στη ζωή!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gaiorama : 28-03-08 στις 10:13. Αιτία: auto merged post

  7. #52
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Μήπως θα έρπεπε προηγουμένως να δικάσουν το ίδιο το πρόγραμμα και να ααλύσουν τον τρόπο με τον οποίο αλλοιώνεται το παιχνίδι ή φοβούνται κατι άλλο στην εταιρεία?

  8. #53
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νωρίς? Σόρρυ κιόλλας αλλά προγράμματα για boting στο WoW υπάρχουν απο τον 1ο χρόνο λειτουργείας του.
    Μαλιστα. Μαλλον το δικο του θα ητανε το πρωτο πολυ πετυχημενο bot...αλλα δεν γνωριζω αρκετα για το θεμα, οποτε...
    Μακρια απο τα online αυτου του τυπου λεω εγω παντως. Φονιαδες του ελευθερου χρονου!

  9. #54
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Υπάρχουν και μερικά forum, ακόμη μεγαλύτεροι φονιάδες του χρόνου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος penetrator : 28-03-08 στις 12:06.

  10. #55
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Ε, τουλαχιστον οχι για μενα. Προτιμω τα news. Εκει να δεις χασιμο χρονου!

  11. #56
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για όσους gamers δεν θέλουν να πληρώνουν "μηνιαίο πάγιο", αλλά είναι διατεθειμένοι να παίξoυν πολλές ώρες (λόγω lvl up) υπάρχει ένα online rpg παιχνίδι εντελώς δωρεάν από αυτούς που το δημιούργησαν εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzer : 28-03-08 στις 12:46.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  12. #57
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13.240/1.020
    ISP
    Forthnet 2play
    Router
    Thompson 585 v7
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 22(dB)
    Bots στο WoW!!! Σιγά το νέο και σιγά που οι παίχτες δεν τα παίρνουν χαμπάρι... λίγο να έχεις ασχοληθεί με το παιχνίδι, το bot κάνει "μπαμ" από χιλιόμετρα...

    Για τα σχόλα "δαιμονοποίησης" του παιχνιδιού, θα ήθελα να πω ότι ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που θα ξοδέψει τον προσωπικό του χρόνο. Κάποιος θα πάει για καφέ, κάποιος θα αράξει στην τηλεόραση να βλέπει "ποιοτικά" προγράμματα και κάποιος θα παίξει WoW... ΕΠΙΣΗΣ, κάποιος θα χωρίσει με τη γυναίκα του γιατί τον έκανε τσακωτό με την κυρά Μαριγούλα από απέναντι ή με τον Μπάμπη τον μανάβη και κάποιος άλλος θα χωρίσει γιατί η γυναίκα του δεν άντεξε το κάψιμο στο WoW. Κάποιος άλλος θα πάει σε κλινική απεξάρτησης από ναρκωτικά και κάποιος άλλος θα πάει στην Μονάδα Εφηβικής Υγείας για να αντιμετωπίσει το κόλλημα του στα MMORPG. Το να φτάνουμε να λέμε "Προτίμησα να πάρω πτυχίο αντί να παίξω WoW", όπως έιπε ο αγαπητός φίλος πιο πάνω εκφράζοντας την προσωπική και καθ' όλα σεβαστή άποψη του, νομίζω ότι δίνει διαστάσεις φόβου, πανικού και δαιμονοποίησης του παιχνιδιού. Για όλα τα πράγματα στη ζωή, μα ΟΛΑ ανεξαιρέτως, απαιτείται μέτρο. Το ίδιο ισχύει και για το WoW.

  13. #58
    Εγγραφή
    10-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14360/874
    ISP
    Double Play Gr
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Κι εγώ είμαι κατά του τύπου (αν και έχω να παίξω WoW δυο χρόνια). Αλλά δεν πιστεύω οτι ούτε είναι σωστό, ούτε είναι πρόθεση της Blizzard να τον "εκτελέσουν" ξέρω γω τον τύπο. Απλά να τον φοβερίσουν θα θέλουν.

    Πάντως όσοι έχουν παίξει mmorpg καταλαβαίνουν οτι η ύπαρξη bots καταστρέφουν την ευχαρίστηση του παιχνιδιού από τους υπολοιπους, με πολλούς και διάφορους τρόπους.

    Και δεν είναι από μόνο του το WoW που καίει κόσμο. Οι τύποι αυτοί που βγάζουν bots κλπ και μετά τα πουλάνε για πραγματικά λεφτά είναι που δίνουν στο θέμα κάψιμο πραγματικά ανησυχητικές διαστάσεις.
    Αν απλά ξημεροβραδιάζεται κάποιος στο WoW, οκ με γειά του και χαρά του. Αν αρχίζει να δίνει όμως 100ευρα για να αγοράσει gold και πανοπλίες και 70άριδες χαρακτήρες, τότε, ναι, μιλάμε για ανησυχητικό φαινόμενο, και επικίνδυνο σημάδι εθισμού, που ξεφεύγει απο τα όρια του χόμπι και κρίνεται άξιο προσοχής.

    Καλόν είναι τέτοιες πρακτικές να αποθαρρύνονται, γιατί αν καταλήξουμε να δημιουργηθεί ολόκληρη παραοικονομία - με πραγματικά λεφτά - εξ' αιτίας ενός παιχνιδιού (το τραβάω στα άκρα, αλλά με την αυξανόμενη δημοτικότητα των mmorpg, κάτι τέτοιο δεν θα ήταν καθόλου απίθανο στο μέλλον), τότε...κλάφτα Χαράλαμπε.

    ........Auto merged post: faethie added 9 Minutes and 52 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltiadis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ Πάντως ξέρω οτι το παιχνίδι είναι για να περνά η ώρα σου...Και λυπάμαι που θα το πώ αλλά όποιος κάθεται και τσακώνεται άν ο άλλος κλέβει η χρησιμοποιεί bots πρέπει να αναρωτηθέι γιατί παίζει το παιχνίδι.Προσωπικά δέν ξεκίνησα ποτέ το wow γιατί πιστέυα οτι θα ήταν προτιμότερο να τελειώσω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ με κάτι που θα με ωφελήσει(όπως και έκανα).Επίσης πιστεύω οτι οι περισσότεροι που παίζουν το παιχνίδι το παίζουν για το "social status" δλδ να αποδείξουν στον φίλο τους ή στον εαυτό τους οτι είναι κάποιοι και μερικές φορές θεωρούν τον εικονικό τους χαρακτήρα προέκταση του εαυτού τους σε σημείο να τσακωθούν με κάποιο άν τους μειώσει τον εικονικό τους χαρακτήρα.Επίσης υπάρχουν ομάδες υποστήριξης για άτομα που χώρισαν επειδή ο/η σύζυγος έπαιζε τέτοια παιχνίδια.
    Προσωπικά άν και είμαι φανατικός gamer όποτε βρίσκω ευκαιρία πλέον, δέν συνιστώ τέτοιου είδους παιχνίδια ζυγίζωντας τα θετικά και τα αρνητικά τους


    Disclaimer:Ο συγραφέας του παρόντος μηνύματος εκφράζει προσωπικές του απόψεις
    Δεν μπορώ να πω οτι με βρίσκεις αντίθετο, απλά πρέπει να καταλάβουμε οτι τα άτομα που κυριολεκτικά χάνουν όλη τους τη ζωή με το WoW, και δεν κάνουν τίποτα άλλο, είναι κατά κόρον άτομα που, αν δεν υπήρχε το WoW, θα καίγονταν με κάτι άλλο.

    Δουλευα σε νετ καφέ, και η πλειοψηφία των παιχτών, πριν ανακαλύψουν το WoW, "έχαναν τον χρόνο τους" με κάτι άλλο. Ηταν το counter-strike, ήταν το magic the gathering, ήταν το Fifa, ήταν το μπιλιάρδο. Πως να το πω, οι τύποι ήταν γεννημένοι χασομέρηδες. Δεν έχω βρει πολλές περιπτώσεις ατόμων που να παράτησαν δουλειές, σχολές, σχολεία κλπ για το WoW.
    Και λέω παράτησαν. Το να είσαι μαθητής του 9 επειδή όλη μέρα είσαι για καφέ, και τελικά να καταλήξεις να παίζεις WoW και να μείνεις στην ίδια τάξη, δεν σημαίνει οτι παράτησες το σχολείο για το WoW. Το σχολείο το είχες παρατήσει από πολύ πριν...Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πάμπολες. Άτομο όμως που να βγαζε 19 και 20 και να κατέληξε να μένει στη ίδια τάξη για το WoW δεν έχω βρει σχεδόν ποτέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος faethie : 28-03-08 στις 17:09. Αιτία: auto merged post

  14. #59
    Εγγραφή
    21-07-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19704/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    Έπαιζα παλιά wow, και ήταν πολύ εθιστικό παιχνίδι. Και όσοι έχουν παίξει wow ξέρουν ότι όσο περισσότερο "λιώνεις", τόσο περισσότερες απολαβές έχεις, στο παιχνίδι. Έτσι το έφτιαξαν στη Blizzard, έτσι είναι. Δικό τους είναι, ότι θέλουν το κάνουν. Εμένα δε μου άρεσε αυτό και γι'αυτό σταμάτησα, αλλά δε με υποχρέωνε κανένας να παίζω, επιλογή μου ήταν.

    Όταν κάποιος αλλάζει τους μηχανισμούς του παιχνιδιού (το πως farmάρεις) παρακάμπτοντας τους κανόνες (no bots/cheats allowed), για όφελος του και μόνο στο παιχνίδι τότε πρέπει να έχει επιπτώσεις, όπως το ban account. Οι άλλοι που παίζουν κανονικά, τι είναι, χαζοί?

    Όταν αυτός που κάνει το παραπάνω το κάνει μαζικά, διανέμοντας το bot/cheat σε όποιον ενδιαφέρεται, τότε χαλάει το παιχνίδι σε πολύ κόσμο και αυτοί θα το παρατήσουν. H Blizzard έχει δικαίωμα να προστατέψει την επένδυση της.

    Δε διαφωνώ με τη μήνυση, καλά του κάνανε. Δεν είναι θέμα ελευθερίας έκφρασης, καμμια σχέση.

  15. #60
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Π.Φάληρο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    19
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    19996/1023
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedstream 4200
    SNR / Attn
    10(dB) / 12.5(dB)
    Παιδιά, στον ...έξω κόσμο δεν υπάρχουν νόμοι για bots. Δεν μπορεί να σταθεί μια μήνυση στην οποία κάποιος κατηγορείται ότι cheatαρε... Δεν νοιάζει κανένα δικαστήριο για το τί γίνεται στο πεδίο του online κόσμου του WOW. To μόνο που μπορεί να κάνει η εταιρεία είναι να αποδείξει ότι έγινε αντιγραφή κώδικα.
    Σε ό,τι αφορά την παραβίαση των όρων, δεν σημαίνει πως ό,τι υπογράφεις σε δεσμεύει, διότι κάποιους όρους μπορεί να τους θεωρήσει το δικαστήριο ως καταχρηστικούς, ή μη βασιζόμενους πάνω σε νομοθεσία. Αν πχ ένας όρος λέει πχ ότι απαγορεύεται να αντιγράψεις και να διανείμεις ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα καταδικαστείς από το δικαστήριο, διότι απαγορεύεται και από την κείμενη νομοθεσία. Αν όμως ένας άλλος όρος λέει ότι δεν μπορείς πχ να βγάλεις το cd του προγράμματος από το σπίτι σου [υπερβολή] , όσες μηνύσεις και να σου κάνει η εταιρεία, θα πάρει τα @@ της, διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ, και ας έχεις υπογράψει τους όρους.
    Το πιο πιθανό είναι να κινηθεί το θέμα σε επίπεδο εφορίας, στην περίπτωση που ο programmer δεν δηλώνει κέρδη. Αν και εκεί είναι καλυμένος πιστεύω ότι δεν θα μπορέσουν να του κάνουν τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntsili : 29-03-08 στις 05:53.
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    ->POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή? To Blog or not to Blog

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στα δικαστήρια η διαμάχη ΟΤΕ - Teledome
    Από Wolverine στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-05, 14:44
  2. Στα δικαστήρια πηγαίνει ο ΟΤΕ τους Ιταλούς
    Από profitis στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-04, 13:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας