Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 105
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 34,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Angry
    Fax

    Προς: Cosmote A.E.
    Αριθμός Φαξ: 2102511888
    Ημερομηνία: April 02, 2009

    Από: .................
    Σελίδες: 2
    Θέμα: Ποιότητα και διαθεσιμότητα δικτύου Cosmote για καρτοκινητά.

    Αξιότιμέ κύριε/κυρία
    Θα ήθελα να παραπονεθώ για τις ελλιπέστατες υπηρεσίες που αντιμετωπίζουν αποκλειστικά και μόνο οι κάτοχοι καρτοκινητών τηλέφωνων του δικτύου σας. Αν και τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έχουν ορίζοντα τους τελευταίους 10 μήνες αφορμή για την επικοινωνία μου μετά από όλο αυτό το χρονικό διάστημα είναι το γεγονός οτί χθες το βράδυ, όλα τα καρτοκινητά Cosmote που γνώριζα βγήκαν off. Αν βέβαια το downtime ήταν αυτές οι 2 ώρες θα σήμαινε οτί το Uptime σας είναι 99,78% το τελευταίο έτος πράγμα διόλου ευκαταφρόνητο τη στιγμή που το Conn-x το ΟΤΕ, όσο τον είχα, και διαφημήζεται μέχρι και σήμερα σαν "αξιόπιστο" δεν ξεπέρασε το 94% Παρόλα αυτά, το 99,78% που υπολογίζουμε δε μου λέει τίποτα. Από το καλοκαίρι του 2008 θυμάμαι χαρακτηρηστικά πως το διάστημα 19.00-21.30 αντιμετώπιζω πρόβλημα στη διεκπεραίωση των κλήσεων μου καθώς στις πρώτες 3 (το λιγότερο) προσπάθειες μου να κάνω οποιαδήποτε εξερχόμενη κλήση άκουγα busy tone και έπεφτε η γραμμή. Ήθελα λοιπόν περίπου 5 λεπτά για να κάνω μια κλήση των δύο, το οπόιο σημαίνει πως η Cosmote δεν είναι εκεί για τα 5 από τα 2 λεπτά που τη χρειάζομαι! Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε όταν αναβάθμισα σε σύνδεση για την απόκτηση πακέτου data, παρόλα αυτά απέκτησα ένα δεύτερο What's up αριθμό για επικοινωνία με όσους γνωστούς μου έχουν το ίδιο οπού το πρόβλημα συνεχίζεται και είμαι βέβαιος πως δεν είμαι ο μόνος, ακούγοντας τους προσδιορισμούς και τα επίθετα με τα οποία κοσμούν συγγενείς και φίλοι μου με καρτοκινητά το δίκτυο σας. Κάνοντας μια αναδρομή, θα ήθελα να σας θυμίσω πως λίγο πριν τα Χριστούγεννα η Vodafone είχε βγάλει μια διαφήμιση σχετικά με την κάλυψη της και πως το δίκτυο της δεν είναι ποτέ υπερφορτωμένο. Λίγες μέρες μετά, έκανε την εμφάνισή της η δική σας διαφήμιση "δεν είναι σπαστικό να μην έχεις σήμα;" η οποία το μόνο που με έκανε να σκεφτώ είναι πως "και η Vodafone τα ίδια χάλια θα έχει λοιπόν για να στοχεύει και η Cosmote με τον ίδιο τρόπο". Αυτό δε μπορεί παρά να δείχνει πως και τα 2 δίκτυα δεν είναι καλής ποιότητας και ίσως να έγινε απλά και μόνο κάποια ανταλλαγή πελατών. Ο ουσιαστικός λόγος για τον οποίο δε δοκιμάζουμε τη Vodafone είναι γιατί στο δίκτυο της βρίσκονται "τρείς κι ο κούκος" όπως επίσης εύστοχα έχετε αναφέρει. Βρισκόμενος σε μία παρέα με 10 άτομα οπού όλοι χρησημοποιούμε What's up και γνωρίζοντας πως είναι σημαντικό να υπάρχει συνεχής επικοινωνία θεωρώ (ή, καλύτερα, θεωρούμε) πως η λήψη υποδεέστερων υπηρεσιών στα καρτοκινητά και μόνο είναι ανεξήγητη για τον καταναλωτή και αντιδραστικά και μόνο δε θα οδηγήσει στη μετατροπή των καρτοκινητών σε συμβόλαιο, τουλάχιστον από πλευράς μου, και δη όταν οι χρεώσεις είναι τόσο υψηλές και οι εταιρίες κινητής παρουσιάζουν αστρονομικά οικονομικά αποτελέσματα κάθε τρίμηνο. Η κατάσταση μου θυμίζει πολύ την κατάσταση των εναλλακτικών παρόχων σταθερής τηλεφωνίας που έχουν ανταγωνιστικότατα πακέτα με απεριόριστες κλήσεις (βλέπε call them all 2009) χωρίς χαράτσι (βλέπε πάγια χρέωση χωρίς λόγο). Αν επιθυμείτε να δίνετε την εντύπωση πως τα συμβόλαια-καρτοκινητά είναι σαν την αντιστοιχία ΟΤΕ-εταιρίες που έχουν 1,5 χρόνο στο χώρο και τα δίκτυα τους είναι σε "δοκιμαστική έκδοση" έχει καλώς.

    Σας αναφέρω το What’s up μου: 698........., καθώς και φίλων και συγγενών: 697...... (...........), 697...... (.......), 6......6 (.........), και ο κατάλογος συνεχίζεται.

    Οι ενέργειες στις οποίες θα ήθελα να προβείτε, πέρα από την επίσπευση της αναβάθμισης του δικτύου σας, είναι να αναλογιστείτε τι κόστος θα είχε σε αριθμό συνδρομητών όταν πια θα είναι εφικτή και απαραίτητη η φορητότητα εντός της ημέρας χωρίς την αλλαγή κάρτας SIM. Θα μπορούσαμε ένας κύκλος 15 ατόμων να αλλάζουμε δίκτυο από τη μια μέρα στην άλλη μέχρι να βρούμε ποιό ειναι το λιγότερο ασταθές, κατί το οποίο, είναι από την άλλη πλευρά υποτιμητικό για την κατάσταση που επικρατεί στο Ελλάντα. Η διάθεση μου δεν είναι καθόλου απειλητική καθώς με τα σημερινά δεδομένα δε θα μπορούσαμε 10-20-100 άνθρωποι να συντονιστούμε για να αλλάξουμε δίκτυο. Είναι όμως επικριτική απέναντι στην ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνω καθημερινά το τελευταίο έτος, και δη όταν βλέπω περήφανες ανακοινώσεις πως ξεπεράσατε το φράγμα των, αν δεν απατώμαι, 15.000.000 συνδρομητών (ενεργών συνδέσεων), μεγάλο μέρος των οποίων είναι αυτοί που τους μοιράσατε φακελάκια με συνδέσεις σε χώρους εστίασης σαν τσίχλες, καθώς επίσης και όταν στη θυγατρική σας στη Ρουμανία αποζημιώνετε για κάθε failed call, κάτι που ευτυχώς για τους μετόχους σας ουδόλως συμβαίνει στην Ελλάδα.
    Αναμένω εναγωνίως (εδώ και ένα χρόνο) την αναβάθμιση του δικτύου σας και θεωρώ πως έγινα κατανοητός. Θέλω να πιστεύω πως δε θα μείνω απογοητευμένος από την εταιρία που στηρίζουμε από το ξεκίνημά της.
    Με εκτίμηση,
    Αλέξανδρος ........
    Τηλέφωνο: 2.......
    Κινητό: 697.....
    E-mail: ......@gmail.com

    Υ.Γ. Θα παρακαλούσα θερμά για έγγραφη απάντηση

    Ελπίζω τουλάχιστον να με πάρουν στα σοβαρά.

    Δεν έχω μόνο εγώ αυτά τα προβλήματα έτσι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος al_xxx : 02-04-09 στις 17:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Χθες όντως γνωστοί μου με καρτοκινητό Cosmote δεν μπορούσαν να βγάλουν γραμμή με τίποτα όμως.Πάντως γενικότερα από αυτά που μου λένε υπάρχει πρόβλημα.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    +1 και από εμένα για τα παράπονά που αφορούν τα καρτοκινητά της COSMOTE.
    Το δίκτυο άλλες φορές αντέχει κλήση 2 ωρών σερί και άλλες ανά 5αλεπτο πέφτει η γραμμή...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Το επιβεβαιώνω & εγώ παιδιά! Έχω δύο αριθμούς (1 F2G & 1 WHAT'S UP)! Με το What's up έχω φτάσει σε σημείο απελπισίας...2-3 φορές που είχα πραγματικά ανάγκη να κάνω κλήση τα κατάφερα έπειτα από 4-5 προσπάθειες...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πάντως με δύο ώρες downtime το χρόνο, το uptime είναι 99,977% αν δεν κάνω λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    δεν ειναι μονο τα καρτοκινητα δυστυχως. και εγω συμβολαιο εχω και ο ηχος το τελευταιο διαστημα ακουγεται σαν απο γραμμοφωνο. Μεχρι και συσκευη αλλαξα γιατι νομιζα οτι χαλασε και ακουγοταν ετσι
    System error, strike any user to continue...

  7. #7
    Εγγραφή
    07-10-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 34,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως με δύο ώρες downtime το χρόνο, το uptime είναι 99,977% αν δεν κάνω λάθος.
    Ωχ έχεις δίκιο. Ξέχασα πως το έκανα δια 100 όταν βρήκα την αντιστοιχία των 2 ωρών.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ είχα χθες το ίδιο πρόβλημα στην Γλυφάδα, καθώς και άλλα 2 άτομα που ήταν στην ίδια παρέα με εμένα. Επίσης έχω πρόβλημα με τα sms. Πολλές φορές δεν μου έρχονται οι αναφορές παράδοσης, παρόλο που τα μηνύματα παραδίδονται κανονικά. Επίσης μερικές (λίγες ευτυχώς) φορές όταν στέλνω ένα μήνυμα παραδίδεται 2 φορές στον παραλήπτη (όχι μόνο σε cosmote, και σε vodafone έχω δοκιμάσει και το έχει κάνει) . Το κινητό που έχω το what's up είναι ένα Ericsson T39m (παλιό αλλά για εμένα το καλύτερο τηλέφωνο που έχει κυκλοφορήσει) με άλλα δίκτυα λειτουργεί άψογα. Έχω επικοινωνήσει με την cosmote, μιλάγαμε 5 λεπτά σίγουρα και δεν βρήκαν πρόβλημα στην γραμμή, ούτε στις ρυθμίσεις της συσκευής μου (αν και τις είχα διπλοτσεκάρει πριν τους πάρω τηλέφωνο) .

  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    749
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15476/870
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    9(dB) / 28.8(dB)
    Παιδιά, η ιστορία αυτή με τη cosmote και τα προβλήματα χωρητικότητας του δικτύου, ιδιαίτερα σε ότι αφορά τα ακρτοκινητά, κρατάει καιρό τώρα. Απλώς τη περιοδο αυτή με τις προσφορές και την αύξηση του μεριδίου της Cosmote στην αγορά η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως. Σε Vodafone και σε Wind δεν υπάρχουν τέτοια γενικευμένα προβλήματα.

    Η λύση λοιπόν είναι απλή και λέγεται φορητότητα. Έτσι μόνο θα καταλάβουν. Και αν όχι, τουλάχιστον θα έχετε ξεμπερδέψει και εσείς μαζί τους.

    Όταν όμως στέλνετε μια επιστολή παραπόνων προς τη Cosmote στην οποία παραδέχεστε από την αρχή ότι δεν σκοπεύεται να κάνετε φορητότητα και πως στις ανταγωνιστικές εταιρείες είναι "τρεις και ο κούκος" (κάτι που δεν ισχύει τόσο πολύ), περιμένετε να ασχοληθούν σοβαρά???

  10. #10
    Εγγραφή
    09-01-2009
    Περιοχή
    NewCity - Thessaloniki
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Netfaster IAD (Pstn)
    Βρε παιδιά αναλογιστείτε πόσοι είναι οι συνδρομητές του Whats up και φυσικό επόμενο ειναι να υπάρχει υπερφόρτωση δικτύου........Αν το λεπτό μιλάνε ταυτόχρονα 400 άτομα (ενδεικτικά το λέω) λογικό δεν είναι να κλατάρει το δίκτυο; Είναι όπως τις εορτές π.χ αλλαγή χρόνου....μπορείς να βγάλεις γραμμή όταν όλοι ταυτόχρονα μιλάνε; Έχω γουάτς άπ 2 χρόνια τώρα...στις αρχές που δεν ήταν τόσο διαδεδομένο έβγαζα γραμμή μπαμ μπαμ....τώρα πλέον έχω μια μικρή καθυστέρηση και το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό...Ίσως να το παίρνω τόσο αψήφιστα μιας και το γουάτς απ το εχω σαν δεύτερη επιλογή να μιλάω με κολλητούς - ξαδέρφια και λοιπούς φίλους...ενώ η σύνδεση είναι περισσότερο για τη δουλειά - προσωπικά τηλέφωνα...όπως και να εχει πάντως ειμαι ικανοποιημένη απο τις χρεώσεις της κοσμοτέ.....την κάλυψη σε θέμα σήματος και γενικά σε ωρες αιχμής μπορει να καθυστερήσει 1-2 λεπτά να πιάσει γραμμή αλλά μετά όλα είναι κουλ........

  11. #11
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Χθες 5 με 6 το πρωί εντός πόλεως είχα δυνατότητα μόνο για κλήση SOS!!!
    Προχθές για να καλέσω το 1314 (ενημέρωση υπολοίπου) προσπαθούσα 15-20 λεπτά...

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Μήπως είχε πρόβλημα μόνο το 3g ή μόνο το 2g. Δοκιμάσατε να αλλάξετε σύστημα;

  13. #13
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    749
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15476/870
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    9(dB) / 28.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wisdompa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά αναλογιστείτε πόσοι είναι οι συνδρομητές του Whats up και φυσικό επόμενο ειναι να υπάρχει υπερφόρτωση δικτύου........Αν το λεπτό μιλάνε ταυτόχρονα 400 άτομα (ενδεικτικά το λέω) λογικό δεν είναι να κλατάρει το δίκτυο; Είναι όπως τις εορτές π.χ αλλαγή χρόνου....μπορείς να βγάλεις γραμμή όταν όλοι ταυτόχρονα μιλάνε; Έχω γουάτς άπ 2 χρόνια τώρα...στις αρχές που δεν ήταν τόσο διαδεδομένο έβγαζα γραμμή μπαμ μπαμ....τώρα πλέον έχω μια μικρή καθυστέρηση και το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό...Ίσως να το παίρνω τόσο αψήφιστα μιας και το γουάτς απ το εχω σαν δεύτερη επιλογή να μιλάω με κολλητούς - ξαδέρφια και λοιπούς φίλους...ενώ η σύνδεση είναι περισσότερο για τη δουλειά - προσωπικά τηλέφωνα...όπως και να εχει πάντως ειμαι ικανοποιημένη απο τις χρεώσεις της κοσμοτέ.....την κάλυψη σε θέμα σήματος και γενικά σε ωρες αιχμής μπορει να καθυστερήσει 1-2 λεπτά να πιάσει γραμμή αλλά μετά όλα είναι κουλ........
    H χωρητικότητα ενός δικτύου κινητής τηλεφωνίας και οι επενδύσεις πάνω σε αυτή εξαρτώνται άμεσα από το πόσους συνδρομητές πρέπει να καλύψει.

    Δεν περιμένω η cosmote να έχει την ίδια χωρητικότητα με την ιταλική ΤΙΜ που έχει πάνω από 30 εκ. πελάτες ούτε όμως να έχει και την ίδια χωρητικότητα με την δική μας wind. Aν το δίκτυο τους δεν σηκώνει τόσες κλήσεις ας το αναβαθμίσουνε ή τουλάχιστον ας σταματήσουν να διαφημίζουν προσφορές και να μοιράζουν δωρεάν πακετάκια στους δρόμους χειροτερεύοντας την κατάσταση.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Usr 9107
    Και εδώ τα ίδια! Απόγευμα και βράδυ είναι αδύνατον να βγάλεις γραμμή με cosmoκάρτα.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    150/150
    ISP
    Hyperoptic
    Έχω ένα καρτοκινητό απλό Cosmote για κλήσεις 1c/min προς δύο νούμερα. Ε, το να πιάνω γραμμή με την τρίτη προσπάθεια είναι συνηθισμένο τις απογευματινές ώρες.
    Βέβαια, ίσως τα πράγματα βελτιώνονταν αν το κινητό αυτό ήταν 3G, ενώ επίσης τα έσοδα της Cosmote από εμένα (κάτω από 30€ το χρόνο) δε μου επιτρέπουν να "παραπονιέμαι" και πολύ. Πάντως σίγουρα μετά από αυτή την εικόνα δεν πρόκειται το κανονικό μου κινητό να το γυρίσω σε Cosmote. Τουλάχιστον στη Vodafone αν έχεις σήμα κάνεις κλήση (εκτός και αν είσαι στην Περιφερειακή Υμηττού ), και πλέον έχει βελτιώσει πολύ την κάλυψη και από ταχύτητες 3G σκίζει.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 16:58
  2. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 16:10
  3. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 13:10
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-07, 17:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας